Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Parasiiditõrjevahendid – mida sulle tõenäoliselt ei ole räägitud!

Tagasi lehele Tervisenurk
parasiiditõrjevahendid

Parasiiditõrjevahendid – mida sulle tõenäoliselt ei ole räägitud!

Parasiiditõrjevahendid on tõusev trend, sest see on mugav. Lisaks on meid ära hirmutatud erinevate haigustega. Puugihaigused ongi hirmsad, aga puukide ja ka teiste parasiitide vastu on olemas ka leebemad ja ohutumad vahendid. Meie Irenega oleme mõlemad omal ajal puukide vastu keemilisi vahendeid kasutanud. Mina andsin enda koertele Bravectot (jumal tänatud, et nad veel elus ja terved on!) ning Irene on kasutanud nii Foresto puugirihma kui ka erinevaid täpilahuseid. Kas Oscari terviseprobleemid võivad olla osaliselt tingitud Bravectost? Kindlasti võivad, aga ega ma kindlalt ei tea. Samas, kui võtta, et tegemist on neurotoksiiniga, siis ma ei julge seda ka välistada. Küll aga tekkis Irene labrador Pekwal Foresto rihmast kaelale tohutu allergiline reaktsioon – sisuliselt terve kael oli kaetud hotspot’iga. Siis läks ta üle täpilahusele aga Pekwa sai ikkagi puukborrellioosi. Seega võid sa anda oma koerale neurotoksiini ilma efekti saamata. Võtan seekordses blogis ette mõningad tuntumad tõrjevahendid, räägime numbritest ning lisaks vaatame mida ütleb Eesti jaoks kokku pandud “ravimi omaduste kokkuvõte” ning mida ütleb sama toimeainega sama ravimi infoleht USA-s (inglise keeles otsides drug insert).

Ma olen varasemalt olnud parasiiditõrjevahendite kasutamise osas olnud pigem üsna neutraalne ehk nii nagu Irene armastab öelda – igaüks otsustab ise, mida ta teeb. Ma olen nõus, sest keegi ei saa kellegi teise eest otsustada. Küll aga loodan ma selle blogiga rääkida natuke asjadest, millest tavaliselt ei räägita ning võib-olla panna loomaomanikud tegema teadlikke otsuseid.

Kõrvaltoimed, sealhulgas surmajuhtumid

Kas Sina tead, et on olemas Ravimite võimalike kõrvaltoimete teatiste Euroopa andmebaas ning igaüks (päriselt igaüks, kellel on internetiühendus) saab seal otsida infot edastatud kõrvaltoimete kohta nii ravimi kui ka toimeaine järgi. Mina käisin hiljuti seda lehte päris korralikult lappamas ning leitud numbrid ja info on vägagi muret tekitavad. Meile öeldakse, et parasiiditõrjevahendid on ohutud. Kes meist aga peaks ohutuks vahendeid, mille kohta on andmebaasis üle 1,5 miljoni kõrvaltoimete juhtumi? Ja üle 40 tuhande surmajuhtumi?

Facebook’is on eraldi grupp (USA-st alguse saanud), kus inimesed jagavad enda kogemusi ja videosid koerte kõrvaltoimetest (värinad, krambid jne) erinevate parasiiditõrjevahendite kasutamisel. Silmiavav ning kui sa endiselt usud, et need on täiesti ohutud, siis ma soovitan see grupp üles otsida. Hiljuti jagati seal ühe hea inimese kokku pandud statistikat (15.01.2025 seisuga) kõikide parasiiditõrjevahendite kõrvaltoimete kohta. Ma võtsin sealt tabelist välja need, mis on meil ka Eestis müügil ning numbrid on õõvastavad. Pea meeles, et nii USA Toidu- ja Ravimiamet kui ka Euroopa vastavad institutsioonid hindavad, et kõigest 1% kõrvaltoimetest teavitatakse kas veterinaare või siis vastavaid ameteid. Seega kui sa tahad õiglasemat pilti, peaksid sa korrutama need numbrid 100-ga.

parasiiditõrjevahendid

Allikas: Ravimite võimalike kõrvaltoimete teatiste Euroopa andmebaas (seisuga 15.01.2025)

Enamlevinud parasiiditõrjevahendid

Toon nüüd välja enamlevinud parasiiditõrjevahendite osas huvitavat infot nii Eesti jaoks mõeldud “ravimi omaduste kokkuvõte” lehelt kui ka täiendavat infot, mida leiab sama toimeaine ja ravimi USA ravimi infolehelt.

Parasiiditõrjevahendid – Vectra 3D

Tegemist siis koertele mõeldud täpilahusega. Kassidel kasutamine on keelatud!

Väljavõtted ravimi infolehelt

“Ei saa välistada, et pärast antud veterinaarravimi kasutamist kinnitub nahale mõni üksik puuk. Seetõttu ei saa vastavate soodsate tingimuste esinemisel täielikult välistada nakkushaiguste ülekandumise võimalust.”

Minu arvates kasutatakse parasiiditõrjevahendeid just peamiselt selleks, et välistada nakkushaigust. Kui seda ei saa aga välistada, tekib minul küsimus, et miks me siis seda täpilahust kasutame?

Nüüd aga tuleb minu enda jaoks kõige huvitavam lõik kogu ravimi infolehel.

“See veterinaarravim ärritab silmi ja nahka.

Kõrvaltoimete vältimine:

• Pärast kasutamist peske kohe hoolikalt käsi.

• Vältida nahale sattumist.

• Juhuslikul ravimi sattumisel nahale pesta kohe seebi ja veega. Veterinaarravimi juhuslikul sattumisel silma loputada põhjalikult veega.

• Lapsed ei tohi ravitud koeri vähemalt nelja tunni vältel pärast veterinaarravimi manustamist katsuda. Seetõttu on soovitatav ravida koeri õhtul või enne nendega jalutama minemist.

• Ravimise päeval ei tohi ravitud koertel lubada magada koos nende peremeestega, eriti koos lastega.

• Kasutatud aplikaatorid tuleb kohe ära visata, mitte jätta neid lastele nähtavasse või kättesaadavasse kohta.

Juhuslikult ravimi allaneelamisel või naha või silmade ärrituse püsimisel pöörduda viivitamatult arsti poole ja näidata pakendi infolehte või pakendi etiketti.

Oodake, kuni manustamiskoht kuivab, enne kui lubate ravitud koeral puutuda kokku riiete või mööbliga.

Muud ettevaatusabinõud

Ravitud koeri ei tohi lubada 48 tunni vältel pärast ravi veekogudesse, et ära hoida kahjulik toime veeorganismidele (vt lõik 6.6).”

Peale selle lugemist viskaksin mina selle vahendi lihtsalt minema. Ma päriselt ei julgeks sellist asja oma koera turjale ja seljale panna. See ravim on nii ohtlik, et koer ei tohi minna 48 tunni jooksul veekogudesse, aga nii ohutu, et see võib koera vereringesse minna ning sinna jääda nädalateks? Rääkimata sellest, et ravim ei tohi sattuda sinu nahale, su laps ei tohi koera 4 tundi peale ravimi manustamist katsuda ning täpilahuse koerale panemise päeval ei tohi koer magada koos nende peremeestega, eriti koos lastega. Kas meie koerad on plastmassist et nemad on ainsad, keda see ravim ei mõjuta?

Selle ravimi puhul on hea uudis vähemalt see, et kõrvaltoimed on ära toodud, küll loetakse nende esinemissagedust harvaks või väga harvaks.

Oluline on Eesti keelsel ravimi omaduste infolehel ka see osa:

“4.8 Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Ei ole teada.”

Kui nüüd võtta selle sama ravimi USA infoleht (sama nimega ravim, samad toimeained), siis leiame koostoimete kohta järgmise info

“Ohud koduloomadele: Ainult välispidiseks kasutamiseks koertel. Teatud ravimid VÕIVAD pestitsiididega koos reageerida. Mitte kasutada ilma kõigepealt veterinaararstiga konsulteerimata nõrgenenud immuunsüsteemiga, eakatel, ravi saavatel, tiinetel või imetavatel koertel või koertel, kellel on teadaolev elundifunktsiooni häire. Kui koeral ilmnevad nahadermatiidi nähud või ta saab selle vastu ravi, pea enne paikse kirbu- ja puugitõrje kasutamist nõu oma veterinaararstiga.”

Tegemist on minu arvates üliolulise (ma isegi ütleks kriitilise) informatsiooniga, mis aitab loomaomanikul teha paremat valikut. Miks ei ole seda eestikeelsel juhendil? Mul ausalt öeldes ei ole hetkel õrna aimugi, aga plaanin seda Ravimiametist uurida. Kui saan vastuse, siis kindlasti täiendan nende vastusega ka seda blogi.

Kindlasti peaksid Vectra 3D ravimi kasutamisel küsima veterinaarilt kõik need potentsiaalsed küsimused enne otsuse tegemist. Pea meeles ka, et Vectra 3D-d ei soovitata kasutada koertel, kes saavad ravi ehk kui su koeral on ükskõik mis teine tervisehäda mille vastu teda ravitakse, siis tasub see toode välistada.

Parasiiditõrjevahendid – Bravecto närimistablett

Nagu ma algul kirjutasin, siis ma olen seda enda koertele andnud ning täna tunnen ma lihtsalt suurt tänutunnet, et mu koerad elus on. Bravecto puhul on päris palju teatatud kõrvaltoimetest ning eriti surmadest (surmade suhe kõikidest kõrvaltoimetest on peaaegu 10%). Kuigi põhimõtteliselt ei ole suurt vahet kas sa annad ravimi sisse suukaudselt või imendub see koera vereringesse läbi naha, oleksin ma täna ilmselt suukaudse neurotoksiini andmisel siiski ettevaatlikum kui täpilahuse kasutamisel. Eriti arvestades mida räägib meile Bravecto “ravimi omaduste kokkuvõte”. Lisaks pea meeles, et tegemist on 3 kuud toimiva rohuga ning sisse antavate või süstitavate ravimite kõige suurem häda on see, et isegi kui mingi reaktsioon sisuliselt tekib kohe, ei saa sa seda ravimit enam välja. Täpilahuse puhul on võimalik koer koheselt ära pesta ning seeläbi vähemalt osa sellest vahendist koera nahalt maha saada. Sellega loodetavasti saad vähendada ka reaktsioone.

“4.4. Erihoiatused iga loomaliigi kohta

Parasiidid peavad fluralaneeriga kokku puutumiseks alustama toitumist peremehel; seetõttu ei saa välistada parasiitide vahendusel levivate haiguste ülekandumise ohtu.”

Mul tekib sama küsimus nagu Vectra 3D osas. Kui ei saa välistada parasiitide vahendusel levivate haiguste ülekandumise ohtu, siis miks ma seda ravimit oma koerale annan?

“Olemasolevate andmete puudumise tõttu ei tohi veterinaarravimit kasutada kutsikatel, kes on nooremad kui 8 nädala vanused ja/või koertel, kes kaaluvad vähem kui 2 kg.”

Ma loodan, et kõik on sellega kursis ning oma kuni 2 kilo kaaluvatele koertele seda kindlasti ei anna. Küll aga puudub eestikeelses infolehes igasugune märge selle kohta, et alla 6 kuu vanustele kutsikatele ei ole see mõeldud. USA infolehel see kenasti olemas – mõeldud koertele üle 2 kilo (4,4 naela) ning üle 6 kuu vanustele koertele ja kutsikatele!

“Bravecto kills adult fleas and is indicated for the treatment and prevention of flea infestations (Ctenocephalides felis), and the treatment and control of tick infestations [Ixodes scapularis (black-legged tick), Dermacentor variabilis (American dog tick), Rhipicephalus sanguineus (brown dog tick), and Haemaphysalis longicornis (Asian longhorned tick)] for 12 weeks in dogs and puppies 6 months of age and older, and weighing 4.4 pounds or greater.

Bravecto is also indicated for the treatment and control of Amblyomma americanum (lone star tick) infestations for 8 weeks in dogs and puppies 6 months of age and older, and weighing 4.4 pounds or greater.”

Oscar sai seda sisuliselt 3 kuu vanusena. Seega jah… Aa ja lisaks on USA infolehel järgnev info:

“Bravecto ei ole tõestatud olema efektiivne 12 nädalase kestuse puhul alla 6 kuu vanustel kutsikatel”.

Seega miks ma seda kutsikale üldse annan?

Eestikeelne infoleht:

“4.7. Kasutamine tiinuse, laktatsiooni või munemise perioodil

Veterinaarravimi ohutus aretuses kasutatavatel, tiinetel ja lakteerivatel koertel on tõendatud. Lubatud kasutada aretuses kasutatavatel, tiinetel ja lakteerivatel koertel.”

Et siis ohutus on tõendatud? Mind tohutult huvitab kas sama ravimi puhul ei pea arvestama ülemaailmsete uuringute ja kõrvaltoimetega? Müstika…

USA infoleht:

“Aretusloomadel kasutamisel on teatatud kõrvaltoimetest. Enne aretuseks mõeldud emastel koertel kasutamist lugege jaotist Heakskiidu Järgne Kogemus ja Loomade Ohutus”.

Hmmm, ma nagu loeksin erinevate toimeainetega ravimite infolehti. Ma reaalselt kontrollin iga mõne aja tagant kas toimeained on ikka samad, sest reaalselt ühe ja sama ravimi kohta on täiesti erinev info.

USA ravimi infoleht toob muuhulgas eraldi välja järgneva info (eestikeelselt ma sellist infot ei leidnud):

“Fluralaneer kuulub isoksasoliinide klassi. Seda klassi on seostatud neuroloogiliste kõrvaltoimetega, sealhulgas värinate, ataksia ja krambihoogudega. Koertel, kes on saanud isoksasoliini klassi ravimeid, on teatatud krambihoogudest ning seda ka koertel, kellel pole kunagi varem krampe esinenud. Olla eriti ettevaatlik kasutamisel koertel, kellel on anamneesis krambid või neuroloogilised häired.

Muuhulgas esitati USA-s Bravecto tootja ehk Merck & Co Inc vastu ühishagi. Eks paistab kas see lõpeb nii nagu enamus non-disclosure settlement’iga ehk siis avaldamist keelava kokkuleppega või jõuab see päriselt õiglase kohtulahendini.

Parasiiditõrjevahendid – Nexgard

Nexgard on üks nendest, mille osas on kõige rohkem teatatud esinenud kõrvaltoimetest. Surmajuhtumeid on küll üsna vähe olnud, aga vaatame siis mida räägivad ravimi infolehed.

Eestikeelne ravimi omaduste kokkuvõte:

“4.4. Erihoiatused iga loomaliigi kohta

Parasiidid peavad afoksolaneeriga kokkupuutumiseks alustama toitumisega, seetõttu ei saa välistada puukidega levivate haiguste ülekandumise võimalust.”

Taaskord seesama küsimus, et kui ei ole kindlust, et puugihaigus on võimalik ära hoida, siis miks seda koeral kasutada?

“Ettevaatusabinõud kasutamisel loomadel

Puuduvad andmed ravimi ohutuse kohta kasutamisel kutsikatel vanuses alla 8-nädalat ja/või kaaluga vähem kui 2 kg. Sellistel loomadel on NexGard kasutamine lubatud vastavalt ravimit välja kirjutanud loomaarsti poolt tehtud riski/ohutuse hinnangutele.”

“4.7. Kasutamine tiinuse, laktatsiooni või munemise perioodil

Veterinaarravimi ohutus kasutamiseks tiinuse ja laktatsiooniperioodil või aretuses kasutatavatel koertel pole tõestatud. Kasutamine on lubatud vastavalt ravimit välja kirjutanud loomaarsti poolt tehtud riski/ohutuse hinnangutele.”

Mina oleksin väga ettevaatlik selle ravimi kasutamisel. Ja nagu ka teiste ravimite puhul, siis inimestele ülimalt ohtlik (aga miskipärast koerte puhul leitakse, et pole probleemi kasutada). USA infoleht:

“Hoiatused: Ei tohi kasutada inimeste puhu. Hoia see ning teised ravimid laste ulatusest eemal. Eksliku allaneelamise korral võta kohe ühendust arstiga.”

Kõrvaltoimete osas ütleb USA infoleht:

“Koertel on teatatud järgmistest kõrvaltoimetest teatamise sageduse kahanevad järjekorras: oksendamine, sügelus, letargia, kõhulahtisus (sh verine), anoreksia, krambid, hüperaktiivsus/rahutus, hingeldamine, erüteem, ataksia, dermatiit (sh lööve, paapulid), allergilised reaktsioonid, tursed (sh värinad).”

Looduslikud alternatiivid:

Mõningad looduslikud vahendid on:

  • küüslauk – koertele õigetes kogustes ohutu ja isegi kasulik;
  • eeterlikud õlid. Kõige levinumad on näiteks lavendel, piparmünt, sidrun. Kasuta 100% puhast eeterlikku õli ning lahjenda baasõliga enne koerale määrimist. Võid tilgutada paar tilka ka näiteks rätikule või buffile ning siis panna see koerale kaela;
  • sidrunilahus, millega piserdad koera enne välja minekut üle Sidrunilahus tee nii – kuumuta liiter vett keemiseni, siis keera tuli alt ja pane vette sektoriteks lõigatud sidrun. Jäta ööseks külmkappi seisma, hommikuks on lahus valmis. Pane pritspudelisse ning säilita külmkapis;
  • õunaäädikalahus – tee pritspudelisse valmis lahus ehk sega 50/50 veega. Pane pritspudelisse ning piserda koer enne õue minekut vahendiga üle. Säilita külmkapis! Kuna õunaäädikas kipitab nahal, siis veendu, et sa ei piserda lahust katkisele nahale!

Kokkuvõtteks

Keemilised parasiiditõrjevahendid on dr. Judy Morgani sõnul ühed hullemad asjad ning ütleb, et ta ei kasutaks neid mitte kunagi. Mida rohkem ma nende ravimite kohta loen ning inimeste lugusid kuulen, seda rohkem olen ma dr. Morganiga nõus. Kohe kindlasti ei tohiks sa anda parasiiditõrjevahendit samaaegselt vaktsiiniga. Kui midagi juhtub, siis tõstavad mõlemad tootjad käed üles ning süüdistavad kõrvaltoimetes teist ravimit. Dr. Judy Morgan räägib sellest oma videos.

Pea meeles, et kõrvaltoimed võivad tekkida kogu perioodi ajal, mil see toode peaks kaitset omama. Ehk kui toode peaks omama kaitset 3 nädalat, võivad kõrvaltoimed tekkida ka alles 2,5 nädalat peale toote manustamist. Kui toode peaks omama kaitset 3 kuud, võivad kõrvaltoimed tekkida ka alles 3-ndal kuul. Ükskõik millal kõrvaltoime tekib, anna see info edasi nii oma veterinaarile kui teavita ka Ravimiametit. Ja teata ükskõik millisest kõrvaltoimest, sest mida rohkem infot laekub, seda suurem on tõenäosus, et kunagi hakkab keegi selle teemaga tegelema.

Kuigi mina isiklikult ei kasutaks enam ühtegi keemilist parasiiditõrjevahendit, siis kõige “ohutumad” on neist täpilahused, sest kui reaktsioon tekib kohe, on sul võimalik osa mürki lemmikult maha pesta. Kui oled teinud süsti või andnud närimistableti, siis kõrvaltoime esinemisel pole midagi teha ja lihtsalt vaatadki pealt kuidas su koer on näiteks krampides. Ja krambid võivad jätkuda senikaua kuni vahend toimib (1 kuu või 3 kuud). Kindlasti tee ära kodutöö – uuri kõrvaltoimete kohta, loe nii eestikeelset infolehte kui USA infolehte ning küsi veterinaarilt küsimusi. Kui veterinaar ütleb, et toode on täiesti ohutu, siis suhtu sellesse väga kriitiliselt, sest mitte ükski toode ei ole täiesti ohutu.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk