Homöopaatia liigeseprobleemide korral?
Väga paljude jaoks on homöopaatia lihtsalt mingi väljamõeldis ehk seda ei nähta kui meditsiiniharu. Tegelikult on homöopaatia alternatiivmeditsiini haru, mis lähtub põhimõttest, et “sarnane ravib sarnast”. Aga eks kokkuvõttes peab igaüks meist ise leidma mida uskuda ja mida mitte. Ütlen ausalt, et veel 10 aastat tagasi arvasin ma samuti, et homöopaatia on lihtsalt väljamõeldis ning mingit efekti sellel ei ole. Kuni mu õde andis mulle sääsehammustuste korral (mul hakkavad sääsepunnid julmalt sügelema ning kratsin ennast sisuliselt vereni katki) Ledum’it ning üllatuseks kadus sügelus sisuliselt koheselt ära. Olen seda näinud ka oma tuttavate puhul. Nimetage seda platseeboks või ettekujutuseks, aga no mina olen sellest abi saanud. Ja kuna ma otsin ka Ossu liigeseprobleemidele toetust, siis otsustasin pöörduda taaskord homöopaatia poole.
Hakkasin siis teemat uurima ning liigesevalude ja vigastuste korral on valikus viis erinevat tera. USA veterinaar Todd Cooney on öelnud, et kirurgiliste sekkumiste arv on vähenenud peale seda kui ta võttis kasutusele ka homöopaatia (eriti pidi see käima just ristatisidemete vigastuste kohta).
Appi, põletik?
Tihtipeale on meil jäänud põletikust (ükskõik millisest põletikust) mulje nagu tegemist on väga-väga halva asjaga ning põletik on vaja kohe ja kiirelt maha saada. Tegelikkuses on põletik paranemise jaoks hädavajalik. Ilma põletikuta me ei oleks siin – me oleksime surnud, sest ilma põletikuta me ei suudaks paraneda.
Ortopeediliste probleemide paranemise etapid on:
- põletikuline – 0 kuni 2 nädalat
- parandav – 2 kuni 12 nädalat
- ümberkujundamine – üle 12 nädala
Põletikust tulenev punetus, turse, kuumus ja valu on küll ebameeldivad, aga paranemise jaoks hädavajalikud. Sellest tulenevalt ei kiida Dr. Cooney heaks põletikuvastaseid ravimeid, kuna põletiku alla surumine ei soodusta paranemist.
Põletikuvastane ravim
Inimeste puhul kasutatakse selliseid mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid nagu Tylenol või ibuprofeen. Veterinaarravimid on nt Rimadyl, Metacam, Deramaxx või Previcox. Need ravimid toimivad põletikuliste vahendajate blokeerimisega ehk nad vähendavad valu, kuid samal ajal pärsivad ka paranemist.
Uuringud on näidanud, et kasutades mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid inimpatsientidel, on paranemine aeglasem ning liigesekahjustused suuremad. Liigese asendamist vajavate patsientide arv on põletikuvastaseid ravimeid võtvate patsientide seas umbes 3 korda suurem kui põletikuvastaseid ravimeid mitte võtvate seas.
Selle tulemusena on ta leidnud, et põletikuvastaste ravimite miinused kaaluvad üles lühiajalised plussid.
Homöopaatilised ravimid pakuvad loomadele suurepärast valuvaigistust – isegi paremat, kui põletikuvastased ravimid. Dr Cooney on loobunud põletikuvastaste ravimite kasutamisest ning annab klientidele koju kaasa hoopis homöopaatilised ravimid. Küll aga rõhutab ta ka koera toitumise osakaalu tervenemisel. Paranemiseks vajavad koerad kvaliteetset valku, vitamiine, mineraale kui ka antioksüdante.
Arnica montana (kaukaasia kitsekakar)
- Arnica on ALATI esimene abinõu traumade ja vigastuste korral
- Arnica patsientide põhijoon on hirm puudutamise ees. Nende poole küünitades võivad nad lausa karjuda, nagu sa teeksid neile haiget
- Arnica patsiendil võib olla tunne nagu teda oleks pekstud ning tal on sinikad
- Euroopas on Arnica‘t kasutatud kukkumiste ravimina, nt mägironimise ajal!
Doseerimine – Dr Cooney kasutab Arnica‘t väga kõrge tugevusega – kas 1M või 10M, aga ükskõik millisest tugevusest on kasu. Suure tugevusega tera puhul on vaja väga vähe kordusi. Kui sul on kodus 30C või 30X, on vaja ilmselt anda tera tihedamini andma – umbes iga poole tunni tagant kohe peale vigastust).
Rhus toxicodentron (roniv mürgipuu)
- Rhus tox’i üheks märksõnaks on jäikus. Patsiendid tunnevad reeglina valu esimesel liigutusel, aga liikumine muudab valu paremaks
- Soojus või kuumus leevendavad Rhus tox’i sümptomeid
- See on suurepärane ravim venituste, nikastuste ja artriidi korral
- Rhus tox’i on hea kasutada peale Arnica‘ga alustamist ehk pärast algset ägedat staadiumit
- Loomadel, kes vajavad Rhus tox’i, on külm ning nad üritavad saada sooja otsides sooja kohta (nt päikesepaistes)
- Reeglina on neil paistetud, sügelev nahk või punetus (sarnased sümptomid ronivale mürgipuule).
Doseerimine – Dr Cooney kasutab ka Rhus tox’i puhul kõrget tugevust ehk 1M või 10M akuutse olukorra puhul, korrates seda vajadusel iga paari tunni tagant (sarnaselt Arnica doseerimisele).
Ruta graveolens (Ruut)
- Ruta‘l on vastuvõtlikkus sidemete ja kõõluste suhtes
- See on suurepärane ravim krooniliste ristatsidemete või muude venitatud sidemete korral (Dr Cooney on kasutanud Ruta‘t nt Achilleuse kõõluste vigastuste korral)
- Patsiendil on üpris sarnased sümptomid Arnica patsientidele, aga patsient ei ole nii tundlikud (nad võivad olla küll ärritatud ning võivad proovida sind hammustada, aga neil ei ole tunnet nagu sa neile haiget teeks)
- Väga hea ravim ülepinge vigastuste korral
Doseerimine – kasuta võimalikult kõrge tugevusega tera, 1M või 10M, jälgides samu soovitusi nagu Arnica või Rhus tox’i korral.
Calcarea carbonica (austri karbi keskmine kiht)
Calc carb’il on palju näidustusi ortopeediliste, eriti krooniliste juhtumite puhul. See ei ole tegelikult ravim ägedate juhtumite või vigastuste korral.
Calc carb’i kasutatakse järgnevatel juhtudel:
- puusaliigest ümbritsevate lihaste ja sidemete põletik
- puusaliigest ümbritsevate sidemete lõdvestamine
- põlveliigese põletik, ristatsidemete rebestused või põlvekedra paigaltnihkumine (luksatsioon)
- üldine liigesepõletik, nagu krooniline selgroo artriit või spondüloos
- lisaks ka kõik luudega seotud probleemid
Kaks esimest sümptomit teevad Calc carb’ist sobiliku ka puusa düsplaasia korral.
Doseerimine – vanemate koerte (nõrgem elujõud) puhul soovitab Dr. Cooney kasutada madalama tugevusega tera ehk 6C või 30C, anda üks doos… siis oodata kuu aega (et vanu koeri mitte väga tagant kiirustada).
Nooremate ehk suurema elujõuga koerte puhul alustab ta 200C tugevusega terast. See ravim ei vaja palju kordust. Dr Cooney reeglina annab ühe doosi ning siis ootab kaks kuni neli nädalat.
Symphytum Officinale (harilik varemerohi)
- See aitab kiirendada luumurdude paranemist
- see on kasulik mitteliituvate luumurdude korral ehk luumurrud, kus luu mõlemad otsad on paranenud ja nad ei saa koos paraneda, tekitades seega murru kohas liikumise. Need nõudsid varem drastilisi operatsioone, kuid homöopaatias on juhtumeid, kus üks Symphytum’i annus on parandanud mitteliituvad luumurrud juba kahe nädalaga.
- Symphytum sobib kasutamiseks väga hästi peale Arnica‘t.
Doseerimine – ükskõik mis tugevus on hea, aga tavaliselt kasutab Dr. Cooney 10M, kui ta alustab raviga üsna pea peale vigastust. Esimesel nädalal annab ta doosi iga päev, seejärel üks doos nädalas kuni murd on paranenud, reeglina võtab aega alla kuu.
Kuidas homöopaatilisi ravimeid anda?
- Terade arv ei ole oluline. Tera tugevus ning kui tihti tera anda on see, mis loeb.
- Homöopaatilised ravimid peavad kokku puutuma koera limaskestadega, et sellest oleks kasu
- Proovi mitte ravimit oma kätega katsuda, kuna see võib mõju tühistada
- Ravimit on parem anda toidust eraldi, aga hädaolukorras anna doos koerale millal iganes võimalik.
Kui annad tera graanulitena:
- kalla kaks või kolm graanulit korgi sisse
- vala graanulid korgist otse koera suhu
- kerge viis on tõmmata koera alumine huul külje pealt alla
- ole ettevaatlik, et sa ei puuduta korgiga koera suud, kuna niimoodi võid saastada ülejäänud terad.
Kokkuvõtteks
Mina ei ütle, et homöopaatiaga leiab lahenduse igale probleemile, aga mina täna olen nõus katsetama, kuna halba homöopaatia kindlasti ei tee. Aga igaüks peab tegema seda, mis talle endale õige tundub. Mina igal juhul andsin Calc carb’i nii Faddule (spondüloos) kui Ossule (küünarliigese jätked) ning vaatan mis muutusi ma näen. Ja kindlasti ei ürita ma edaspidi kohe kiiresti hakata põletikku alandama, vaid arvestangi, et kuni kaks nädalat on põletik paranemisprotsessi osa.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar