Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Allergia tekitajad ja nende vältimine

Tagasi lehele Tervisenurk
allergia tekitajad

Allergia tekitajad ja nende vältimine

Minu arvates mida aeg edasi, seda rohkem koeri on hädas allergiatega. Kahjuks toetab seda ka meie veterinaarsüsteem. Ma olen kuulnud paljude klientide tagasisidet, et kui minna kliinikusse sisuliselt ükskõik millise probleemiga, on vastuseks, et asi on toidus. Ma olen nõus sellega, et toit mängib kõige suuremat rolli, sest meil on päris palju kliente, kelle koerad on saanud ravimitelt maha peale Winner Plus toidu peale üle minemist. Küll aga ma leian, et veterinaar ei saa lihtsalt peale vaatamisega öelda, et asi on toidus. Ja oleme ausad, et nemad soovitavad selle peale sisuliselt olematu loomse proteiini sisaldusega toitu, mis tihtipeale probleeme ei lahenda. Väga tihti aetakse sassi ka allergia ning pärmseene vohamine. Tegelikkuses on võimalik puhta toiduga koeral elada kas täielikult ravimite vaba elu või siis oluliselt väiksemate koguste peal. Asi, mida tasub silmas pidada on see, et allergiaravimid ei ole täiesti ohutud. Steroidid on kõige ohutumad, sest nende mõju kestab õnneks ainult seni kuni me rohtu anname, aga nt Apoquelist koera immuunsüsteem ei taastugi. Lugesin hiljuti Dr. Edward Bassingthwaighte’i poolt kirja pandud analüüsi teemal millised on allergia tekitajad ning kuidas neid vältida.

Sügelevate koerte probleem

Dr. Bassingthwaighte on holistiline veterinaar ning ütleb, et ta näeb väga palju sügelevaid koeri. Rohkem sügelevaid kui ükskõik mis teise probleemiga koeri. Punased ja kuumavad koerad, kes ei lase oma omanikel magada, sest nad närivad ja kratsivad ennast pidevalt. Koerad, kellel on lahtised haavandid; kellel on kehalt karv ära tulnud kogu sellest kratsimisest; koerad, kelle omanikud lasevad üha uuesti ja uuesti veterinaaridel ravida oma koeri antibiootikumide ja kortisooniga; koerad, kes haisevad ükskõik kui palju neid pestakse; koerad, kellel on kroonilised kõrvapõletikud; koerad, kes on ära närinud suure osa oma karvast ning muuhulgas ka nahast.

Dr. Bassingthwaighte ütleb, et ta on ravinud sügelevaid koeri nüüdseks üle 20 aasta, kasutades üha vähem ravimeid ning rohkem holistilise lähenemise abil. Holistiline lähenemine tähendab tervislikku dieeti, homöopaatiat, ürte ning toidulisandeid. Ta ütleb, et enamus juhtudel need lahendused toimivad väga hästi. Küll aga möönab ta, et alati on parem kui allergia tekitajad üldse välistada. Oleme ausad – ennetamine on alati parem kui ravimine.

Immuunsüsteemi düsregulatsioon

Mina olen viimase 3 aasta jooksul, kui ma koerte toidu ja tervisega tegelenud olen, aru saanud, et enamus koerte terviseprobleeme on seotud nende immuunsuse ja mikrobioomiga. Hullemaks teevad asja vaktsiinid, erinevad tõrjevahendid ja ka ravimid, mis kõik immuunsüsteemi mõjutavad ning kahjuks mitte positiivselt.

Dr. Bassingthwaighte ütleb, et sinu koera immuunsüsteem on kompleksne, dünaamiline süsteem ning on väga palju mõjutajaid, mis võivad su koera immuunsüsteemi tasakaalust välja lüüa. Mõned on ootamatud šokid, mis häirivad jäädavalt immuunsüsteemi ning tänu millele on immuunsüsteem üliaktiivne ning reageerib sobimatult normaalsele keskkonna stiimulile nagu näiteks tolmule.

Teised mõjutajad võivad olla kroonilisemad, rohkem levinumad ning mõjuvad aja jooksul su lemmiku heaolule ja tervisele negatiivselt.

Allergia tekitajad

Tugev geneetika

Esimene ei ole nii väga allergia tekitaja, kui aga geneetiline probleem. Kui su koera vanema(te)l on allergiline nahahaigus, siis suurendab see võimalust, et nende kutsikad võivad tulevikus olla sama probleemiga kimpus. Seega peaksid sa võimaluse korral kutsika vanemaid nägema ning küsima ka kasvatajalt küsimusi vanemate tervise kohta.

Kui su kutsikal on selles osas nõrk geneetika, võib sul olla ees raske võitlus sügeluste ning teiseste nahaprobleemidega nagu näiteks kõrva või nahainfektsioonid.

Esimene samm on õige kasvataja leidmine. Oleme ausad – hea ja usaldusväärne kasvataja ei paarita koeri, kellel on mingid terviseprobleemid, mida võidakse kutsikatele edasi pärandada. Kui oled leidnud hea kasvataja, siis vali kutsikas liinist, kus ei ole geneetilisi nõrkusi või eeldusi allergiate tekkeks. Näiteks staffid ja bullterjerid on eriti altid allergiatele, seega kui sulle meeldivad need tõud, ole kohe eriti kindel, et mitte kumbalgi vanemal ei ole olnud nahaprobleeme.

Probleemid vaktsiinidega

Dr. Bassingthwaighte ütleb, et kõige ägedam allergia tekitaja, mida tema näeb, on vaktsineerimine. Mina olen temaga kahjuks nõus ning seda Oscari kogemuse pealt. Ma olen keeldunud Oscari vaktsineerimisest paar aastat, sest tegemist on tegelikult haige koeraga ning vaktsineerida tohiks ainult tervet koera. Oscari tervis on sellest hetkest läinud ainult ülesmäge ehk mida vähem vaktsineerimist, seda paremaks ta tervis muutub.

Dr. Bassingthwaighte toob välja ühe juhtumi, kus tema juurde jõudis bullterjeri kutsikas, kes hakkas peale oma esimest vaktsiini veidi sügelema. Siis ta sai 12 nädala vanuselt järgmise vaktsiini ning nädal hiljem oli koeral hull reaktsioon. Koera jalad ning kõht olid veripunased, paksenenud, kärnas ja põletikulised, koer sügeles ning kratsis ennast vahetpidamata.

Vaktsiinid suudavad tekitada igasugu erinevaid immuunsüsteemi düsregulatsioone. Dr. Bassingthwaighte ütleb, et ta on näinud palju allergilisi koeri, keda on vaktsineeritud mitu korda ning nende allergiad lähevad hullemaks reeglina kuu jooksul peale vaktsiini. Tema ütleb, et kui allergia kipub peale vaktsineerimist hullemaks minema, siis on homöopaatiast olnud suur abi, et uuesti tasakaal kehas saavutada.

Mina ei ütle, et ärge vaktsineerige oma koeri, küll aga soovitan ma peale vaktsineerimist kindlasti läbi teha keha detox.

Kehv dieet on krooniline allergia tekitaja

Dr. Bassingthwaighte ütleb, et kõige kroonilisem allergia tekitaja mida ta oma töös näeb, on dieet. Üha uuesti ja uuesti ta näeb, et tehes muudatused dieedis, toimuvad tohutult suured paranemised koertel, kellel on väga halb nahk.

Dr. Karen Shaw Becker on öelnud, et tooraine kvaliteet mängib kõige suuremat rolli toidu ja tervise puhul. Kahjuks on täna lemmikloomad seaduse mõttes sisuliselt esemed ning nende toidule kehtivad nõudmised on minu arvates täiesti allapoole arvestust. Põhimõtteliselt enamus lemmikloomade toite on valmistatud toorainest, mida ei peeta inimestele söömiseks ohutuks. Dr. Becker loetles ühes oma videos üles toidud parimatest halvimateni ning veterinaartoitude sarjad ei ole selle nimekirja tipus.

Kuivtoitude üheks probleemiks on süsivesikud, mis soojendavad sinu koera ainevahetust. Kui sa paned siia juurde ka loomse proteiini, mis on kehva kvaliteediga ning ületöödeldud, siis on tulemuseks kuum, roosa, niiske ja sügelev koer, millega reeglina kaasneb ka ebameeldiv hais, mida ei saa ära ka pesemisega.

Osad koerad võivad olla tundlikud ka just mingi konkreetse teravilja suhtes ning seega võib kasvõi näiteks tükk enda võileivast panna koera kontrollimatult sügelema. Teised võivad olla tundlikud mingile konkreetsele proteiinile. Veis on reeglina kõige hullem süüdlane siin. Eliminatsiooni dieet võib siinkohal abiks olla aga arvesta, et sa peaksid andma ühte konkreetset proteiini vähemalt 4 kuni 6 nädalat, et aru saada kas selles konkreetses proteiinis on probleem.

Ole ettevaatlik ka koostisainetega – nii toidu kui maiustega! Hakka hoolega jälgima koostisaineid, sest paljud toidud või maiused võivad sisaldada süsivesikuid või teravilja, lisaks veel ka suhkrut, soola, maitseaineid, värviaineid jms.

Ka koerad on stressis

Vähemlevinud allergia tekitajad on stress ja keskkonnamõjud. Stressi võib tekitada nt kolimine, perekonnaliikme kaotus või liigikaaslase kaotus.

Allergia tekitaja võib olla ka emotsionaalne stress. Dr. Bassingthwaighte ütleb, et ta on näinud koeri, kes muutuvad üle kere roosaks, kuumaks või sügelevaks lihtsalt sellepärast, et nende omanikud hakkavad nt reisile minema.

Keskkonnamõjud

Keskkonnamõjud võivad olla ükskõik millised keemilised elemendid (eriti sünteetilised lõhnad või koduvärskendajad), tolmulestad või mõned taimed, mis võivad tekitada kokkupuutel sügelust. Sellisel juhul tuleks sellised taimed kodust ja aiast eemaldada.

Kirbud

Kirbud on reeglina sageli tähelepanuta jäänud allergia tekitaja koertel. Kui su koer sügeleb, tasub kaaluda varianti kas su koeral on äkki kirbud.

Kokkuvõtteks

Dr. Bassingthwaighte ütleb, et kui sul on sügelev koer, siis eemalda kõik allergiatekitajad ning otsi abi holistiliselt veterinaarilt. Eestis küll minu teada holistilisi veterinaare kahjuks ei ole, aga loomade homöopaatiaga tegelevaid inimesi on küll. Lisaks on ilmselt võimalik leida veterinaar, kes vähemalt ei suru peale veterinaarsarja toitu, mis sisaldab minimaalsel määral loomset proteiini.

Meie enda kogemusel on Winner Plus toidule üleminekul paljud koerad saanud lahti sügelusest, karvututest kohtadest ning samuti seedehäiretest. Seega on minu soovitus, et proovi vahetada toitu ning anna kindlasti mõjumiseks aega vähemalt 30 päeva.

 

Jaga see postitus

Comments (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk