Maarjaohakas – maksa puhastaja ja taastaja!
Mina kuulsin maarjaohakast juba mõnda aega tagasi, aga kuna ma olen siiani olnud detoxi mõttes klorella fänn, siis ei olnud ma seda senini kasutusele võtnud. Minu meelt muutis aga see, kui lugesin dr. Peter Dobiase blogi, kus ta rääkis, et kõrvapõletikel on seos maksaga. Esimese hooga tekib küsimus, et kas ma lugesin õigesti. Aga arvestades mis tööd maks igapäevaselt teeb, siis see mind ei üllata. Muuhulgas on ta rääkinud ka oma klientidest, kes on saanud kõrvapõletikest lahti peale seda, kui on hakanud toidule lisama maarjaohakat. Ütlen aga kohe igaks juhuks ära, et maarjaohakat ei tohi anda kogu aeg. Koerte puhul soovitatakse teha 3-6 nädalane kuur ja siis paus. Seda isegi juhul, kui sulle tundub, et su koera maks vajab veel toetust. Sellisel juhul tee 1-3 nädalat pausi ja alusta uuesti maarjaohakaga. Vaatame täna mis on maksa peamised funktsioonid, misasi on üldse maarjaohakas ning kuidas see meie lemmikuid ja ka meid aidata saab.
Ilmselt saavad enamus aru, et me puutume toksiinidega kokku igapäevaselt. Ükskõik kui palju me ka kodus toksiine väldime – kemikaalivabad puhastusained jne, siis me ei saa toksiine oma elust täielikult välja. Me paratamatult puutume nendega kokku. Koerad on aga toksiinidest oluliselt rohkem ohustatud kui meie. Seda põhjusel, et näiteks õhku paisatud toksiinid on raskemad kui hapnik ning seega vajuvad maa lähedale. Kuna koerad on oluliselt rohkem maa lähedal, siis puutuvad nad ka toksiinidega rohkem kokku. Iga-aastaselt paisatakse turule ca 2500 uut toksiini. Seega lõputu võitlus.
Maksa peamised funktsioonid
Ilmselt enamus ka teavad, et just maks on see, mis neid toksiine filtreerib. Seega on meie asi maksa tööd toetada. Ja kuigi meile on öeldud, et maks suudab ennast ise taastada ja see on ka õige, siis tuleb arvestada, et kui maks töötab ülekoormusel, siis ei räägi me ka enam sellest, et maks taastub. Siis proovib maks lihtsalt ellu jääda. Kui ta jääb võitluses alla, siis tekivadki juba maksahaigused. Kahjuks on ka nii, et maksahaiguse sümptomeid märkad sa alles siis, kui on reeglina toimunud pöördumatu kahjustus. Ainus, mille järgi saab varasemalt aru, et maks ei pruugi enam väga hästi töötada, on erinevad maksanäitajad vereproovis. Aga nendest räägime kunagi hiljem.
Maksa peamised funktsioonid:
- puhastav organ, mis aitab kehal toksiinidest vabaneda läbi keemilise muundamise või eritumisel sapi kaudu;
- sapp aitab rasvade seedimisel (maks toodab sappi);
- maks toodab glükogeeni, tärklise analoogi, mis toimib energia salvestajana;
- maks vastutab valgu tootmise eest
Maksa detox
Kui varasemalt soovitati maksa puhastada 1-2 korda aastas ehk kas 6 või 12 kuu järel, siis mulle väga meeldib dr. Dobiase käitumine. Tema ütleb, et ta puhastab maksa nii endal kui koeral 1 kord kuus ehk sisuliselt 1 nädal puhastab maksa, 3 nädalat laseb maksal rahulikult töötada. Ta ütleb, et selliselt ei ole toksiinide koormus maksale liiga suur ning maks saab sisuliselt kogu aeg töötada täisvõimsusel. Mulle see meeldib!
Dr. Dobias ütleb ka, et maksapuhastus on üks kõige olulisemaid elemente loomaks oma koerale tervet ja pikka elu! Maksapuhastusel on palju positiivseid mõjusid sinu koera tervisele. Nende hulgas näiteks:
- üldisele energiatasemele;
- liikuvusele;
- seedimisele;
- vastupidavusele ja kestvusele;
- naha ja karva tervisele;
- immuunsüsteemi funktsioonile;
- vähi ennetamisele.
Dr. Dobias ütleb, et isegi kui su koeral ei ole maksaensüümide kasvu, on maksa detox iga 6 või 12 kuu tagant väga kasulik (võid teha ka seda 1 nädal detoxit, 3 nädalat puhkust). Nimelt on koerlastel kalduvus maksa tasakaalutusele.
Maarjaohakas
Kui ma esimest korda maarjaohakast kuulsin (inglise keelne nimi on milk thistle), siis olin veidi segaduses, sest google tõlkis seda piimohakaks. Nii nagu me ilmselt ka ise enda loogika järgi tõlgiks. Kui aga vaatasin piimohaka pilti, sain aru, et midagi on valesti. Nimelt on maarjaohakas lillade õitega, piimohakas aga kollaste õitega. Seega pidin tegema päris korralikku uurimistööd, et veenduda mis on selle taime õige eestikeelne nimetus. Kahjuks enamus seda tööd teha ei viitsi ning seetõttu on eesti e-poed kõik täis piimohaka seemneid, tinktuure, tablette. Tegelikkuses on need suure tõenäosusega siiski maarjaohakad. Kes tahab osta maarjaohaka seemneid, siis neid saab osta Gemossist. Nendega võtsin ma ka ühendust ning nad kinnitasid, et tegemist tegelikult maarjaohaka seemnetega. Seda siis ladina keelse nime järgi – Silybum marianum.
Maarjaohakat on kasutatud meditsiinilistel eesmärkidel üle 2000 aasta ning eriti just juuri ja seemneid. Maarjaohakas on ka üks vähestest raviväärtustega ürtidest, mida tunnustab tavameditsiin.
Maarjaohaka toimeaineks on silimariin ning see ongi kasutusel inimeste puhul maksa toonikuna. Küll aga saavad sellest kasu ka loomad ja seda näiteks järgmistel juhtudel:
- maksa- või neerukahjustus;
- hepatiit;
- kollatõbi;
- leptospiroos;
- parvoviirusest taastumine.
Maarjaohakas on väga heaks abimeheks ka allergiate puhul, sest maks eemaldab kehast liigset histamiini. Liigne histamiin ongi reeglina süüdlaseks miks sinu lemmik sügeleb.
Maarjaohaka tarvitamine
Maarjaohakas ei ole ennetav ega ka lihtsalt igaks juhuks antav ravimtaim. Seda on kõige parem kasutada maksa puhastamiseks pärast kokkupuudet toksiinide või maksakahjustuse ravimina. Dr. Peter Dobias ütleb, et kõik peaksid aeg-ajalt maarjaohakat kasutama, aga seda just seetõttu, et me kõik puutume toksiinidega kokku. Küll aga nagu ma enne kirjutasin, siis seda ei tohi anda igapäevaselt vaid kasuta kuurina. Osad allikad on öelnud, et maksimaalselt 30-60 päeva järjest, aga ma siinkohal pigem järgiks soovitust – 3-6 nädalane kuur ning siis 1-3 nädala pikkune paus.
Maarjaohakas stimuleerib uute maksarakkude kasvu, et asendada surnud või suremas olevad maksarakud. Lisaks aitab see kaitsta täiendavalt toksiinide eest, millega keha kokku puutub.
Herbalistid Mary Wulff ja Greg Tilford kirjutavad raamatus Herbs for Pets: The Natural Way to Enhance your Pet’s Life:
“Vaatamata suurele osale reklaamist, mis selle imeürdi kohta on tekitatud, ei tohi maarjaohakat ei tohi kasutada igapäevase toidulisandina. Maarjaohakas on ravim, mis sobib kõige paremini olukordadeks, kus maks on juba ebatavalise stressi all. See tähendab, et maarjaohakat on kõige parem anda 3–6 nädalat, millele järgneb 1–3-nädalane paus.”
NB! Maarjaohakat ei tohi anda tiinetele ja imetavatele koertele!
Kokkuvõtteks
Ma ei ole siiani olnud detoxi osas väga järjepidev ehk ma pigem kipun seda tegema, kui ma näen juba mingit “probleemi”. Kuna Oscar on väga tundlik, siis tema pealt on hästi näha kui maks ei toimi enam täisvõimsusel. Ta hakkab rohkem sügelema, karv võib minna koledaks ja tuhmiks jne. Küll aga ma tean, et ma saan kõike seda ennetada korrapärase detoxiga.
Maksa positiivselt mõjutavad toidud on näiteks rohelised lehtköögiviljad, vesikress, basiilik ja kurkum. Lisaks aitab maksal puhastuda ka õunaäädikas – lisa toidule 1/4 kuni 1 teelusikatäis. Positiivset mõju omavad ka nii rooma salat, võilille lehed ning kummeliõied!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar