Pannus ehk keratiit – immuunvahendatud haigus
Fentonil diagnoositi kaks nädalat enne 9 aastaseks saamist pannus ehk keratiit. Tegemist on sarvkesta põletikuga, mille ravimata jätmisel võib koera tabada pimedaks jäämine. Haigust esineb sagedamini saksa lambakoertel, kuid on kirjeldatud ka teistel koeratõugudel. Seda mõjutab UV-kiirgus ning ravile alluvad raskemini koerad, kes elavad kõrgmäestikes. Pannus on immuunvahendatud haigus ning veterinaari sõnul tabab peamiselt koeri vanuses 3-5 aastat. Sedasama ütlevad ka kõik muud allikad ehk tegemist on keskealiste koerte haigusega. Kui hakkasin selle kohta rohkem uurima selgus, et USA-s on väga paljusid koeri tabanud see isegi lausa 2 aastaselt. Tegelikkuses on üsna harv, et haigus lööb välja nii hilises vanuses kui Fentonil. Seekordses blogis räägime veidi pannuse taustast, mida jälgida ning samuti jagame soovitusi kuidas immuunsuse eest hoolitseda. Eriti kui sul on kodus saksa lambakoer.
Kuigi ei ole võimalik täpselt välja selgitada miks Fentonil see alles nüüd välja lõi, siis immuunvahendatud haiguste puhul on asi alati immuunsüsteemis. Immuunsüsteemi mõjutavad aga väga suures osas nii stress kui magamatus. Fentonil olid aga enne haiguse välja löömist väga stressirohked 2 kuud. Novembri lõpus pidi Fenton hüvasti jätma oma parima sõbra, peaaaegu 14 aastat vana labrador Pekwaga. Enne seda jälgis Fenton Pekwat sisuliselt kogu aeg – nii päeval kui öösel ning andis Irenele teada, kui Pekwal oli mingi mure ja vajas abi. Seega koer, kes tavapäraselt magas 14-16 tundi päevas, magas järsku kõigest 4-6 tundi. See pani korraliku põntsu tema immuunsüsteemile. Täna saab Fenton silmatilku ning juba on näha seisundi paranemist. Kuigi ravi peab jääma peale elu lõpuni, ei ole see sellises vanuses oleva koera puhul väga suur probleem. Ja isegi kui peaks juhtuma, et tema nägemine hakkab 3-4 aasta pärast halvenema, siis juhtuks see vanuse tõttu niikuinii. Seega on ülioluline hoolitseda oma koera immuunsüsteemi eest, et see haigus võimalikult kaua eemal hoida.
Pannus ehk keratiit
Pannus, mida nimetatakse ka krooniliseks pindmiseks keratiidiks on sarvkesta põletik. See mõjutab lisaks sarvkestale ka kolmandat silmalaugu. Haiguse korral katab silma hallikasroosa kile ning lõpuks võib sarvkest muutuda läbipaistmatuks. See on ka hetk kus koer jääb pimedaks. Kuigi pannus võib tekkida ainult ühte silma, on see üldiselt siiski mõlemat silma tabav probleem.
Pannuse täpset põhjust ei ole siiani suudetud kindlaks teha. Siiski on levinud arvamus, et tegemist on peamiselt päriliku seisundiga, mis ilmneb koera vananedes (tabab peamiselt siis keskealisi koeri vanuses 3-5 aastat). Pärilikkusega seostatakse seda peamiselt seetõttu, et see tabab peamiselt teatud koeratõugusid. See, et 90% juhtumitest esineb saksa lambakoertel ei tähenda aga, et see ei või tabada ükskõik millist koera. Pannus võib tabada ükskõik millist koeratõugu. Kuigi kindlat põhjust ei ole võimalik tuvastada, siis on tegurid, mis võivad haiguse arengut soodustada. Nendeks on näiteks:
- kokkupuude õhus levivate ärritavate ainetega;
- kõrged kõrgused;
- suur hulk päikesevalgust;
- entropioon (silmalaug pöördub sissepoole);
- immuunsüsteemi vahendatud põletik;
- muud silmahaigused.
Ohustatud tõud ning mida jälgida
Tõud, kes on peamiselt pannusest ohustatud:
- saksa lambakoerad (90% juhtudest);
- belgia lambakoer tervueren;
- borderkollid;
- hurdad;
- Rodeesia ridgeback;
- Siberi haskid.
Kindlasti tasub jälgida igat koera, aga eriti tähelepanelikult tasub jälgida ülalpool toodud tõugude kui ka segatõugude esindajaid, kes on segatud mõne ülaltoodud tõuga.
Esmased sümptomid on tavaliselt sarvkesta mittevalulikud kõrgenenud kahjustused, mis on reeglina punakad või roosad, aga võivad olla ka pruuni või hallid. Kõige sagedamini täheldatakse neid silma välisküljel. Samuti on võib muutuda paksuks ja põletikuliseks kolmas silmalaug.
Teised sümtomid on:
- sarvkesta pigmentatsioon;
- sarvkesta läbipaistmatus;
- hallikasroosa kile silma peal;
- rebenemine ja punetus.
Kui märkad ükskõik millist sümptomit, tasub minna kohe silmaarsti juurde kontrolli.
Üldiselt on pannus aeglaselt progresseeruv aga on leitud, et see kipub arenema kiiremini eelkõige noorematel koertel (vanuses 2-4 aastat).
Ravi
Pannust välja ravida ei ole võimalik ehk silmatilku tuleb panna lemmiklooma elu lõpuni. Enamik koeri reageerib ravile siiski üsna hästi, kui veterinaararst ja omanik teevad koostööd ehk omanik hoolitseb koera eest kenasti kodus ja täidab veterinaari soovitusi. Ravi võib hõlmata ka paikseid kortikosteroide. Kui traditsionaalsed meetodid ei peaks toimima, siis on vähemalt USA-s kasutatud ka operatsiooni või kiiritusravi.
Olulised on ka regulaarsed silmauuringud, et tuvastada mistahes korduvad ägenemised. On üsna tõenäoline, et haigus võib ägeneda isegi kui kõik tundub olevat kenasti kontrolli all. Madalama UV-kiirgusega piirkondades elavate koerte puhul on paikne ravi reeglina väga tõhus ja sellest piisab kontrolli all hoidmiseks. Mida intensiivsema UV-valgusega piirkonnas koer elab, seda keerulisem võib ravi olla. Kindlasti tuleb jälgida hoolikalt veterinaari juhiseid, sest juhiste mitte järgimine võib seisundit aja jooksul halvendada.
Mida saad kodus ära teha?
Enamus terviseprobleeme on seotud suuremal või vähemal määral immuunsüsteemiga, seega on ülioluline hoolitseda lemmiku immuunsüsteemi eest. See tähendab siis kvaliteetse ja tasakaalustatud toidu andmist, liikumist, stressi vähendamist (pea meeles, et sinu stress mõjutab ka su lemmikut). Kuigi pannuse puhul täpset põhjust ei teata, on üheks haigust mõjutavaks faktoriks immuunvahendatud põletik. See, et Fentonil lõi see haigus välja alles 2 nädalat enne 9 aastaseks saamist näitab, et haigust on võimalik edasi lükata.
Immuunsüsteemi saad sa toetada järgmiste looduslike lisanditega:
- kurkum – aitab vähendada kehas põletikku, seda ka siis silmas. Muuhulgas on Texase ülikooli teadlased on avastanud, et kurkum on uveiidi (samuti immuunvahendatud silmahaigus) osas näidanud häid tulemusi. Küll aga niisama kurkumi andmisest ei piisa ehk kurkumit peaks andma kuldse pasta näol. Retsepti leiad siit – https://fendaf.ee/meist/kurkum-kui-poletiku-alandaja/;
- omega-3 rasvhapped – toetab nii nägemist kui aitab omakorda vähendada kehas olevat põletikku;
- probiootikumid (küüslauk, keefir, kitsepiim jne) – sisaldavad kasulikke baktereid ning toetavad soolestiku floora tervislikku tasakaalu, seeläbi toetavad ka üldist immuunsüsteemi. On leitud, et probiootikumid võivad mängida rolli immuunvastuse moduleerimises, mis võib omakorda aidata toime tulla immuunvahendatud haigustega;
- taimsed steroolid ehk sisuliselt erinevad puu- ja köögiviljad. Taimsed steroolid on taimedes leiduvad ühendid, mis aitavad moduleerida immuunvastust ning vähendada põletikku. Mina ise eelistan ristõielisi köögivilju, sest neid on seostatud kõige suurema kasuga;
- ternespiim – toetab samuti otseselt immuunsust ehk võib abiks olla igasuguse immuunvahendatud haiguse puhul.
Kokkuvõtteks
Tegelikkuses saab koer pimedana ka väga kenasti hakkama, aga ilmselgelt nõuab koera järsk pimedaks jäämine omaniku jaoks ümberharjumist. Kindlasti on mõistlik pigem panustada immuunsüsteemi tugevdamisse ja seda ohustatud tõugude puhul juba kutsikast peale. Mida kauem suudad pannust edasi lükata, seda parem nii koerale, sulle kui ka sinu rahakotile.
Arvesta ka sellega, et immuunsust mõjutavad samuti parasiiditõrjevahendid kui ka vaktsiinid. Parasiiditõrjevahendite kohta saad lugeda täpsemalt SIIT ning peale vaktsineerimist peaksid võtma eesmärgiks teha läbi detox. Tegelikkuses ma viiksin ohustatud tõugude puhul läbi maksa detoxi igakuiselt. Dr. Peter Dobias ütleb, et kui vanasti ta tegi maksa detoxit koeral 2 korda aastas, siis nüüd ta teeb iga kuu 1 nädal. Ehk siis 1 nädal on maksa detox ning 3 nädalat laseb koeral elada tavapärast elu. Maks on igapäevaselt üsna suure koormuse all, sest just maks töötleb kõiki toksiine. Ja meie lemmikud puutuvad toksiinidega oluliselt rohkem kokku kui meie inimestena, sest toksiinid on rasked ning vajuvad maapinna lähedale. Meie lemmikud on aga oluliselt lähemal maapinnale.
Sinu lemmiku tervis on väga suures osas sinu enda kätes ning enda valikutega saad sa tervist oluliselt mõjutada.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar