Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Pigmentatsioon ning kas seda on võimalik taastada?

Tagasi lehele Tervisenurk
pigmentatsioon

Pigmentatsioon ning kas seda on võimalik taastada?

Üha rohkem ja rohkem kuulen ja loen ma koertest, kelle puhul on pigmentatsioon hakanud tasapisi vähenema/kaduma. Olles ise sellesama mure läbi elanud Oscariga julgen ma täna väita, et väga paljude koerte puhul võib probleemiks olla toitumine ehk koer ei saa lihtsalt kõiki vajalikke aineid toidust kätte. Oscaril nimelt olid esimesel eluaastal väga suured pigmentatsiooni probleemid. Lisaks tavapärasele ninapeegli roosakaks muutumisele, olid tal ka käpapadjad täiesti roosad (seda ka veel ca aasta vanuselt). Käpapadjad hakkasid reaalselt veritsema peale kilomeetrist jalutuskäiku.

Väga paljud ei näe selles probleemi, et talvel koeral ninapeegel roosaks muutub, sest see on lihtsalt tänapäeval nii levinud. Ja lisaks kevadel, kui päike uuesti välja tuleb, kaob paljudel koertel probleem ära. Samas ei olnud minu jaoks kunagi see lahendus, et iga talv on mu koera nina roosa ning suvel ilus must. Aga ega ma ei osanud algul ka midagi ette võtta. Söötsin Oscarile ainult nori lehti (mida ta õnneks meeletult armastas) ning saime pigmendi tagasi. 2019 sügisel hakkas Oscaril küll pigment vaikselt jälle kehvemaks muutuma, aga kuna panin ta sel ajal ka Winner Plus toidu peale, siis üpris kiiresti pigment taastus. Ei mingeid toidulisandeid ega nori lehti.

Miks toidulisandid ei ole lõplik lahendus?

On olemas väga häid toidulisandeid, mis aitavad pigmenti taastada. Seda küll ainult juhul, kui pigment on kuskil kehas ikkagi olemas ehk tegemist ei ole mõne haigusliku seisundiga. Paljude koerte puhul see üldiselt nii ei ole.

Winner Plusi valikus on pigmenti toetavatest toidulisanditest:

  • B-Plus Pro – seda soovitatakse eriti just koertele, kellel on karvastikus väga palju musta ehk nt rotveilerid ja saksa lambakoerad. Proovisin seda ka Faddu peal ning märkasin, et selja peal olev must karv muutus oluliselt intensiivsemaks. Mulle endale ka tundus, et ka pruun muutus veidi erksamaks. Toote leiad SIIT.
  • Porganditabletid biotiiniga – porgand peaks samuti toetama naturaalse pigmentatsiooni ilmnemist (ilmselt eriti hea just punast karva koerte puhul). Toote leiad SIIT.
  • merevetika tabletid – merevetikas töötab väga paljude koerte puhul. Küll aga tuleb alati arvestada sellega kui pikalt on pigmentatsiooni probleemid kestnud ehk ühe purgi kasutamise järel ei pruugi igal koeral pigment taastuda. Ja kindlasti oleneb ka sellest kas ja kui palju koer saab kätte oma toidust. Ehk kas probleem süveneb iga päevaga või mitte. Merevetikatabletid leiad SIIT.
  • tobiase õli – see ei ole otseselt abiks pigmentatsiooni probleemide korral. Kuna aga üks saksa lambakoer on saanud abi oma karvastiku pigmentatsiooni taastamise puhul, siis panen selle ka siia kirja. Nimelt omanike sõnul läks mustaseljaline saksa lambakoer selja pealt täitsa halliks (tegemist 2 aastase koeraga), aga peale tobiase õli kasutusele võttu on karv muutunud oluliselt paremaks. Küll aga toob tobiase õli karvastikus esile punase värvi. Toote leiad SIIT.

Kuigi ma väga toetan toidulisandite kasutamist probleemide korral, ei ole toidulisand kunagi lõplikuks lahenduseks, sest kohe kui sa lõpetad toidulisandi andmise, süveneb uuesti probleem, sest koera kehas tekib jälle puudujääk. Kuniks sa ei likvideeri puudujääki lõplikult, kipuvad need probleemid korduma. Sama juhtub ka nahahädade või karvastiku probleemide korral.

Kokkuvõtteks

Oscari näite puhul julgen mina täna väita, et toidu vahetamine võib lahendada Sinu lemmiku pigmentatsiooni probleemi. Ma küll igal juhul soovitan algul toetada seda ka toidulisandiga, et pigmentatsiooni taastumist kiirendada. Üldiselt näed ka toidulisandite puhul ära kas pigmentatsioon on kehas ikkagi olemas ehk kas olukord muutub kasvõi vähekene paremaks.

Põhjus miks toit rolli mängib on tooraine kvaliteet. Mida kehvema kvaliteediga on tooraine, seda väiksem on ka tõenäosus, et su lemmik saab sealt toidust kõik endale vajaliku kätte. Seega kontrolli kas Sinu lemmiku toit on valmistatud inimtoidu kvaliteediga toorainest või kas see sisaldab mingeid sünteetilisi aineid. Ja kindlasti vaheta vähemalt 3 kuu tagant loomset proteiini, sest igas loomses proteiinis on erinevas koguses aminohappeid, vitamiine ja mineraale.

Meie eelmise postituse pigmentatsiooni kohta leiad SIIT.

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk