Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Millele viitab kuiv ja ketendav nahk?

Tagasi lehele Tervisenurk
ketendav nahk

Millele viitab kuiv ja ketendav nahk?

Nahk on kõige suurem organ ning selle seisukorra järgi on hea hinnata kas sinu lemmikul on kõik hästi või mitte. Siiski tekivad nahaprobleemid tavaliselt siis, kui kehas on juba tükk aega mingi probleem olnud. Mulle väga meeldib üks holistilise veterinaari ütlus – sinu lemmiku nahaprobleemid on nagu jäämäe tipp ehk tegelikud probleemid asuvad pealispinna all, mida me ei näe. Dr. Becker ütleb ka, et üks asi on nahaprobleemide puhul kindel – miski sinu lemmiku kehas on tasakaalust väljas. Hea uudis on see, et üldiselt on seda kerge parandada. Millele aga viitab kuiv ja ketendav nahk?

Kuiv ja ketendav nahk

Kuiva ja ketendavat nahka ei tohiks ignoreerida. Reeglina on see vihje sellele, et midagi on su lemmiku kehas valesti. Selleks võib olla näiteks kõõm, mis on tingitud külmast ilmast või liiga tihedast/harvast vannitamisest. Loomulikult võib põhjuseks olla ka lihtsalt see, et sa pole oma lemmikut ammu kamminud. NB! Igat koera (olenemata karvastikust) tuleks kammida korra nädalas. Küll aga võib põhjuseks olla ka mõni meditsiiniline probleem. Igal juhul on vaja aru saada mis sinu lemmikul kuiva ja ketendavat nahka põhjustab.

Kui kuiv ja ketendav nahk jätta tähelepanuta, võib see muutuda sügelevaks – tulemuseks on liigne kratsimine ning samuti võivad tekkida haavandid, mis võivad muutuda põletikuliseks. Kui nahaprobleemid on kestnud pikalt, on mõistlik külastada oma veterinaari välistamaks nii bakteri-, seen kui ka parasiitnakkused. Tihti on aga lahendus lihtsam ning abiks on muudatused toitumises või karvahoolduses.

Mõningad põhjused:

  • omega-3 rasvhapete puudus kehas, sealhulgas DHA (dokosaheksaeenhape) ning EPA (eikosapentaeenhape). Lisa toidule kas omega-3 toidulisandit või looduslikult püütud lõhet/sardiine;
  • vaata üle oma lemmiku pesemise graafik – nii liiga tihe kui liiga vähene pesemine võib olla põhjuseks;
  • kilpnäärmeprobleemid, koerte puhul hüpotüreodisim.

Muudatused toitumises

Lisa oma lemmiku toidule omega-3 rasvhappeid. Omega-3 rasvhapped aitavad nahka niisutada ning vähendavad nii põletikku kui ka sügelust. Kindlasti tasub jälgida kas ja kui palju omega-3 rasvhappeid sinu lemmiku toit sisaldab. Lisaks tasub vaadata mis on toidus omega-3 ja omega-6 rasvhapete suhe. Võib juhtuda, et toidus on liiga palju omega-6 ning seega võib tekkida omega-3 rasvhapete puudus kehas. Ka kodu- ja toortoidu puhul pead sa veenduma, et su koer saab piisavalt omega-3 rasvhappeid. Omega-3 ja omega-6 omavaheline suhe on samuti oluline – 1:1 suhe on ideaalne, aga 1:5 suhet peetakse veel heaks (1 osa omega-3, 5 osa omega-6).

Lemmikud vajavad nii taimseid omega-3 rasvhappeid (linaseemnetes ning chias leiduv alfa-linoleenhape) kui ka loomseid omega-3 rasvhappeid (DHA, EPA). Mõlemaid peaks koer saama toidust. Lemmikud ei suuda taimseid omega-3 rasvhappeid muuta tõhusalt DHA-ks ja EPA-ks, seega kui nad ei saa neid toidust, võib kehas tekkida tõsine puudus. Selle tulemuseks on reeglina nahaprobleemid. Nahaprobleemid võivad tekkida ka koertel, kes söövad küll kvaliteetset toitu, milles puudub merepõhine õli.

Enamus koeri saavad abi omega-3 toidulisandist aga tasub jälgida kui palju on selles nii DHA-d kui ka EPA-t. Mida rohkem on, seda parem kuivale ja ketendavale nahale. Teine alternatiiv on loodusest püütud lõhe või sardiin (konserveeritud toote puhul jälgi, et see oleks vees, mitte õlis), mida tasub oma lemmikule anda mitu korda nädalas. Uuringute kohaselt võib omega-3 rikas dieet aidata ka koeri, kes on hädas atoopilise dermatiidiga, mis võib põhjustada kuiva nahka ning sügelust.

Kui võrreldi kolme omega-3 toidulisandit – kalaõli, linaseemneõli ning krilliõli, siis krilliõli suurendas omega-3 rasvhapete taset kõige rohkem. Lisaks, mida rohkem annad sa oma lemmikule värsket toitu, seda parem, sest ka see aitab parandada nahatervist. Toores ja värske toit aitab oluliselt parandada naha mikrobioomi seisukorda.

Vaata üle kui tihti sa oma lemmikut pesed

Nii liiga tihe kui ka liiga harv pesemine võib põhjustada naha ketendamist. Üldine rusikareegel on see, et koera peaks pesema siis kui nad kas haisevad või nad on mustad, mitte aga lihtsalt “niisama”. Ketendav nahk on tegelikult kõigest surnud naharakud ning tihtipeale viitavad need kehvale regulaarsele hooldusele ning naha koorimisele (vähene kammimine ja pesemine). Kui see nii on, siis võib abiks olla regulaarne pesemine. Küll aga pead kasutama just spetsiaalselt lemmikloomadele mõeldud šampooni, mis võiks olla kemikaalivaba ja orgaaniline. Veendu ka, et sa loputad šampooni korralikult välja.

Dr. Becker ütleb, et rusikareegel on see, et mida suurem on õhuniiskus, seda rohkem esineb nahapõletikke ning seda tihedamini peaksime me oma lemmikuid pesema. Küll aga ei tohiks me pesemisega liiale minna, sest ka see võib põhjustada liigselt kuiva nahka. Kui kahtlustad, et sinu lemmiku kuiv nahk on tingitud liigsest pesemisest, siis pea pesemisega veidi vahet ning tee seda ainult siis, kui see on hädavajalik.

Kui su lemmikul on väga kuiv nahk, siis pärast pesu tasub oma koera nahka määrida kookosõliga. See aitab tugevdada lipiidi barjääri, sulgeb niiskuse nahka ning leevendab naha ketendamist. Kuiva nahka on võimalik märkimisväärselt niisutada kui määrida oma lemmiku nahale kookosõli nagu mask, lasta sellel siis imenduda ning seejärel ta puhtaks pesta.

Kookosõlil on lisaks ka antibakteriaalsed ja seenevastased omadused, seetõttu on hea seda anda ka seespidiselt. Anna oma lemmikule 1 või 2 korda päevas veerand teelusikatäit orgaanilist, külmpressitud, inimtoidu kvaliteediga kookosõli iga 4,5 kg kehakaalu kohta. Lisaks tuleb ka koera regulaarselt kammida, sest see aitab vabaneda surnud nahast ning samuti karvadest. See on oluline kõikide koerte puhul, aga seda tuleb kindlasti teha aluskarvaga koerte puhul, sest pikk aluskarv võib koguda ning peita endasse surnud naharakud, mis kokkuvõttes põhjustab ketendust.

Välista muud põhjused

Ketendamise tavaliseks põhjuseks on kilpnäärmehaigused, hüpotüreoidism koertel ning hüpertüreoidism kassidel. Lisaks võib naha kuivust põhjustada ka Cushingi sündroom, eriti kui ketendamisega kaasneb karvakadu.

Üldiselt on mõistlik pikemalt püsivat nahamuutust näidata veterinaarile. On mõistlik võtta nahakaaped välistamaks parasiidid, pärmseen, bakter või seen nahal. Mõningatel juhtudel võib juurpõhjuse aidata välja selgitada vereanalüüs või nahabiopsia.

Keskkonna osas tasub arvestada sellega, et kui su koer magab küttekeha lähedal, võib ka see olla nahakuivuse põhjustajaks. Seega võid proovida lisada kas õhuniisutaja aitab tema naha kuivust leevendada. Küll ütleb dr. Becker, et kui loomad saavad piisavalt omega-3 rasvhappeid, siis ei põhjusta ketendavat nahka isegi mitte kuiva õhuga kliimad.

Kokkuvõtteks

Kui nahaprobleemide põhjuseks ei ole mitte tervisemure vaid mõne aine puudus kehas, peaksid abi saama toidulisandist. Kui koera nahk ketendab korralikult, siis võid abi saada ka kookosõlist – määri kuivale nahale kui anna talle ka seespidiselt. Kuiv nahk imeb üsna kiiresti kookosõli endasse, seega ei ole vaja väga muretseda mööbli või vaiba määrimise pärast.

Minu soovitus on hakata nahaprobleemidega tegelema kohe kui märkad muutust. Olgu selleks siis ketendav nahk, sügelus või tuhm karv. Alustada tasub kindlasti kammimisest, sest kammimisega eemaldad sa surnud naharakud ning lisaks aitad laiali kanda ka nahale tekkivat rasu. Lisaks tasub üle vaadata oma lemmiku toidulaud – lisa toorest, anna juurde omega-3 rasvhappeid ning vaata üle omega-3 ja omega-6 rasvhapete omavaheline suhe toidus. Lisa toidule ka kookosõli ning tee ka nahale kookosõli maski, et seda korralikult niisutada. Vaata üle ka oma lemmiku pesemisgraafik – pese teda siis, kui ta on must. Kui need soovitused ei paranda naha seisukorda, siis on vaja minna veterinaari juurde kontrolli.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk