Lipoom ehk rasvkasvaja
Ma tean üpris paljusid koeraomanikke, kes on vähemalt korra puutunud kokku lipoomi ehk rasvkasvajaga. Kuigi see ei muutu iseseisvalt pahaloomuliseks võib see muuhulgas ka sinu lemmikule tekitada ebamugavust või valu olenevalt sellest, kus see asub. Reeglina seda koertel ei eemaldata, sest arstid ei taha ekstra selle eemaldamiseks panna koera narkoosi alla. Minu esimesel saksa lambakoeral Bemmul oli selline “muna” selgroo juures ning ühe teise protseduuri käigus eemaldati ka see rasvkasvaja. Seekord teen ülevaate miks lipoomid tekivad, kuidas neid ära hoida ning millistest taimedest võib abi saada.
Need, kes on kunagi pidanud kokku puutuma ka endal, mõnel lähedasel või oma lemmikul kasvajaga, need teavad, et igasugune “muna” tekitab totaalse hirmureaktsiooni. Minul oli selline kogemus mõned aastad tagasi, kus avastasin Faddu munandi pealt ühe suurema “kühmu”, mille peale ma muidugi oma veterinaarile kohe kirjutasin ja paanika tekitasin. Läksime kontrolli ning veterinaar ütles, et see on munandite puhul täiesti tavapärane ning ma ilmselt lihtsalt ei olnud seda varem märganud. Aga no see esmane tunne on mul siiamaani meeles.
Nagu eelnevalt öeldud, siis enamik nendest “munadest” on healoomulised ehk mittevähilised tükid, mida nimetatakse rasvkasvajateks. Parim viis nendega tegelemiseks on loomulikult nende ennetamine (nii nagu enamus asjade puhul). Lipoom võib ilmuda täiesti ootamatult ning sisuliselt üleöö.
Misasi on lipoom?
Lipoom ehk rasvkasvaja on osadel loomadel (muuhulgas ka inimestel) erinevates kehapiirkondades esineda võiv rasvkoe pehme nahaalune healoomuline kasvaja. Need on rohkem levinud keskealiste ja vanemate koerte puhul ning neil on teatud omadused:
- nende suurus kõigub väikesest kuni suureni, kohati võib olla isegi suurem kui tennisepall
- enamus neist asuvad rinnakul, külgedel, käppadel ja kaelal
- need on pehmed ning mingil määral liigutatavad
Pea meeles, et liikuvus on reeglina peamine erinevus koerte healoomulise rasvkasvaja ja liposarkoomi vahel. Liposarkoomid on rasvkoe kasvajate pahaloomulised vormid. Seda tüüpi kasvajad ei liigu naha all ning õnneks on need üsna haruldased.
Väidetavalt on rohkem ohustatud tõugudeks Weimaraner, dobermanni pinšer, saksa linnukoer, springerspanjel, kokkerspanjel, kuldne retriiver ja labradori retriiver. Ühine nimetaja on suurem kehakaal. Lisaks arvesta, et vanusega sageneb lipoomide esinemise sagedus. Muuhulgas on kõrgema riskiga steriliseeritud emased ja kastreeritud isased koerad!
Kas lipoomid sisaldavad vähirakke ning kas neid peaks eemaldama?
Healoomulised lipoomid sisaldavad küll vähirakke, kuid peamine erinevus pahaloomulistega on see, et neil puudub võime organismis levida. Siiski võivad mõlemad tüübid olla mõnikord infiltratiivsed lipoomid ehk nad tungivad sügavale ümbritsevasse koesse. Samuti on suurem tõenäosus, et lipoom tuleb peale kirurgilist eemaldamist tagasi.
Healoomulised rasvkasvajad ei ole reeglina valulikud, välja arvatud kui nad asuvad närviderohkel alal. Lipoomidele väga meeldib endokriinsüsteem, lihaskude ja fastsia.
Suuremalt jaolt ei ole lipoomide kirurgiline eemaldamine vajalik. Aga mõnikord võivad invasiivsed ja väga suured lipoomid piirata sinu koera liikumist ning see võib omakorda tekitada lihasvalu. Sellistes olukordade on kirurgiline sekkumine soovitatav pakkumaks koerale mugavust ja liikuvust.
Paljud holistilised meetodid võivad aidata lipoome pehmendada ja lahustada. Need meetodid stimuleerivad keha aeglaselt imama ja töötlema nende lipoomide sisu, mis kokkuvõttes põhjustab nende kahanemist ja kadumist. Mida varem avastad, seda suurem on tõenäosus, et sellest on võimalik täielikult lahti saada. Siinkohal on abiks iganädalane karvahooldus ehk kammimine ja oma koera katsumine.
Kuidas toksiinid lipoome põhjustavad
Koerte rasvkasvajate tekkimise põhjus segab jätkuvalt allopaatilist ehk toimemeditsiini. Paljud veterinaarid omistavad need juhusele, vanusele ja geneetikale. Kindlasti võivad nii vanus ja geneetika lipoomide tekkele kaasa aidata, aga me ei tohiks tähelepanuta jätta toksiine.
Ma olen juba aastaid rääkinud, et me peaksime oma lemmikute kehasid toksiinidest puhastama, seda siiani küll pigem vaktsineerimise kontekstis. Kahjuks jätab peavoolu meditsiin toksiinide kehas kogunemise sageli tähelepanuta. Holistilisest vaatenurgast on aga lipoomid keha ülekoormamise tunnuseks. Energia, mis ei saa kehas vabalt liikuda, jääb lõksu. Toksiinid ja rasv jäetakse immuunsüsteemi poolt lõksu, kuna see surub saasteaineid väljapoole. Tegemist on keha katsega kaitsta ja säilitada siseorganite funktsiooni. Pea meeles, et meie keha (ka meie lemmikute) ainus eesmärk on meid ellu jätta!
Meie lümfisüsteem koosneb lümfikanalite, sõlmede ja veresoonte võrgustikust. Nad kõik töötavad koos, et transportida lümfivedelikke vereringese. Lümfisüsteem on koera immuunfunktsiooni võtmetegur ning see toimetab rakkudesse toitaineid, eemaldades samal ajal jääkaineid.
Kui sinu koera jääkainete elimineerimissüsteemid ummistuvad aeglustub kogu transpordisüsteem. Selline paigalseis võib põhjustada vereringe ummistumist, mis omakorda võib põhjustada koeral nii lipoome kui muid kroonilisi haigusi.
Ilmselt võib paljudel tekkida küsimus, et aga kust need toksiinid siis ikkagi tulevad. Lihtne vastus – sinu koera igapäevasest keskkonnast. Toksiinideks on:
- vaktsiinid
- keskkonnasaastajad nagu glüfosaat, pestitsiidid ja herbitsiidid
- veesaastajad nagu kloor ja fluoriid
- raskemetallid
- ravimid
- kirbu- ja puugitõrjevahendid
- karvahooldusvahendid nagu nt keemilisi aineid sisaldavad šampoonid
Toidu roll lipoomide juures
Teine toksilist koormust soodustav tegur on toitumine. Kõik, mida sa oma lemmikule annad kas soodustab haigusi või võitleb nende vastu. Mida puhtam on tema toit, seda vähem peab koera keha seda töötlema.
Kui su koer sööb, siis tema maks, sapipõis ja pankreas otsustavad kuidas reageerida. See tähendab, et nad kas vabastavad ensüümid, mida on vaja toitainete lõhustamiseks ja endataoliseks muutmiseks või siis nad eeldavad, et keha on rünnaku all ning käivitavad immuunvastuse, mis põhjustab põletikku ja aeglustab seedeliikuvust.
Kui toit püsib seedetraktis liiga pikalt, siis neid ei lõhustata korralikult. See tähendab, et seedetraktis kogunevad toksiinid ning see nõiaring viib kroonilise põletikuni.
Kas liiga palju rasva võib tekitada lipoome?
Tihtipeale arvatake, et lipoomide tekkimise põhjuseks on liiga palju rasva. See tegelikult ei vasta tõele, kui keha lõhustab rasva. Tegelikkuses on probleemiks hoopis see mis rasvaga tegu on. Näiteks võivad probleemiks olla sulatatud loomne rasv, taimeõli ning GMO soja ja rapsiõli. Kahjuks võib rapsiõli leida ka kõrgekvaliteedilistes ning “täis-naturaalsetes” toitudes.
Koera keha võtab neid seedimata õlisid kui vaenlasi ning keha läheb koheselt kaitseseisundisse. Enda kaitseks tekitab see toksiinidega segatud rasva ladestusi ja seinu… lipoomi kujul.
Kui sa kahtlustad, et su koer ei lõhusta oma toitu õigesti, tasub teha järgmised muudatused:
- jälgi, et ta joob kindlasti puhast filtreeritud vett
- anna juurde pre- ja probiootikume ning seedeensüüme igapäevaselt
- kui oskad kokku panna päris tasakaalustatud toortoidu, siis kaalu oma koera üle viimist sellele. Kui sa tasakaalustatud toitu kokku panna ei oska, siis lisa oma koera toidule lihtsalt toorest või kaalu asendada 25% kuivtoitu toorega (selliselt ei pea jälgima tasakaalustatud aspekti). Loe ka Karen Shaw Beckeri hinnangut parimatest halvimate toitudeni ehk millist toitu tasub oma lemmikule anda. Artikli leiad SIIT.
Kuidas lipoomide tekkimist ära hoida?
On mõningad looduslikud toidud, mida võid oma koera toidule lisada aitamaks lipoome ära hoida. Mõned Rita Hogani lemmikud:
- tervendavad taimed – takjas, harilik maarjaohakas ja võilill võivad aidata toetada maksafunktsiooni, vereringet ja mürkide väljaviimist. Lisa neid taimi oma koera toidule 6 päeva ja siis jäta 1 päev vahele. Korda 6 nädalat. Kui see kombinatsioon sobib sinu koerale, peaksid kuue nädala möödudes nägema lipoomide vähenemist.
- rohelised merekarbid – tema soovitab roheliste merekarpide õli. See on väga hea vitamiinide, mineraalide ja asendamatute rasvhapete allikas.
- antioksüdandid – need aitavad kehal töötada efektiivsemalt ning toetavad jääkainete väljaviimist ja rakkude tervist.
- õunaäädikas – lisa toidule õunaäädikat, kuna see võib olla võimas liitlane lipoomide ennetamisel ja ravis. Õunaäädikas aitab kaasa maksa detoksifitseerimisele, kuna stimuleerib vereringet ja energiavoogu. Õunaäädikas töötab koos lümfisüsteemiga, puhastades lümfisõlmed. Annusta vastavalt koera kehakaalule – 6,8 kg või vähem – 1 tl päevas; 6,8-13,6 kg – 2 tl päevas; 13,7-36,2 kg – 1 spl päevas, kehakaal üle 36,2 kg – 2 spl päevas. Rita Hogan soovitab vältida õunaäädikat koertel, kellel on raskusi oma kehatemperatuuri reguleerimisega või kes ei suuda kergelt maha jahtuda. Mina enda kogemusel võin öelda, et Ossu puhul ei ole see probleemiks ehk talle ma annan õunaäädikat.
Lipoomi ravivõimalused
Kõige parem variant lipoomide vältimiseks on loomulikult tervislik dieet. Eelista inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud ja kindlasti ka GMO vaba toitu! Lisa oma koera toidule puu- ja juurvilju ning kindlasti anna talle aeg-ajalt ka toorest. Küll aga on veel soovitusi, kuidas rasvkasvajaid kahanema panna.
Liikumine
Iga koer, kellel on kalduvus lipoomidele, on hädavajalik liikumine ning värske õhk! Seda seetõttu, et vereringe on võti toksiinide pidevaks kehast eemaldamiseks. Lümfisüsteemil pole pumpa nagu vereringesüsteemil ja südamel. Selle asemel vajab see hästi toimimiseks liikumist. Üks parimaid asju, mida saad enda ja oma koera tervise nimel teha, on väljas jalutamine. Kõndimine aitab energial kogu kehas ringi liikuda ning hoida lümfisüsteemi liikumas. Boonusena stimuleerib see ka seedesüsteemi motoorikat.
6 ürti, millest võib abi olla
Koos liikumisega võivad järgnevad ürdid aidata kehal toksiine välja viia. Lisaks on need efektiivsed toetamaks maksa, neere ja seedesüsteemi kui ka lipoomide kahandamisel ja eemaldamisel.
Kummel ja võilill
Need kibedad taimed võivad aidata lõhustada kehas rasva stimuleerides seedesüsteemi. Mõlemad taimed on võimelised eemaldama kehast põletikku ning nad vähendavad vedeliku ja energia seisakut.
Võilill parandab vereringet ning toetab soolestiku limaskesta. See stimuleerib sapi vabanemist sapipõiest, et aidata rasvu seedida. Võilill on võimas lipoomide võitleja koertel. See on tingitud võilille võimest lihtsustada toksiinide eemaldamist neerude ja maksa kaudu.
- võid lisada võililli oma koera toidule või kasuta terve võilille tinktuuri (nii lehed kui juur). Anna 1 tilk tinktuuri iga ca 900 grammi kehakaalu kohta kaks korda päevas
- kummel on väga efektiivne infusioon (tee, millel on lastud tõmmata 20-30 minutit), mida oma koera toidule lisada. Lisa 1 spl iga ca 13,6 kg kehakaalu kohta päevas.
Takjas (Arctium lappa)
Takjas toetab lümfisüsteemi, maksa ja neere. Seda võid kombineerida hariliku maarjaohakaga. Mõlemad aitavad kehal vabaneda ravimitest ning viia soojust läbi maksa. Takja juur aitab sapipõiel vabastada sappi, et toetada seeläbi rasvade seedimist. Takjajuur jahutab lisaks ka maksa ja seedesüsteemi põletikulisi seisundeid.
- anna tinktuurina – 5 tilka iga ca 13,6 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas
Vesihein (Stellaria media)
Vesihein liigutab vedelikke läbi keha. See on hea põletiku alandamiseks ning kudedest toksiinide väljaviimiseks. Boonusena saab vesiheina kasutada lipoomide korral nii sees- kui ka välispidiselt.
Ettevaatust – veishein on oma olemuselt diureetikum ning see aitab toksiine neerude kaudu välja viia, eriti kui seda kasutatakse koos lümfiringet stimuleeriva ainega (nt roomav madar ehk Galium aparine).
- anna tinktuurina 5 tilka ca 13,6 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas.
Harilik käbihein (Prunella vulgaris)
See ravimtaim jäetakse sageli kasvajate ennetamises ja ravis tähelepanuta. Tegelikult tuntakse seda ülima lümfirohuna. See on suurepärane vedelike liigutamiseks kudedesse ja kudedest neerude kaudu allapoole. Harilik käbihein eemaldab maksas kuumuse, liigutades seiskunud vedelikke ja parandades vereringet. Kasutage rasvkoe ümberjaotamiseks ja lõhustamiseks sees- ja välispidiselt!
- Anna tinktuurina. 1 tilk tinktuuri iga ca 900 grammi kehakaalu kohta kaks korda päevas.
- Hõõru paar tilka tinktuuri oma koera lipoomile kaks korda päevas
Kurkum ehk harilik kollajuur (Curcuma longa)
Kurkum on väga levinud põletikuvastane aine, mis suurendab oma soojendava olemusega verevoolu. Parandab seedimist ja rahustab soolestiku lihaseid. Samuti kaitseb maksa ja stimuleerib sapi sekretsiooni sapipõiest.
Ettevaatust kurkumiga: kasuta ettevaatlikult koerte puhul, kes ei suuda oma kehatemperatuuri reguleerida. Lõpeta kasutamine, kui kurkumi lisamine põhjustab koeral hingeldamist.
- Andke 150 mg oma koera ca 13,6 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas.
Lõhnav kannike (Viola odorata)
Lõhnav kannike on üks parimaid taimi lipoomi ravis ning see on ohutu ka pikaajaliseks kasutamiseks. Lõhnav kannike lahustab lümfisüsteemi abil nii kõvasid kui pehmeid kogusid kehas. Nad on oma olemuselt jahutavad, seega sobivad hästi just rasvkasvajate korral. Võid kasutada nii sees- kui välispidiselt.
- lõhnava kannikese tinktuur – anna 5 tilka iga ca 13,6 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas
Üldised soovitused ravimtaimede kasutamisel
- anna neid 6 päeva
- tee üks puhkepäev
- korda seda tsüklit 6 nädalat
- peale 6 nädalat peaks lipoom hakkama kahanema. Kui ei hakka, siis konsulteeri holistilise veterinaariga
- kui lipoom on väiksem, tee 1 nädal pausi ning siis korda 6 nädalast tsüklit kuni lipoom on kadunud
Kokkuvõtteks
Ära oota kiireid tulemusi! Kõik looduslikud asjad võtavad aega ehk varu kannatust ja järjepidevust!
Ravimtaimede järjepidev andmine oma lemmikule toetab keha elimineerimiskanaleid. Lipoomidest paranemine on individuaalne ning osad koerad reageerivad ravile kiiremini kui teised. Eesmärk on vaikselt rasvkasvajaid lahustada. See kindlustab selle, et sa ei koorma oma koera keha üle toksiinidega.
Pekul on juba aastaid olnud rasvkasvajad, need tekkisid oluliselt varem kui ta hakkas sööma Winner Plus toitu. Üks peopesa suurune oli tal kõrvas, mis tänaseks on sisuliselt kokku kuivanud. Irenel võtab minu nõuannete kuulamine alati päris pikalt aega, aga õnneks lõpuks ta ikkagi kuulab. Kevadel suutsin ma ta saada nii kaugele, et hakkas Pekule ja Fentule andma küüslaugugraanuleid. Suvel oli ta järsku üllatunud, et see “muna” seal kõrvas oli oluliselt väiksemaks jäänud.
Mida vanem on koer ehk mida kauem on need rasvkasvajad olnud, seda kauem võtab aega ka nende väiksemaks muutumine ja lõpuks ka kadumine. Küll aga nii nagu ma olen juba korduvalt öelnud – sinu koera mõjutab kõige rohkem just söök, jook ja liikumine!
Kahjuks kõik toidud, mis müügis on, ei ole su lemmikule parimad. Loe silte, väldi tavalises toidupoes müüdavaid toite (nii kuiv- kui märgtoite), eelista kindlasti inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud toitu, väldi nisu ja kindlasti GMO-d (pakil peab olema kirjas, et valmistatud ilma GMO-ta-). Kuigi toit võib tunduda algul liiga kallis, siis arvesta, et see on investeering sinu lemmiku tervisesse. Võid sellega hoida kokku tulevastelt ravikuludelt ning lisaks kulub toitu vähem, mida rohkem ta toidust vajalikke toitaineid omastab. Meil on päris mitmeid retriiveritest kliente, kes saavad 18 kilose toidukotiga hakkama lausa 2 kuud!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar