Toit ning kui suurt rolli see mängib?
Ma olen olnud kogu aeg arvamusel, et toit on meie elus üks aspekte, mis mõjutab väga suurel määral meie tervist. Ja kuigi ma olen oma koerte toitumist jälginud hoolega viimased 2-3 aastat, siis sain hiljuti hoiatuse, et pean ka oma toitumist rohkem jälgima. Jagan teiega siinkohal midagi väga isiklikku, millest ma ei ole väga rääkinud ning mis muudab mind väga haavatavaks. Aga ma loodan, et see selgitab veidi miks ma nii innustunult koerte toitumisest räägin. Lisaks on minu isiklikud läbielamised pannud mind veel kindlamalt uskuma, et toiduga on päriselt võimalik tervist parandada.
Vähk minu elus
Üpris üllatav on mõelda, et olen elanud suure osa oma elust ilma, et oleksin väga lähedalt vähiga kokku puutunud. Seevastu viimased 6 aastat on vähki olnud mu elus rohkem, kui ma oleks kunagi osanud oodata.
Nagu ma olen varasemalt rääkinud, siis minu esimene tõupuhas saksa lambakoer sai umbes 8 aastasena lümfoomi ehk lümfivähi diagnoosi. Tegime koos temaga läbi 19 nädalat keemiat ning ostsin talle kokkuvõttes selle raviga aega juurde 6 kuud (selle hinnaks oli ca 3500 eurot). Loomulikult ei tea keegi miks ta vähi sai, aga täna tagasi mõeldes olen ma üpris veendunud, et rolli mängis ka see, mida ta sõi. Tol ajal ei teadnud ma koerte toitumisest midagi ning uskusin sarnaselt paljudele, et iga tootja tahab ju koertele parimat. Seega seni, kuni ma ei osta toitu supermarketist, on kvaliteet tagatud ning kõik hästi. Täna ma teeksin tema puhul selgelt paremaid valikuid.
Mõned aastad tagasi sain ma järgmise kokkupuute vähiga – seekord oma ema näol. Ema tegi läbi nii operatsiooni kui keemia, kuid kaotasin ta vähile vähem kui aasta peale esmast diagnoosi.
Umbes 1,5 kuud tagasi seisin aga ise vastamisi potentsiaalse vähi diagnoosiga ning olin sunnitud oma elus mõningad muudatused tegema. Nimelt hakkasin ühel maikuu varahommikul minema jooksma ning avastasin pluusi selga panemisel rinnal ühte mügarikku. Mügarik oli silmaga selgelt nähtav ning loomulikult tekkis koheselt tohutu hirm. Loomulikult panin koheselt mammoloogi juurde aja kirja. Mammoloog ütles ka kohe, et see mügarik selgelt turritab välja, aga ütles, et kuna see tundub oma kujult olevat ümmargune, siis tema hinnangul ei ole tegemist vähiga. Aga loomulikult saadeti mind mammograafiasse. Ka sealt kinnitati, et mingeid kasvajalikke muutusi ei ole märgata, aga oleks vaja kindluse mõttes minna ultrahelisse. Õnneks kinnitas ka ultraheli, et mingeid halvaloomulisi muudatusi ei ole, aga olen nüüd elu lõpuni kontrolli all. Vaatan täna seda kogemust kui hoiatust oma elus muudatuste tegemiseks.
Toit – muudatused meie koerte elus
Olles kaotanud ühe koera sisuliselt vähile, teen ma täna kõik selleks, et vähendada võimalust, et seisan ühel hetkel silmitsi oma koera järgmise vähi diagnoosiga. Meie neli koera, Faddy, Oscar, Fenton ja Pekwa elavad täna täisväärtuslikku elu ning me mõlemad Irenega näeme kui palju on nende tervis sellest ajast muutunud kui nad on hakanud sööma Winner Plus toitu.
Oscarit on Winner Plus toit aidanud selgelt kõige rohkem. Jättes ta 7 kuuselt üksinda kiirabisse, olin kindel, et ma matan selle kutsika maha. Olukord tundus lihtsalt nii lootusetu. Täna, 2,5 aastat hiljem on mul endalgi aeg-ajalt keeruline mõista, et tegemist on sama koeraga, kes oli mul hinge heitmas.
Meie koerte elus tehtud muudatused:
- söövad Winner Plus 100% looduslikku toitu, mis ei sisalda ei soola ega mingeid keemilisi ühendeid
- koerad saavad juurde probiootikume (keefir, kombucha)
- turgutame tervist looduslike toidulisanditega
- antibiootikumid jätame kriitilisteks olukordadeks (paljudel juhtudel saab abi looduslikest vahenditest).
Muudatused minu elus
Ma olen veendunud, et iga olukord meie elus tuleb meid õpetama. Ja sarnaseid kogemusi pannakse meie ette kuni me neist oma õppetunnid ära õpime. Ma olen üpris kindel, et vähk on minu elus suunanud mind tegema rohkem teadlikumaid valikuid.
Ma olin siiani arvanud, et ma söön üpris hästi ning tervislikult, aga nüüd tagasi vaadates, saan aru, et tegelikult ajasin ma hommikust õhtuni suust sisse keemilisi kokteile :). Jah, ma olen nõus sellega, et keegi ei tea miks sellised muutused kehas on toimunud ning kui suurt rolli mängib siin toit või see, mida me määrime oma näole ja kehale. Aga keegi ei suuda tõestada ka vastupidist. Me ei tea miks mingid asjad juhtuvad, seega see on igaühe enda otsustada kuidas sellistele teemadele reageerida.
Minu muudatused:
- muutsin oma toitumist – söön võimalikult vähe nii e-aineid kui ka muid keemilisi ühendeid sisaldavaid toite. Hulluks ei lähe ning naudin endiselt head toitu, aga üritan toituda teadlikult
- hakkasin jooma kombuchat ehk kosutan keha probiootikumidega
- käin igal hommikul külma duši all – väidetavalt hoiab 2 minutit külma dušši eemal igasugused haigused
- tarvitan koos oma koertega kuldset pastat
Sellest hetkest kui ma lisasin oma menüüsse kombucha ning vaatasin kriitiliselt üle oma toidusedeli, on muna (tsüst) mu rinnas muutunud väiksemaks. Ja suurim muudatus on toitumine. Seega olen ma kindel, et õige toiduga on võimalik oma tervist parandada.
Kui ma mammoloogi juurde läksin, siis olin kindel, et lasen tsüsti tühjaks tõmmata, kuna see oli näha ka enamus riiete alt. Täna ma pigem seda ei torgi ning ma olen üpris veendunud, et ühel päeval kaob see iseenesest.
Kokkuvõtteks
Ma saan aru kui sul tekkis seda lugedes küsimus, et kuidas see on koertega seotud. Ma olen veendunud, et nii nagu toit mõjutab meid, mõjutab see ka meie lemmikuid. Isegi, kui sulle täna tundub, et su koeral karv läigib ning kõik on korras, soovitan ma korra mõelda tulevikule. Meist keegi ei tea mis hetkel hakkavad kehas toimuma halvaloomulised muutused, mida võib-olla ei ole võimalik enam tagasi keerata. Ja ma olen nõus sellega, et igaühel ilmselt ei toimugi neid muutusi. Samas meist keegi ei tea millal ning kellega midagi juhtub. Küll aga julgen ma enda näitel väita, et toiduga saab päriselt tervist muuta ning mida varem sa need sammud astud, seda suurem on võimalus, et parandad sellega oma lemmiku tervist.
Kas ma saan lubada, et süües Winner Plus toitu ei haigestu su lemmik mitte kunagi vähki ega mõnesse muusse haigusesse? Kindlasti mitte, sest see ei sõltu ainult toidust. Küll aga ma usun, et mida puhtamat ja looduslikumat toitu su lemmik sööb, seda tervem su lemmik on. Ja mida tervem on su lemmik, seda väiksemad on arstiarved. Ning seda ma saan kinnitada ka Ossu puhul. Kui veel 2 aastat tagasi olin ma Ossuga arsti juures üpris tihe külaline, siis nüüd käime me temaga arsti juures ainult vaktsineerimas.
Lisa kommentaar