Miks haige looma vaktsineerimine on ohtlik?
Minul on oma elu jooksul vedanud ning minu koerte veterinaarid on alati öelnud, et haigeid loomi ei tohiks vaktsineerida. Siiski tundub, et see ei ole niimoodi kõikide veterinaaride puhul. Kui minu käest on küsitud, siis ütlen alati, et ära kunagi vaktsineeri haiget looma. Haige looma immuunsüsteem on suurema koormuse all ning nõrgem ning seega on oluliselt suurem risk, et löövad välja kõrvalmõjud, mida meist keegi ei tahaks. Lugesin hiljuti ühte Dogs Naturally Magazine poolt avaldatud artiklit, mis ka mind ennast mingis mõttes üllatuma pani. Toon allpool ära ülevaate artikli sisust.
Vaktsiinipurgi sedelil on väidetavalt peal silt, et need on kasutamiseks ainult tervetel koertel. Ma küll pole ise ühtegi vaktsiinipurki näinud, aga iseenesest tundub see loogiline. Küll aga keegi ei defineeri mida täpselt tähendab “terve”. Siiski, hästi haritud veterinaarid on nõus sellega, et mingeid loomi ei tohiks vaktsineerida (olenemata mida seadus või määrus ütleb). USA-s kuuluvad sinna alla koerad, kellel on autoimmuunsushaigused, koerad, kellel on käsil keemiaravi, kiiritusravi või operatsioon (siinhulgas isegi hammaste puhastus või kastreerimine/steriliseerimine), koerad, kellel on tuvastatud mõni kasvaja, allergiad, nahahaigused, kes võitlevad mõne muu haiguse või parasiitidega, koerad, kes on stressis (nt kolimine uude koju vms), alatoidetud koerad ning samuti surevad kodukoerad.
Haige, stressis või eaka koera immuunsüsteemi ründamist vaktsiiniga on võrreldud õli viskamisega tulle.
Miks vaktsineerimine ohtlik on?
Esiteks võib su koeral tekkida vaktsineerimisest soovimatu kõrvaltoime. Reaktsioonid võivad ulatuda palavikust kuni krampide kuni autoimmuunhaiguste kuni anafülaktilise šoki ja isegi kuni surmani.
Samuti on võimalik, et süst, mis on tehtud haigele koerale ei suuda tagada immuunsust. Seega on sul vale kindlus, et su koer on kaitstud, kui ta tegelikult ei ole. Lisaks sellele võib koera immuunsüsteem, mis peaks võitlema haigusega, hakkama tegelema hoopis süsti tagajärgedega.
USDA ehk USA Põllumajandusministeerium on andnud vaktsineerimise kohta järgneva hoiatuse:
“On näidatud, et tooted on tõhusad tervete loomade puhul. Kaitsvat immuunvastust ei pruugita esile kutsuda, kui loomad kannavad endas mõnda nakkushaigust, on alatoidetud või neil on parasiidid, on transpordi- või keskkonnatingimuste tõttu stressis või muul viisil nõrgenenud immuunsüsteemiga…”
Nebraska Ülikool on kajastanud oma ajalehes järgmist infot:
“Kuigi on tavapärane vaktsineerida stressis loomi, on need loomad vastuvõtlikumad võimalikele vaktsineerimise kõrvalmõjudele ning sageli ei omanda piisavat immuunvastust. Immuunstressis olevatel loomadel tekib piiratud kaitse vaktsineerimisest”.
Drugs.com kirjutab marutaudi vaktsiini osas nii:
“….vaktsiini toimet võivad mõjutada nii stress, ilm, toitumine, haigused, parasiidid, muud ravimeetodid, individuaalsed eripärad või nõrgenenud immunoloogiline pädevus. Neid faktoreid tuleks võtta arvesse iga kasutaja puhul hinnates toote toimivust või reaktsioonide puudumist.”
Teadlike veterinaaride arvamused vaktsineerimise kohta
Hippokratese vanne ütleb Eelkõige ära tee kahju, mida rikutakse aga kui me vaktsineerime stressis või haigeid koeri. Kui koer on haige, siis on väga kõrge risk, et tal tekib reaktsioon vaktsiinile. Üks veterinaar ütleb, et see on looma immuunsüsteemiga nagu Vene ruleti mängimine – seekord on lihtsalt laetud 5 trumlit 6-st (mitte aga 1).
Kui negatiivsed reaktsioonid on piisavalt hullud ja kohesed, siis seostavad inimesed neid vaktsiiniga. Kui aga reaktsioon tekib mõne nädala või kuu jooksul, siis ilmselt ei osata seda seostada vaktsiiniga. Tema soovitab keelduda vaktsiinist kui lemmik ei tunne ennast hästi ja pigem lasta teha antikehade tiitrite uuring.
Vaktsineerimine paneb tohutu koormuse immuunsüsteemile kaitsevastuse tekitamiseks. Kui me päriselt loodame saada piisavat kaitset haiguse vastu, siis ei tohiks olla sel hetkel kohal ühtegi teist immuunsüsteemi koormavat stressi.
Ilmselgelt, loomal, kes võitleb põletiku, vigastuse või mõne haigusega, ei ole piisavalt ressursse keskenduda vaktsiinile ning ühtlasi võib see võtta ära võime võidelda sellega, mis seal juba olemas on.
Keemiaravi ja steroidid suruvad maha immuunsüsteemi ning kurnavad võimet tekitada hea vaktsiinivastus. Tuleb arvestada, et ka stress võib pärssida immuunsüsteemi.
Kliente ei hoiatata potentsiaalsest ohust lemmikule, vaid öeldakse, et lemmik vajab neid vaktsiine, kuigi neid soovitusi ei toeta teadus. See ei ole hea praktika ning seab ohtu meie neljakäpaliste patsientide tervise. Pakkumine ja nõudlus on alati see, mis määrab iga toote puhul edu või läbikukkumise. Mida teadlikumaks muutuvad inimesed vaktsineerimistest, seda kiiremini muutub ka see praktika.
Üks Austraalia uuring leidis, et enamus loomi, keda vaktsineeriti, ei olnud terved ning ei oleks tohtinud vaktsiine saada. Paljud loomad on kimpus autoimmuunhaiguste või kasvajatega, ometi vaktsineeritakse neid, sest “ta ju vajab marutaudi süsti”. Stressis või nõrgenenud immuunsusega looma vaktsineerimine paneb ohtu nii looma kui ka kogu rahvastiku tervise (kui loomal pole kaitset, siis on ohus ka inimesed, keda loom hammustab).
Kas sa peaksid vaktsineerima koera, kellel on vähk?
Sa ei tohiks kunagi vaktsineerida koera, kellel on vähk. Su koera keha võitleb eluohtliku haigusega ning me teame, et vaktsiinid mõjutavad koera immuunsüsteemi. Seega on eriti oluline mitte vaktsineerida koera, kes saab keemiaravi, sest see kurnab immuunsüsteemi.
Kas sa tohid vaktsineerida koera, kes saab antibiootikume?
Sa peaksid vältima oma koera vaktsineerimist ajal, kui ta antibiootikumide peal. Kui ta saab antibiootikume, siis ei ole ta terve. Kõige ohutum on vaktsineerimine edasi lükata kuni su koer on 100% tervenenud.
Kuni sa ei tea, et su koer on 100% terve ning tal puuduvad ka allergiad või ka hammaste probleemid, ära mine oma lemmikuga vaktsineerima.
1998.a. Austraalias läbi viidud uuring näitas, et “52% loomadest esines mõni kaasnev haigus ning 3% oli tõsine kurnav haigus. Rutiinse vaktsineerimise ajal läbi viidud põhjalik kliiniline läbivaatus näib olevat oluline element lemmikloomade tervise ja heaolu säilitamisel.”.
Veterinaarimmunoloog Ronald D. Schultz, PhD, tõestas aastakümneid kestnud uuringutega, et kaitse enamike vaktsiinide vastu kestab aastaid… tavaliselt kogu elu. Kui su veterinaar soovib endiselt su haiget looma vaktsineerida, siis otsi teine veterinaar.
Miks tiitrite testi ei aktsepteerita?
Kuna Ossu on mul ülireaktiivne ning vaktsineerimine toob tal erinevad terviseprobleemid kohe välja, siis otsustasin sel teemal suhelda ka Maaeluministeeriumiga. Toon ära kokkuvõtte mulle saadetud vastusest.
Võtsin vaktsineerimise teemal ühendust ka Maaeluministeeriumiga, kes vastutab selle teema eest. Sain vastuseks, et “suuremad riskid levikuks on seotud loomade liikumisega. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 576/2013 nõuab, et liikumisdokumendis on nõutud märge kehtiva vaktsineerimise kohta. Erandeid määrus ette ei näe ja ainult tiitritesti alusel ilma kehtiva vaktsineerimiseta koeraga reisimine ei ole lubatud. Siseriiklikult on nõuded sätestatud maaeluministri määrusega, mis nõuab koera vaktsineerimist esimest korda hiljemalt 21. elunädalaks ning korduv-vaktsineerida vaktsiiniga kaasasoleva infolehe kohaselt, kuid mitte harvemini kui 24 kuu möödumisel viimasest vaktsineerimisest.”. Autori märkus: pane tähele, et kuskil ei räägita sellest, et lemmikloom peab terve olema!
Määruse koostamisel on nad arvestanud, et Vene Föderatsioonis on kõrge marutaudioht looduses ja lemmikloomade liikumine naaberriigist Eestisse on aktiivne. Seetõttu on marutaudi ennetava meetmena oluline koerte ja kasside regulaarne vaktsineerimine. Määrusega nähakse ette üldine vaktsineerimise kord ja erandjuhtumeid ei reguleerita. Samuti ei käsitleta määruses re-vaktsineerimist antikeha tiitritesti põhjal.
Kokkuvõttes saatsid nad mind kuu peale :). Ütlesid, et mõistavad, et looma tervis on mulle oluline, aga eespool nimetatud põhjustel ei ole erandid hetkel võimalikud. Põhimõtteliselt tulevikus on nad valmis arvestama sellise vajadusega ning kaaluvad võimalust, et koera, keda ei viida pidamiskohast mujale, võib arsti poolt kinnitatud tervisest tulenevatel põhjustel vaktsineerida harvemini kui 24 kuu möödumisel, arvestades antikeha tiitritesti tulemust. Sellise erandi kehtestamine vajab aga põhjalikku konsulteerimist erialaspetsialistidega.
Kahjuks, mida vähem on loomaomanikke, kes oma looma kergekäeliselt vaktsineerida ei taha, seda lootusetum see võitlus on. Aga ma keeldun alla andmast. Mulle väga meeldib ütlus – ole muutus, mida sa tahad maailmas näha. Ja mida rohkem me loomaomanikena hakkame avaldama survet veterinaaridele ja ka Maaeluministeeriumile, seda kiiremini peavad nad sellega tegelema hakkama.
Kokkuvõtteks
Hoolimata, et meil on olemas määrus, mis nõuab, et marutaudi vaktsiin on kohustuslik iga kahe aasta tagant, siis mina leian samuti, et vaktsineerida tuleks siiski ainult terveid loomi. Teadlik veterinaar ka nii käitub ehk ei suru peale vaktsineerimist, kui ta pole kindel, et su lemmiku immuunsüsteem saab sellega kenasti hakkama.
Kui see teema sind kõnetab ning sa tahad koos minuga maailma selles osas muuta, siis kirjuta mulle piret@fendaf.ee ja räägime täpsemalt. Mul endal on plaan ära teha nii Faddu kui Ossu puhul tiitrite test ning kui kaitse on testi järgi endiselt olemas, siis juba Maaeluministeeriumiga edasi suhelda.
Küll aga panen ma sulle kui loomaomanikule südamele, et palun vaktsineeri ainult täiesti tervet looma!
Kasutatud kirjandus:
Comments (2)
Vägagi nõus! Kui see on inimeste puhul reegel, siis miks peaks koertega teisiti tehtama? Loodusseadustest me ei saa üle astuda. Kui ikka keha toimetab mõne probleemiga, immuunsüsteem on häiritud või nõrgestatud, siis mis immuunsust sealt oodata on? Siis on süst ainult süsti pärast, sellepärast et PEAB, mitte selle pärast, et koer oleks kaitstud. See tundub juba täiesti absurd! Kus leidub selliseid loomaarste, kes sellest aru saavad?
Mina leian, et see ongi meie kui loomaomanike kohustus. Kui Sa omanikuna tead, et Su koer ei ole terve ehk teda ei tohiks vaktsineerida, siis tuleb seda ka selgelt veterinaarile öelda. Õnneks ei ole ma ise kohanud mitte ühtegi veterinaari, kes vaktsineeriks koera sunniviisiliselt ehk omaniku tahte vastaselt.