Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Dementsus koertel

Tagasi lehele Tervisenurk
dementsus

Dementsus koertel

Me küll kõik teame, et meie lemmikud jäävad mingil hetkel vanaks, aga ega enamus meist teadlikult selle peale ei mõtle. Eriti ei mõtle me aga selle peale, et ka koertel esineb dementsust ning kas on midagi, mida me saame selle vastu ette võtta. Minu enda jaoks on alati olnud ülimalt oluline, et mu koer elaks täisväärtuslikku elu kuni surmani. Olen enda jaoks mõelnud, et parem elagu mu koer lühemat elu, aga ikkagi võimalikult head. Dr. Karen Becker Shaw on kirjutanud päris palju koerte dementsuse kohta ning toon siinkohal ära lühiülevaate tema artiklist “6 märki koerte dementsusest ja mida teha”.

Selgub, et dementsus (koerte kognitiivse düsfunktsiooni sündroom) on vanade koerte seas väga levinud. Hinnanguliselt esineb dementsust 28% 11-12 aasta vanustel koertel ning 68% 15-16 aasta vanustel koertel.

Dementsust võrreldakse Alzheimeri tõvega inimeste puhul. See on progresseeruv, ilma teadaoleva ravita, kuid on olemas samme ja ravimeetodeid, mis aitavad selle progresseerumist edasi lükata. Märkide ja sümptomitega tutvumine on esimene samm, et saada aru, kas sinu koera aju tervis võib olla halvenenud.

6 dementsuse sümptomit

Kindlasti tuleb arvestada, et mõned sümptomid võivad viidata hoopis mõnele teisele terviseseisundile, seega kui märkad mõnda nendest sümptomitest, tasub igal juhul minna veterinaari juurde. Endokriinsed haigused, krambid, luu- ja lihaskonna haigused ja isegi seedetrakti probleemid on näited haigustest, mis võivad põhjustada dementsusega sarnaseid füüsilisi või käitumuslikke muutusi.

  • desorientatsioon – siia alla läheb ka nt põranda või seina jõllitamine või kinni jäämine veidratesse kohtadesse (nt mööbli taha)
  • suhtlus – eriti need, mis ei ole koerale omased. Nt agressioon, ärrituvus või muutused suhtluse tiheduses pereliikmete ja teiste lemmikutega
  • magamise-ülevaloleku tsükli muutused – muuhulgas päeval suurenenud magamisvajadus või kehv ööuni (see on üks esimesi dementsuse märke). PS! Väga head informatsiooni annab selle kohta aktiivsusmonitor. Loe aktiivsusmonitori kohta rohkem SIIT.
  • tuppa tegemine – siia alla käib tuppa pissimine kohe peale õuest tulekut või siis mitte teada andmine, et tal on vaja õue hädale minna
  • muutused aktiivsuses – võib hõlmata nii vähenenud aktiivsust kui ka suurenenud korduvat tegevust, nagu nt ringis kõndimine. Ärevus võib aktiivsuse muutusi teha veel hullemaks
  • õppimisraskused/mälu kaotus – ei suuda õppida uusi trikke ega täita vanu korraldusi, mida nad kunagi oskasid ja täitsid.

 

Tavaliselt tekivad sümptomid järk-järgult ning süvenevad aja jooksul. Kuigi ravi dementsuse vastu ei ole, on veterinaari külastamine väga oluline. Veterinaar võib anda soovitusi konkreetse haigusseisundi ravimiseks, järjepideva rutiini säilitamiseks, keskkonnastressitegurite vähendamiseks, rikastamistegevuste sisseviimiseks, dieedi muutmiseks ning vajaduse korral konkreetsete toidulisandite ja ravimite soovitamiseks.

Koera aju tervise toetamine terve elu

Sarnaselt inimestele, ei pruugi sinu koera vananemise kiirus vastata tema tegelikule vanusele. Vanadel koertel võib olla väga tugev aju, eriti kui nad on enamiku oma elust elanud tervislikult. Ülimalt tähtis on ka vanemate koerte puhul aktiivsuse säilitamine – pakkudes nii vaimset stimulatsiooni kui aeglustades vananemisprotsessi. Väga hea aktiivsus vanemale koerale on nt ujumine, jalutamine ja kergemad harjutused, mis aitavad neil säilitada jõudu, painduvust ja tasakaalu.

Aju optimaalse tervise säilitamiseks on vajalik lisaks füüsilisele treeningule ka vaimne stimulatsioon. Headeks variantideks on nt toidupusled või maiuse vabastamise mänguasjad – need aitavad koera aju töös hoida. Aga muidugi võib neid kaasata nii ninatöösse või ka uute oskuste õppimisse.

Oluliseks aspektiks on kindlasti ka loomade ja inimestega suhtlemine ning see peaks olema sinu koera elu regulaarne osa – lihtsalt tuleb jälgida, et ei toimuks ülestimuleerimist (liiga palju uusi nägusid või muutusi korraga).

Viimane aga mitte kuidagi vähemtähtis on toitumine. Liigispetsiifiline, toitaineliselt tasakaalustatud toit, mis sisaldab rohkesti tervislikke rasvu, sealhulgas oomega-3 rasvhappeid, on kognitiivse tervise jaoks väga oluline ja aitab lisaks aju tervisele säilitada ka tervislikku kehakaalu.

Kui koeral on juba dementsus, siis vähenda stressi miinimumini, järgides regulaarset söögikorda, jalutuskäike ning magamamineku/ülestõustmise aegu. Kui koeral on unehäired, siis võib abiks olla mõne päevase tegevuse lisamine. Kaalu lemmiku lubamist magamistuppa, kui tal on unehäired, sest on leitud, et mõned koerad magavad siis paremini.

Dr. Karen Becker Shaw soovitab lisada iga päev toidule 1/4 teelusikatäit kookosõli ca 4,5 kilo kehakaalu kohta. See võib aidata puhastada organismi ja vähendada põletikku. PS! Igaks juhuks mainin, et erinevad allikad on kookosõli kasutamise osas erinevatel arvamustel. Osad ei soovita kasutada, teised soovitavad. Dr. Karen Shaw Becker soovitab veel selliseid toidulisandeid nagu glutatioon, reservatrool, ginkgo biloba, fosfatidüülseriin, pterostilbeeni ja loomulikult omega-3 rasvhappeid!

Dr. Karen Shaw Becker ütleb ka, et koera vananemisega muutuvad regulaarsed tervisekontrollid üha olulisemaks – tema soovitab neid teha vähemalt kaks korda aastas. USA’s tehakse ka A1c vereanalüüsi, mis võimaldab jälgida lemmiku siseorganeid ning metaboolset tervist, et varakult probleeme leida. Tasub uurida kas seda on võimalik teha ka Eestis.

Kokkuvõtteks

Tänaseks on tegelikult tehtud juba mitmeid arenguid Alzheimeri tõve uuringutes inimeste puhul. Hiljuti avaldati ka raamat kus Alzheimeri tõve progress suudeti peatada ning mõningatel juhtudel on seda suudetud isegi tagasi pöörata. Raviarst kõrvaldas kokkupuute biotoksiiniga, optimeeris mürkide väljutamist, kohandas tema dieeti ja alustas sünapsite teistsugust toetamist. Seega, kui toitumisega on võimalik mõjutada inimese tervist, siis miks me ei usu, et seda on võimalik teha ka meie lemmikute puhul?

Mina olen viimased 2 aastat olnud täiesti kindel, et toitumine on kõige olulisem meie lemmikute tervise puhul. Seda on tõestanud mulle muuhulgas Oscari tervis, kes keeldub mul isegi külma talveilmaga tuppa tulemast ning möllavad hommikul tunde Fadduga koos õues.

Ma usun siiralt, et kui lisada puhtale ja looduslikule toidule ka veel liikumine ja vaimne töö ning vanaduses ka toetavad toidulisandid, siis saab koer elada igati täisväärtuslikku elu! Selleks on vaja aga juba täna teha esimesed sammud!

Tee oma koera dementsuse testi SIIN.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk