Pardijalad – kas sobilik igale koerale?
Part on üsna uudne proteiin ehk paljud koerad ei pruugi olla sellega kokku puutunud. Seetõttu võib see sobida ka allergilistele koertele. Tihtipeale arvavad inimesed, et kui koeral on kana vastu allergia, siis on tal kindlasti allergia ka nii pardi kui kalkuni suhtes. Tegelikkuses on tegemist ikka erinevate proteiinidega ning ühe vastu allergiline olemine ei tähenda, et ta on allergiline ka teiste linnuproteiinide vastu. Meil on pardist valikus nii pardijalad, pardi kael kui ka pardi liharibad. Kuna pardijalgadega on osadel väike hirm, siis toome täna selgust kui ohutu maiusega tegu on ning kui kaua erinevad tõud orienteeruvalt seda närivad. Kuigi pardijalad on ühed meie klientide suured lemmikud, siis tasub arvestada, et koerad on erinevad ning kõigile ei pruugi see maius meele järgi olla.
Pardijalad maiusena
Tegemist on siis ühe koostisainega maiusega ning need on valmistatud ainult pardijalast. Osade jaoks võib see maius ilmselt tekitada veidi väkk-faktori, sest on ju selgelt aru saada millega tegu. Lisaks sellele, et kuju meenutab eluslooma jalga, siis sellel on ju veel küüned ka küljes! See on osa elust ning sinu koeral on sellest väljanägemisest ja nendest küüntest täiesti ükskõik. Nagu sai ka enne öeldud, siis enamus koertele pardijalad kohe väga maitsevad!
Pardijalad on seeditavad, sisaldavad palju proteiini ning üsna vähe rasva. Lisaks on need looduslikud glükosamiini ja kondroitiini allikad, mis võivad omada põletikuvastaseid kasusid ning edendada liigeste tervist. See on ka põhjus, miks meie soovitame neid eriti just kutsikatele ehk arengufaasis.
Nende iseloomustamiseks on ilmselt kõige parem sõna krõmpsuv. Erinevalt tugevamatest maiustest, nagu näiteks pulli peenis, puruneb pardijalg kergelt sinu lemmiku hammaste vahel. Isegi vanemal koeral ei tohiks olla probleeme nende närimisega.
Pardijalgadel on üsna tugev, vaha, kohati isegi plastikut meenutav lõhn ning rasvane pealispind. See on normaalne ning isegi kui see meile ei meeldi, siis koertel reeglina ei ole selle vastu midagi.
Pardijalad ja erinevad tõud
Ilmselgelt sõltub pardijala närimise aeg just konkreetsest isendist, aga on toodud orienteeruvad ajad kui kaua erinevad tõud pardijalga närivad. Arvesta, et esimesel närimisel on see aeg alati pikem ehk mida rohkem su koer pardijalgu närib, seda lühemaks see aeg tõenäoliselt muutub.
- chichuahua – 38 minutit
- havanese – 22 minutit
- yorkshire’i terjer – 15 minutit
- prantsuse buldog – 4 minutit
- jack russelli terjer – 3 minutit
- corgi – 3 minutit
- labrador – 20 sekundit
- saksa lambakoer – 17 sekundit
- siberi husky – 15 sekundit
- bokser – 13 sekundit
- rottveiler – 11 sekundit
- saksa dogi – 2 sekundit
Nagu näha, siis suurte koerte jaoks on seda sisuliselt ainult korraks. 1-2-3 ja ongi otsas. Sisuliselt samad nagu näiteks veise kops või kalanahk. Seevastu väikestele koertele pakub see siiski päris pikalt närimist.
Kui räägitakse, et pardijalad aitavad hambaid puhastada, siis pea meeles, et see sõltub siiski koera suurusest. Bokseril, kellel kulub selle närimiseks ca 13 sekundit, ei puhasta see hambaid. Sellel lihtsalt ei ole nii palju aega, et seda hammastele kogunenud hambakivi eemaldada, mida suudavad teha kauem vastupidavad maiused nagu näiteks pulli peenis või erinevad nahad.
Küll aga võib pardijalg olla hea maius ka suuremat tõugu koera kutsikale!
Pardijalad – plussid ja miinused
Nagu ikka, siis igal asjal on omad plussid ja omad miinused. Ei ole pardijalad ka mingi erand.
Plussid:
- alternatiiv allergiate puhul. Koerad, kellel on kas tundlik seedimine või kellel on allergia nt veise või kana vastu, ei pruugi tekkida samu sümptomeid kui maiused vahetatakse pardi vastu;
- seeditav – kuivatatud maiused on naturaalsed ning neid on minimaalselt töödeldud. Kui otsid ka Euroopa päritoluga toorainest valmistatud toodet, siis on need ilmselt ka ilma lisatud kemikaalideta. Erinevalt nendest pressitud “nahast” kontidest, on pardijalad tõesti hästi seeditavad;
- puhastavad väikestel koertel hambaid – pardijalad, nagu ka kõik teised tugevad närimised, aitavad puhastada hambaid. Kui su koer närib, siis hambakivi kraabitakse pardijala tükkide poolt hammastelt maha. Mida kauem su koer närib, seda rohkem hambakivi selliselt eemaldatakse;
- üsna taskukohane;
- hea liigestele. Pardijalad sisaldavad kondroitiini, glükosamiini ja kollageeni, mis kõik pakuvad kasu tervisele. Kondroitiin ja glükosamiin võivad olla abiks, et toetada head liigesetervist koertel. Paljud koeraomanikud näiteks kasutavad glükosamiini ja kondroitiini artriidi käes vaevlevate koerte puhul.
Miinused:
- kõikidele koertele ei pruugi see maitseda. Osadele ei pruugi meeldida maitse ning teistele lõhn;
- võib jätta maha rasvaplekid. Pardijalgadel on õline nahk ning seetõttu on need tihtipeale rasvased ning jätavad endast maha ka rasvaplekid. Vältimaks rasvplekke, ära anna pardijalgu vaibal, mööblil või muul tekstiilpinnal;
- potentsiaalne lämbumisoht – kui tükid muutuvad liiga väikseks, tekib alati ka lämbumisoht ning seda eriti ablaste koerte puhul. Kui sul on ablas koer, jälgi teda hoolega;
- limiteeritud hammaste puhastus – suurte koerte puhul ei ole pardijalad parimad hammaste puhastajad, sest nad lihtsalt ei näri neid piisavalt kaua.
Kas pardijalad on su koera jaoks ohutud?
Kuigi enamus koerad närivad pardijalgu ilma probleemideta, peaksid sa olema siiski riskidest teadlik. Nagu me enne ka mainisime, siis pardijala otsas on väike küüs. Kuigi see võib tunduda terav, ei ole see oluliselt teravam kui näiteks väike tükk, mis on ära näritud pulli peenise küljest. See küüs võib küll ilmselt veidi küünistada, aga hullemat kahju see su lemmikule teha ei tohiks. Muuhulgas on need küüned reeglina oluliselt väiksemad kui nt kanajala küljes olevad küüned. Lisaks on need küüned täielikult seeditavad.
Kui sa aga päriselt oled mures nende küünte pärast, siis on alati variant need enne oma koerale andmist küünetangidega ära lõigata :).
Teine asi, mida on vaja mainida on see, et pardijalad sisaldavad konte. On teada, et kõrgetel temperatuuridel küpsetatud kont võib puruneda teravateks kildudeks. See aga ei ole nii kuivatatud maiuste puhul. Nimelt neid kuivatatakse nii madalal temperatuuril, et see ei mõjuta konte – need pigem krõmpsuvad kui purunevad kildudeks.
Suurem ohukoht võiks olla see kui su koer neelab pardijala korraga ja ühes tükis alla ehk närimata. Nimelt see võib jääda kurku kinni! See on ka põhjuseks miks alati soovitatakse oma lemmikutele maiuseid anda järelvalve all. Küll aga sa tunned ise oma koera kõige paremini. Õpi tundma ka tema närimisstiili!
Säilitamine
Kui tegemist on naturaalse maiusega, siis ei sisalda see ka ühtegi säilitusainet. Seetõttu on oluline korrektne hoiustamine, vältimaks nende rääsuma minemist. Parim hoiustamiseks on õhukindel karp (eelistatult mitte plastikust) ning seda karpi tasub hoida jahedas ja kuivas kohas. Selliselt säilitatuna peaks need säilima lausa kuni 6 kuud. Oluline on aga karp iga kord õhukindlalt sulgeda!
Küll aga kui su elukohas on pidevalt kuum ja niiske, siis tasub maiuseid pigem hoida külmkapis. Kui sa jätad need õhu kätte, võivad need lihtsalt hakata “higistama” ning seeläbi halvaks minna.
Kui tahad maiuseid pikemalt säilitada, siis sügavkülmuta õhukindlalt – selliselt peavad need vastu lausa 2 aastat!
Kui tihti ma tohin neid anda?
Koeraomanikud on erinevad. Osad armastavad oma koertele anda närimist iga päev, teised annavad nt kord nädalas. Kui üldse rääkida sellest kui palju maiuseid koer tohiks päevas süüa, siis soovitus on, et sellised maiused võiks moodustada 10% päevasest kaloraažist. Pardijalg sisaldab ca 50 kalorit.
Küll aga arvesta, et maiused ongi oma olemuselt siiski maiused, mis aitavad puhastada hambaid, mitte aga ei asenda täielikku ja tasakaalustatud toidukorda!
Lisa kommentaar