Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Lemmiku soolestik ja roll tervisele

Tagasi lehele Tervisenurk
soolestik

Lemmiku soolestik ja roll tervisele

Mina olen sunnitud möönma, et enne koerte tervise ja toitumisega tegelema hakkamist ei kuulnud ma kunagi kedagi rääkimas kui suurt rolli mängib lemmiku soolestik ja seedimine kogu tema tervises. Ja ausalt öeldes ei kuule ma seda väga ka täna. Kahjuks oleme me endiselt kinni käitumises, kus me likvideerime sümptomeid aga mitte algpõhjuseid. Kui koeral on seedimisega mure (nt kõht on pidevalt lahti), siis levinud käitumisviis on anda pastat ning sellega arvatakse, et probleem on lahendatud. Tegelikult ei lahenda pasta mitte probleemi, vaid võtab ära ainult sümptomid. Ja kui koeral on kõhulahtisusega pidevad probleemid, siis ei jäägi muud üle kui iga x aja tagant anda koerale jälle pastat. Mina pigem eelistaks välja selgitada algpõhjuse ning proovida sellele lahendus leida.

Ma olen varem ka rääkinud mikrobioomist ning kuidas seda peetakse täna “unustatud organiks”. Muretsesin endale hiljuti raamatu “Nutikas immuunsüsteem”, kus muuhulgas räägitakse mikrobioomist. Ma väga soovitan seda raamatut lugeda, sest inimeste ja koerte immuunsüsteem ei erine oluliselt teineteisest. Ja mikrobioom toimib meil kõigil samamoodi.

Mulle tohutult meeldib see, kuidas on defineeritud see, mida mikrobioom meie heaks teeb. “Seedimine, toitumine, rasvumine – laias laastus see, kui palju me toidust kätte saame ja kui tõhusalt me sealt toitaineid välja pigistame – kuid ka ärevus ja meeleolu ning see, kuidas me kaitseme end haigusetekitajate ja iseenda eest”.

Mikrobioom ja immuunsüsteem

Raamatus on toodud välja ka see, et mikrobioomil on sissetungijate ründamisele kaasalöömise kõrval võtmeroll ka immuunsüsteemi pärssimisel. Nimelt on immuunsüsteem meile endale sama ohtlik kui sissetungijatele. Ja siinkohal tulebki appi terve mikrobioom – ta ei saa lubada, et peremeesorganismi kahjustab tema enda immuunsüsteem. Mikrobioomi ülesandeks on ära hoida keha rünnak iseenda vastu. Seega head bakterid aitavad hoida kontrolli all meie immuunsüsteemi.

Sarkis K. Mazmanian, kes on Armeenia-USA meditsiiniline mikrobioloog ütleb “Immuunsüsteem on laetud relv, ja kui see tulistab kontrollimatult, siis tekib allergia, tekib autoimmuunsus, tekib põletik”. “Me oleneme mikroobidest, et täiustada oma kaitset, sealhulgas, et väljutada signaale, mis hoiaksid vaos immuunsüsteemi. See näib olevat üks peamisi põhjuseid, miks allergiaid ja autoimmuunsust esineb üha rohkem. Me ei saa enam signaale, mis ütleksid: võta tempo maha! Ära reageeri õietolmule! Ära ründa ennast!”.

Meie suhe bakteritega

Raamatus tuuakse välja, et meie suhted bakteritega on märkimisväärselt muutunud. Nii bakterid kui erinevad liigid (sealhulgas meie) võitleme ellujäämise nimel. See võitlus on alati toimunud, aga see on nüüd pingestunud tänu inimeste leiutatud tehnoloogiatele (antibakteriaalsed seebid, antibiootikumid ja intensiivpõllumajandusest saadud toiduained). Need on nii mõjusad, et on järsult kõigutanud meie ja bakterite vahelist tasakaalu.

Autor ütleb, et individuaalsel tasandil ei ole võimalik just palju teha. Samas annab ta mõned soovitused – nt saab alati valida toitu, mille kasvatamisel pole kasutatud antibiootikume ning võime üles korjata ka põrandale kukkunud toidu, selle üle loputada ja ära süüa.

Me oleme kogu oma elu üritanud teha nii steriilseks kui võimalik. Minul tuli sellega seoses meelde lapsepõlv – lapsena võtsime me porgandi otse peenralt, tõmbasime suurema mulla dresside vastu puhtaks ning sõime. Ei kartnud me mingeid baktereid. Täna ei söö ma kunagi poest ostetud porgandit, mida ma ei oleks ära koorinud.

Koerad ja bakterid

Paratamatult on kogu meie keskkond muutunud mürgisemaks kui see oli nt 20 aastat tagasi. Eriti arvestades kui tihti me oma lemmikuid vaktsineerime, kui palju me anname neile ussirohtu, puugirohtu või mingeid ravimeid. Minu jaoks on see hirmutav ning olen enda koerte puhul teadlikult üritanud seda kogust vähendada. Lisaks ei saa nad reeglina toidust ka enam häid baktereid. Oleme ausad – meile tundub, et nad ei tohiks üldse enam bakteritega kokku puutuda.

Minu käest on aeg-ajalt ikka küsitud, kas koera puhul ei peaks muretsema salmonelloosi või kasvõi e.coli bakteri pärast? Ehk kas on ikka ohutu anda koerale toorest liha või muna? Mina arvan, et meie koerte immuunsüsteem ongi täna tugevam kui meie oma, just seetõttu, et nad puutuvad bakteritega rohkem kokku. Nt Faddu ja Ossu matavad aeg-ajalt mõne kondi või lihakäntsaka kuskile peenrasse ning kaevavad selle välja päevi hiljem. Ma olen näinud kõike – nii rohekaks minevat liha kui vaklu. Ei ole ma kordagi neilt seda käest ära võtnud ning selle söömise tulemusena ei ole me ka kunagi arsti juurde sattunud. Laske oma koertel olla koerad :).

Kuidas tugevdada koera mikrobioomi ja seedimist?

Ma olen sotsiaalmeedias kajastanud erinevaid aspekte kuidas oma lemmiku seedimist ja immuunsüsteemi tugevdada. Kõik need soovitused põhinevad minu kogemusel Ossuga. Kui veel aasta tagasi nägin ma Ossu erinevaid probleeme kui tohutute raskustena, siis täna ma olen tänulik, et minu ellu on sattunud nii keerulise tervisega koer, sest see on võimaldanud mul katsetada mis toimib ja mis mitte ning jagada kogemusi. Loomulikult tuleb arvestada, et iga organism on erinev ning kõigi tulemused ei pruugi olla samasugused.

Puhasta oma koera organism mürkidest

Esimene soovitus mida ma alati koera tervise puhul soovitan on puhastada oma koera organism mürkidest. Nagu eelpool mainitud, siis meie lemmikud puutuvad kokku väga paljude mürkidega ning mida rohkem on kehas mürke, seda rohkem on su koer ohustatud erinevatest bakteritest.

Meie enda üks lemmik igasuguste seedeprobleemide ja mürkide väljutamise osas on Kõhu heaolu toidulisand. Selles sisalduv ameerika punase jalaka koor moodustab lima, mis tekitab mao limaskestale kaitsekile ning rahustab seda. Tseoliit seob mikroobe ja toksiine ning bentoniit seob saasteaineid ning parandab väljaheite konsistentsi, aidates seeläbi neutraliseerida kõhulahtisuse. Toidulisand tagab soolestikufloora loomuliku tasakaalu.

Sellest toidulisandist on abi saanud nii Ossu kui Fentu kui ka meie kliendid. Hiljuti rääkisin ühe kliendiga, kellel tekkis toidust väga korralik kõhulahtisus. Kaalus, et vaja minna arsti juurde, et pastat saada. Pakkusin talle kõhu heaolu toidulisandit ning juba peale 1 päevast toidulisandi andmist oli kõhulahtisus ajalugu.

Ossul on pidevalt olnud probleeme sööma hakkamisega – ma ei tea kas see on mao ülihappesus või midagi muud, aga tema sööma saamine on alati olnud suur võitlus. Kõhu heaolu toidulisandi kasutusele võtmisest meil seda muret enam ei ole. Tänaseks on olukord lausa nii palju muutunud, et kui ma unustan talle süüa anda, siis ta tuleb ise kööki süüa küsima.

Fentul on selgelt probleemid mao ülihappesusega. Mingi asi on juba kutsikast peale tekitanud tal mao ülihappesust ning kuigi see on osade toitudega läinud vähemaks, ei ole see lahendanud lõplikult probleemi. Toidulisand on aga imesid teinud. Varasemalt, kui Fentul oli kõht tühi, läks ta kas kappi kraapima või lendas hammastega vaipa kinni (kõhus ebameeldiv tunne), siis peale 3 nädalast kõhu heaolu tarvitamist suudab ta enamus aega rahulikult sööma tulla. Ei mingit vajadust kappi kraapida kuni Irene toitu paneb. Ta istub rahulikult köögis ning ootab kuni toit valmis saab :).

Kõhu heaolu toidulisandid leiad sa SIIT.

Tugevda immuunsüsteemi

Minu üks vaieldamatuid lemmikuid immuunsüsteemi tugevdamiseks on ternespiim. Ütlen kohe ära, et kõikidele koertele ei pruugi sobida ehk koertel, kellel on väga tugev veise allergia, võib tekitada ka ternespiim allergiat!

Samas minu koertele on see väga hästi sobinud ning lisaks kõigele see ka maitseb neile :).

Ternespiim on lehma esmane piim, mis sisaldab endas antikehi, kasvufaktoreid, MSM-i (ära aja sassi MMS’iga), laktoferriini ja proliinirikkaid polüpeptiide. Ternespiim on see, mis aitab kutsikatel üles ehitada tervet immuunsüsteemi!

Ternespiima leiad sa SIIT.

Suurenda heade bakterite arvu

Minul ei ole väga usku apteegis müüdavatesse probiootikumidesse ning seda eelkõige seetõttu, et need ei sisalda piisavalt kasulikke baktereid. On arvamus, et Lactobacillus acidophilus ja Bifidobacterium probiootikumid peaksid olema vähemalt 30 miljardit CFU-d (kolooniat moodustavat üksust). Üldiselt need numbrid aga sinnani ei küündi.

Seetõttu ma ise täna pigem eelistan nt keefiri, kombuchat või siis ise tehtud hapukapsast. Kääritatud köögiviljad on nt vaieldamatult kõige tervislikum ja tõhusam viis oma koera toitumise täiendamiseks köögiviljadega. Kääritamisprotsess on lihtne ja tõhus. Selle eelduseks on toidu nakatamine heade bakterite ja pärmiga ning seejärel julgustatakse neid kasvama, viies nad kasvu soodustavasse keskkonda – tavaliselt toatemperatuurile. Bakterid ja pärmid hakkvad suhkrut ümber töötlema – suhkrud muudetakse piimhappeks ning eemaldatakse süsivesikud. Neesamad bakterid ja pärm, mis suhkrut ümber töötlevad, toodavad ka täiendavaid vitamiine ja ensüüme. Lisaks muudetakse need bakterid söögi ajal väga efektiivseteks probiootikumideks.

Tahad teeseent? Kirjuta mulle ning panen järgmise tellimusega kaasa :).

Kokkuvõtteks

Ma väga soovitan lugeda inimestele mõeldud raamatuid immuunsüsteemist, tervisest ja toitumisest, sest väga palju saab tõmmata paralleele koerte ja kassidega. Ja mõelda veidi selle peale mida me oma lemmikutele sisse söödame või kui palju me neid vaktsiinide ja ravimitega mürgitame. Paljud meist on enda toitumises teinud juba muutusi – me vaatame kui palju sisaldab üks või teine toode E-sid ning mõtleme üha rohkem mida me suhu paneme. Aga miskipärast me koerte puhul ei ole päris sinna veel jõudnud.

Mõtle sellele, et koer või kass on samasugune elav organism nagu sina. Nad on need, mida nad söövad ning mida nende söök on söönud. Paratamatult toitainete väärtused kahanevad aastatega, sest see on meie tänapäevase põllumajanduse tagajärg (me hävitame mullast toitaineid, seega ei saa me eeldada toitainete olemasolu ka saagis). Seda enam muutub olulisemaks loomade tervise turgutamine probiootikumidega ning organismi puhastamine mürkidest.

Järgmine kord, kui lähed poest oma lemmikule süüa ostma, vaata mis toidus sisaldub ning mõtle kas sa ise oleksid valmis seda toitu proovima? Mina enda koerte toitu küll olen.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk