Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Lambaliha lemmiku toidus

Tagasi lehele Tervisenurk
lambaliha

Lambaliha lemmiku toidus

Kuigi lammas on üldiselt üsna rasvane, siis meie valikus on lambaga toidud ühed kõige madalama rasvasisaldusega toidud. Lisaks on lambaga toidud siiani olnud kõige sobilikumad ka allergilistele ning seedeprobleemidega koertele. Üheks põhjuseks võib olla see, et lammas on üsna uudne proteiin koera jaoks ehk lambaliha ei anta koerale just tihti. Kui koer pole lambalihaga kokku puutunud, siis ei oska immuunsüsteem sellele ka liiga jõuliselt reageerida. Küll aga ajendas mind seekordset artiklit kirjutama rohkem lambaliha maitse. Allpool räägin veidi lambaliha maitsest ning mis on lambast valmistatud toidu riskid aga toon välja ka lamba kui proteiini eelised.

Lambaliha spetsiifiline maitse

Inimesed kipuvad lambaliha kas armastama või siis vihkama. Ei leidu väga palju inimesi, kes on selle maitse osas ükskõiksed. Mina isiklikult söön küll hästi tehtud lambatalle, aga vanem lammas mulle maitselt ei istu. Mida vanema lambaga tegu on, seda tugevam on ka spetsiifiline maitse – inimesed kutsuvad seda “kasuka” maitseks. Koerte puhul me aga väga ei mõtle, et nad võiksid maitse osas olla valivad või tundlikud. Aga tegelikkuses on koertel suhteliselt samasugune reaktsioon nagu inimestel – nad kas söövad lammast või siis mitte. Lamba puhul siiski võivad osad koerad sobituda sinna keskmisesse kategooriasse ehk kellele algul ei pruugi maitse meeldida, aga hakkab meeldima. Kui ma pakkusin enda koertele esimest korda lambaga toitu vaatasid mind mõlemad nagu idiooti. Näol oli küsiv ilme “kas me päriselt peame seda sööma?”. Neile aga hakkas see maitse meeldima ning täna on lammas pardi kõrval üks lemmikumaid.

Ma aga kindlasti soovitan välja selgitada kas koerale ikka päriselt meeldib lamba maitse. Seda on eriti teha toore lambaga – kui koerale lammas ei maitse, siis ta ilmselt ei söö suure isuga lammast ka toorelt. Minu koertel on aga näiteks toores lambapea üks vaieldamatuid lemmikuid. Oluline on see sellepärast, et kui Su koerale sobib näiteks ainult noor lammas ehk mitte väga tugeva maitsega, siis võib ta mõnda toitu süüa aga mõnda mitte.

Arvesta, et mitte ükski toit ei ole kunagi identne ning seda muuhulgas ka vitamiinide, mineraalide ja aminohapete poolest. Ning seda enam erinevate partiide lõikes – ühes partiis võib olla rohkem noort lammast ehk maitse on delikaatsem, teises partiis aga rohkem vanemat lammast. See aga ei tähenda, et toit ei ole kvaliteetne või toidul on midagi viga. Pea meeles ka seda, et toidule ei kehti tagastamise õigus ehk kui kott on avatud, siis ei ole müüja kohustatud ei toitu tagasi ostma, välja vahetama ega ka kotile hinnaalandust tegema. See, kui mõni müüja seda teeb, on see lihtsalt tema vastutulek.

Lammas kui uudne proteiin

Nagu me algul kirjutasime, siis lammas ei ole meie lemmikute toidulaual väga levinud proteiin ning seetõttu võib imehästi sobida välistusdieediks. Välistusdieedi mõte on siis vähemalt kuu aega anda oma lemmikule proteiini, mida ta kunagi varem ei ole saanud ehk keha ei oska sellele reageerida. Reeglina on sellisteks proteiinideks nii lammas kui ka part. Toore lamba osas tasub silmas pidada, et lammas on oma olemuselt üsna rasvane. Samal põhjusel ei soovitata lammast ka koerale, kellel on diagnoositud pankreatiit.

Lambaliha kasud:

  • 100 grammi lambaliha sisaldab 12,6 grammi proteiini;
  • küllastunud rasvhappeid on lambas vähem kui näiteks nahaga kanas;
  • mineraalainetest sisaldab lammas rohkelt naatriumi, kaaliumi, magneesiumi ja ka fosforit;
  • lammas on samuti hea niatsiini (aitab metaboliseerida süsivesikuid, rasvu ja valke; soodustab ajutegevust, aitab organismil toota maohapet) ja folaatide allikas;
  • hea aminohapete allikas, eriti trüptofaan;
  • lambaliha on täisväärtuslik proteiin ehk sisaldab kümmet asendamatut aminohapet, mida Su koer vajab, et olla õnnelik ja terve;
  • lambaliha on punasest lihast üks parima omega-3 suhtega (parem kui nt veis). Omega-3 rasvhapped aitavad vähendada põletikku, ennetada vähki, edendada südame tervist ning lisaks omastada rasvlahustuvaid vitamiine nagu A, D ja E;
  • lammas on ka üsna hüpoallergeeniline ehk võib sobida väga hästi ka allergiatega kimpus olevale koerale.

Meie valikus olevad lambalihaga toidud:

Kokkuvõtteks

Lambaliha on üks kallemaid proteiine ning see on tihti ka põhjuseks miks lammast väga tihti koertele ei anta. Siiski on näiteks turult võimalik aeg-ajalt saada lambapead, mis on Su lemmiku jaoks nii ohutu kui ka kasulik. Koljuluu on pehme ning koerad reeglina söövad pea ära nii, et alles jääb ainult hambarivi. Kui Sa ei ole oma lemmikule kunagi lammast andnud, siis ma soovitan seda proovida väikese kogusega – küsi kasvõi mõne tuttava käest toitu prooviks. Meie juures saad lasta oma koeral erinevaid toite proovida ning näed ka mis ta lamba toidust arvab. Kui Sul on vähegi pirtsakas koer, siis ma kindlasti ei soovita kohe osta suurt kotti toitu, sest kui kott on juba avatud, siis ei ole müüjal kohustust toitu tagasi osta.

Küll aga on lammas väga hea vahelduse pakkumiseks oma koerale. Kuna igal proteiinil on omad eelised – sisaldavad erinevas koguses vitamiine, mineraale ja aminohappeid, siis soovitatakse ka kuivtoidu mõttes vahetada proteiini vähemalt iga 3-4 kuu tagant. Mina isiklikult vahetan iga kuu, sest minu koerad väsivad lihtsalt ühest maitsest liiga ära. Igal juhul võiksid valida 3-4 proteiini, mida Sa siis endale sobiva aja tagant vahetad. Kuivtoidu osas lammas ei ole reeglina oluliselt kallim kui teised proteiinid, seega võiksid lambalihaga toidu oma lemmiku toidulauale püsivalt panna.

Kindlasti pea meeles, et töödeldud konti koerale anda ei tohi ehk kui ka teed kodus lambakarreed, siis kondid viska palun kenasti prügikasti, mitte ära anna oma koerale. Lisaks ei soovitata koerale anda ka praadimisest või ahjus liha valmistamisel tekkinud rasva, sest sinna tekivad kantserogeensed ained ning lisaks võib töödeldud rasv aidata kaasa pankreatiidi tekkimisele.

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk