Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Talvine hooldus koeral

Tagasi lehele Tervisenurk
talvine hooldus

Talvine hooldus koeral

Kuigi me peaksime talvel oma lemmikute hooldusele isegi rohkem tähelepanu pöörama, siis pigem kipume me tegema seda vähem. Kuni pole probleeme, võib meile tunduda, et polegi vaja ju suurt midagi teha. Väljas on puhas, seega käppasid ega kõhualust pole vaja pesta/puhastada. Lisaks ei mõtle me väga tihti ka selle peale kas paksukarvalisel koeral võiks õues külm olla. Tundub ju, et koerad taluvad külma oluliselt paremini kui inimesed ning seda just tänu oma karvale. Kui koer naudib väljas olemist, siis loomulikult ei ole vaja teda vägisi tuppa kupatada. Koer tajub reeglina väga hästi ise ära millal tal külm on. Küll aga võiks väga külmade ilmade puhul vähemalt pakkuda oma lemmikule võimalust tulla siseruumi (olgu selleks kasvõi garaaž). Mida siis koera talvine hooldus tähendab?

Talvised terviseriskid

On 2 väga tõsist terviseriski, mida peaksid igal juhul proovima ennetada.

Külmakahjustus – see saab alguse siis, kui koera keha saab külma. Keha tõmbab automaatselt verd jäsemetest keha keskossa, et püsida soojana (P.S. pea meeles, et peamine funktsioon on ellu jääda ning seda tehakse elutähtsaid organeid kaitstes). Koera kõrvad, käpad või saba võivad muutuda nii külmaks, et koe sisse võivad tekkida jääkristallid ning seda jäädavalt kahjustada. Tuleb meeles pidada, et külmakahjustus ei pruugi olla ilmne. Jälgi kahvatu või hallika naha märke, lisaks võib nahk muutuda külmaks ja kõvaks. Kui külmakahjustuse alad hakkavad üles soenema, muutuvad need ülimalt valusaks. Tugeva külmakahjustuse saanud nahk muutub lõpuks mustaks ning koorub maha.

Alajahtumine – see juhtub siis, kui koer veedab liiga pikalt aega külma käes, saab märjaks kui väljas on külmakraadid või koer, kellel on kehv tervis või verevarustus puutuvad kokku külmaga. Kergematel juhtudel koer väriseb ning tema kõrvad ja käpad võivad külmetada. Kui alajahtumine progresseerub, võivad tal esineda depressiooni, letargia ja nõrkuse sümptomid. Seisundi halvenedes, muutuvad ta lihased kangeks, ta südametegevus ja hingamine aeglustuvad ning ta ei reageeri stimulatsioonile. Raske alajahtumine on eluohtlik.

On väga oluline märkamaks nii külmakahjustuse kui alajahtumise märke, et saaksid oma koera õigel ajal siseruumidesse tuua, et teda mõlema seisundi eest kaitsta.

Sisuliselt öeldakse, et kui on liiga külm seista ise ukse peal ilma mantlita, siis võib olla külm ka sinu lemmiku jaoks. Ma sellega päris nõus ei ole. Küll aga olen ma nõus sellega, et me peame jälgima oma lemmiku käitumist õues külmaga. Kui sa näed, et ta niutsub, väriseb või tundub ärevil või lõpetab mängimise ning otsib kohti, kuhu kaevuda, siis on mõistlik oma koer tuppa tuua.

Koera talvine hooldus

Jälgi temperatuuri

Koerte karvastiku paksus on erinev ning lisaks on koeri, kellel on aluskarv ning on koeri, kellel aluskarva ei ole. Seega tuleb hinnata just enda koera karva ja otsustada selle järgi kas ta peaks kandma jalutuskäikudel kampsunit või jopet. Hea jope peaks ulatuma kaelast kuni saba alguskohani ning ühtlasi kaitsma ka kõhtu (pea meeles, et kõhul on reeglina oluliselt vähem karva). Aga pea meeles, et isegi jope ei kaitse külmakahjustuse eest kõrvu, käppasid ega saba. Seega, isegi kui sa oled oma lemmikule ostnud mugava jope, ära hoia oma lühikarvalist koera liiga kaua õues külmakraadide käes.

Üldine soovitus on, et kui temperatuur on alla -10 külmakraadi, siis ei tohiks minna koeraga jooksma ega ka trenni teha, sest vigastuste oht on oluliselt suurem. Kui lähed pikemalt jalutama, siis hõõru ta lihased nii enne kui pärast jalutamist soojaks.

Mine jalutama, kui päike paistab

Kui väljas on korralikud miinuskraadid ning su koer on külma osas väga tundlik, proovi jalutada temaga kas hilishommikul või siis varasel ennelõunal, kui temperatuurid on reeglina veidi soojemad. Väldi varahommikusi ning hilisõhtusi jalutuskäike (P.S. kõige külmem on vahetult enne päikesetõusu!). Veeda aega oma lemmikuga kui päike paistab, sest päike annab lisaks ka D-vitamiini.

Limiteeri väljasoleku aega

Kuigi su lemmik võib armastada väljas ajaveetmist, võib isegi kõige karvasem koer saada talvel külma. Kõrvad, käpapadjad ning saba on kõikidel koertel ohustatud külmakahjustusest. Vii oma lemmik tihedalt õue jalutama, trenni tegema ning mängima… aga kui läheb väga külmaks, siis ära jäta teda väga pikaks ajaks õue. Kui sa jätad ta üksinda aeda, siis kontrolli teda aeg-ajalt, et ta ei näitaks märke külmast.

Mugav ase

Lisaks sellele, et tasub limiteerida oma koera viibimisaega külmakraadidega õues, ära lase oma koeral magada talvel külmal põrandal. Õige ase on ülioluline kindlustamaks, et su koer püsib soojana. Soojad tekid võivad tekitada hubase keskkonna, kõrgendatud asemed hoiavad su koera eemal külmalt betoonilt või kividelt ning soojendusega asemed võivad aidata vältida kangust vananevates liigestes. Aseta oma lemmiku magamisase sooja kohta eemal tuuletõmbest, külmast plaadist või vaipkatteta põrandast. Hea oleks, kui see ase on talle juba tuttav ning kus ta niigi igapäevaselt magab.

Hoia oma lemmikut küttekehade eest

Külmakraadide korral otsivad osad koerad tihti sooja ning võivad ennast keerata kerra liiga lähedale küttekehale. Väldi lahtiseid küttekehasid ning paigalda radiaatoritele katted, et su lemmik kogemata põletada ei saa. Ka kaminad kujutavad endast ohtu, seega veendu, et see on sinu soojust otsiva lemmiku jaoks ohutu!

Niisuta

Kuiv ja külm ilm ei mõju ka su lemmiku nahale väga hästi. Aita tal vältida kuiva, ketendavat nahka ning karva lisades toidule toidulisandit. Kookosõli on väga hea looduslik niisutaja, mis aitab hoida sinu lemmiku nahka ja karva terve ja tugevana. Kui sa näed, et su lemmiku kõrvad, käpapadjad või saba on samuti kuiv või praguneb, määri kookosõli vajaduse korral kuivale kohale.

Ära toida oma koera üle

Kuigi meile võib tunduda, et koer vajab talveks ühte täiendavat kihti, siis jälgi, et see kiht tuleb siiski karva arvelt, mitte aga rasva arvelt (NB! Meie lemmikud hakkavad automaatselt rohkem süüa tahtma, kui väljas läheb külmaks). Külmakraadid võivad lisaks tekitada ka laisema käitumise, see aga tähendab, et tegelikult vajab su lemmik hoopis vähem kaloreid kui varem. Jälgi oma koera aktiivsuse taset ning korrigeeri tema kaloreid vastavalt.

Jälgi, et su koer jooks piisavalt

Kuigi tundub, et talvel ei peaks vedelikupuudus sinu lemmikut ohustama, siis tegelikkuses võivad koerad saada talvel veepuuduse sama kiiresti kui suvel. Kuigi mõned koerad söövad lund, siis ei asenda see värsket vett. Kui su lemmik veedab aega aias, siis jälgi, et tal on ligipääs veekausile ning kontrolli aeg-ajalt et see poleks ära jäätunud.

Kammi oma koera

Sinu koer vajab ka talvel puhast, hästi hooldatud karva, et ta oleks korralikult kaitstud. See on eriti oluline kui su koer veedab palju aega väljas. Kui sul on vaja oma koera pesta, siis kuivata ta väga põhjalikult ära ning veendu enne tema õue lubamist, et ta on täielikult kuiv.

Käpapatjade talvine hooldus on kohustuslik

Nii nagu meil endal kipuvad jalgadele tekkima jalgadele väikesed praod talvel, on ka meie lemmikud ohustatud pragunenud käpapatjadest. Kui su koeral on karvased käpad ehk pikad karvad käpapatjade vahel, siis soovitatakse karv lühemaks lõigata, sest see aitab vältida jää tekkimist käpapatjade vahele. Tänavatele lisatav sool võib samuti sinu koera käppi põletada, lisaks on see mürgine (arvesta, et see imendub sisse ka läbi naha), seega on hea mõte peale jalutuskäiku kas loputada või puhastada käpad rätikuga ära – sa ei taha, et ta seda soola endale sisse limpsib. Kui su koer näitab välja ebamugavustunnet väljas jalutades, kaalu jalanõude kasutamist (võid proovida ka käpavaha – meie retseptid leiad sa SIIT).

Lume eemaldamine

Lumi võib pakkuda palju lõbu, aga see võib olla ka ohtlik sinu koera jaoks. Lumi, mis koguneb aia äärde pakub su lemmikule põgenemisteed, millele isegi kõik hästi koolitatud koerad ei pruugi suuta vastu panna. Kui sa roogid talvel aiast lund, eemalda see ka aia äärest. Lisaks arvesta, et nii lumi kui ka jää kogunevad katusele ning kui päike on väljas ja hakkab lund sulatama, võib see lumi ja jää katuselt alla libiseda ning koera vigastada. Kui sul ei ole võimalik katuselt lund ära hoida, siis hoia oma koer eemal lumest, mis ripub juba üle katuseääre.

Jälgi kus su koer mängib

Kuigi su koeral võib olla õues ülimalt tore, tasub ikkagi teha siseruumide pause, kus su koeral on võimalus nii juua kui ka ennast soojendada. Igal juhul ei tasu väljas viibida liiga kaua. Kui sa jalutad või mängid tundmatutes kohtades, hoia oma koer lähedal. Tal on väga lihtne kogemata sattuda ebaturvalistele pindadele nagu näiteks jäätunud tiigid või järved. Need võivad olla lume all ning ei pruugi olla kergesti tuvastatavad.

Hoia oma lemmikut eemal toksiinidest

Koos talvega tuleb ka jahutusvedelik. Jahutusvedelik maitseb magusalt ning koerad (ja ka mõned lapsed) joovad või limpsivad seda hea meelega. Pea meeles, et jahutusvedelik on ülimalt toksiline ning isegi väga väike kogus võib olla surmav. Hoia oma koer eemal nii garaažist kui ka sissesõiduteest, kus ta võib kokku puutuda nii jahutusvedeliku kui ka teiste ohtlike kemikaalidega.

Ära jäta oma koera valveta autosse (olenemata aastaajast)

Nii nagu autod muutuvad suvel ohtlikult kuumaks, siis talvel on külmakraadid koertele sama ohtlikud. Lisaks ei ole hea mõte jätta autot ka tööle, sest see tähendab teisi riske, nagu nt vingugaasi mürgitus kui su auto on pargitud garaaži. Kui sul on vaja asju ajada, jäta oma koer koju!

Spetsiaalne talvine hooldus seeniorkoerale

Külm ilm raskendab sageli koerte olemasolevaid haigusseisundeid, eriti just artriiti. Kui su koeral on artriit, siis on väga oluline säilitada tema liikumisrežiim, aga jälgi libedaid pindu ning veendu, et su koeral oleks taastumiseks olemas soe ja pehme puhkamisase. Kui sa mingil põhjusel ei anna oma seeniorkoerale veel looduslikku liigestele mõeldud toidulisandit nii liigesevedeliku suurendamiseks kui ka artriidi vaevuste leevendamiseks, tasuks seda teha just talvisel ajal. Nii nagu inimesed, on ka koerad talvisel ajal vastuvõtlikumad muudele haigustele.

Kokkuvõtteks

Külmakraadid toovad tegelikult ka meie lemmikute jaoks esile potentsiaalsed ohud. Külmakraadid ja niiskus või jäävihm võivad valmistada sinu koerale minimaalselt ebamugavustunnet. Seega kindlasti tasub mõelda kuidas sa saad oma lemmiku olukorda just sellistel hetkedel parandada. Tasub vähemalt pakkuda oma koerale võimalust tulla külma ilmaga kas tuppa või esikusse (kui koer on harjunud õues elama), kasvõi lühiajaliselt, et ta saaks üles soojeneda. Koera pesemist võiksid võimaluse korral talvel vältida või siis kindlasti veenduda, et ta on täielikult ära kuivanud enne kui sa tal lubad uuesti õue minna. Ja kindlasti tasub koera vähemalt korra nädalas kammida.

On koeri, kes armastavad külma ilma – ka Faddu istub mul hea meelega -20 kraadiga õues lumehanges, aga ma teda ikkagi selliste kraadidega tundideks või terveks päevaks kuidagi õue ei taha jätta. Kui sul on täiesti õuekoer, siis muretse talle soojustatud kuut, kuhu ta saab tuule ja külma eest varju pugeda. Ja kontrolli aeg-ajalt tema käpapatju, kõrvu ning saba, et need ei saaks külmakahjustusi.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk