10 viisi kuidas koer aeglasemalt sööma saada
Paljud koerad on väga kõrge toidumotivatsiooniga ning see tähendab, et nad reeglina söövad ka liiga kiiresti ehk kugistavad toitu. Koerad, kes kugistavad, riskivad lämbumise, taasväljutamise ja mõningatel juhtudel ka eluohtliku seisundiga nagu maokeerd. Õnneks on olemas mitmeid lahendusi, et saada koeri veidi aeglasemalt sööma. Muuhulgas võivad koerad ka juua vett liiga palju liiga kiiresti, millega võib kaasneda ohtlik seisund nagu hüponatreemia. Minul isiklikult pole olnud ühtegi kõrge toidumotivatsiooniga koera, seega ma ise pole sellega pidanud tegelema. Küll aga Faddu armastab juua vett liiga palju liiga kiiresti, eriti peale füüsilist koormust.
On alati lämbumise oht, kui toit (ükskõik milline) neelatakse alla tervelt vs et seda näritakse. Samuti on suurenenud risk, et su lemmik oksendab toidu kohe peale söömist välja. See küll on rohkem levinud kasside kui koerte puhul. Sügava rinnakuga suured koerad, kes söövad liiga kiiresti, on ohustatud ka eluohtlikust maokeerust.
10 trikki, et saada koer aeglasemalt sööma
Karen Shaw Becker annab oma artiklis 10 soovitust kuidas saada oma lemmikut veidi aeglasemalt toitu sööma.
Osta aeglase söömise kauss
Karen Shaw Becker selgelt soovitab eelistada plastikule alati roostevaba terast. Nimelt osad lemmikud on plastikule allergilised. Lisaks võib plastik ajapikku laguneda ning lekitada kemikaale kausis olevasse toitu või vette. Kausi disain on üldiselt lihtne – kausi keskel on reeglina suurem kuppel ning toit pannakse selle ümber, mis muudab kugistamise võimatuks.
Tee ise oma koerale aeglase söömise kauss
Pane pall, suur ümar kivi või muu ümmargune objekt koera kausi keskele ning pane toit selle ümber. NB! objekt peab olema kindlasti piisavalt suur, et koer ei saaks seda alla neelata. Amazonis on müügil ka konkreetne toode selle jaoks (inglise keeles portion pacer), mis on valmistatud kas portselanist või siis roostevabast terasest.
Keera kauss tagurpidi
Kui su koera söögikauss on täiendava servaga ehk tagurpidi keerates tekib sinna väike “kraav”, siis võid keerata lihtsalt kausi tagurpidi ning toidu panna sellesse “kraavi”. Vaata kausi kuju SIIT.
Paku oma koerale süüa ahjuplaadil
Jaga toit laiali ahjuplaadi peale, mis tähendab, et su lemmik peab rohkem limpsima kui korraga kugistama.
Kasuta muffinipanni
Pane natukene toitu igasse muffinipanni topsi, sest nad peavad sellisel juhul liikuma ühest topsist teise, mis takistab veidi kugistamist.
Kasuta puslesööturit, maiuse vabastamise mänguasja või nuuskimismatti
Need tooted on disainitud, et peita maiuseid ning seeläbi hoida oma koera vaimselt stimuleeritud, aga kui seda kasutada ka söögi andmisel, siis teeb see taaskord kugistamise võimatuks.
Kui Sa annad oma lemmikule kas märgtoitu või toorest, siis võid võtta kasutusele lakkumismati ning selle toidu sinna laiali määrida. Seega peab koer seda toitu sealt matilt vähehaaval lakkuma.
Muuda söögiaeg hoopis trenniajaks
Selle asemel, et toit panna kaussi ning lasta tal sealt süüa, anna talle toit hoopis treeningu käigus. Tee temaga kuulekust või õpeta mõni uus trikk ning anna talle treeningu käigus kogu selle korra söök.
Mängi söögiajal peitust
Ilusa ilma puhul on see väga hea valik. Peida väikesed toidukogused oma aeda või mujale väliruumi ning lase tal oma ninaga toit üles otsida.
Võid ka niisama krõbinad muru peale laiali visata ning lasta tal neid sealt ükshaaval üles otsida ja süüa.
Jaga toit mitmeks väiksemaks toidukorraks
Kui Su graafik vähegi kannatab, siis kaalu oma koera toidukordade suurendamist ehk väiksem kogus toitu mitu korda päevas (toidukorrad võiks olla kindlate intervallide järel). Teoorias peaks see hoidma ta kõhu täis ning vähendama toidu kugistamist. Reaalsuses võib see muidugi tähendada, et ta kugistab selle väiksema koguse korraga sisse. Proovi ja vaata kuidas toimib!
Anna koerale süüa käest
See on ilmselt viimane abivahend ehk kui ükski eelmistest võimalikest lahendustest ei toimi. See loomulikult nõuab rohkem Sinu aega ning lisaks tähendab see, et Sa pead oma koera toitu katsuma (kõigile ei pruugi see sobida). Siiski tasub seda kaaluda koera puhul, kellel teised variandid ei aita.
Kõiki ülalpool toodud soovitusi võib kasutada olenemata mis toidu Sa oma koerale annad.
Koerad, kes joovad liiga kiiresti
Veemürgitus võib lõppeda surmava seisundiga, mille nimeks on hüponatreemia, mis on ülimadal naatriumi tase veres. Koerad, kes ujuvad või mängivad vees pikalt või koerad, kes ahmivad vett kas muru sprinklerist või siis voolikust, on kõige rohkem ohustatud.
Teised potentsiaalsed kandidaadid on koerad, kes joovad liiga palju vett kas treeningu/võistluse ajal või pärast treeningut/võistlust. Peale treeningut või võistlust jälgi, et su koer taastab oma veevajaduse ohutult. Ära pane talle palju vett korraga ning lase tal puhata enne kui talle uuesti vett pakud. Tee talle lühikesi joogipause ka treeningu ajal, et hoida ta hüdreeritud.
Kokkuvõtteks
Nagu ma alguses ütlesin, siis minul on tõesti vedanud ning mitte ükski mu koerast ei ole olnud kõrge toidumotivatsiooniga. Ossul veidi on seda, et ta ei viitsi väga korralikult närida, seega juhtub, et mõne üksiku krõbina tõmbab omale kurku, aga ka selle oleme saanud oluliselt paremaks vee lisamisega kaussi. Nimelt kui ma annan enda poistele kuivtoitu, siis valan sinna alati ka veidikene vett ning seda kahel põhjusel – see aeglustab neil söömist ning lisaks on toitu ka kergem seedida, sest saavad ka veidi seedimiseks vajalikku niiskust.
Faddu on mul aga see liiga kiire ja liiga suurte koguste jooja. Mäletan kui käisime kunagi BH eksamit tegemas ning rattasõidu vahepeal oli ta reaalselt valmis jooma liitreid vett. Sama on meil alati ka peale jalutuskäiku. Siin ei olegi muud teha, kui ise jälgida, et ta ei saaks liiga palju vett liiga kiiresti endale sisse kahmata. Mida väiksem kauss, seda väiksem on võimalus, et ta liiga palju, liiga kiiresti sisse joob!
Kui Sul on mõni nipp lemmiku söömise aeglustamiseks, mida ülalpool kirjas pole, jaga seda kommentaarides. Võib-olla saad just Sina olla abiks mõnele teisele koeraomanikule oma kogemust jagades.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar