Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

6 tervise sammast

Tagasi lehele Tervisenurk
6 tervise sammast

6 tervise sammast

Lugesin hiljuti holistilise veterinaari Odette Suter’i artiklit koerte tervisest ning kuidas ta kuuleb pidevalt ütlust “Ma olen kõike proovinud”. See lause on tõesti väga levinud ning ma ei suuda isegi kokku loendada mitu korda mina seda kuulnud olen. Kahjuks liiga palju. Üsna tihti on probleem aga selles, et me koeraomanikena proovime “ravida” sümptomeid, mitte aga tegelikku algpõhjust. Mulle tohutult meeldib ühe holistilise veterinaari ütlus nahaprobleemide korral “Nahaprobleemid on kõigest jäämäe tipp”. Mõtle korra jäämäe peale ning see osa, mida sa näed, on tegelikult väike osa võrreldes sellega, mis on peidus pinna all. Nii on ka sinu lemmikuga. Välised probleemid on jäämäe tipp ning lahendust ei tule enne kui sa selgitad välja algpõhjuse ning leiad sellele lahenduse. Pea meeles, et 90% sinu lemmiku immuunsüsteemist asub tema soolestikus. Toon seekord ära ülevaate dr. Odette Suter’i artiklist ning mis on tema arvates koerte 6 tervise sammast.

Oma artiklis räägib dr. Odette Suter ühest saksa lambakoera juhtumist, kellel oli krooniline kõhulahtisus üle 2 aasta (!!!). See 4-aastane isane koer käis erinevate veterinaaride juures, et leida lahendus. Peale põhjalikku testimist diagnoositi koeral põletikuline soolehaigus (inglise keeles IBD ehk inflammatory bowel disease). Tavapärases meditsiinis puudub tegelikult põletikulisele soolehaigusele lahendus. Mida see põletikuline soolehaigus aga päriselt tähendab? Tegelikult suurt midagi. See lihtsalt ütleb, et soolestikus on põletik ning ongi kogu lugu. See ei ütle mis seda põhjustab ning samuti ei anna see mingeid vihjeid kuidas seda parandada. Ainus, mida see omanik teadis pärast kogu testimist oli see, et koeral oli endiselt kõhulahtisus. Tavapärased veterinaarid proovisid leevendada sümptomeid aga ebaõnnestusid haledalt. Dr. Odette Suter ütleb, et nii juhtub enamus krooniliste haiguste puhul.

Loogilisem lähenemine

Mulle väga meeldib kuidas dr. Odette Suter selgitab seost põhjuse ja tagajärje vahel ning miks on oluline neil vahet teha. Toon selle ka ära, sest see võib-olla paneb järgmine kord mõne sümptomi puhul mõtlema, et mis seal taga tegelikult on. Mida tegelikult tähendab kui koeral on kõht lahti? Või õigemini… Kui auto mootorituli hakkab põlema, siis mida see tähendab? Kas probleem on tules? Muidugi mitte, see tuli tähendab seda, et midagi on lahti mootoriga. Tuleme tagasi kõhulahtisuse juurde… kõhulahtisus on nagu see põlema läinud mootorituli. See on sümptom, samamoodi nagu allergia, valu, kaalutõus või ärevus. Sümptom on keha viis öelda, et midagi on valesti. Mida aga sümptom ei paljasta on see, mis asi ei tööta korralikult ning samuti mis selle põhjus on.

Selleks, et probleemi lahendada on meil vaja küsida kõige fundamentaalsem küsimus: Miks? Kui me ei tea mis põhjustas konkreetse osa katki minemise, me ei saa ka seda korda teha.

Tulles tagasi selle saksa lambakoera loo juurde, siis dr. Odette Suter küsis, et miks see kõhulahtisus tekkis ning siis tegi veidi detektiivitööd, et aru saada mis seda põhjustas. Nad tuvastasid, et koer oli tundlik mitmele erinevale toidule. Lisaks oli tal madal kilpnäärme tase ning tema neerupealised ei tootnud piisavalt hormoone. Aga isegi need ei andnud vastust küsimusele “miks”. Mis põhjustas nende organite talitlushäire? Midagi ilmselgelt sekkus nende organite töösse või midagi oli kehast puudu.

Haiguse kaks põhjustajat

Dr. Odette Suter ütleb, et iga haigust saavad põhjustada ainult 2 asja – kas midagi on puudu või midagi segab normaalset talitlust või siis on mõlemad korraga. Ta toob näite närbunud taimega – sa tead kohe, et tal on kas puudus veest või päikesest või siis kahjurid või toksilised kemikaalid segavad tema normaalset talitlust.

Ta ütleb, et sama asi kehtib ka meie koerte puhul. Sel hetkel kui me nuputame välja mis on puudu või mis segab normaalset talitlust, saame me vastuse kuidas seda ravida. Koeral, kellel on kroonilised seedetrakti probleemid, on ilmselgelt puudulik hea toitumine. Selle saksa lambakoera kroonilise soolehaiguse puhul oli arusaadav, et ta ei omandanud vajalikke toitaineid. Lisaks toit sekkus tema keha funktsioneerimisse, põhjustades tema soole limaskestal põletiku. Põletik levis üle kogu tema keha ning isegi tema ajju. Lisaks pidevale kõhulahtisusele oli sellel koeral tõsine ärevus ning ta ei suutnud teha oma politseikoera tööd. Ja nagu sellest kõigest veel vähe oli, kannatas ta nahaallergiate ning ülekaalu käes.

Probleemi algpõhjus

Me elame saastatud maailmas, seega on võimatu vältida kõiki mürke, millega me puutume kokku nii toidu kui õhu kaudu, mida me hingame. See tähendab, et meie keskkond muuhulgas sekkub meie tervisesse. Saastatus on tänaseks nii hull, et mitte ükski keha (vahet pole kas terve või mitte) ei suuda üksinda toksiinide pealetungiga toime tulla.

Kui me mõistame mis need sümptomid põhjustas, siis me saame juba välja nuputada kuidas seda ravida. See on muuhulgas oluliselt efektiivsem lähenemine kui nt mootoritule katmine kleeplindiga. Kui me seda teeks, siis lõpuks auto läheb lõplikult katki. Pikas perspektiivis juhtub sama ka kehaga – seal esineb üha enam ja enam väärtalitlusi.

Dr. Odette Suter ütleb, et teine asi, mida veterinaaridele pole õpetatud on kuidas keha päriselt parandada ning mida selleks vaja läheb? Kõik teavad, et ainult sümptomite peitmine ei paranda keha. Proovida allergiaid “parandada” šampooniga pestes, on reeglina raha maha viskamine. See võib küll pakkuda ajutist leevendust, aga probleem tuleb üha uuesti ja uuesti tagasi. Loomulikult, kui koeral on halb ja ta kannatab, siis see ajutine leevendus tekitab talle parema tunde. Seega me teeme seda, mida me saame, et tema valu või stressi leevendada ja aidata kehal paraneda. Aga jällegi, see on nagu kleeplint…

Pea meeles, et kõik süsteemid kehas on omavahel seotud. Adresseerides neid üks korraga ning teisi ignoreerides üldiselt põhjustab ravi läbikukkumise. Ja isegi kui see ükshaaval probleemidele lähenemine lõpuks ka aitab, siis võtab see reeglina liiga palju aega. Ja su koeral ei ole aega raisata, kuna tema elu on oluliselt lühem kui sinu elu.

6 tervise sammast

Dr. Odette Suter ütleb, et selleks, et probleemi lahendada on vaja adresseerida kogu keha. Tema ütleb, et nii kehal kui paranemisel on 6 sammast. Ning selleks, et koera edukalt ravida, on vaja tegeleda nende kõigiga.

Esimene sammas – toitumine

Me peame andma kehale seda, mida ta vajab ehk loomuomast toitu. Kui sul pole teadmisi tasakaalustatud toortoidu kokku panemiseks, siis mina ei soovita oma koera tervisega riskida. Parem otsi parima kvaliteediga kuivtoit ning asenda osa sellest märgtoiduga, osa toorega (kuni 25% võid asendada toorega nii, et see ei pea olema tasakaalustatud) ja lisa toidule juurde ka puu- ja köögivilju.

Kui su koer on tundlik mingite toiduainete suhtes, siis jäta need välja ning lase soolestikul paraneda. Lisaks võib juurde lisada toitaineid, mis toetavad keha nõrgenenud funktsioone.

Teine samm – soolestiku tervis

Kui toidu osas on muudatus tehtud, siis keskendub dr. Odette Suter soolestiku tervisele. Ta rõhutab, et see on oluline kõikide koerte puhul – mitte ainult nende puhul, kes oksendavad või kellel on kõhulahtisus. Tema eeldab alati, et soolestik on kompromiteeritud ning kui me ei paranda ära koera lekkivat soolestikku, ei jõua me väga kaugele.

Kolmas samm – detox

Kui on saadud paika hea toit ning on tegeletud ka soolestiku tervisega, on koera tervis juba stabiilsem. Nüüd on tema keha valmis puhastamiseks ehk detoxiks. See protsess eemaldab kehast jääkained ning võimaldab rakkudel paremini toimida. Kui rakkude funktsioneerimine paraneb, saab keha paraneda.

Neljas samm – hormoonid

Neljanda sammuna soovitab ta adresseerida hormoone, mis on paigast ära. Nimelt keha ei suuda ilma hormoonideta toimida. Hormoone väga tihti ei testita. Kui ka testitakse, siis tihtipeale ei ole testimine piisav (kas ei mõõdeta õigeid vorme või siis ei kontrollita kogu paneeli).

Viies samm – närvisüsteem

Närvisüsteem on järgmine hooletusse jäetud pusle tükk. Närvisüsteem on nagu veevoolik. Kui sa astud voolikule peale, veevool väheneb. Kui närvi ülekanne lihastele või sisemistele organitele väheneb, ei suuda need korralikult toimida. Aja jooksul võib see kaasa tuua kroonilisi probleeme nagu artriit, kehv seedimine, kusepidamatus, sidemete ja kõõluste traumad või vähenenud immuunfunktsioon. Närvisüsteemi toetamine peaks olema alati iga ravi ning ka ennetamise osa, sealhulgas ka kutsikatel.

Kuues samm – liikumine ja vorm

Dr. Odette Suter ütleb, et see aspekt on väga alahinnatud ning tihtipeale ka loomaomaniku nimekirjas viimane asi. Tervis on aga võimatu ilma liikumiseta! Koerad peavad saama liikuda. Loomulikult on iga koer individuaalne oma liikumisvajadusega, aga kõik koerad peavad saama liikuda!

Liikumine stimuleerib mitmeid olulisi tervise ning paranemise elemente: paranenud verevarustus, paremini toimiv immuunsüsteem, hormonaalne tasakaal ning seedimine. Sinu koera aju toimib paremini ning ta säilitab paremini lihasmassi, hoides liigeseid paremini ning muutes need vähem vastuvõtlikuks nii vigastuste kui artriidi tekkeks.

Kokkuvõtteks

Mis sai sellest saksa lambakoerast? Tema kõhulahtisus lõppes paar päeva peale esimese ja teise sammu rakendamist. Tema ärevustase langes märgatavalt ning ta oli jälle rõõmus tema ise, mängides oma vennaga ning tehes trenne. Tema allergiad kadusid ning ta kaotas ka veidi kaalu, kui võeti kasutusele ka ülejäänud sammud.

Dr. Odette Suter soovitab:

  • ära ravi ainult sümptomeid
  • küsi miks? ning selgita välja algpõhjus
  • kasuta süsteemset lähenemist, et lisada see, mis on puudu ning eemaldada see, mis sekkub.

Mulle meeldib kuidas dr. Odette Suter on väga lihtsalt maalinud pildi põhjuse seosest tagajärjega. Ehk tagajärg on see sümptom, mida täna tavapärane meditsiin ravida proovib. Me peame aga liikuma selle poole, et me ei proovi ravida sümptomeid, vaid selgitame välja päriselt algpõhjuse. Mõtle korra kas kõhulahtisus või oksendamine on ikka algpõhjus? No ei ole ju. Su lemmik on kas söönud endale sisse midagi ebasobivat, tal on kõht liiga tühi või siis on kehas mingi tõsisem haigus. Need on alati kõigest sümptomid. Ja sa võid anda pastasid või kasvõi Winner Plus kõhu heaolu pulbrit, aga kuni sa ei lahenda ära algpõhjust, siis see probleem jääbki korduma. Seega, kui su lemmik kas sügeleb, tal on seedeprobleemid, kõht lahti või oksendab aeg-ajalt, siis küsi endalt nii kaua seda miks? küsimust senikaua kuni sa kasvõi aimad mis võiks olla tegelik algpõhjus.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk