Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Miks antiseptik ei pruugi haavaraviks olla parim variant?

Tagasi lehele Tervisenurk
antiseptik

Miks antiseptik ei pruugi haavaraviks olla parim variant?

Mina olen aastaid kasutanud igasuguste haavade raviks ja hoolduseks kasutanud saialillesalvi, seda aga lihtsalt enda tunnetuse põhjal ning saialille imeliste omaduste pärast. Kuna olen sellest ka väga palju abi saanud, siis on antiseptik jäänud täielikult kõrvale. Hiljuti küsis Irene, et kas Peku käpahaava võiks puhastada antiseptikuga, ütlesin, et pigem saialilletinktuuriga. Siis tuli ka mulle meelde, et antiseptikumi ei soovitata üldse haavahoolduseks kasutada. Seda just sel põhjusel, et takistab haava paranemist. Seega otsustasin veidi uurimistööd teha ning leidsin ühe inimestel läbi viidud uuringu sel teemal. Artikkel on avaldatud 2022 aastal ning pealkirjaks on “Levinumate haavade antiseptikumide mõju inimese naha fibroblastidele”. Kuna meie rakud on koertega samasugused ning toimivad samadel põhimõtetel, saab seda kenasti teisendada meie lemmikutele. Teen seekord ülevaate teadusartiklist ning ühtlasi selgitan miks saialill on oluliselt parem haavade puhastamiseks ning raviks ja miks saialilletinktuur võiks kõigil kodus olemas olla.

 Antiseptik ja selle mõju haavale

Me oleme aastakümneid kasutanud antiseptikume haavade puhastamiseks, kuigi tegelikkuses soovitatakse haava puhastada tavalise külma voolava vee all. Antiseptikumi soovitatakse kasutada, et eemaldada haavast mikroorganismid. Uuringust aga selgus, et antiseptikumil on mõju naharakkudele. Uuringus vaadeldi peamiseid antiseptikuid ehk heksetidiini, povidoon-joodi, undetsüleenamidopropüül-betaiini/polüheksaniidi (UBP), kloorheksidiini, dinaartiumeosiini ning vesinikperoksiidi. Eesmärgiks oli selgitada nende antiseptikute mõju inimese naha fibroplastidele, mis mängivad olulist rolli haavade paranemisel.

“Fibroplast on rakutüüp, mis aitab kaasa sidekoe moodustumisele, kiulisele rakulisele materjalile, mis toetab ja ühendab teisi kudesid või elundeid kehas”.

CCD-1064Sk rakke (fibroplastitaoline rakuliin, mis pärineb inimese nahast) töödeldi kõikide antiseptikutega. Rakkude elujõulisuse mõõtmiseks kasutati spektofotomeetriat ning rakusurma (nii programmeeritud kui programmeerimata) jaoks voolutsütomeetriat. Lisaks viidi läbi kriimustustestid, selgitamaks välja kas ning kui kiiresti haavad paranesid.

Selgus, et kõik antiseptikumid vähendasid oluliselt inimese naha fibroplastide elujõulisust. Haava paranemine ehk sulgumine oli kontrollist madalam heksetidiini, povidoon-joodi ja UBP puhul. Kontrollhaava laius oli algselt 1,63 mm, 12 tunni pärast oli haava laius 0,8 mm ning 24 tunni pärast oli haav sulgunud. Hekseditiini puhul oli haava laius algselt 1,41 mm, 12 tunni pärast oli haava laius 1,30 mm ning 24 tunni pärast oli haava laius 1,19 mm. Povidoon-joodi puhul oli haava laius nii algselt, 12 tunni kui ka 24 tunni pärast 1,54 mm. UBP puhul oli haava laius nii algselt, 12 tunni kui ka 24 tunni pärast muutumatu ehk 1,49 mm.

Tsütotoksilisuse tõttu ei olnud võimalik haavade sulgumist mõõta pärast kloorheksidiini, dinaatriumeosiini või vesinikperoksiidiga töötlemist. Võrreldes kontrollidega näitasid elujõuliste rakkude olulist vähenemist ka programmeeritud ja programmeerimata rakusurm. Muuhulgas suurenes programmeerimata rakusurma rakkude protsent märkimisväärselt kõikide teiste antiseptikumide puhul, v.a. hekseditiin. Teadlased tegid järelduse:

“Inimese naha fibroblastide proliferatsioon, migratsioon ja elujõulisus väheneb töötlemisel heksetidiini, povidoon-joodi, UBP, kloorheksidiini, dinaatriumeosiini ja vesinikperoksiidiga.”.

Miks saialill on parem kui antiseptik?

Looduslik vahend on alati parem kui keemiline, lisaks on saialille juba pikka aega kasutatud haavade paranemisel. Seda väga erinevate haavade puhul – lõikehaavad, marrastused, põletuste kui ka põletike korral. Saialillesalv on väga hea löövete, putukahammustuste, ekseemide ning isegi päikesepõletuse korral. Saialillesalve ei tohiks kasutada märgadel haavadel, nendel haavadel tohiks kasutada ainult vedelaid saialille preparaate (tee või tinktuur). Saialille toime tugevdamiseks võid seda segada ka raudrohu või naistepunaga.

Saialill kiirendab haavade paranemist ning kudede taastumist fibroplastide aktiivsuse stimuleerimise kaudu, leevendab valu ning samuti ka põletikku. Lisaks on saialillel antimikroobsed omadused, mis takistavad infektsiooni tekkimist.

Abstsessi puhul ei ole saialille kasutamine soovitatav, sest võib põhjustada haava liiga kiiret paranemist. Hakka saialille kasutama alles siis, kui haav on sulgunud.

Saialille kasutamine

Kuivatatud saialillest võid valmistada teed – sega paar supilusikatäit kuivatatud saialille tassi keeva veega. Lase sellel tõmmata kuni see maha jahtub ning peale seda kurna saialill teest välja. Seejärel võid tee panna pihustipudelisse ning pihustada seda oma koera karvkattesse, et leevendada sügelust. Võid teega niisutada ka haavatampooni ning kanda see otse haavale. Lase sellel pärast õhu käes kuivada.

Saialilletinktuuri võid samuti kasutada pihustuspudelis – lihtsalt lisa paar tilka tinktuuri veele. Samuti võid anda tinktuuri ka seespidiselt – lisa üks kuni paar tilka vedelat tinktuuri oma lemmiku toidule. Samuti võid lisada toidule ka värsket või kuivatatud saialille. Saialill on koertele väga ohutu, aga seda ei tohi seespidiselt manustada tiinetele loomadele ega kassidele.

Saialilletinktuur

Saialilletinktuur sisaldab alkoholi, seetõttu soovitatakse seda haavade puhul lahjendada. Mina ise kasutan näiteks hotspot’ide puhul saialilletinktuuri puhtalt ehk lahjendamata kujul lihtsalt sellepärast, et see kuivatab oluliselt paremini. Selliselt saan hotspoti kiirelt kuivaks ning piirata selle levikut. Kui saad kiirelt jaole, siis tihtipeale piisabki ühest korrast saialilletinktuuriga puhastamisest.

Saialilletinktuurist losjoon:

  • tass kodust soolalahust (1/4 teelusikatäit soola + 1 tass puhast vett)
  • 20-40 tilka saialilletinktuuri (mina ise pigem kasutan rohkem kui vähem)

Võid losjooni panna haavale haavatampooni abil, võid haavale seda tilgutada või loputada õrnalt haava selle losjooniga 2-4 korda päevas. Kasuta haavadel, mis veritsevad palju või näevad välja nagu sinna hakkaks tekkima mäda või siis on juba veidi tekkinud. Lisaks sobib see haavadele, mis näivad olevat põletikulised ning millel on värsked punased servad. Dr. Will Falconer ütleb:

“See pakub looduslikke mikroobe hävitavaid omadusi ja stimuleerib rakkude paljunemist, mis aitab kaasa kiirele paranemisele”.


Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk