Antioksüdandid koerale
Antioksüdandid on koertele hädavajalikud, kuna aeglustab vananemisprotsessi ning tugevdab immuunsüsteemi võideldes vabade radikaalide kahjustusega. Antioksüdantide lisamine toidule aitab nende kahjustuste vastu võidelda. Vabad radikaalid tekivad igas koeras normaalsete ainevahetusprotsesside osana. Vabad radikaalid on oma olemuselt kahjustatud rakud, mis püüavad iseend parandada, varastades molekule teistelt rakkudelt. See kahjustab selle raku DNA-d ja muudab seeläbi koera haigustele vastuvõtlikumaks. Üldiselt on kehal olemas kaitse vabade radikaalide vastu, kuid mõnikord ei pruugi keha nendega toime tulla. Selle tulemusena võivad vabade radikaalide kahjustused põhjustada nii kiiremat vananemist ja kroonilisi haigusi, sealhulgas vähki, liigesehaigusi, südame-, maksa- ja neeruhaigusi ning isegi kognitiivseid võimeid.
Toksiinid, mis satuvad koera kehasse, võivad soodustada rohkem vabu radikaale ja vallandada kroonilisi haigusi. Nii pestitsiidid, ravimid kui ka näiteks toksiinid sinu koera toidus ja keskkonnas aitavad kaasa vabade radikaalide kasvule. Aja jooksul need vabad radikaalid kuhjuvad ning keha ei suuda nende kahjustusi peatada. Seega vajab koer vabade radikaalidega toime tulemiseks palju antibiootikume.
Toon allpool ära 5 parimat haiguste vastu võitlevat antioksüdanti, mis toetavad koera immuunsust, liigeste tervist, seedesüsteemi ja palju muud.
Astaksantiin
See punane pigment kuulub ühendite hulka, mida kutsutakse karotenoidideks. See pärineb mikrovetikatest ning see on aine, mis muudab krevetid, lõhe, flamingod ning vähid seda süües roosaks.
Astaksantiini võimsad antioksüdantsed omadused on osutunud võimsamaks kui C-vitamiin ja beetakaroteen:
- liigeste tervis: vähendab põletikku ja valu;
- immuunsüsteem: tugevdab immuunsüsteemi ja kaitseb vabade rakkude kahjustuste vastu;
- aju tervis: läbib vere-aju kaitsesüsteemi ja annab olulisi toitaineid;
- silmade tervis: põletikuvastased omadused võivad leevendada selliseid sümptomeid nagu silmade kuivus
- südame tervis: vähendab c-reaktiivset valku kehas, mis on põletiku ja südamehaiguste marker
Annustamine
Kui sa ostad astaksantiini toidulisandit, mis on mõeldud just lemmikutele, siis jälgi paki peal toodud koguseid. Kui kasutad inimestele mõeldud toidulisandit, siis eelda, et soovitatud kogused on ca 70 kilo kaaluva inimese kohta ning kohanda vastavalt oma koera kaalule.
Jälgi, et tegemist ei oleks sünteetilise astaksantiiniga.
Ternespiim
Ternespiim on teada vahend vastsündinute immuunsüsteemi ehitamiseks, aga see on ka väga antioksüdantide rikas. Sellel on omadused mis toetavad su koera:
- immuunsüsteemi: hormoon, mida kutsutakse proliinirikas polüpeptiid võib stimuleerida vähe aktiivset immuunsüsteemi ning seeläbi tugevdada immuunsust;
- allergiad on liiga aktiivse immuunvastuse tulemus ning proliinirikas polüpeptiid võib reguleerida seda immuunvastust;
- liigesed: inimeste seas läbi viidud uuringus leiti, et see on väga tõhus liigesevalu leevendamisel, põletiku vähendamisel ja liikuvuse suurendamisel;
- seedesüsteem: uuringud on näidanud, et see suudab leevendada seisundeid nagu lekkiva soolestiku sündroom, mis omakorda tugevdab immuunsüsteemi;
- vähi ravi: ternespiim võib aidata võidelda vähiga valgu abil, mida nimetatakse laktalbumiiniks, sest see võib põhjustada vähirakkude surma. Sellel on ka immunoglobuliinid, mis hävitavad baktereid ja võitlevad viirustega;
- haavade paranemine: väliselt kasutades võib aidata haavadel paremini paraneda. Suurepärane erinevate nahaseisundite, kõrvapõletike ja nt abstsesside puhul.
Annustamine
1/16 teelusikatäit ternespiima (pulbri kujul) ca 10 kilo kehakaalu kohta 2 korda päevas ehk 1/8 teelusikatäit ca 10 kilo kehakaalu kohta 1 kord päevas.
Ternespiima on parim anda tühjale kõhule või segades seda väikese koguse jogurti või kondipuljongiga. Kasuta igapäevaselt vähemalt kuu aega ning edaspidi vastavalt vajadusele.
Väliselt kasutades sega pulber veega, valmista pasta ning määri probleemsele alale.
Ternespiima saad sa osta SIIT.
Rohelised merekarbid
Rohelised merekarbid on pärit Uus-Meremaa vetest ning need on väga rikkad antioksüdantide allikad. Lisaks on neis suurel hulgal omega-3 rasvhappeid, vitamiine, aminohappeid ning ensüüme.
Muuhulgas on rohelised merekarbid glükosamiinglükaanide looduslik allikas. Need on liigestes leiduva kõhre ja sünoviaalvedeliku peamised komponendid.
Uuringud on näidanud, et rohelised merekarbid suudavad leevendada ebamugavustunnet ja põletikku artriiti põdevatel koertel (ja inimestel). Need toetavad liigeste liikuvust, kõhrede säilitamist, südame-veresoonkonna tervist ja aitavad säilitada ka tervet nahka.
Kui tahad anda juurde toidulisandina, siis kindlasti otsi toodet, mida ei oleks kuumaga töödeldud, kuna kuum hävitab toitained!
Annustamine
Kui ostad koertele mõeldud toote, siis järgi pakil toodud annustamise juhist aga võid ka anda umbes 15 mg pulbrit ca 500 grammi kehakaalu kohta päevas.
Kui su lemmikul on tugev põletik, võid esimeseks kaheks nädalaks doosi duubeldada ning siis mine edasi soovitatud kogusega.
Võid anda ka rohelistest merekarpidest tehtud maiuseid või õli!
Munakoor
Munad on toitainelised imed ning üks osa sellest on õrn munakoore membraan (see õhuke kiht munavalge ja koore vahel).
See ei pruugi tulla esimesena meelde kui me mõtleme antioksüdantide peale, aga uuringud on näidanud dramaatilisi tulemusi liigesetervise parandamisel (nii inimeste kui koerte puhul).
Munakoore membraan sisaldab mitut looduslikku liigest toetavaid ühendeid:
- glükosamiin;
- hüaluroonhape;
- kondroitiin;
- kollageen
51 koeraga, kellel olid erinevad liigeseprobleemid) läbi viidud 6 nädala pikkune katse näitas, et looduslik munakoore membraan leevendas oluliselt liigesevalu. Ja parim selle juures on see, et see on väga ohutu sinu koera jaoks (erinevalt potentsiaalselt ohtlikest ravimitest).
Annustamine
Katses osalenud koerad said 6mg iga 500 grammi kehakaalu kohta NEM brändi munakoore membraani. Võid osta ka mõne muu tootja munakoore membraani toidulisandit koertele ning järgida annustamist pakendilt.
Roheline tee
Roheline tee on väga populaarne oma antioksüdantsete omaduste poolest inimestele. Selgub, et ka koerad saavad sellest kasu. Küll aga koerte puhul tuleks igal juhul kasutada kofeiinivaba rohelist teed!
Roheline tee on antioksüdant, mis sisaldab ka suurel hulgal vitamiine ja mineraale. See sisaldab antioksüdantseid polüfenoole, mida kutsutakse katehhiinideks ning mis pakuvad järgmiseid meditsiinilisi kasusid:
- põletikuvastane ja immuunsuse toetamine: rohelise tee antioksüdantsed omadused toetavad immuunsüsteemi. Lisaks aitavad vähendada põletikku ning toetavad maksa ja südant;
- aju tervis: sisaldab L-teaniini mis ületab vere-aju kaitsebarjääri ning võib parandada ja kaitsta ajufunktsioone;
- vähivastane: mitmed uuringud on näidanud, et roheline tee võib olla abiks mitut tüüpi vähi ära hoidmisel tappes vähirakke.
Annustamine
Erinevate veterinaaride kohaselt on nii roheline kui must tee koertele ohutud ning madalate kõrvalmõjude riskidega.
Aga on põhjust olla ettevaatlik. 2009 aasta uuring lõpes kui beagle’id paastusid, neile anti suures koguses rohelise tee ekstrakti (kapslis) ning koerad surid. Hilisem uuring ilma paastuta ei andnud selliseid kahjulikke tulemusi, mistõttu arvatakse, et esimeses uuringus mängis rolli just paastumine.
Koerad, kes surid, paastusid ning neile anti rohelise tee ekstrakti (kapslis). Seega, ära anna oma koerale rohelise tee ekstrakti (kapslis), tee lihtsalt teed ning anna koos toiduga.
Kofeiinivaba roheline tee
- kasuta 1 teekotti või 1 supilusikatäit lahtist teed 4 tassi vee kohta;
- lase 15 minutit tõmmata ning eemalda teekott või kurna tee;
- jahuta ning anna 1/8 tassitäit (250ml = 1 tassitäis) ca 9 kilo kehakaalu kohta kaks korda päevas koos toiduga
- Säilita külmkapis 2 kuni 3 päeva. Kui tee muutub häguseks, viska ära ning valmista uus.
Hoiatus: tee sisaldab looduslikult fluoriidi. Uuringud on seostanud fluoriidi tarvitamist mitme tervisehädaga. Seega veendu enne tee ostmist fluoriidi sisalduses. Vähendamaks fluoriidi sisaldust tees, kasuta tee tegemiseks vett, mis on filtreeritud fluoriidi eemaldamiseks. Nt Brita filtrid ei eemalda fluoriidi, aga pöördosmoosi filter eemaldab.
Kokkuvõtteks
Nagu paljud ilmselt teavad, siis Ossu on mul hädas ka liigestega (küünarliigese jätked ei kasvanud kutsikaeas kokku). Seega on ternespiim meie majas üsna levinud. Lisaks sööb ta holistilist toitu, mis sisaldab rohelistest merekarpidest pärit glükosamiinglükaane. Siiani ei ole ma talle rohelist teed andnud, aga peale selle artikli lugemist ilmselt proovin ka rohelise tee ära.
Olenemata millega sa oma lemmikut toidad, on hea aeg-ajalt nende toidule antioksüdante lisada. Mida ühekülgsemalt su lemmik sööb, seda kindlamini peaksid lisama tema toidule antioksüdante. Seega on alati heaks mõtteks anda oma koerale nii toorest kui ka vahetada aeg-ajalt proteiine (kindlasti 3-4 kuu tagant). Mina soovitan siiski kõigil oma koera toidule vähemalt aeg-ajalt antioksüdante lisada, sest need ei tee kuidagi kehale halba, pigem head.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar