Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kõhulahtisus kassil

Tagasi lehele Tervisenurk
kõhulahtisus

Kõhulahtisus kassil

Dr. Karen Shaw Becker kirjutas hiljuti artikli teemal kasside kõhulahtisusest ning peamine mis siit välja tuleb on see, et kasside puhul on kõhulahtisus oluliselt tõsisem kui koerte puhul. Kõigepealt tuleb aru saada kas tegemist on toiduvahetusega kaasnenud ajutisest kõhulahtisusest (siin aitab paast, rasvavaba kalkun ning 100% kõrvitsapüree) või on tegemist millegi väga tõsisega ning vajab kindlasti veterinaari tähelepanu. Dr Becker ütleb, et kassi seedefunktsiooni ja üleüldise tervise parandamiseks on väga oluline vahetada aeg-ajalt tema toitu.

Kasside seedehäired esinevad reeglina ülemises seedesüsteemi osas, seega esineb neil rohkem ka oksendamist kui kõhulahtisust. Seda enam aga tasub jälgida olukorda, kui su kassil esineb kõhulahtisust. Veterinaarid paigutavad kõhulahtisuse probleemi reeglina kahte kategooriasse – kas see saab alguse jämesoolest või siis peensoolest. Kui kõhulahtisus saab alguse peensoolest, siis on kõhulahtisus reeglina suure koguseline, vesine ning kõhulahtisust esineb sageli. Kui kõhulahtisus saab alguse aga jämesoolest, on see reeglina väikese koguseline, pooleldi formuleerunud ning võib sisaldada lima.

Veri väljaheites võib esineda mõlemas kategoorias. Tume, tõrvane väljaheide viitab seeditud verele kas maost või peensoolest. Värsked veretriibud kas väjaheite sees või peal on tavaliselt jämesoole probleemi tunnuseks.

Millal on kõhulahtisus probleemiks?

Kõhulahtisus põhjuseid on mitmeid ja erinevaid ning võivad muuhulgas hõlmata:

  • võõrkehade allaneelamine;
  • põletikuline soolehaigus;
  • pankreatiit;
  • äkiline muutus toitumises;
  • giardiaas ja muud parasiidid;
  • immuunvahendatud haigus;
  • toiduallergiad;
  • viiruslikud ja bakteriaalsed infektsioonid;
  • jämesoole laiend;
  • stressi koliit;
  • kilpnäärme ületalitlus;
  • vähk

Kui Su kassil on kõhulahtisus, mis laheneb ise 1-2 päeva jooksul, on ohutu arvata, et seda tekitas miski, mida ta sõi ja mis talle ei sobinud (nt piima joomine, mis on tüüpiline seedehäirete põhjus) ning pole üldse põhjust muretseda. Kuna aga kõhulahtisus on ka paljude tõsiste haiguste sümptomiks, siis korduva või kroonilise kõhulahtisuse puhul, mine palun veterinaari juurde.

Kassid, kellel on pidev kõhulahtisus, on koheseks ja potentsiaalselt eluohtlikuks mureks dehüdratsioon ning seda eriti just kassipoegade, väikest kasvu täiskasvanud kasside, seenior kasside ning samuti kasside puhul, kellel on mõni krooniline haigus.

Kindlasti on vaja minna veterinaari juurde, kui kõhulahtisus kaasneb mõne muu haigusnähuga, nagu nt veri väljaheites, oksendamine, isu kaotus ja/või palavik.

Dr. Becker igal juhul soovitab veterinaari juurde minnes võtta kaasa ka juba väike kogus väljaheidet, et kliinikus ei pea hakkama seda manuaalselt väljutama.

Tavapärane kõhulahtisuse põhjus

Üldiselt tervete kasside puhul võib kõhulahtisuse esile kutsuda äkiline toiduvahetus ning see on tõsi just kasside puhul, kes söövad sama toitu iga päev. Ehk kui Su kass on söönud sama toitu iga päev juba kuid või lausa aastaid, siis järsk toiduvahetus kutsub üsna tõenäoliselt esile kõhulahtisuse.

See ei tähenda, et uue toiduga on miskit valesti, lihtsalt sinu kassi magu on harjunud töötlema ainult üht tüüpi toitu, mis ei ole aga ideaalne, ei toitumise ega ka füsioloogilisi aspekte arvestades. Kassidel, kes söövad erinevaid toite, on tugevam ja vastupidavam seedetrakt ning suudab reeglina süüa erinevaid toite ilma probleemideta.

Kassid saavad paremini hakkama süües kõrge niiskuse sisaldusega, minimaalselt töödeldud toitu (mitte kuivtoitu). Seega, kui tahad oma kassi toidulauda rikastada, siis tutvusta uusi toite väga aeglaselt ning sega väike kogus uut toitu tema praeguse toiduga ning anna soolestikule aega uue toiduga harjuda.

Üleminek uuele toidule tuleks teha nädalate või isegi kuude jooksul (kui esineb kõhulahtisust). Dr. Becker soovitab alustada 10% uuest toidust, mis on segatud 90% praeguse toiduga ning tee seda mitu päeva järjest. Kui väljaheide on korras, siis liigu 20/80 suhtele. Jälgi taaskord väljaheidet ning kui kõik tundub korras, võid suurendada uue toidu osakaalu 30%-le. Ja niimoodi kuni oled suutnud täielikult üle minna uuele toidule.

Oluline on jälgida, et kass sööb iga päev. Nimelt ei tohi kass pikalt söömata olla, kuna neil võib selle tulemusena tekkida maksahaigus.

Kuidas kodus kõhulahtisusega hakkama saada?

Kui Su kass on muidu terve ning tema käitumine on tavapärane, siis on Dr. Beckeri soovitus kõhulahtisuse korral panna kass 12 tunniks paastule – anna ainult vett! Lühiajaline paast annab seedetraktile võimaluse puhata ja taastuda.

Peale 12 tunnist paastu jätka kerge dieediga – küpsetatud rasvavaba hakitud kalkun ning 100% kõrvitsapüree. Alusta 85-90% kalkuniga ning 10-15% kõrvitsa seguga. Kõrvitsapüree asemel võid kasutada ka värsket, aurutatud kõrvitsat või siis küpsetatud bataati.

Dr. Becker ei soovita veist ja riisi, sest veis on rasvarikas ning võib ärritada kõhtu ja riis on tärkliserikas, põletikku tekitav süsivesik mis reeglina pakub 0 toitainet või kaloreid loomadele, kellel esineb seedehäireid.

Kõrvits pakub umbes 80 kalorit ning 7 grammi lahustuvat kiudainet tassi kohta, võrdluseks 1,2 grammi kiudainet tassi valge riisi kohta. Kõrvitsas sisalduv lahustuv kiudaine kaitseb ja rahustab seedetrakti ning samuti aeglustab mao tühjenemist.

Kui loomadel esineb kõhulahtisust, võivad nad kaotada olulisi elektrolüüte, sealhulgas nt kaaliumit, mis tekitavad koheselt dehüdratsiooni riski. Madal kaaliumi tase võib lõppeda krampide, väsimuse, nõrkuse ja ebakorrapärase südame löögisagedusega. Kõrvits on muideks väga hea kaaliumi allikas – üks tassitäis sisaldab 505 milligrammi kaaliumit!

Kokkuvõtteks

Kerge dieediga tuleks jätkata kuni kõhulahtisus mööda läheb. Kui aga kõhulahtisus kestab kauem kui 3 päeva, siis võta kindlasti veterinaariga ühendust. Samuti tuleks koheselt võtta veterinaariga ühendust kui su kass muutub loiuks või anorektiliseks.

Seedetrakti rahustavatest ürtidest võid proovida piparmünti, fenkolit või kummelit. Need on eriti head just krampide ja muude ebamugavate seedetrakti sümptomite korral, mis reeglina kõhulahtisusega kaasnevad.

Kui Sa kahtlustad, et kõhulahtisuses on süüdi ebaõige toitumine, siis võib väljaheidet aidata tugevdada ka aktiivsüsi. Soovituslik kogus on 1-3 mg/1 kg kehakaalu kohta.

Peamine, mida Dr. Becker soovitab, on varieerida oma kassi dieeti. Ja kindlasti pakkuda talle kõrge niiskusesisaldusega toite. Selliselt muudad sa tema seedetrakti tugevamaks ja vastupidavamaks!

Winner Plus märgtoidud kassidele leiad sa SIIT.

Winner Plus kuivtoidud kassidele aga SIIT.

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk