Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Peet kui võimas antioksüdant

Tagasi lehele Tervisenurk
peet

Peet kui võimas antioksüdant

Peet on eestlase toidulaual üpris levinud aga tihti me seda oma lemmikutele just ei anna. Karen Shaw Becker ütleb, et peet on üks kõige rikkamaid võimsa antioksüdandi betaniini allikaid. Lisaks sisaldab see ka teisi bioaktiivseid ühendeid. Betaniinil on nii antioksüdantsed kaitsemehhanismid kui ka geenireguleeriv toime. Peet sisaldab lisaks ka karotenoide ja fenoolseid ühendeid, millel on antioksüdatiivsed, põletikuvastased ja vähivastased omadused. Peedi valimisel otsi erksate roheliste lehtede, sügavpunase värvuse ning vigastusteta koorega vilju. Küll aga kehtib peedi osas sama soovitus nagu kõikide puu- ja köögiviljade osas ehk need ei tohiks moodustada rohkem kui 10% päevasest kaloraažist.

Betalaiinid – säravad pigmendid antioksüdandi potentsiaaliga

Betalaiinid on lämmastikku sisaldavad vees lahustuvad taimepigmendid, mis esinevad kahe vormina: punased-violetsed betatsüaniinid ja kollased-oranžid betaksantiinid. Mõlemaid leidub peetides. Peetide punasus sõltub nende kahe fütokemikaali omavahelisest suhtest. Kuid lisaks värvi andmisele annavad need peedile ka tervislikud omadused.

Peete peetakse üheks rikkalikumaks betaniini allikaks, mis on üks betatsüaniinide liik. On leitud, et need võivad aidata takistada ka DNA kahjustusi ja LDL-kolesterooli oksüdeerumist (südamehaiguste näitaja).

Ühes Metabolic Brain Disease ajakirjas avaldatud uuringus hinnati betaniinide närve kaitsvaid toimeid Parkinsoni-sarnase liikumishäire ja neurodegeneratsiooniga hiirtel. Tulemused näitasid, et betaniinidel on neuroprotektiivne toime, suurendades glütatiooni, võimsa antioksüdandi, taset ja takistades malondialdehüüdi suurenemist, mis omakorda vähendab vabade radikaalide tootmist.

Peedid sisaldavad võimsaid karotenoide ja fenoolseid ühendeid

Peet sisaldab karotenoide nagu luteiin ja beetakaroteen, mis toimivad antioksüdantidena, vähirakkude vastastena ja immuunsüsteemi tugevdajatena. Veterinaarmeditsiini immunoloogia ja immunopatoloogia ajakirjas avaldatud uuringud kinnitasid, et luteiin toetab nii kasside kui ka koerte rakulisi ja humoraalseid immuunvastuseid. Lisaks võib beetakaroteen omakorda aidata vähendada südame-veresoonkonna haiguste, rasvumise ja teiste krooniliste terviseprobleemide riski. Uuringud viitavad ühtlasi sellele, et beetakaroteen võib olla kasulik kassidele, kellel on neerupuudulikkus, kuna see aitab vähendada DNA kahjustusi.

Peedis sisalduvad fenoolsed ühendid avaldavad antioksüdantset, põletikuvastast ja vähivastast toimet. On leitud, et need fenoolid koos betalaiinidega võivad avaldada positiivset mõju soole mikrofloorale ja üldisele seedetrakti tervisele.

Peedid aitavad suurendada lämmastikoksiidi taset

Peet on üks rikkamaid toidu nitraatide allikaid (rohkem kui 250 mg 100 g värske kaalu kohta), mis kehas konverteeritakse lämmastikoksiidiks. Lämmastikoksiid toimib kehas “tugeva veresoonte laiendava ja põletikuvastase signaalmolekulina”, aidates seeläbi edendada õiget endoteeli funktsiooni. Selle tulemusel väheneb lemmiklooma risk kõrge vererõhu ja südame-veresoonkonna haiguste tekkeks.

Ajakirjas Indian Journal of Medical Reearch avaldati uuring, mille kohaselt vastutab lämmastikoksiid ka ajule õige verevarustuse toetamise eest. Seega on see oluline mitmete neuronite funktsioonide jaoks. Nendeks on nt õppimis- ja mäluprotsessides osalemine, toidu tarbimine ja immuunvastus. Madalaid lämmastikoksiidi tasemeid seostatud kognitiivsete häiretega rottidel, tibudel ja kaladel.

Ajakirjas Research in Veterinary Science avaldatud uuringus leiti, et lämmastikoksiidi sünteesi pärssimine kassile põhjustas kõrgemat arteriaalset rõhku ja suurenenud neeru veresoonte vastupanu, mis võib viia neerukahjustuseni ja lõpuks ka neerupuudulikkuseni. See uuring rõhutab lämmastikoksiidi olulisust kasside neerude hemodünaamikas.

Peet ja vitamiinid

Ajakirjas Journal of Nutritional Medicine and Diet Care avaldatud artiklis toodi välja, et peedid on rikkalikud C-, E- ja K-vitamiini poolest. Üks tass peete sisaldab:

  • 6,66 mg C-vitamiini (võimas antioksüdant ja hädavajalik kudede kasvu ja taastumise jaoks)
  • 0,054 mg E-vitamiini (aitab pidurdada oksüdatiivset stressi ja toetab õiget immuunsüsteemi funktsiooni)
  • 0,272 mikrogrammi K-vitamiini (mängib rolli vere hüübimises)

Lisaks leidub peetides ka B-vitamiine, sealhulgas B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B4 (pantoteenhape), B6 (püridoksiin), B9 (foolhape) ja B12 (kobalamiin). B-vitamiinid toetavad lemmiklooma rakkude funktsiooni, alates toidu muundamisest energiaks kuni õige immuunvastuseni.

Peedid pakuvad kiudaineid

Peedid on rikkad nii seeditavate kui seedimatute kiudainete poolest, pakkudes 0,24 grammi kiudaineid iga 1 supilusikatäie portsjoni kohta. Seeditav kiudaine lahustub vees ning seob rasvhapetega, aidates seeläbi aeglustada seedimist ning alandada veresuhkru taset. Seedimatu kiudainet ei suuda koer seedida ehk see muudab väljaheidet tugevamaks, mis ühtlasi aitab soodustada regulaarset soole liikumist.

Kokkuvõtteks

Eelnevat arvesse võttes on peet üks imehea köögivili, mida oma lemmikule anda. Eriti hea on see, et peet kasvab meil ka siinsamas Eestis ning seda on poest saada ka lausa keset talve. Dr. Becker ütleb, et peetide puhul peetakse ohuks seda, et peeditükid võivad jääda kinni lemmiku seedetrakti. Sellele on aga lahendus – auruta eelnevalt peedid ning seejärel purusta, püreeri või lõika need väikesteks suupärasteks tükkideks.

Teise ohuna on mainitud peetide oksalaadisisaldust, mis võib ennast siduda kaltsiumiga ning kokkuvõttes moodustada kristalle. Oksalaaditaseme vähendamiseks tuleb peedid enne lemmikule andmist keeta!

Nagu me ka algul ütlesime, siis kindlasti tasub veenduda, et puu- ja köögiviljad moodustavad vähem kui 10% lemmiku igapäevasest kaloraažist. Kui sinu lemmikul on eelsoodumus kaltsiumoksalaadi kivide tekkeks põies, siis tasub piirata oksalaadisisaldusega köögiviljade hulka kuni 2%-le!

Lemmikloomatoidus leidub tihti ka suhkrupeete. Selle kõige suurem mure on, et need on reeglina geneetiliselt muundatud (USA-s nt on peaaegu kõik toodetavad suhkrupeedid geneetiliselt muundatud). Seetõttu on vajalik jälgida, et toidus oleks kasutatud GMO vaba toorainet. Geneetiliselt muundatud koostisosad võivad potentsiaalselt olla toksiliste kemikaalidega saastunud. Lisaks, olenevalt kui palju toit peedikiude sisaldab, võib peedikiud häirida oluliste toitainete imendumist ning seeläbi suurendada toitainete defitsiiti lemmiku kehas.

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk