Hambad puhtaks loomulikult!
Seekord tahan ma kummutada ühe müüdi. Ma isegi ei tea kust see tekkinud on, kuid olen üsna palju kuulnud koeraomanikke ütlemas, et kuivtoitu peaks sööma sellepärast, et see aitab hambad puhtana hoida. Ma olen ausalt öeldes kogu aeg imestanud kust selle peale üldse tullakse. Vahet ei olegi kas selle peale tullakse ise või keegi ütleb seda, aga see tundub juba eos täiesti absurd. Selleks, et teemasse selgust tuua, otsisin veidi tausta ning teen siia ka väikese ülevaate. Olgu öeldud, et tõesti võivad olla mingid toidud, mis aitavad hambakivi vähendada. Aga kaks aspekti – esiteks peab neil olema vastav märge peal ning teiseks sisaldavad need suure tõenäosusega koostisaineid, mida sa oma lemmikule tegelikult sisse sööta ei tahaks.
Nagu kõigega, siis iga organism on erinev ning see kui palju hambakivi konkreetsel loomal tekib on individuaalne. Nii ka näiteks Faddy ja Oscari puhul. Oscaril on hambad kenasti valged (üle 5 aasta vanune koer), Faddyl on veidi hambakivi (üle 7 aastane koer) aga ei midagi hullu. Küll aga on neil kahel ka suur erinevus – Oscar närib nii kuivatatud maiuseid kui ka tooreid konte jõulisemalt ja kiiremini. Ja kuivatatud maiuseid tahab Oscar oluliselt tihedamini närida kui näiteks Faddy. Küll aga on minu kogemusel kolm asja, mis aitavad hambakivi nii vältida kui ka vähendada. Need kolm on toit, närimine ja merevetikatabletid.
Kuidas toit hambakivi mõjutab?
Jagan siinkohal ühte isiklikku kogemust. Minul endal on alati hambakivi üsna kergelt tekkinud ehk hambaarsti juures käies mul alati hambaarst eemaldas ka hambakivi. Kui ma aga hakkasin paastumas käima ning vaatasin üle kogu oma toidulaua, toimus muutus. Ühel hetkel teatas mu hambaarst mulle, et kuule, sul ei ole enam hambakivi. Sain koheselt aru, et tegemist on toidu muutusega. Ka arst oli mu avastusega päri. Ka inimeste puhul räägitakse hammaste puhul headest toitumisharjumustest, aga minu enda jaoks on pigem tunnetus see kui palju maohapet mul suhu tagasi jõuab (ala- või ülehappesus).
Näiteks Fenton on meil see, kellel on päris tugev mao ülehappesus ning kuna ta ei viitsi ka väga palju närida, siis tekib temal hambakivi ikka päris korralikult. Küll aga õige toit ja merevetikatabletid hoiavad ka tema hambad enam-vähem valgena. Igal juhul piisavalt, et ei oleks vaja professionaalset hammaste puhastamist.
Küll aga kui su lemmikul on pidevalt probleeme hambakiviga, siis ma soovitan toitu vahetada ja vaadata kas teise toiduga tekib hambakivi vähem. Kindlasti pead aga arvestama, et uut toitu tuleks anda vähemalt 30 päeva. Küll aga kui mõtled millist toitu proovida, siis mina soovitan valida inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud võimalikult puhta toidu! Eriti tasub seda teha nende koerte puhul, kellel on tundlikum seedimine. Nimelt sa ei tea mis asi võib toidus olla sellist mis tekitab seedehäireid ning seetõttu ka ülehappesust.
Hambad ja närimine
Närimine on minu arvates koerte puhul väga alahinnatud. Aeg-ajalt kuulen ma ikka juttu, et miks ma pean oma koerale närimist andma, kui ta sööb mul kuivtoitu. Oleme ausad, et närimine on koera üks põhivajadusi. Koerte hambad on loodud rebimiseks, purustamiseks ja närimiseks, seega on meie ülesanne seda neile ka pakkuda. Minu enda kogemusel on närimine parim hammaste puhastaja. Küll aga peab tegu olema veidi pikema ja tugeva närimisega. Karvaga jänese kõrv on küll üks koerte vaieldamatuid lemmikuid, aga väga palju see hambaid puhastada ei aita, sest seda närimist ei jätku pikaks ajaks. Minu enda koerte vaieldamatud lemmikud on nii veise kõrv, hingetoru, veise nina, veise peanahk ja hobuse nahk. Enamus pakuvad närimist ca 15-30 minutiks (sõltub loomulikult koerast).
Mina ise eelistan hammaste pesemise asemel pakkudagi oma koertele pigem närimist. Hammaste pesu on tore mõte, aga pane ennast korraks sellesse olukorda, et keegi teine prooviks sinul hambaid pesta aga sa ei saa teda juhendada. Mina olen üsna kindel, et ma tahaksin pärast hambad ise üle pesta, sest suure tõenäosusega ei ole mul väga puhaste hammaste tunnet. Närimise puhul aga otsustab just koer ise kui tugevat survet ta avaldab ning kui mugav tema jaoks see tegevus on. Lisaks sellele tugevdab närimine ka lõualuud, seega veel üks põhjus miks oma lemmikule närimist pakkuda.
Kuivtoit puhastab hambaid?
Nüüd aga võtame ette müüdi – kuivtoit aitab hambad puhtana hoida. Nagu ma enne juba ütlesin, siis minu jaoks on see ütlus juba eos absurd. Minu jaoks on see suht sama mis arvata, et kartulikrõpsude või küpsiste söömine puhastab inimestel hambaid. Olgu öeldud, et ma ei soovita seda katset läbi viia, vähemalt mitte enne hambaarstiga konsulteerimist! Minu jaoks peamine viga tekib selles, et kuidas asi, mida meie ise suudame ka kergelt katki hammustada, saab koera hammaste jaoks olla piisav närimine. Pea meeles, et koera hammustusjõudu peetakse vähemalt 5 korda suuremaks kui inimesel. Oleme ausad, nemad suudavad üpris kergelt katki närida toore kondi (osad koerad lausa sääreluud), mida inimene aga ei suuda.
Nagu ma enne ütlesin, siis närimine on koera üks põhivajadusi ning nii kuivatatud maiused kui ka näiteks toorete lihaste kontide närimine aitab imehästi hambaid puhtana hoida. Samuti on närimine vajalik nii nende psühholoogilise kui ka füüsilise heaolu jaoks.
Ühes artiklis on toodud võrdlus, et koer, kes närib küpsist või kuivtoitu on sisuliselt sama mis meie purustame pähkli oma hammastega. Kuivtoit ei ole piisavalt abrasiivne, et eemaldada hambakattu ja hambakivi. Lisaks tekib selle tulemusena sodi, mis ideaalis tuleks ikkagi hambaharjaga eemaldada. Lisaks ei näri enamus koeri oma toitu piisavalt kaua, et toidupalad saaksid oluliselt mõjutada nende hammaste tervist. Pigem võivad osad koerad kuivtoidu kas tervelt või siis suurte tükkidena lihtsalt alla neelama. Teoreetiliselt võib see põhjustada nii seedeprobleeme kui isegi lämbumisohtu.
Pärast seda, kui koer sööb toitu, jäävad hammastele pisikesed toiduosakesed. Need toiduosakesed segunevad suus olevate bakteritega ning kogunevad igemete joonele. Kui hambaid ei harjata kohe pärast söömist, siis toidujääkidest tekib pehme kile, mida nimetatakse hambakatuks. Hambakatt on võimalik harjata ära, kuid ainult siis, kui sellega tegeletakse enne selle kivistumist ehk muutumist hambakiviks, mis on lubjastunud ja väga kõva. Kui hambakivi tekib igemete joone alla, siis põhjustab see igemepõletikku (lisaks ka veritsust). Kui sellel lastakse edasi areneda, võib igemepõletik põhjustada parodontiiti. See tõsine haigus põhjustab nakkust ja hamba kaotust. Parodontiit on seotud ka südame-veresoonkonna haiguste ja teiste häiretega.
Hambapuhastuskondid
Mina ega ka holistilised veterinaarid ei soovita kasutada ka neid “kurikuulsaid” hambapuhastuskonte. Kui Sa vaatad koostist, siis on seal suure tõenäosusega rohkem koostisaineid, mida Sa ei tea, kui neid, mida tead. Isegi, kui leiad toote, mille koostisainetest on enamus tuttavad, siis võivad need sisaldada aineid, mida oma lemmikule andma ei peaks. Sellised on nt naatriumtripolüfosfaat ja glütseriin. Pea meeles, et ka taimne glütseriin ei ole oluliselt parem kui tavaline glütseriin.
Looduslik hambapasta
Kui tahad proovida hammaste pesemist, siis üks soovitus mitte-toksiliseks hambapastaks on kookosõli ja orgaaniline kaneel. See on antibakteriaalne, viirusevastane ning seenevastane. Lisaks see maitseb hästi. Sega koostisained kokku klaasist purgis ning säilita külmikus. Võta 5 minutit enne kasutamist välja.
Kokkuvõtteks
Nagu alati, siis ennetus on alati parem kui “ravi”. Need, kes lasevad oma koertel puhastada hambaid professionaalselt ning narkoosi all, siis ma soovitan veidi uurida narkoosi kohta ning kui ohutu on seda pidevalt teha. Mina enda koerte puhul kasutaksin seda varianti kõigest äärmisel hädajuhul, kui kõik muud asjad on proovitud.
Tihti öeldakse ka, et väikestel koertel on hambakivi rohkem. Loomulikult võib olla aga see, et väikestel koertel ei ole võimalik hambaid puhtana hoida, on müüt. Meil on mitmeid kliente, kes on toidu vahetusega, närimise pakkumise ja osad ka merevetikatablettidega saanud hambad korda ilma professionaalse puhastuseta. See kõik aga nõuab veidi tegelemist ning järjepidevust.
Tegelikkuses on enamus meie lemmikute tervisemuredes vaja vaadata peeglisse ja küsida endalt, et kas ma olen teinud kõike, mis võimalik? Irene ja Fenton on hea näide siia lõppu. Fentonil oli hambakivi probleem juba kutsikana. Mäletan siiani hetke kus Irene ütles, et ta peab vist hakkama Fentoniga minema hambaid puhastama. Hambad olid tõesti koledad. Närimine + merevetikatabletid ning juba paari nädalaga olid Fentoni hambad oluliselt paremas seisus. Aga jah, see nõuab aega ja järjepidevust :). Kõik taandubki sellele, et kas sa tahad pigem endale mugavust või oma koerale parimat!
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar