Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Seedeprobleemid lemmikul

Tagasi lehele Tervisenurk
seedeprobleemid

Seedeprobleemid lemmikul

Ma võin julgelt väita, et vähemalt igal 5-ndal koeral, kes meie juurde jõuab on seedeprobleemid. Tihti olen kliente kuulnud ka kurtmas, et on proovitud erinevaid toite aga seedeprobleemid püsivad. Kui aga minnakse üle Winner Plus toidule, siis on seedeprobleemid aga järsku kadunud. Mõni päev tagasi käis meil showroomis üks järjekordne pisike klient, kelle puhul omanik ütles, et tal on tundlik seedimine ning seda senini iga toiduga, mida nad olid andnud. Otsustasid proovida lõhe mini holistilist toitu ja see oli toonud probleemidele kohe lahenduse. Omanik oli kohe nii rahul, et ütlesid, et järgmine kord proovivad juba lammas mini holistilist toitu.

Me oleme pikalt rääkinud, et toidul ja toidul on vahe. Samas ma saan aru, miks seda raske uskuda on. Kõik müüjad reklaamivad ju just enda poolt müüdavat toitu. Koerad, kellel ei ole ka terviseprobleeme, ilmselt sobivadki enamus toidud ning ainus erinevus võib olla väljaheite suurus. Samas on väljaheite suurust keeruline mõõta ilma võrdluseta. Irenele tundus Peku väljaheide ka täiesti okei kuniks ta pani Peku Light Senior toidule ja väljaheite kogus vähenes kordi. Siis proovis ta Ocean toitu ning see sobis Pekule veel paremini ehk väljaheite kogus vähenes 3 nädala pärast veelgi. Arvesta, et mida väiksem on väljaheite kogus, seda paremini Sinu lemmik toitu omastab.

Seekord refereerin Karen Shaw Beckeri artiklit seedeprobleemidest ning mida saab kodus ise ette võtta. Oluline on lihtsalt see, et pead aru saama, et su lemmikul on seedeprobleemid. Soovitused kehtivad nii koerte kui kasside puhul. Tüüpilisteks seedeprobleemide märkideks on nt halb hingeõhk, haisev väljaheide, puhitus, gaasid, kõhulahtisus ja oksendamine, samuti ka nt toidutundlikkus, energiapuudus ja liigeseprobleemid.

Ensüümid

Ensüümid on väikesed valgumolekulid, mida leidub igas elusas rakus, mis kutsuvad esile kehas keemilise reaktsiooni. Kaks kõige olulisemat ensüümi su lemmiku heaolu jaoks on metaboolsed ja seedeensüümid. Ensüüme leidub ka väljaspool keha, lisanditeta (töötlemata) täistoitudes.

Metaboolsed ensüümid funktsioneerivad läbi sinu lemmiku keha, et aidata ellu viia kriitilisi kehafunktsioone nagu rakkude, kudede ning organite ehitamine ja säilitamine. Ensüümid on üliolulised lugematute oluliste kehafunktsioonide jaoks, kuna need toimivad kõikide rakufunktsioonide, sealhulgas energia tootmise ja detoksifikatsiooni katalüsaatoritena. Metaboolsed ensüümid sõltuvad oma töös osaliselt ka teatud vitamiinidest ja mineraalainetest, seega kui su lemmik ei saa toidust kõike vajalikku, võib see häirida mitmesuguseid kehaprotsesse, näiteks kahjustada aja jooksul ka elundite funktsiooni.

Pankreas toodab ensüüme spetsiaalselt just seedimise ning toitainete omastamise jaoks – neid nimetatakse seedeensüümideks. Peensooles toimetavad kolme tüüpi seedeensüümid, mis lagundavad sinu lemmiku poolt söödavat toitu. Need sisaldavad:

  • proteaasi (sh trüpsiin) – valgu lagundamise jaoks aminohapeteks
  • amülaas – süsivesikute lagundamiseks
  • lipaas – rasvade seedimiseks

Nii koerad kui kassid toodavad neid seedeensüüme ise, aga erinevatel põhjustel ei tooda nad sageli neid piisavalt, et oma toitu täielikult ja tõhusalt töödelda.

Kuidas seedimine peaks toimima?

Kui meie lemmikud söövad toitu, siis nende magu venib, mille tulemusena vabaneb aine nimega gastriin, mille tulemusena omakorda maos asuvad spetsiaalsed rakud vabastavad vesinikkloriidhappe. Ensüüm nimega pepsiin vabaneb ning seguneb toiduga. See on nn eelseedimise samm, et aidata kaasa valkude esialgse lagundamise hõlbustamisele.

Seejärel liigub toit peensoolde, kus kõhunääre vabastab seedeensüümid nagu amülaas, lipaas ja proteaas. Lisaks muudele ülesannetele eritab sapipõis sappi, et aidata lagundada rasva ning stimuleerida peristaltikat.

Kui see protsess toimib nii nagu peab, on lemmiku peensooles rikkalik segu maohapetest, seedeensüümidest ja sapist, mis aitavad hõlbustada toitainete optimaalset seedimist ja imendumist.

Kui aga esineb düsbioos või mikrobioomi tasakaalutus ja/või ebapiisav varustus hapete, ensüümide või sapiga, võib tekkida toidu halb seedimine ja halb imendumine. Mõnel juhul võib geneetika mängida rolli päritavates ensüümi puudulikkustes.

Seedeensüümid

Ensüümid tulevad kahest kohast – sinu lemmiku keha valmistab osasid ise ning ülejäänud peab ta saama dieedist. Iga värske, toores toit sisaldab ensüüme. Ensümaatiline aktiivsus on see, mis vastutab värske toidu riknemise eest – ensüümid hakkavad kiirelt lõhustama toidus leiduvaid rasvu, valke ja suhkruid.

Ensüümid on aga õrnad ning kuumus ja muu toidu töötlemine hävitavad neid kergesti. Lisaks hävitavad ensüüme ka pestitsiidid, herbitsiidid, säilitusained, lisaained, lisaks ka muud tegurid.

Metsikutes tingimustes söövad koerad ja kassid saaklooma seedetrakti juba seeditud sisu ning lisaks ka kõhunääret, mis on täis kasulikke seedeensüüme, mida nende kehad vajavad. Kuna nad saavad saagist piisavalt ensüüme toidu seedimiseks, ei koormata nende endi ainevahetus- ja seedimisprotsesse.

Lemmiklooma vananedes väheneb sageli ka ensüümide tootmine ning ensüümide puudus võib mõjutada ka lemmiku optimaalset tervist. Üks viis degeneratiivsete haiguste aeglustamiseks on pakkuda talle juurde ka minimaalselt töödeldud värskemaid toite. Parema toitainete omastamise ja imendumisega on kehal piisavalt vitamiine ja mineraalaineid.

Alternatiiv on lisada oma lemmiku toidule seedeensüüme, sest see võib suurendada nii seedimist kui ka käivitada paranenud raku funktsioonid kogu kehas. Lisaks võivad need aidata ka kudede ja raku struktuuriga. Peamine on aga see, et juurde antavad seedeensüümid võtavad lemmiku kehalt ensüümide tootmise koormuse maha, andes sellega suure tõuke tema tervisele.

Seedeprobleemid ehk seedeensüümide puuduse märgid

Kui lemmik ei saa toidust vajalikke seedeensüüme, peavad nad toetuma oma kehale. Märgid, et lemmikul võib olla puudus seedeensüümidest, on järgmised:

  • Maohappe tagasivool
  • Halb hingeõhk
  • Kõhuvalu, krambid, korisemine
  • Röhitsemine, gaasid
  • Puhitus
  • Ebameeldivalt lõhnav väljaheide
  • Seedimata toidu oksendamine mõni tund pärast sööki
  • Kõhulahtisus
  • Seedimata toidujäägid väljaheites

Lisaks ülaltoodud sümptomitele võivad püsivad seedeprobleemid põhjustada ka toidutundlikkust, energia puudust, süsteemset põletikku ja vähem kui optimaalset immuunsüsteemi funktsiooni.

Kuidas seedeensüümide kogust suurendada?

Esimeseks sammuks on pakkuda nii palju minimaalselt töödeldud toitu, kui võimalik. Meie valikust on sellised näiteks külmpressitud toidud.

Kui sa annad oma lemmikule ülitöödeldud toitu, siis lisa toidule ensüümirikkaid värskeid toite otse külmkapist – kas maiusena või lisandina toidule. Lisaks võid oma lemmikuga jagada sibulavabasid kääritatud, ensüümirikkaid köögivilju. Isegi, kui annad oma lemmikule toorest, siis tihtipeale ei pruugi nad saada piisavalt seedeensüüme, kuna nad ei tarbi piisavalt värsket pankreast ega magu (mis sisaldavad suures koguses ensüüme). Seega tasub igale koerale anda juurde seedeensüüme ja seda eriti juhul, kui seedeprobleemid kimbutavad sinu lemmikut.

Kuidas valida õigeid seedeensüüme?

Ensüümid võivad pärineda kolmest erinevast allikast: taimed, loomad või seened. Karen Shaw Becker eelistab ise kas loomset päritolu ensüüme või segusid, mis sisaldavad loomadest pärinevaid ensüüme ja seda järgnevatel põhjustel:

  • need jäljendavad kõige tõhusamalt saaklooma seedetrakti sisu;
  • need sisaldavad pankreatiini, asendades osaliselt kasuliku aine, mis pärineb saaklooma pankreasest;
  • koetad ja kassid võivad saada kasu täiendavast amülaasi allikast, kuna mõlemad tarbivad madala glükeemilise indeksiga kiudainet (taimset) sisaldavat toitu.

Otsi toodet, mis sisaldab:

  • Betaiin – lagundab valgud peptiidideks ja aminohapeteks ning rasvad triglütseriidideks;
  • Bromelaiin (ananass) – üks ohutumaid ja võimsamaid ensüüme, mis aitab valke lagundada ja seedida;
  • Papaia (papaja) – looduslik taimne ensüüm, mis töötab koos bromelaiiniga valkude seedimiseks;
  • Pankreatiin – loomne pankrease ensüüm, mis sisaldab kolme järgmist ensüümi:
    • Proteaas – aitab lagundada valke seedimiseks aminohapeteks;
    • Amülaas – jagab ja lagundab pikad süsivesikud, sealhulgas tärklis ja glükogeen (energiavarude molekul loomakoes), seedimiseks peensooles;
    • Lipaas – aitab lagundada ja seedida rasvu.

Igal juhul tasub eelistada tooteid, mis sisaldavad ainult inimtoiduks sobivaid koostisosi!

Kokkuvõtteks

Seedeprobleemid ei ole tavapärane ning neid ei tohiks ignoreerida. Isegi kui sulle tundub, et lemmikul ei valmista see suuri valusid või ebamugavusi, siis pea meeles, et lemmikud ei näita välja ei ebamugavust ega ka valu, kui neil juba väga-väga halb ei ole. Proovi panna ennast lemmiku olukorda – kui sul oleks iga päev gaasid või kõhuvalu, kas sa pigem prooviksid leida lahendust või ignoreeriksid ja ei muudaks oma toitumises miskit?

Ühtlasi pea meeles, et sümptom ja tegelik põhjus on kaks erinevat asja. Kui sa proovid probleemi lahendada läbi sümptomi, siis ei saavuta sa pikaajalist edu. Sa pead alati proovima ära lahendada algpõhjuse ehk mis selle olukorra on tekitanud. See on ka põhjus miks mina leian, et toidulisandit ei peaks andma kogu aeg ning toidulisand ei ole pikaajaline lahendus. Toidulisandi mõte on ajutine ja kiire leevendus, aga mitte algpõhjuse välja ravimine. Toon lihtsa näite – kui autol läheb põlema bensiini tuli, siis sellele kleepsu peale kleepimine on kõigest sümptomi peitmine, põhjus ei kao enne kui sa paaki kütust võtad. Sama on sinu lemmiku tervisega. Ära keskendu välisele, vaid pea meeles, et enamus põhjuseid on kusagil sügavamal ehk soolestikus.

Tihtipeale paljud kardavad toidu vahetust proovida või siis proovitakse ühe sama brändi erinevaid toite. Kui koostisained on sisuliselt samad ning erinevus on ainult loomses proteiinis, siis ei saa sa oodata ka suurt muutust. Toidu vahetust ei peaks kartma, eriti kui on põhjust arvata, et toit tekitab lemmikule kas ebamugavustunnet või mingisuguseid probleeme. Lisaks saab meie juures ka lemmik ise toite proovida ja endale sobiliku välja valida.

Kasutatud allikad:

 

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk