Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kuivtoidu säilitamine

Tagasi lehele Tervisenurk
kuivtoidu säilitamine

Kuivtoidu säilitamine

Uuendasin varasemalt kirjutatud blogi, kuna kuivtoidu säilitamise osas tundub endiselt veel olevat palju segadust. Küll säilitatakse kuivtoitu põrandakütte peal või siis vastupidi külmal ja niiskel terrassil, kus lisaks temperatuur kõigub. Proovime sellesse teemasse veidi selgust tuua. Paljudele ilmselt tundub, et kuivtoit on sisuliselt sama nagu küpsised või kuivained (riis, tatar, jahu jne). Ei ole ju neile mingeid erilisi nõudeid ning isegi kui kuivained tuleks ära tarvitada näiteks nädala jooksul (osade pastade puhul pakil kirjas), siis tegelikult ei juhtu ju nendega suurt midagi kui me seda ei tee. Miks on aga kuivtoidu säilitamine teistmoodi ning mida need nõuded täpsemalt tähendavad? Kui küpsiste ja tavaliste kuivainete puhul me räägime peamiselt teraviljast, siis kuivtoidu puhul me räägime lihast. Küpseta näiteks liha 120 kraadi juures ära ning siis pane samasugustesse tingimustesse hoiule nagu kuivtoit. Toidu riknemist hakkad nägema juba mõne päeva pärast.

Seetõttu tuleb kuivtoitu hoida eemal:

  • niiskusest
  • veest
  • kuumast
  • närilistest
  • sipelgatest ja muudest putukatest

Kindlasti tasub meeles pidada, et kui sa ostad täiesti naturaalset kuivtoitu ehk milles ei ole kasutatud sünteetilisi säilitusaineid, vaid E-vitamiini, siis tuleb olla kuivtoidu säilitamisel eriti hoolas. E-vitamiin kardab õhku, valgust, niiskust ehk sisuliselt kohe kui sa koti avad, hakkab E-vitamiin oma mõju kaotama. See on ka põhjuseks miks paljud holistilised veterinaarid soovitavad avatud kotis oleva toidu ära kasutada 1-2 kuu jooksul. Hiljuti kuulasin ühe holistilise veterinaari esinemist, kes ütles, et toit tuleks peale koti avamist ära kasutada 3-4 nädala jooksul!

Hoiustamistingimused

Kui räägitakse kuivast ja jahedast, siis kindlasti ei tohiks hoida kuivtoitu garaažis või vannitoas või majapidamisruumis, kus on ka pesumasin ja/või kuivati (liiga palju niiskust!). Soovitus on hoida köögis/toas ehk samamoodi nagu hoiustatakse ka muid kuivaineid. Ning jahedaks peetakse temperatuure vahemikus 10 kuni 38 kraadi. Tuleb jälgida, et toit ei oleks kohas, kus ka ajutiselt võib temperatuur kerkida üle 38 kraadi või langeda alla 10 kraadi (alla või üle soovitatud temperatuuri hakkab toimuma toidu roiskumine). Ja kindlasti ära hoia toitu selliselt, et sinna päike peale paistab (see tekitab kotis oluliselt kõrgema temperatuuri). Lisaks ei tasu toitu hoida ka otse põrandakütte peal, sest selliselt soojendatakse toitu altpoolt ning temperatuur kotis võib tõusta samuti kõrgemaks kui peaks ja tohiks.

Lisaks temperatuuri ja niiskuse jälgimisele tuleb kindlasti hoida toitu ka õhukindlalt – kas kasutad vastavat koeratoidu tünni (toit soovitatakse tünni panna koos originaalkotiga, mitte valada ümber) või siis sulged koti sulguriga. Kindlasti ära jäta toidukotti pealt niisama lahti – selliselt on toit avatud nii niiskusele kui ka näiteks putukatele (piisab kasvõi ühest kärbsest, kes koti sisse munad muneb). Kui sa kasutad hoiustamiseks vastavat tünni ning valad toidu tünni (mitte ei tõsta tünni koos kotiga), siis tuleb kindlasti tünn ka vahepeal puhtaks pesta ja kuivatada. Kindlasti ei tohiks vanale toidule uut toitu peale valada, kuna vana toit võib rikkuda ära ka uue toidu. Lisaks ei ole soovitatav säilitada toitu plastikanumates (eriti ilma originaalkotita), sest plastikust lekib aineid sinu lemmiku toidu sisse.

Ma saan inimlikult väga hästi aru miks soovitakse osta suur kott, millest jätkub kas kolmeks, neljaks või kasvõi kuueks kuuks. See lihtsalt tuleb odavam. Küll aga riskid sa selliselt käitudes oma lemmiku tervisega. Kui siiski tahad osta suurt kotti, siis on variant osa toitu sügavkülmutada. Jah, sa lugesid õigesti – kuivtoitu võid täiesti rahulikult sügavkülmutada, sest see peatab kõik protsessid. Kui võtad toidu sügavkülmast välja, siis on toit lihtsalt külm, aga mitte vesine – ei lähe ka vesiseks, kui ta toatemperatuuril seisab.

Kotil olev parim enne kuupäev kehtib ainult tingimusel, et kotti ei ole avatud. Kui kott on juba avatud, siis tuleb koti sisu ära tarbida kas lähikuude jooksul või osa kogusest sügavkülma panna.

Mida silmas pidada naturaalse toidu ja maiuste puhul?

Naturaalse kuivtoidu kõige suurem erinevus on see, et ka toidu säilitamiseks ei kasutata kunstlikke säilitusaineid, vaid kõigest tokoferoole (E-vitamiini). Ilmselt kõik, kes on kokku puutunud öko toodetega (kas ise hoidistamisel või kasvatamisel/kasutamisel), teavad, et mida puhtam on toit, seda vähem tooted reeglina säilivad ning seda hoolsamalt on vaja järgida õigeid säilitamise tingimusi. Võta nt poest ostetud õun ning enda või kellegi aias kasvanud õun ja jäta mõlemad nt nädalaks toatemperatuurile. Ilma säilitusaineteta õunal hakkad sa muutusi nägema juba 2-3 päeva pärast, kui poe õun on suure tõenäosusega ka nädala pärast samasugune nagu poest ostetud.

Naturaalsete maiuste puhul kehtivad tegelikult täpselt samad hoiustamistingimused ehk maiuseid tuleb hoida jahedas ja kuivas.

Mille järgi aga tuvastada kas toit on naturaalne? Üldiselt võib eeldada, et kui säilitusainena on kasutatud nt E-vitamiini, siis on tegu naturaalse toiduga. Küll aga soovitame me ikkagi jälgida kogu toidu koostist ning kui tekib kahtlus, siis pigem uurida lisa.

E-vitamiin ei ole ilmselgelt otseselt säilitusaine, vaid E-vitamiin on antioksüdant, mis on võimeline peatama oksüdatsiooni teket kuivtoidus. Kuivtoidus E-vitamiin takistab oksüdeerumist, peatades rasvade, rasvlahustuvate ühendite ja õlide dekonstrueerimise. Rasvade oksüdeerumisel väheneb nende toiteväärtus ning tekib ka ebameeldiv ja vananenud maitse ning tekstuur. Seega on oksüdeerumise risk kõrgem just kõrge rasvasisaldusega toitude puhul. Just nimelt õhk ja valgus on looduslike säilitusainete kõige suuremad “vaenlased”.

Soovitused kuivtoidu säilitamiseks:

  • säilita toitu originaalkotis (aitab säilitada värskust ning vältida roiskumist)
  • kasuta hoiustamiseks kas vastavat tünni või sulge kott õhukindlalt
  • kui sul on vaja toitu säilitada kauem kui paar kuud, pane osa toitu sügavkülma
  • ära kunagi jäta toitu otsese päikese kätte – tõstab toidu temperatuuri, suurendab niiskuse taset, suurendab saastumise riski
  • ära kunagi sega säilitamiseks vana toitu uuega – vana toit võib olla juba riknenud, vana toidu parim enne kuupäev saabub varem kui uuel toidul, vana toidu kvaliteet on juba langenud tänu õhuga kokku puutumisele
  • tünnid on reeglina mõeldud toidu pikema ajalisele säilitamisele (aitab toitu säilitada eeldusel, et tünn sulgetakse kogu aeg korralikult). Soovitus on säilitada toitu tünnis koos originaalkotiga, kuna plastik ja metall võivad aidata kaasa toidu riknemisele
  • hoia toitu niiskuse eest – niiskus võib toitu lagundada või saastada
  • kui kuivtoit on puutunud kokku veega, viska toit ära kuna see on rikutud ning ei sobi kasutamiseks
  • ole eriti hoolas säilitamistingimuste järgimisel naturaalse kuivtoidu puhul

Soovitused märgtoidu säilitamiseks:

  • märgtoitu ära eelistatult külmuta, kuna see võib muuta vähesel määral maitset
  • ära hoia seda koera kausis või külmikust väljas kauem kui 4 tundi (peale 4 tundi toatemperatuuril tuleks märgtoit ära visata)
  • üldine soovitus on, et märgtoidu võiks ära kasutada 2 päeva jooksul. Riknemine hakkab toimuma reeglina 5-7 päevaga, seega märgtoit, mida sa ei kasuta ära 5 päeva jooksul, pane vastava anumaga sügavkülma, kus see säilib neli kuni kuus kuud (tee valmis sobivad portsjonid)

Täiendavalt kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk