Sääsed ja looduslikud abivahendid
Eelmisest nädalast on kohal ka sääsed ning kuigi neid pole hetkel veel palju (vähemalt meil ei ole), siis juba küsiti minu käest, et millised looduslikud vahendid võiksid toimida sääskede vastu. Kuigi enamus koeri need hammustused väga ei häiri (enamustel ei hakka sügelema), siis on koeri, kellel löövad korralikud punnid üles. Üheks selliseks on tegelikult ka Ossu ning no teda sääsed ikka lausa jumaldavad. Faddu ümber tiirlevad ka, aga kui neil on valida, siis ründavad kambakesi Ossut. Kuna ma olen ise ka sääskedele ülimalt tundlik (tekivad suured ja väga hullult sügelevad kupud), siis olen siiani sügeluse vastu nii ise võtnud kui Ossule andnud homöopaatilisi teri (Ledum). Sel aastal ilmselt proovin ära mõne allpool toodud variandi. Kui Sina oled midagi proovinud, siis kindlasti jaga seda meiega, saame siis anda teada mis kellelgi toimib ja mis mitte. Aga toon allpool ära Dogs Naturally Magazine poolt välja toodud looduslikud vahendid.
Nemad ütlevad, et tegelikult peaks sääskede peletamine olema üks peamisi prioriteete, sest sääsed kannavad edasi südameusse. Jah, südameusside jaoks on olemas rohud, aga see ei ole ohutu sinu lemmikule, seega on ennetamine alati parem variant.
10 looduslikku vahendit sääskede vastu
Kodukootud putukatõrje
- spreipudel (soovitatavalt klaasist)
- 15 tilka sidruneukalüpti eeterlikku õli
- 60 ml baasõli nagu MCT või mandliõli (kasuta õli, kui su koer käib vees)
Võid katsetada lisades ka ühe alljärgnevatest koostisosadest
- 1 tl ehtsat vaniljeekstrakti
- 6 tilka piparmündi eeterlikku õli
- 3 tilka lavendli eeterlikku õli või Atlase seedripuu eeterlikku õli
Kasutusjuhend:
- Sega kõik koostisosad spreipudelis
- Raputa hoolega enne peale kandmist
- Piserda oma koera karvale, olles ettevaatlik silmade ja nina piirkonnas
Eeterlikud õlid
On mitmeid taimi, mille eeterlikel õlidel on putukaid tõrjuvad omadused. Populaarsemad neist on raudürt, lavendel, mänd, harilik naistenõges, rosmariin, basiilik, sidrunmeliss, sidruneukalüpt, piparmünt.
NB! Eeterlikud õlid on koerte jaoks väga võimsad. Kindlasti lahjenda eeterlikke õlisid baasõliga (nt viinamarjaseemneõliga) enne kui koera peal seda kasutad. Sega 1 tilk eeterlikku õli 1 ml baasõliga ning pihusta segu oma koera karvale. Võid kasutada ka eeterlikus õlis leotatud kaelarätti, aga kasuta lahjendatud õli ning võta rätik ära, kui koer tuppa tuleb.
ÄRA KASUTA: talihali (wintergreen), kirbumünt (pennyroyal) või nelgi eeterlikke õlisid, kuna need on koera jaoks ohtlikud! Kui kasutad mõnda valmisprodukti, siis kindlasti jälgi koostisosasid!
Kaneeliõli
2004 aastal avaldatud uuringu kohaselt suudab kaneeliõli sääsevastseid. Teadlased muuhulgas uskusid, et kaneeliõli on ka väga hea sääsetõrjevahend, kuigi nad ei olnud vastavaid teste teinud.
Aga looduslikku lähenemist pooldavad tervise praktikud on kaneeliõli sellel eesmärgil kasutanud juba aastaid. Kaneeliõli on eeterlik õli, seega on seda vaja lahjendada. Sega 1 tilk kaneeliõli 1 ml baasõliga. Pihusta oma koerale.
Tüümiani õli
Karvakrool ja alfa-terpineen on kaks ühendit, mis on saadud tüümiani eeterlikust õlist. Teadlased viitavad sellele, et 2% alfa-terpineeni sisaldav pihusti toimib loodusliku tõrjevahendina.
Kuid ärge proovige teha tüümianiõli tõrjuvat vahendit kodus, kuna see on liiga ärritav ja tugeva lõhnaga, et kasutada efektiivsetes kontsentratsioonides üle 25%.
Fenkoli õli
Korea Souli riikliku ülikooli teadlased viisid läbi uuringu. Nad leidsid, et 5% apteegitilliõli sisaldav pihustustõrjevahend oli 90 minuti pärast 84% efektiivne. 8% apteegitilliõliga tõrjekreem oli 90 minuti pärast 70% efektiivne.
Neemiõli
Neemiõli on veel üks tõhus koerale ohutu tõrjevahend.
Neemiõli saab kasutada ka lahtiste haavandite ja haavade puhul, nii et see on kasulik õli ka esmaabikomplektis. Neemiõlil on lisaks ka antibakteriaalsed, seene- ja viirusevastased omadused.
Võid panna tilga neemiõli erinevatesse kohtadesse oma koeral (võid kasutada igapäevaselt):
- pea peale
- kõrvade taha
- õlanukkidele
- tema seljale ja külgedele
- saba alguskohale
Seedriõli
Seedriõlo on suurepärane mittetoksiline võimalus hoida kahjurid oma koeralt eemal. See hoiab väidetavalt eemal nii sääsed, kirbud kui ka puugid. Selgub, et nii sääsed kui muud putukad ei kannata seda lõhna. Lisaks, kui sääsed puutuvad seedriõliga kokku, võib see tappa nii sääsed, munad kui ka vastsed.
Valmistoote puhul otsi 10–20% seedriõli koostist ja piserda vahendit oma koerale enne õue minekut.
Tsitronella
Tsitronella on tuntud looduslik sääsetõrjevahend. Erinevad losjoonid, pihustid ja küünlad kasutavad kõik tsitronella taime õli.
Guelphi ülikool uuris tsitronellat ja selle võimet sääski tõrjuda. Selles hinnati 3% tsitronella küünalde ja 5% tsitronella viiruki tõhusust. Nad leidsid, et tsitronella küünalde läheduses olevatel isikutel oli 42,3% vähem hammustusi. Tsitronella viiruki läheduses olevatel inimestel oli hammustusi 24,2% vähem.
Nende tulemuste põhjal ei tohiks tsitronella küünlad olla eraldiseisvad tõrjevahendid, kuid need võivad aidata koos teiste, lokaalsete tõrjevahenditega.
Küüslauk
Andes oma koerale küüslauku võib muuta ta putukatele vähem ahvatlevaks. Küüslauk on teadaolevalt õigetes kogustes ohutu.
Soovitus on hakata küüslauku koerale andma vähemalt 1 kuu enne sääsehooaja algust.
Selleriseemne ekstrakt
Tais läbi viidud uuringus võrreldi 15 sääsetõrjevahendit. Kõik tõrjevahendid sisaldasid paikselt kasutatavat selleri ekstrakti Apium graveolens.
Tõrjevahendid olid aktiivsed paljude sääseliikide vastu ning võrreldavad 25% DEET-valemiga. Lisaks ei ärritanud need nahka ega tekitanud põletustunnet. Osta valmistoode ja määri seda oma koerale.
Homöopaatilised vahendid
Suukaudsed homöopaatilised ravimid võivad kaitsta putukahammustuste eest mitu tundi. Spetsiifilised homöopaatilised ravimid võivad:
- vähendada turset, punetust ja sügelust
- kiirendada paranemist putukahammustustest
Samu vahendeid saab kasutada ka putukahammustuste vältimiseks. Isegi kui koer saab hammustada, väheneb hammustuse mõju. Lisaks sääskedele aitavad need väidetavalt eemal hoida ka teisi putukaid, nii sipelgaid, mesilasi, puuke, usse kui ka nt ämblikke.
Staphysagria
Staphysagria – aitab põletiku korral, mis tuleneb putukahammustusest. See hõlmab nii punetust ja turset, aga ka muid põletiku vorme nagu nt rohelise või kollase mädaga haavandid, nõgestõbi kui ka kärnaga haavandid, mille alt immitseb vett. Sellistel juhtudel on nahal väga keeruline paraneda.
Homöopaat nimega HR Trexler uuris Staphysagria‘t. Uuring kestis 4 aastat ja selles osales 421 isikut. Ta leidis, et see vahend oli 90% efektiivne.
Ledum palustre
Ledum palustre on mõeldud mistahes putuka või muu torkehaavade puhul… sageli sellistele, mis põhjustavad pikaajalist värvimuutust. Muuhulgas võid abi saada järgnevate probleemide korral:
- turse
- sügelemine
- põletik
- punased laigud
- lööve
- mürgipuu
Lisaks on sellel teetanusevastased omadused.
Grindelia robusta
Grindelia robusta on mõeldud putukahammustuste, eriti sügelust ja põletustunnet põhjustavate kirpude hammustuste jaoks. See võib olla efektiivne ka mürgise tamme või paistes lillaka nahaga haavandite korral.
Cedron
Cedron on efektiivne närvikahjustuste korral, mis esinevad teatud perioodidel. See võitleb nii maohammustuste kui ka putukate nõelamise vastu. Võib esineda kogu keha värisemist ja tuimust. Kasulik malaariahaiguste korral niisketes, soojades ja soistes piirkondades.
Urtica urens
Urtica urens on abiks järgnevatel juhtudel:
- Sügelus, kõrgemad, punased laigud
- Nõgese lööve
- nahalööve ehk higi, mis on naha alla kogunenud liigsest kuumast
- Nõgestõbi koos reumaga
- Vesiikulid ehk vesivillid
- Intensiivne põletustunne ja sügelus.
Homöopaatilisi vahendeid võid kasutada ka peale sääsehammustust, vali lihtsalt sümptomitele kõige paremini sobiv variant.
Samuti võid kasutada kõiki ülaltoodud terade kombinatsiooni nii sääsehammustuste ennetamiseks kui ka raviks. Aseta paar graanulit igast vahendist puhtasse merevaigukollasesse klaasist tilgutipudelisse. Lisage allika- või filtreeritud vett (ära kunagi kasuta kraanivett). Raputa pudelit korralikult ja tilgutage paar tilka oma koera suhu umbes pool tundi enne, kui ta õue läheb. Mõju peaks kestma umbes 3 kuni 5 tundi. Kui soovid, et homöopaatiline lahus säiliks kauem kui 2 või 3 päeva … lisa segule umbes 20% brändit või viina, et ravim säiliks ning sellisel juhul säilib see aastaid.
Kokkuvõtteks
Nagu ma algul kirjutasin siis ma ei ole siiani viitsinud oma koerte puhul sääsehammustuste ennetamisega tegeleda. Ledum on meil kodus olemas ning kui näen, et emba-kumba väga need hammustused segavad, siis annan seda. Küll aga ei olnud ma kunagi mõelnud, et sääsed võivad edasi kanda ka südameusse. Seega ma kindlasti proovin mõned variandid sel aastal läbi.
Eeterlike õlide osas ma soovitan otsida võimalikult puhtaid. Osade puhul on kohe öeldud, et tohib kasutada ka seespidiselt (üheks selliseks on nt doTERRA, olen kasutanud ja julgen soovitada). Lisaks olen ma kasutanud ka Nurme Looduskosmeetika eeterlikke õlisid ja julgen ka neid soovitada (küll mitte seespidiselt kasutamiseks).
Igal juhul, kui Sul on mõni hea nipp kuidas oma lemmikuid sääskede eest kaitsed, siis mul oleks väga hea meel, kui jagad seda meiega ka. Saame siis jagada seda oma sotsiaalmeedias, et millised vahendid kogemuste põhjal toimivad ja millised mitte.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar