Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Tasakaalustamata toit

Tagasi lehele Tervisenurk
tasakaalustamata toit

Tasakaalustamata toit

Sattusin hiljuti ühe Karen Shaw Becker vana video peale, kus ta räägib parimatest ja halvimatest toitudest, mida oma lemmikule anda. Ta ütleb väga selgelt, et toit mängib meie lemmikute tervise puhul ülisuurt rolli ning on 2 faktorit, millega tasub arvestada. Kõik toidud saavad teha tervisele nii head kui halba. Seega on meie lemmikute tervis meie endi käes. Väga selgelt ütleb ta, et tasakaalustamata toit on kõige halvem variant ehk isegi halvem kui toidupoodides müüdav kuivtoit. Toon allpool ära kiire ülevaate videos toodud aspektidest.

Kaks peamist faktorit, mida toidu puhul jälgida

  • Kõrge proteiini ja niiskuse sisaldus ning madal süsivesikute sisaldus. Niiskuse sisaldus on eriti oluline just kasside puhul, sest vähene niiskus tekitab palju probleeme, sealhulgas nt organite väärtalitlus (nt neeruhaigused). Kassid, kes söövad ainult kuivtoitu, riskivad kroonilise leebe dehüdratsiooniga. See on muideks ka põhjus, miks soovitatakse kassidele anda vähemalt 50% märgtoitu. Koerad & kassid on tegelikult loodud sööma toitu, mis sisaldab 70% niiskust (nt jänes ja rott).
  • Tasakaalustatud toit. Karen Shaw Becker rõhutab, et me peame veenduma, et toit, mida me ise teeme ja anname, on tasakaalustatud ehk me ei toimeta arvamise pealt. Reaalselt peab olema testitud, et toit täidab ära miinimum mineraalide, vitamiinide ja muude toitainete nõudmised. Müügil olevad kuivtoidud peavad alati vastama tootja riigi poolt esitatud miinimum nõuetele, toortoidu puhul veidi keerulisem.

Toitainete puudujäägid

Väga paljud annavad täna oma lemmikutele toortoitu tunnetuse järgi ning tihtipeale öeldakse, et ma saan ju aru kui tal midagi puudu jääb. Karen Shaw Becker ütleb, et toitaine puudujäägid tekivad koertel & kassidel oluliselt kiiremini kui inimestel. Toitaine puudujäägid tekivad siis, kui toit ei ole tasakaalustatud!

  • Kasvav kutsikas & kassipoeg – ilmsed märgid organite degeneratsioonist & luustiku probleemidest ilmnevad juba 2-6 jooksul pärast puuduliku dieedi tarbimist.
  • Täiskasvanud koer – eluohtlik organi degeneratsioon tekib 2-3 aasa jooksul pärast puuduliku dieedi tarbimist.

Ma olen kuulnud lugusid, kus kasvataja on keelanud kutsikale kuivtoitu anda ning käsib anda ainult ise tehtud putru. Järgmine kord, kui keegi teile sellise soovituse annab, küsige ka tõestust, et selline toit on päriselt tasakaalustatud!

Nimekiri parimatest toitudest halvimateni

  1. tasakaalustatud ise tehtud või müügil olev toortoit või ise valmistatud kodus küpsetatud toit. Selle eeliseks on see, et sa ise jälgid tooraine kvaliteeti (siin on märksõnadeks see, et toit peab olema kindlasti TASAKAALUSTATUD ning sa kasutad PARIMAT TOORAINET).
  2. inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud märgtoit
  3. inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud kuivtoit
  4. super-premium märgtoit
  5. super-premium kuivtoit
  6. veterinaaride poolt soovitatud märgtoit
  7. veterinaaride poolt soovitatud kuivtoit
  8. toidupoes müüdavad märgtoidud
  9. toidupoes müüdavad kuivtoidud
  10. poolniisked kotitoidud – ta ei soovita neid seetõttu, et need sisaldavad propüleenglükooli, mis on antifriisi teine nõbu ehk etüleenglükool. Nagu sa kindlasti tead, siis antifriis on koerale surmav.
  11. TASAKAALUSTAMATA kodus valmistatud toit (vahet pole kas toores või küpsetatud).

Kokkuvõtteks

Ei ole üllatav, et parimateks variantideks on kodus valmistatud toit või siis müügil olev toortoit. Küll aga tuleb selle puhul jälgida, et see toit on kindlasti TASAKAALUSTATUD. Karen Shaw Becker ütleb oma videos hästi, et kui sa jätad toidu tasakaalustamata, siis lähed sa automaatselt nimekirja lõppu ning annad oma lemmikule toitu, mis on kõige halvem variant üldse! Seega, kui tahad päriselt anda TASAKAALUSTATUD toitu, pead endale selgeks tegema kuidas jälgida, et toit pakub su lemmikule kõik vajalikud toitained (vitamiinid, mineraalid, aminohapped).

Kindlasti tasub tähele panna ka asjaolu, et veterinaaride poolt soovitatud toidud ei ole nii eesotsas, kui ilmselt paljud arvasid. Samuti tuleks igati vältida neid poolniiskeid kotitoite (paljudel juhtudel kasutatakse vist “eine” nimetust). See on eriti aktuaalne just kasside puhul, sest paljud kassiomanikud pakuvad kassidele just selliseid poolniiskeid toite.

Ma olen kogu aeg rõhutanud, et iga loom peaks saama toorest ning mida rohkem vaheldust sa talle pakud, seda parem on. Küll aga olen mina ka veendumusel, et kui pole vastavaid teadmisi, siis parem anna koerale 75% inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud märg- või kuivtoitu (märgtoit alati oma niiskuse tõttu parem variant) ning 25% toorest. Erinevad toortoidu spetsialistid on kinnitanud, et kui annad toorest kuni 25%, siis sa ei pea jälgima toore toidu tasakaalustatust.

Winner Plus märgtoidud, mis on valmistatud inimtoidu kvaliteediga toorainest leiad sa SIIT ja Winner Plus kuivtoidud, mis on valmistatud inimtoidu kvaliteediga toorainest, leiad sa SIIT.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Comments (6)

  • Lipoom ehk rasvkasvaja - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] kui oskad kokku panna päris tasakaalustatud toortoidu, siis kaalu oma koera üle viimist sellele. Kui sa tasakaalustatud toitu kokku panna ei oska, siis lisa oma koera toidule lihtsalt toorest või kaalu asendada 25% kuivtoitu toorega (selliselt ei pea jälgima tasakaalustatud aspekti). Loe ka Karen Shaw Beckeri hinnangut parimatest halvimate toitudeni ehk millist toitu tasub oma lemmikule anda. Artikli leiad SIIT. […]

    november 15, 2022 at 19:15
  • Toidu hind ja selle kujunemine - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] hunnikutest. Muuhulgas ütlevad ka holistilised veterinaarid, et me peaksime alati eelistama inimtoidu kvaliteediga toorainet. On ju ka ütlus, et me oleme need, mida me […]

    jaanuar 27, 2023 at 10:49
  • Allergia tekitajad ja nende vältimine - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] toorainest, mida ei peeta inimestele söömiseks ohutuks. Dr. Becker loetles ühes oma videos üles toidud parimatest halvimateni ning veterinaartoitude sarjad ei ole selle nimekirja […]

    märts 21, 2023 at 15:01
  • Riskid tahtes teha oma koerast vegan - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] Olenevalt olukorrast või koera suurusest, koerte arvust või lihtsalt sellest, et sa ei oska kokku panna tasakaalustatud dieeti, võib olla lahenduseks kuivtoidu ja toore kombo. Mitte ühelgi juhul ei soovita mina oma lemmiku laualt eemal hoida nii toores liha kui puu- ja köögiviljad, sest need päriselt panustavad sinu lemmiku tervisesse. Küll aga tasub jälgida mis kvaliteediga toitu sa oma lemmikule annad. Karen Becker tegi juba aastaid tagasi nimekirja parimatest toitudest halvimateni, mille sa leiad SIIT. […]

    märts 21, 2023 at 17:27
  • 6 tervise sammast - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] peame andma kehale seda, mida ta vajab ehk loomuomast toitu. Kui sul pole teadmisi tasakaalustatud toortoidu kokku panemiseks, siis mina ei soovita oma koera tervisega riskida. Parem otsi parima kvaliteediga […]

    aprill 20, 2023 at 22:29
  • Maksa ja neerude toetamine - FendaF - mõeldes Sinu lemmikule! Reply

    […] SIIT leiad tema nimekirja parimatest halvimate toitudeni! […]

    mai 12, 2023 at 15:39

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk