Pärakupaunad probleemiks?
Pärakupaunad võivad muutuda koeraomaniku jaoks väga suureks probleemiks ning seda eelkõige juhul, kui koer ei suuda oma pärakupaunu ise tühjendada. Osadel juhutudel on lausa vaja antibiootikume, kuna pärakupaunadesse tekib põletik. Minul on õnneks kõik koerad suutnud ise oma pärakupaunu tühjendada, aga hakkasin seda teemat täpsemalt uurima tänu klientidele, kes meilt on tulnud nõu küsima. Väidetavalt on USA-s lausa 12% kõikidest koertest hädas pärakupaunadega.
Kusjuures nii palju kui mina olen kuulnud, siis tihtipeale ongi pärakupaunade puhul 2 soovitust:
- pead kas ise tühjaks pigistama või siis lähed arsti juurde
- kui probleem on väga pidev, siis mõnikord soovitatakse pärakupaunad lausa kirurgiliselt eemaldada.
Mina ei ole mitte kumbagi variandiga nõus. Ilmselt on kõik kuulnud inimeste puhul ütlust, et “sa oled see, mida sa sööd”. Ja me ju teame, et mida tervislikumalt me sööme, seda parem on ka meie tervis. Enamus meie tervisehädasid on tingitud kas otseselt või kaudselt toidust. Miks me aga arvame, et koerte puhul peaks lugu teisiti olema? Mina olen tänu Ossule üha enam veendunud, et väga paljusid (kui mitte lausa kõiki) terviseprobleeme on võimalik vältida või kontrollida toidu abil. Aga tagasi pärakupaunade juurde.
Pärakupaunade funktsioon
Pärakupaunad on kaks kotikest, mis asuvad päraku juures (kella 4 ja 8 suunas) ning mõlemad kotikesed sisaldavad õli- ja higinäärmeid. Seal on sarnaselt skungile väikesed ebameeldiva lõhnaga vedelikuga anumad. Ning pärakupaunad tühjenevad kui su koer tühjendab oma soolestikku või ka siis, kui nad on stressis.
Ilmselgelt, kui me anname oma koerale pehmet toitu (mis muuhulgas ei sisalda kiudaineid), siis me ei saa ka eeldada, et väljaheide oleks piisava tugevusega, et muuhulgas tühjendada ära ka pärakupaunad.
Tavapärased pärakupaunade sümptomid:
- su koer sõidab tagumikuga mööda maad
- lakub või närib oma tagumikku
- istub ebamugavalt
- tal on raskusi kas istudes või seistes
- ajab saba taga (osad koerad teevad seda lihtsalt lõbu pärast ehk iga saba taga ajamine ei viita pärakupaunadele)
- halb hingeõhk – see just seetõttu, et ta limpsib pidevalt oma tagumikku ning see halva lõhnaga vedelik satub koera keelele
Kuni pärakunäärmete kanalid on lahti ning konsistents on piisavalt vedel, on kõik korras. Aga aja jooksul võib krooniline haigus tekitada kanalites ummistuse ning siis muutuvad probleemid juba ägedaks sümptomiks.
Rohkem on pärakupaunadega kimpus väiksemad tõud nagu nt beagle’id, chihuahua’d, lhasa apsod, kokkerspanjelid ja toy-puudlid.
Miks pärakupaunad koertel üldse on?
Loomulikult ei ole kindlat infot miks pärakupaunad koertel olemas on, aga teadlased on välja toonud järgnevad võimalikud põhjused:
- territooriumi märgistamiseks – tugev, rääsunud hais, mis pärakupauna sekreedil on, võib olla koertel oma territooriumi märgistamiseks. See võib olla nii emaste kui isaste koerte puhul ära ajada soovimatuid külalisi öeldes “Mina elan siin”;
- tervisekontroll – sekreedi lõhn erineb olenevalt koera tervisest. See tähendab, et koerad võivad kasutada seda, et kommunikeerida oma tervist või oma haigust teistele koertele;
- määrdeaine – koera pärakupaunad eritab õlist määrdeainet otse päraku ava mõlemale küljele, mis on tekitanud teadlaste seas arvamuse, et see võib olla loomulik määrdeaine, mis aitab kõval väljaheitel kergemini väljuda;
- osa ajaloost – koertel võivad pärakupaunad jääda lihtsalt osana oma esivanemate anatoomiast. Nimelt on teadlased arvamusel, et koerte esivanematel võis olla vajalik seda vedelikku pihustada röövloomadele.
Põhjused
Peamisteks süüdlasteks peetakse ravimeid ja kemikaale, kehva toitumist ning vaktsiine. Keha üritab mürkidest vabaneda läbi naha, maksa ning pärakupaunade. See on ka üheks põhjuseks miks me soovitame teha peale vaktsineerimist detoxit. Täpsemalt saad lugeda SIIT.
Toit mängib suurt rolli seetõttu, et õige ja sobiva toidu puhul on väljaheide õige struktuuri ja kõvadusega, mis soodustab päraku laiali surumist ning pärakupaunade tühjenemist. Pideva kõhulahtisuse korral ei avaldata soolele praktiliselt mingit survet, mis on aga vajalik pärakupaunade tühjendamiseks. Kui pärakupaunad ei tühjene, võivad päraku näärmed ja kanalid paisuda. Samuti võib muutuda väljavool nii paksuks, et koer ei suuda ise neid enam tühjaks pigistada.
Nagu ma enne ju mainisin, siis olen kuulnud juhtumitest, kus arstid on soovitanud pärakupaunad eemaldada. See on aga kõige hullem asi, mida teha, kuna see võib põhjustada päraku sulgurlihase püsivaid kahjustusi. Lisaks takistab see kehal ennast puhastamast. Nimelt mürgid, mis muidu väljuks pärakupaunade kaudu, jõuavad sügavamale koera kehasse, mis omakorda võivad tekitada veel rohkem terviseprobleeme.
Lisaks võib infektsioon tekkida eelneva infektsiooni tõttu. Kui koeral on korra juba olnud pärakupaunades infektsioon, siis see suurendab ummistuse ja lisainfektsioonide tekkimise riski. Ka trauma ehk vigastused võivad moonutada koera pärakupaunajuha avanemist ning seeläbi raskendada sekretsiooni väljumist. Nii toidu- kui keskkonnaallergeenid võivad põhjustada põletikku koera keha erinevates osade ning seega mõnel juhul põhjustada põletikku ka juha avanemise ümbruses.
Kodused soovitused – toitumine
Üks soovitus on mitte oma koera pärakupaunu ise tühjendada. Eelkõige seetõttu, et korduv pigistamine ja näpistamine võib põhjustada rohkem põletikku, turset ja vigastusi. Lisaks võib regulaarne tühjendamine muuta pärakupaunad sõltuvaks abist ning sel juhul ei tööta need iseseisvalt.
Teine soovitus on anda oma koerale toortoitu. Kõrvalpõikeks – jah, minu koerad on olnud ka täiesti toortoidul, kuid ma ei soovita seda ilma tõelisi teadmisi omamata katsetada. Küll aga soovitan ma igal juhul pakkuda oma koerale kvaliteetse kuivtoidu kõrvale tooreid lihaseid konte (kondid küll alati eraldi toidukorrana!). Kui kardad konte anda, siis proovi ohutumaid variante nagu nt kana ja kalkuni kaelad ning sea jalad. Kui näed, et väljaheide muutub valgeks, siis on kontide osakaal juba liiga suur ehk pea veidi vahet. Lisaks on mõistlik vähendada toidus rasva osakaalu ning suurendada kiudainete osakaalu. Seedimatud kiudained muudavad väljaheidet tugevamaks ning see osutab survet pärakupaunadele. Väga kiudainerikkad on nt bataat ja kõrvits.
Lisa oma lemmiku toidule ka rohkem niiskust. Vesi paneb soolestiku tööle ning aitab väljaheite tekstuuri muuta sobivaks.
Veel üheks soovituseks on pro- ja prebiootikumide lisamine toidule. Anna nt keefiri, kääritatud köögivilju (nendest räägime järgmises uudiskirjas) või siis vastavaid toidulisandeid. Üheks soovituseks on lisada ka omega-3 õli toidule, sest see aitab vähendada sügelemist ning lisaks aitab vähendada põletikku pärakupaunades.
Kodused soovitused – liikumine ja kaal
Kindlasti paku oma koerale palju liikumist. Regulaarne liikumine tugevdab tema pärasoole- ja kõhulihaseid, mis annab talle jõudu pärakupaunadele suurema surve avaldamiseks. Liikumine aitab stimuleerida ka soolestiku tühjendamist ning pärakupaunade juhade avanemist. Lisaks aitab regulaarne liikumine säilitada ka lemmikul tervislikku kaalu. Kui su koer on olnud rohkem diivanikoer, siis alusta liikumist vaikselt ning suurenda seda järk-järgult. On leitud, et pärakupaunade tühjenemiseks on parim jõulised treeningud nagu matkamine ja pikamaa jooks.
Jälgi oma lemmiku kaalu. Kui su koer on ülekaaluline, tähendab see ka seda, et pärakupaunu ümbritseb rohkem rasvkudet, mis omakorda tähendab, et koeral on pärakupaunu raskem tühjendada. Tervislikus kaalus olevatel koertel esineb vähem probleeme pärakupaunadega ning isegi kui neid esineb, siis on nendega kergem toime tulla.
Väga tihti on põhjus ka allergiates või toidutalumatuses. Seega kindlasti leia lahendus allergiatele, muidu võivad tal olla ärritunud pärakupaunad. Arvesta ka keskkonnast tulenevate allergiatega!
Pea meeles, et kui pärakunäärmed ei tühjene, siis on need suure tõenäosusega ummistunud. Selle tulemusena võivad pärakunäärmed ise surve tõttu paisuda ja lõhkeda. Selle tulemusena võib ala ümbrus hakata eritama mädalaadset vedelikku ning pärasoole ümbruses võib tekkida paistetus.
Kodused abivahendid
Kui ülaltoodud vahendid ei aita ning su lemmikul on endiselt soolestiku tühjendamine valulik, siis proovi järgnevaid abivahendeid.
Saialillekompress
- Sega teelusikatäis meresoola tassi sooja veega
- Lisa segule 8 tilka saialilletinktuuri
- Vala see puhtale kangale ning hoia vastu põletikulist piirkonda, kuni kangas on jahe
- Korda protseduuri iga tunni tagant kuni turse väheneb või kuni paunad avanevad ja tühjenevad.
Paku koerale kiudainerikast puljongit
- Soojenda 1 tass kondipuljongit (koduse retsepti leiad SIIT). Võid selle asemel kasutada ka kookosvett (kindlasti toatemperatuuril)
- Lisa 2 spl psülliumi kesti
- Sega, kuni tekib tarretise laadne segu
- Kui kasutad kondipuljongit, lase segul jahtuda
- Asenda iga teine toidukord selle seguga 1-2 päeva jooksul kuni väljaheide on tugevam.
- Mini ja väikesed tõud – 1/5 kuni 1/4 tassi söögikorra kohta
- Keskmised ja suured tõud – 1/2 kuni 3/4 tassi söögikorra kohta
- Väga suured koerad – 1 tass söögikorra kohta
Kindlasti ära ületa algul soovitatud koguseid! Psülliumi kestad imevad seedetraktist niiskust ning seega võib liigsel annustamisel tekkida kõhukinnisus. Kui väljaheide ei ole 1-2 päeva pärast endiselt kõva, võid ettevaatlikult psülliumi kestade kogust suurendada.
Kokkuvõtteks
Pea meeles, et pärakupaunad ei ole kunagi eraldiseisev diagnoos. Vaata seda kui punast lippu, et sinu koeras on palju mürke, mis tahavad kehast välja saada ning ta vajab veidi sinu abi.
Ja kui sa vajad nõu või abi (olgu siis toidu valimisel või psülliumi kestade kasutamisel), siis võta meiega kindlasti ühendust. Aitame nii palju kui oskame ja saame.
Psülliumi kesti on võimalik osta nt SIIT.
Refereeritud artiklist:
Lisa kommentaar