Käpapadjad ja nende hooldus
Ma olen olnud koeraomanik üle 20 aasta ning mitte kordagi oma elu jooksul pole mul olnud olukorda, kus mu koer keelduks liikumast, sest käpapadjad on valusad. Selgub, et kuivus ja kuumus mõjutab ka meie lemmikute käpapatju. Oleme ausad, me ei mõtle väga tihti kas meie koera käpapadjad vajavad erilist hoolitsust. Toon seekord ära enda kogemuse Fadduga ja lisaks ka kodused abivahendid kergemate käpavigastuste puhul.
Mina avastasin seda läbi karmi kogemuse. Me oleme juba mitu kuud käinud poistega 4-6 korda nädalas jalutamas. Eelmisel nädalal lisandus sellele Fadduga ka jooksmine. Pühapäeva õhtul käisime jooksmas ning esmaspäeva hommikul käisime Kaberneemes jalutamas. Tulime koju ning kõik tundus olevat korras. Faddu käis tiigis ennast jahutamas, jooksis aias ringi ning sõi ka kõhu kenasti täis. Päevaks jäid poisid tuppa ning kui õhtul koju tulin, lasin nad kohe ka õue. See, mida ma nägin, tekitas mul esimese hetkega hirmu. Faddu läks õue, aga reaalselt nagu tagakäpad ei oleks kandnud – tuigerdas ning lamas kiirelt muru peale. Kuna Faddul on diagnoositud ka spondüloos, läks kohe mõte selle peale, et kas see võib tekitada mingit valu. Siis kahtlustasin, et äkki külmas vees käimine ei mõjunud hästi. Kuna ta aga sisuliselt keeldus ringi liikumast, vaatasin ta käpapatju. Käpapadjad olid üsna pragulised ning lisaks olid mõndadel käpapatjadel veidi heledamad laigud. See ei tundunud tavapärane. Tegin koheselt ta käppadele joodivanni ning siis määrisin kokku kookosrasvaga. Umbes tunni aja pärast jooksis Faddu juba jälle tavapäraselt ringi.
Minu isiklikud kodused abivahendid
Ma ise olen käppade puhul kasutanud peamiselt kahte asja – joodi ja kookosrasva. Jood on antibakteriaalne, seenevastane ning muuhulgas võib abi saada ka pärmseene vohamise korral. Küll aga mina kasutan joodi alati joodivanni kujul, juhised selle tegemiseks leiad altpoolt.
Teine, mis minu enda kogemusel kõige paremini käpapatju niisutab on kookosrasv. See on ülimalt niisutavate omadustega ning väidetavalt on sellel ka põletikuvastased omadused. Kui mingil põhjusel kookosrasva kodus ei ole, siis suhteliselt samaväärsed on ka näiteks saialilleõli, sheavõi ning avokaadoõli.
Joodivanni retsept:
- kaussi nii palju sooja vett, et käpapadjad kõik vette ulatuvad
- lisa nii palju joodi, et värvus muutub jäätee sarnaseks (helepruun)
- hoia igat käppa sees vähemalt 30 sekundit (võid ka kauem)
- patsuta rätikuga käpp õrnalt kuivaks
Käpapadjad ja kui palju hoolitsust need vajavad?
Mulle tundub, et me väga tihti ei mõtle selle peale, et meie lemmikute (koertel eriti) käpapadjad saavad igapäevaselt meeletu suure koormuse. Jah, nende käpapatjade nahk on küll oluliselt paksem kui meie enda tallanahk aga ka need vajavad tegelikult niisutust. Mõtle korra ise kui valus on kõndida, kui kand on kuiv ja nahk lõhenenud. Ja nüüd mõtle kui su lemmiku käpapadjad on samamoodi lõhenenud ning kui valus temal võib olla. Pea meeles ka seda, et koerte valulävi on oluliselt kõrgem kui meil ning paljud neist ei näita midagi välja enne kui olukord on väga hull (nagu Faddu). Lisaks pea meeles, et käpapatjade vigastused paranevad üldiselt 14-21 päeva, raskematel juhtudel võib paranemine aega võtta ka lausa 28 päeva!
Nii talvekülm kui ka suvekuumus mõjuvad käpapatjadele väga koormavalt. Talvel on probleemiks nii külm kui ka tänavatele puistatud “sool”, suvel võib asfalt muutuda lemmiku jaoks liiga kuumaks. Kindlasti ei tasu arvata, et kuivanud muru on su lemmiku käppadele kuidagi vähem koormavam. Ka seal mängimine ja jooksmine võib olla väga hävitav su koera kuivadele käpapatjadele.
NB! Kui sa ei suuda oma peopesa hoida 5 sekundit vastu asfalti, siis on see asfalt sinu lemmiku käpapatjade jaoks liiga kuum ning peaksid jalutama minema hiljem!
Nagu ikka – kõik on individuaalsed ning see kehtib ka koerte kohta. Osadel koertel on käpapadjad paks nagu nahk ning neid ei sega mitte midagi. Teistel on aga tundlikud käpapadjad nii et isegi väike lisakahjustus või muljumine võib neid nende tegevustes segada (ja nad võivad hakata kergemini lonkama).
Kerged käpavigastused
Koerte käpad ja käpapadjad on tegelikult üsna vastupidavad. Ta kõnnib kogu aeg paljajalu ning kõnnib ka erinevatel pinnastel, sh. karedal kruusal või teravatel kividel, ja reeglina ilma igasuguse ebamugavustundeta.
Koera käpapadjad on mõeldud täitmaks erinevaid ülesandeid. Esiteks hoiavad need sooja. Lisaks on need põrutussummutid ja aitavad koeral hoida tasakaalu. Need on samuti pidurid ja gaasipedaalid. Need aitavad tal kiirendada ja aeglustada, suunda muuta või kiiresti ümber nurga minna ja teha seda kõike ilma libisemise või kukkumiseta.
Seetõttu on oluline koerte käppi korralikult hooldada, sest niimoodi me aitame hoida teda aktiivsena ning garanteerida, et tal on mugav.
Kuum asfalt, suurenenud aktiivsus, jooksmine harjumatu pinnase peal võivad kõik kaasa aidata valulike käpapatjade tekkimisele. Kui õues on ca 30 kraadi, siis võib kõnnitee temperatuur olla lausa üle 50 kraadi! ja see on koera käppade jaoks kõrvetavalt kuum!
Kuidas leevendada valu
Minu enda jaoks on ülioluline kasutada lemmikute puhul ainult looduslikke aineid. Pane tähele aga, et looduslik tähendab meie lemmikute puhul seda, et see on ohutu talle sisse söömiseks. Miks see oluline on? Sest su koer limpsib oma nahka, karvu (peseb ennast), lakub käpapatju ja osad veel ka põrandat. Sa ei taha, et ta endale sisse sööb midagi, mida ta ei tohiks!
Emake loodus on tegelikult meid varustanud fenomenaalsete looduslike ravitsejatega, kuid tänapäeval me kipume unustama ära kõige lihtsamad lahendused.
Tegelikkuses võid abi saada ka juba kõigest koera käppade põhjalikust pesemisest või leotamisest, sest see võib käivitada paranemisprotsessi. See aitab tugevdada tema käpapatju ning seeläbi on see üks parimaid looduslikke ravi- ja ennetusvahendeid. Toon allpool ära ka väga kasuliku soola-kummeli käpaleotise retsepti!
Põhjus miks käpaleotis toimib:
- sool on looduslik antibakteriaalne aine ja kiire paranemisomadusega
- kummel rahustab valu ja ärritust
- aloe vera on pehmendav aine, mis niisutab kuivi käpapadjandeid. Lisaks lukustab ja tugevdab aloe vera ka soola ja kummeli paranemisomadusi.
Sellest leotisest võid saada abi järgnevatel juhtudel:
- valulikud käpad liigse pingutuse tõttu
- kuumade kõnniteede põhjustatud kriimustuste korral
- kergemate lõikehaavade korral
- kriimustuste korral
- sinikate puhul
- putukahammustuste korral
Lisaks võid kasutada seda ka suviste löövete korral, mis tekivad kas kõhu alla või siis kaenlaalustesse.
Käpaleotis
Vaja läheb:
- 1 tass meresoola (kasuta kvaliteetset meresoola, mitte tavalist lauasoola. Tavaline lauasool on rohkem töödeldud ning võib sisaldada muid kemikaale);
- 3-4 tassi sooja vett (kasuta filtreeritud vett, et vältida kemikaale);
- 4 kummeli teekotikest või 3-4 supilusikatäit kuiva kummeliürti või värsket kummelit;
- aaloegeel – hoia käepärast aaloe taim, et kasutada värsket taime lehtedes asuvat geeli;
- 1 suur kauss
Pane meresool ja kummeli teekotikesed (või ürt) suurde kaussi. Sega sooja veega. Lase sellel umbes 5 minutit seista, kuna see võimaldab kummelil tõmmata ja vabastada oma rahustavad mahlad. Seejärel paku oma lemmikule mõnusat jalavanni!
Jalavanni tegemiseks pane valulik käpp kaussi. Kasta käpp leotisesse ning tõsta see siis uuesti välja, et tagada põhjalik leotamine ja loputamine. Teha seda mitu korda ehk leota, tõsta, leota tõsta – see aitab paremini käppa loputada. Korda sama teiste valulike käppadega. Pärast leotamist kuivata puhta rätikuga. Seejärel kanna valulikule piirkonnale õhuke kiht aaloegeeli (see ei ole rasvane ega jäta plekke vaipadele!). Parima tulemuse saavutamiseks leota 5-10 minutit 2 korda päevas (hommikul ja õhtul) umbes 5 päeva või kuni käpp on paranenud.
Kindlasti tasub piirata oma koera liikumist (eriti kõval pinnasel) kuni käpad on paranenud.
Kokkuvõtteks
Kõikidele koertele ei meeldi käpavannid. Minul ei armasta neid kumbki, aga Faddu talub neid paremini kui nt Ossu. Siiski on antud soovitused, mis võivad aidata:
- vali käpavanni tegemiseks aeg, mil ta on lõdvestunum (nt peale sööki või jalutuskäiku);
- ära kiirusta. Proovi kõigepealt ühe käpaga ning lühemat aega, lisaks tasub anda talle vajadusel ka pausid;
- ole valmis teda maiuse või toore kondiga premeerima (lase tal seda sul käes närida kui käpp vannis on);
- masseeri tema puusi või õlgu – see muudab protsessi nauditavamaks ning aitab tal lõõgastuda;
- tee sellest lõbus ja positiivne kogemus ehk ära muuda seda võitluseks. Sa ei taha, et ta hakkaks kaussi nähes kartma;
- kui su koeral on liikumisraskused ja tal on raske pikalt seista, siis tee talle mitu lühemat sessiooni.
Boonusena võid kummelit kasutada ka õrna silmaloputusvahendina pisaravoolu, allergiate või ärritunud nina rahustamiseks või puhastamiseks. Selleks leota 4 kummeli teekotti keskmise suurusega kausis 3 tassi kuuma veega. Lase sellel jahtuda, seejärel jahuta külmkapis. Säilita loputusvahendit külmkapis ning kasuta siis, kui vaja.
Nagu ma ka enne kirjutasin, siis ennetamine on alati parem kui ravimine ja seda eriti käppade puhul. Kohe, kui tal endal valulikkus väheneb, tahab ta minna tagasi tavapäraste tegevuste juurde, seega pead sina teda tagasi hoidma. Arvesta, et täielik paranemine võib võtta ka nädalaid, seega ära kiirusta tavapärase koormuse juurde tagasi minemast. Mida varem saad vigastusele jälile, seda kiirem on paranemine!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar