Probiootikumid kui raha raiskamine?!
Probiootikumidest räägitakse palju ning seda eriti just peale antibiootikumikuuri. Olen ka mina ise andnud enda poistele kliinikus müüdavaid probiootikume, sest sel ajal ma veel ei teadnud, et on olemas paremaid variante. Minu poistel on igapäevaselt menüüs keefir, mis on ka Ossule kohe väga-väga maitsema hakanud ehk ilmselt on enesetunne oluliselt paremaks muutunud. Küll aga lugesin mõni aeg tagasi Dogs Naturally Magazine artiklit, kust selgub, et probiootikumide andmisel võid sa ka lihtsalt oma raha raisata. Teen allpool väikese ülevaate.
Miks sa peaksid oma lemmikule probiootikume andma?
Kui sa veel oma lemmikule probiootikume ei anna, siis toon allpool ära mõningad põhjused, miks sa peaksid seda tegema:
- tegemist on väikeste keemiatehastega, mis kaitsevad keha bakterite, viiruste ja seente eest;
- oluline kaitse vähki tekitavate toksiinide, ravimite, raskemetallide ja allergeenide eest;
- toodavad olulisi B-vitamiine;
- aitavad kehal omandada toitaineid nagu kaltsium, magneesium ja raud;
- aitavad õige seedimisega;
- aeglustavad kahjulike bakterite kasvu, nagu nt salmonella ja E coli.
Need väikesed bakterid ja organismid, mis sinu koeras elavad on nii olulised tema tervisele, et nad on võrreldes enda rakkudega kõvas ülekaalus (95:1-le). Küll on aga üks asi, mida sa pead meeles pidama – probiootikumid ei suuda ellu jääda ilma toiduta!
Probiootikumid vajavad eluks prebiootikume!
Prebiootikumid on lahustuv, seedimatu kiudaine ning need on toit, mida probiootikum vajab kasvamiseks. Ilma prebiootikumideta on probiootikumid vähem aktiivsed, vähem efektiivsed ning võivad ka lõpuks ära surra. Kui probiootikume aga hästi toita, siis nad kasvavad ning julgustavad ka sõbralike bakterite uusi kolooniaid asustama sinu koera soolestikku ning peatselt nad hakkavad kahjulikke baktereid välja sööma.
Mida rohkem on häid baktereid, seda paremini hakkab sinu lemmiku immuunsüsteem tööle ning tema soolestik suudab toidust omanda paremini toitaineid ja vitamiine.
Kuidas osta õiget probiootikumi?
Kahjuks paljud probiootikumid ei sisalda prebiootikume. Seega kakab sinu koer lihtsalt need sisse söödud probiootikumid välja. Seega soovitatakse kindlasti osta probiootikume, mille pakendil on kirjas, et sisaldab kas prebiootikume või siis on koostise all ära toodud mõni probiootilistest toitainetest – nt võilille juur, takja juur või inuliin (sigurist pärit) on mõned, mida sa loodad leida.
5 looduslikku prebiootikumi allikat
Looduslikud allikad on reeglina alati paremad kui sünteetilised, sest looduslikke aineid omastab keha paremini. Toon allpool ära 5 paremat varianti:
Küüslauk
Siiani levib arvamus, et küüslauk on koerale ohtlik. Tegelikkuses on küüslaugul väga palju kasusid ning ohtlik on see koerale ainult siis, kui koerale manustatakse meeletuid koguseid (paarkümmend küünt päevas). Võid anda toorest küüslauku, kuigi enne andmist soovitatakse lasta küünel seista õhu käes ca 10 minutit enne koerale manustamist. Soovitatud koguseks on 1 tl toorest küüslauku ca 14 kilo kehakaalu kohta päevas. Mina enda omadele annan küüslaugugraanuleid, sest nendega jääb igasugune kella jälgimine ära ja mugavam ka. Winner Plus küüslaugugraanulid leiad sa SIIT.
Võilillelehed ja teised rohelised lehtköögiviljad
Võilill on palju muud peale umbrohu. Nad sisaldavad endas palju tervisele kasulikku ning need on looduslik prebiootik. Annustamine: anna umbes 1 tl kuivatatud ürti iga umbes 9 kilo kehakaalu kohta päevas.
Banaanid
Kuna banaanid sisaldavad nii süsivesikuid kui ka suhkruid, siis ära kogustega üle pinguta. Kasuta banaane, mis on veel veidi rohelised (rohelisel banaanil on rohkem prebiootikume). Umbes 2,5 cm suurusest banaaniviilust piisab ca 23 kilosele koerale päevas.
Õunad
Õunad on järjekordne looduslik prebiootikumi allikas ning võid oma lemmikule pakkuda neid viiludena või siis püreestada. Lihtsalt väldi seemnete andmist, kuna see võib tekitada osadel koertel seedehäireid. Pea meeles, et seemned sisaldavad ka amülgadiini, mis võib muutuda tsüaniidiks. Võimalusel kasuta orgaanilisi õunu ehk enda või mõne tuttava kasvatatud.
Spargel
Paljudele koertele meeldib spargli maitse! Osadele lausa nii, et sa võid lõigata spargli tükkideks ning lisada lihtsalt tema toidule.
Kokkuvõtteks
Probiootikumid võivad olla väga oluline lisand sinu lemmiku dieedile ning seda kindlasti juhul kui ta on kunagi saanud antibiootikume või ravimeid, kui ta on kunagi söönud küpsetatud või töödeldud toitu või ta kannatab allergiate, seedehäirete või muude tavapäraste immuunsusega seotud tervisehäirete all. Probiootikumidega on võimalik oma lemmiku tervist toetada, aga pea meeles, et probiootikum vajab ellu jäämiseks prebiootikume!
Minu jaoks kuulub iga lemmiku toidulauale nii toores lihane kont kui ka neile ohutud puu- ja köögiviljad. Igal puu- ja köögiviljal on omad plussid, seega tasub neid ka roteerida.
Lisaks on minust saanud tohutu küüslaugu pooldaja meie lemmikute puhul. Faddu ja Ossu on küüslaugugraanuleid söönud viimased 2 aastat ning Ossu tervis on oluliselt parem ja stabiilsem kui enne küüslaugu andmist. Eriti soovitan ma anda küüslaugugraanuleid just vanemale koerale, sest aitab toetada tema immuunsüsteemi.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar