Maokeerd – kuidas vältida?
Sattusin hiljuti lugema väga head artiklit koera mao laienemise kohta, mille tulemuseks võib olla maokeerd (inglise keeles Volvulus Syndrome ehk GDV) ning kui ei jõua kiiresti arsti juurde, siis võib lõppeda kahjuks ka surmaga.
Mao laienemine toimub siis, kui sinu koera magu täitub gaasi, vedeliku või toiduga. Äärmuslikel juhtudel võib selle tulemusena magu teha keeru peale, katkestades seeläbi vere- ja hapnikuvarustuse organitele. Lisaks võib suurenenud kõht suruda ümbritsevatele organitele ja veresoontele, katkestades verevarustuse. Kui koer ei saa koheselt abi, võib tulemuseks olla organi ülesütlemine, šokk või isegi surm.
Enim on ohustatud suured ja väga suured tõud, kellel on sügav ja lühike rinnak. Sellisteks tõugudeks on nt saksa dogi, bernhardiin, weimaraner, kuldne retriiver, saksa lambakoer, iiri hundikoer ja verekoer.
Kodused ettevaatusabinõud
Artiklis oli ära toodud 7 väga lihtsat viisi (mida me kõik saame kodus teha), et kõhu paisumine ning maokeerd ära hoida.
Esimene soovitus – ärge kasutage kõrgendusel olevaid toidukausse.
Kuigi aastaid on väidetud, et kõrgendusel olevad toidukausid aitasid mao laienemist ära hoida, siis viimased uuringud on näidanud, et kõrgendusel olevad toidukausid suurendavad suurte koerte puhul mao laienemist (uuringu leiad siit https://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2000.217.1492). See tuli ka mulle endale üllatusena, kuna mu koerad on elu aeg söönud kõrgendusel olevatest toidukaussidest.
Teine soovitus – koera toitmisel proovige anda talle kombinatsiooni kuivast ja märjast toidust.
Mina nt oma nooremal koeral (aasta ja 9 kuud) panen krõbinatele alati ka natuke vett peale, aga alternatiivid on ka nt keefir või kodujuust või hapukoor (kui ei taha kasutada konserve), vanem saab kohe peale kuivtoidu ära söömist aga keefiri. Ainus, mida ma ei soovita on anda samaaegselt krõbinaid ja konte (kontide seedimine nõuab rohkem maomahla ning võtab seda kuivtoidu arvelt). Lisaks tuleks vältida toite, kus on rasv ja sidrunhape loetletud esimese nelja koostisosa hulgas. Toidule võib lisada ensüümitooteid, mis on spetsiaalselt loodud gaaside ennetamiseks (minu teada Eestis selliseid tooteid müügil ei ole, aga välismaalt leiab küll). Küll aga on hea koerale anda atsidofilus baktereid sisaldavaid tooteid (keefir ja jogurt), mis soodustab häid baktereid nende seedesüsteemis.
Kolmas soovitus – enne ja pärast söömist las koer olla rahulikus olekus.
Tund aega enne ja pärast sööki ei tohiks koeraga liikuda ning mõned allikad väidavad, et mängida ei tohiks lausa 2 tundi peale sööki. See on vajalik siis seetõttu, et magu ei keerduks (kuna magu on toidu söömisest raskem). Jällegi mulle osaliselt üllatus – mina teadsin alati, et koer ei tohiks pool tundi peale söömist rahmeldada ehk peaks puhkama, aga et lausa 1-2 tundi, vau! Ja ilmselt enamus koertel tuleb peale sööki just tahtmine minna õue jooksma või mängima – vähemalt meie koerad on küll sellised :).
Neljas soovitus – aeglustage oma koera söömise kiirust.
Kiire söömise puhul on risk, et nad neelavad koos toiduga alla ka õhku. Lisaks sellele, et see tekitab ebamugavust, võib õhk maos tekitada mao laienemist. Kellel on aplad koerad, siis tasub kasutusele võtta vastavad toidukausid, kust koer peab vaeva nägema toidu kätte saamiseks.
Viies soovitus – toida oma koera mitu korda päevas, väiksemate kogustega korraga.
Selle loogika on, et mida vähem on toitu maos, seda väiksem võimalus on mao liigsel suurenemisel ning keerdumisel. Siin on mul ka soovitus, et vaadake koguseliselt oma koerte kuivtoitu – nt meie valikus olevat külmpressitud toitu peab mu koer sööma küll 500 gr päevas, aga see on nii raske toit, et koguseliselt on seda üsna vähe, ning algul oli mul tunne, et annan oma koerale liiga vähe süüa. Kui toitu tundub koguseliselt palju, siis jagage päevane norm ära nt 3 korra peale.
Kuues soovitus – hoidke käepärast simetikooni sisaldavat toodet.
See aitab väljutada kõhtu pidama jäänud gaase, kuna seob gaasimullid suuremateks mullideks, mis väljuvad maost kergemini. Hea variant on Espumisan tilgad.
Seitsmes soovitus – hoia koeral alati vesi kättesaadaval.
Kui koeral ei ole kogu aeg ligipääsu veele, võib ta hakata veele ligipääsu saamisel seda kiirelt sisse ahmima ning see tähendab, et koos veega võib ta sisse ahmida ka õhumulle, mis võib tekitada mao laienemist. On olemas ka spetsiaalsed jooginõud, mis piiravad talle kättesaadava vee kogust ehk koer peab jooma rahulikumalt.
Aastaid tagasi väideti, et maokeeru kõige suurem risk on see, kui koer ennast rullib selja peal. Tänaseks olen ma veendunud, et sellel rullimisel ei ole mingit seost maokeeruga, kui koer just vahetult peale sööki ennast rullima ei hakka.
Mao laienemisel/maokeerul on 3 faasi.
Faas 1:
- koer on ärevil ja rahutu
- suurenenud kõht
- teeb ebaõnnestunud katseid röhitseda või oksendada
Faas 2:
- ülemäärane süljeeritus
- kiired südamelöögid
Faas 3:
- nõrkus
- õhupuudus
- kahvatud igemed
Kui koeral esinevad ülalpool toodud sümptomid, siis kiirustage arstile!
Olge terved ja hoitud!
Allikas: http://www.relieved.co/7-steps-prevent-bloat-save-dog/
Lisa kommentaar