Kassid ja oksendamine
Meil küll ei ole endal hetkel kasse, aga sisuliselt kuulen peaaegu igalt kassiomanikult muret, et kass oksendab aeg-ajalt. Loomulikult oksendamine sõltub kassist ehk kellel rohkem, kellel vähem. Oksendamist seostatakse üldiselt nii karvapallide tekkimise kui ka vähese vee joomisega. Seega ei pöörata sellele ka väga palju tähelepanu. Siiski ütleb Dr. Karen Shaw Becker, et väga levinud oksendamise põhjuseks on hoopis kehva kvaliteediga toit või siis toidutalumatused. Toon allpool ära ülevaate tema poolt kirjutatud artiklist.
Muuhulgas isegi veterinaarid ei pööra väga suurt tähelepanu kassi oksendamisele, sest see on muutunud täna väga levinud probleemiks. Siiski juhib Dr. Becker meie tähelepanu asjaolule, et kasside sugulased vabas looduses oksendavad väga harva. Lisaks ütleb ta, et pidev oksendamine on kassi jaoks väga stressirohke ja füüsiliselt koormav. Kindlasti ei ole see nauditav ei sinu kassi ega ka sinu enda jaoks. Kroonilise oksendamise peamised põhjused:
- kehv dieet ning toidutalumatused
- liiga kiire söömine
- liiga pikk vahe söögikordade vahel
- karvapallid, kõhukinnisus
- ensüümide puudulikkus
- mingi meditsiiniline probleem
- toksiinide sisse söömine
Kehv dieet ja toidutalumatused
Kassid, kes söövad ülitöödeldud toitu võivad oksendada kuna toit on kehva kvaliteediga ning kasutades bioloogiliselt ebasobivaid koostisaineid. Nimelt kasutatakse reeglina lemmikloomatoitudes koostisaineid, mida inimtoiduks ei lubata kasutada. Need võivad sisaldada ka selliseid osasid nagu linnusuled, nokad, ninad, silmad, sõrad ja küünised. Osad nendest võivad olla küll ülihea toiteväärtusega, kuid need võivad sisaldada ka abstsesse ning kasvajaid.
Madala kvaliteediga toorained on kehva biosaadavusega ehk kassi jaoks raskesti seeditavad, mis tekitab seedetrakti häireid. Kuna koertel tekivad üldiselt seedetrakti häired allpool, siis nemad on rohkem hädas kõhulahtisusega. Seevastu kassidel tekivad seedetrakti häired üleval pool ning seepärast nad ka oksendavad.
Paljud kassid, kes on pikalt söönud tõule mitteomast ülitöödeldud toitu, on hädas mikrobioomi probleemidega, mis on omakorda tekitatud hunnik kroonilisi reaktsioone, sealhulgas toidutalumatused ja allergiad. See kõik võib olla põhjuseks ka pidevale oksendamisele.
Kui su kass on õiges kaalus ning normaalse energiatasemega, aga lihtsalt aeg-ajalt oksendab, võib probleemiks olla toidutalumatus. Toidutalumatus tekib kui kassi toidetakse kogu aeg ühtede ja samade toiduainetega. Samat tüüpi proteiin, isegi kui see on inimtoidu kvaliteediga, võib aja jooksul tekitada seedetraktis põletiku ning samuti toidutalumatuse.
Seega on kindlasti mõistlik otsida toitu, milles on kasutatud inimtoidu kvaliteediga ja eelistatavalt ka GMO vaba toorainet. Ja nagu ma olen koerte puhul juba pikalt soovitanud, siis vahetage ka kassidel proteiini (dr. Becker soovitab vahetada proteiini iga 3-4 kuu tagant)! Dr. Becker soovitab anda kassidele kindlasti ka toorest.
Maiuste (ka toidu) puhul soovitab ta kindlasti vältida kõike mis sisaldavad propüleen glükooli, värvaineid, etoksükviin, emulsifieerijad, pindaktiivsed ained ning muud küsitavad koostisained (ole ettevaatlik koostisainetega, mida sa ei suuda hääldada). Kõik need lisaained, säilitusained ja muud kemikaalid võivad tekitada seedetrakti põletikku ning oksendamist.
Liiga kiire söömine
Üks väga sage põhjus miks kassid oksendavad on liiga kiire söömine. Kassi söögitoru on horisontaalne ja tasane. Kõik, mis kass alla neelab, peab liikuma horisontaalselt, enne kui see makku liigub. Kui kass on harjunud kiiresti sööma, võib toit söögitorusse tagasi tõusta ja suruda vastu söögitoru alumist sulgurlihast. See võib mõne hetke jooksul pärast allaneelamist põhjustada seedimata toidu osa või kogu toidu üles tulemist.
Sellist käitumist on kõige sagedamini näha mitme kassiga leibkondades, kus kõik saavad samaaegselt süüa. Nimelt on reeglina alati grupis üks kiire sööja, kes sööb kiiruga ära enda toidu ning siis läheb teiste kausse kontrollima. See aga tähendab reeglina seda, et ta oksendab oma toidu välja.
Üheks lahenduseks on kasse sööta erinevates kohtades, et nad ei kuuleks ega näeks teisi kasse söömas. Tema soovitus on ka vaheuksed sulgeda, et kiire sööja ei saaks teiste kausside juurde. Anna kõigile aega 20 minutit rahus söömiseks ning siis eemalda kõik kausid.
Kui sul on ainult üks kass, aga ta sööb liiga kiiresti, siis jaga tema toit väiksemateks portsjoniteks ning anna talle tihedamini süüa. See peaks aitama vähendada riski, et toit kohe üles tuleb. Üheks soovituseks on kasutada söögi andmiseks muffinipanni – pane igasse auku natuke toitu. Liikudes ühe augu juures teise juurde aeglustab ta söömist.
Liiga pikk aeg söögikordade vahel
Kassid, kes saavad süüa kindlatel kellaaegadel, nt hommikul kell 7 ja õhtul kell 5, hakkavad otsima oma sööki umbes tund aega varem, kuna nende keha teab, et on söögiaeg. Umbes samal ajal hakkab kassi magu (eelseisva söögikorra ootuses) vabastama seedimist soodustavaid aineid nagu vesinikkloriidhape, maomahl ja sapp.
Seega kui sa jääd tema söögikorra andmisega hiljaks, võib ta oksendada valget vahulist vedelikku mis sisaldab veidi kollast sappi. Selle põhjuseks on, et seedimist soodustavad ained ärritavad tühja mao limaskesta, kuna maos pole midagi, mille kallal nad saavad tööd teha. Kassi keha vabaneb selliselt osast maohappest, et vältida edasist ärritust.
Kui see on sinu kassi teema, siis soovitab dr. Becker anda enne sööki väikese snäki (kas maiuse või väikese koguse toidu näol). Kasulik võib olla ka toidujagamismänguasjade kasutamine toidukordade vahel, sest see annab tema maomahladele midagi seeditavat ja peaks oksendamist leevendama.
Karvapallid ja kõhukinnisus
Kui sinu kass oksendab karvapalle, näed “pallide” asemel silindrikujulisi karvapalle ja prahti, tõenäoliselt seedimata toidutükke ja tavaliselt väikest röga, mis kogu seda segadust koos hoiab. Pikakarvalistel kassidel ja kassidel, kes ei ole pikalt hoolduses käinud, on tavaliselt rohkem karvapallide oksendamise probleeme.
Kassid, kes söövad ainult kuivtoitu, ei saa piisavalt niiskust oma dieediga, seega nende organid ei toimi nii efektiivselt kui need peaks töötama. Ja erinevalt koertest ei korva kassid puudust rohke vee joomisega, mistõttu on neil sageli krooniline kerge dehüdratsioon.
Seedetrakt, mis on niiskuse puuduses ei suuda karvapalli nii edukalt transportida läbi seedetrakti, kui seda suudab hästi hüdreeritud kass. Lisaks on enamus kuivtoitudest liiga vähe omega-3 rasvhappeid, mis tähendab aga üleliigset karva ajamist. Kasside keelel on pisikesed harjased ja need on mõeldud allaneelatud karvade töötlemiseks. Nende vabas looduses elavad kaaslased väljutavad alla neelatud karvu regulaarselt.
Selleks, et su kass liiga palju karvu alla ei neelaks (vältimaks seedetraktis karvapalli moodustumist), on vaja teda regulaarselt kammida. Seda eriti juhul, kui ta enda eest ise liiga palju hoolitseb. Kui ta hoolitseb ka teiste sama leibkonna kasside eest, siis tuleb ka teisi kasse regulaarselt kammida.
Kui su kass sööb eranditult ainult kuivtoitu ning sa ei saa/ei taha vahetada teise dieedi vastu, soovitab dr. Becker lisada kuivtoidule kondipuljongit. See võib aidata nii kõhukinnisuse kui ka karvapallide puhul.
Ensüümide puudulikkus
Mõnikord kassi pankreas ei suuda toota piisavalt seedeensüüme, nagu lipaas, proteaas ja amülaas, mis võib põhjustada ägedat või kroonilist pankreatiiti. Pankreatiit on kassidel väga levinud ning isegi, kui ei ole nähtavaid sümptomeid, võib see olla põhjus pidevaks oksendamiseks.
Kuna kassid on loodud söömaks täielikult värsket toitu (peamiselt hiired ja muud väikesed saakloomad), mis on väga head seedeensüümide allikad, on täielikult puudu ülitöödeldud kassitoidus. See on ka põhjuseks miks dr. Becker soovitab lisada seedeensüüme kassi dieedile.
Isegi kui su kassi pankreas toodab piisavalt ensüüme, siis toidule lisatud ensüümid ei tekita mingeid probleeme. Kui aga pankreas ei tooda piisavalt ensüüme, aitab toidule ensüümide lisamine tagada piisava koguse toidu seedimiseks. Kõrg-kvaliteetsete seedeensüümide lisamine võib vähendada nii oksendamist kui ka potentsiaalseid pankrease probleeme.
Meditsiiniline probleem
2013 aastal avaldatud uuring vaatas kriitilise pilguga kroonilist oksendamist (2 või rohkem oksendamist kuus, sealhulgas karvapallid) kus toodi välja järgmised avastused:
- krooniline oksendamine on tavaliselt tingitud mao asemel peensoole haigusest
- krooniline peensoolehaigus ei hõlma reeglina mitte ainult sagedast oksendamist, vaid ka kehakaalu langust ja/või kroonilist kõhulahtisust
Lisaks võib oksendamist esile kutsuda nii lümfoom kui ka muud tüüpi seedetrakti kasvajad. Muuhulgas võivad oksendamist põhjustada ainevahetushäireid nagu hüpertüreoidism, mis on vanematel kassidel väga levinud haigus. Oksendamist võib esile kutsuda ka organitega (sealhulgas neerud ja maks) seotud haigused.
Seega tuleks kõigepealt siiski külastada veterinaari, kes saab välistada kõik haigustest tingitud oksendamised.
Toksiinide sisse söömine
Mürgistus võib olla samuti ägeda oksendamise põhjuseks. Kuigi see on väga harv, juhtub seda ikka. Seda ka juhtudel, kui tegemist on toakassiga, kes õue üldse ei saa. Nimelt on paljud toataimed kasside jaoks mürgised ning taimed kipuvad kassidele väga meeldima. Seega peaksid sa olema eriti ettevaatlik, et sa ei too koju midagi oma kassi jaoks potentsiaalselt ohtlikku.
Kuna kassid on loodud sööma värsket toitu, kipuvad nad näksima mida iganes värsket sinu kodus. Seega on toataimed kasside arvates väga hea värske lisand toidule. Kui su kass armastab toataimi näksida, siis parem muretse koju spetsiaalne muru või paku värskeid päevalille võrseid.
Samuti peaksid sa olema ettevaatlik kodukeemia kasutamisel. Seda eriti seetõttu, et kassid armastavad igal pool lamada ning nad on ka väga agarad enese eest hoolitsejad. See tähendab, et nad võivad tahtmatult endale kodukeemiat sisse süüa.
Kokkuvõtteks
Oksendamine on kasside puhul ülimalt levinud ning väga tihti ei nähta selles probleemi, sest enamus kasse teevad seda. Erinevate allikate kohaselt oksendab ca 2/3 kõikidest kassidest. Küll aga dr. Becker ütleb, et väga paljudel juhtudel saab oksendamist ära hoida. Peamised mõtted:
- paku lisaks kuivtoidule ka märgtoitu või toorest, et suurendada vedeliku tarbimist
- lisa kuivtoidule nt kondipuljongit
- eelista toitu, mis on valmistatud ilma GMO-ta
- eelista toitu, mis on valmistatud inimtoidu kvaliteediga toorainest
Isegi, kui su kassil täna ei ole veel tervisemuresid, siis kindlasti tasub juba täna vaadata tema toidulaud üle. Paljud terviseprobleemid löövad välja just vanemas eas, seega kvaliteetse toiduga saad sa pakkuda oma kassile parema ja haigusevabama vanaduse.
Kõik Winner Plus kuivtoidud kassile (valmistatud ilma GMO-ta ja inimtoidu kvaliteediga toorainest) leiad SIIT ning märgtoidud kassile SIIT.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar