Vaarikas kui immuunsuse tõstja
Vaarikas on üks paljude lemmikuid, aga enamus meist ei mõtle, et seda võiks anda oma lemmikule. Selgub aga, et vaarikas on kasulik ka meie lemmikutele ning ta sisaldab erinevaid antioksüdante, mis võivad aidata vähendada kehas põletikku. Nimelt suudab vaarikas kõrvaldada kahjulikud vabad radikaalid, toetada südame tervist ning isegi leevendada vananevate liigeste probleeme. Muuhulgas sisaldab see levinud punane mari nii C-vitamiini kui ka polüfenoole, millel on artriidi vastu kaitsev toime. Selgus, et hiirtel, kellele manustati vaarikaekstrakti, esines artriiti harvemini ning ka kergemalt kui kontrollrühmal. Küll aga tasuks eelistada kas värskeid või siis külmutatud marju. Ja need, kes on mures vaarikate ksülitooli sisalduse pärast, siis tegelikult leidub seda vaarikates vaid väga vähesel määral ehk väikese koguse andmisel ei ole su lemmikule sellest reaalset ohtu.
Kas vaarikad on koerale ohutud?
Vaarikas sisaldab palju toitaineid, sealhulgas vitamiine, mineraale ja antioksüdante, mis võivad aidata parandada lemmiklooma heaolu parandada. Vaarikas sisaldab nii mangaani, kaltsiumit kui K-vitamiini, mis mängivad rolli luude tervises. Lisaks luude tervisele aitab vaarikas kõrvaldada vabu radikaale, toetab südame tervist ning leevendavad liigeste vananemist. Osad arvavad, et vaarikad võivad olla lemmikloomadele ohtlikud oma ksülitoolisisalduse tõttu. Ksülitool on suhkrualkohol, mis võib koertel põhjustada insuliini äkilist vabanemist, millele järgneb veresuhkru järsk langus ehk hüpoglükeemia ja võib koertel esile kutsuda oksendamist, teadvusekaotust ning krampe. Siiski on vaarika ksülitoolisisaldus väga väike ning kui me piirdume vaid väikese koguse vaarikatega, ei kujuta see meie lemmikutele ohtu.
Paljud tegelikkuses tervislikud puu- ja köögiviljad ning pähklid ja seemned on erinevalt internetis levivast valeinfost meie lemmikloomadele ohutud. Nii ka vaarikas. Tihtipeale märgitakse ohtlikuks kõik, millel on kasvõi imeväike risk – olgu selleks nt ületarbimise oht, mis põhjustab seedetrakti probleeme või siis lämbumist liiga suure tüki või seemne kätte.
Vaarikas kui antioksüdantide allikas
Vaarikad sisaldavad hulgaliselt põletikku vähendavaid antioksüdante, sealhulgas C-vitamiini, luteiini ja zeaksantiini, lisaks aga ka polüfenoole nagu ellagitaniinid ja antotsüaniinid. Kõigest 10 vaarikat võivad pakkuda sinu lemmikule 4,98 milligrammi C-vitamiini, mis võib aidata tugevdada tervete koerte immuunsust. Ja kuigi enamik imetajaid suudab C-vitamiini oma maksas sünteesida, võib täiendav C-vitamiini kogus meie lemmikute heaolu suurendada.
Polüfenoolid nagu ellagitaniinid pakuvad mõningast kaitset näiteks südamehaiguste ja vähi vastu, samas kui antotsüaniinidel (flavonoidid, mis annavad puuviljadele punase ja sinise värvuse) võib olla neurodegeneratiivseid ja kognitiivseid toimeid. Lisaks võib neil olla ka kaitsev toime artriidi vastu. Loomkatsete kohaselt võivad vaarikates sisalduvad flavonoolid aidata pärssida kasvaja arengut erinevates etappides. 2015. aastal läbi viidud uuring hiirtel näitas, et punased vaarikad võivad aidata pärssida melanoomi.
Hea kiudainete allikas
Muuhulgas pakub vaarikas ka sinu lemmikule piisavalt kiudaineid – 10 marja annavad 1,24 grammi kiudaineid. Koerad ja kassid vajavad minimaalselt kiudaineid toidust, võib köögi- ja puuviljadest ning marjadest saadavad kiudained aidata neil üles ehitada mikrobioomi ning lisaks aidata kaasa optimaalsele soolestiku tervisele.
Seeditavad kiudained aitavad eelkõige reguleerida soolestiku tööd ning mao tühjenemist. Seetõttu võib ka väikeste koguste kiudainerikaste toitude, näiteks vaarikate, lisamine oma lemmiku toidule aidata kaasa nende heaolu paranemisele.
Annustamine
Enne vaarikate andmist oma lemmikule pese need ära ning veendu et oled eemaldanud ka kõik varred ning lehed. Olenevalt oma lemmiku suurusest võib olla vaja tükeldada marjad kas pooleks või veerandiks, et need ei kujutaks su lemmikule lämbumisohtu. Mõned kasutusvõimalused:
- lisa paar viilu või purusta need ja pane toidu peale;
- blenderda vaarikad koos teiste lemmikloomadele ohutute puuviljade ja marjadega smuutiks ning määri see lakkumismatile;
- peida mõned tükid tema lemmik treeningmänguasja sisse;
- sega orgaanilise maitsestamata jogurtiga ning paku maiusena.
Kindlasti jälgi, et maiused ei ületaks 10% lemmiku päevasest kaloraažist!
Külmutatud kookose ja marjade maius
Koostisosad:
- kookosõli
- lemmikule ohutud marjad või puuviljad sinu valikul (vaarikad, mustikad, murakad)
Juhend:
- lase kookosõlil sulada vedelaks;
- pese marjad ära ning pane jääkuubikute vormi;
- lisa vedel kookosõli ning pane paariks tunniks sügavkülma.
Paku oma lemmikule jahutavat maiust!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar