Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Porgand sinu lemmikule

Tagasi lehele Tervisenurk
porgand

Porgand sinu lemmikule

Porgand on üks odavamaid kohalikke köögivilju seega on selle abil väga odav parandada ka oma lemmikule antavat toitu. Porgand ei näe lihtsalt ahvatlev välja tänu oma erkoranžile värvile, vaid porgandil on ka väga palju kasusid. Nii öeldakse, et porgand annab lisatõuke nii silmanägemisele kui ka immuuntervisele. Lisaks sellele võib külmutatud porgand olla väga heaks abiliseks sinu hambaid vahetavale kutsikale, sest aitab vähendada hammaste vahetusest tulenevat valu. Porgandi imelise värvi annab köögiviljale beetakaroteen. Lisaks sisaldab porgand polüatsetüleene, millel on tugev antimikroobne ning antimükobakteriaalne toime. See mängib võtmerolli mükotoksiinide detoksifitseerimisel. Porgandite aurutamine ning püreestamine muudab porgandites olevate toitainete omastamise koera jaoks kõige lihtsamaks. Kui oled andnud oma koerale toorest porgandit, siis näed, et enamus porgandit tuleb lihtsalt tükkidena väljaheite sees välja ehk nad omastavad sellest vähem kasulikku. Kui sa ei anna oma lemmikule enda kasvatatud või mahepõllumajandusest pärit porgandit, siis peaksid porgandid enne koerale andmist kindlasti pesema ja koorima.

Beetakaroteen kui porgandi supervõime

Porgand sisaldab suures koguses beetakaroteeni, mis on fütotoitainete eelkäija ning lisaks ka karotenoid. Koertel suudab keha seda muundada A-vitamiiniks, kassid peavad saama A-vitamiini otse lihaallikatest. Beetakaroteen annab ka porgandile selle erkoranži värvuse. Beetakaroteeni peetakse immuunsüsteemi tugevdamise jaoks üheks olulisemaks toitaineks. Ühes uuringus tegid teadlased beetakaroteeni kohta järgneva järelduse:

“Kokkuvõtlikult võib öelda, et vanematel koertel on nooremate kontrollkoertega võrreldes madalam immunoloogiline reaktsioon. Beetakaroteeni lisamine taastas oluliselt vanemate koerte immuunvastuse, võrreldes nende vanuses olevate kontrollkoerte ja ka nende nooremate kolleegidega.”.

Lisaks muutub meil kõigil vananedes nägemine kehvemaks, nii ka koertel. Ka siinkohal võib appi tulla beetakaroteen koos teiste karotenoididega. Ajakirjas Journal of Nutritional Science avaldatud uuring näitas, et karotenoide saanud koertel paranesid mitmesugused nägemisfunktsioonid.

Porgand ning teised fütokemikaalid

Lisaks beetakaroteenile sisaldab porgand ka muid fütokemikaale, nimelt fenoole, polüatsetüleene ning askorbiinhapet. 2019. aasta uuringu kohaselt võivad kõik need ained omada sinu lemmiku tervisele täiendavat kasu:

“Need kemikaalid aitavad vähendada vähi ja südame-veresoonkonna haiguste riski nende antioksüdantsete, põletikuvastaste, plasma lipiidide modifitseerimise ja kasvajavastaste omaduste tõttu”.

Fenoolid toimivad antioksüdandina, mis kaitseb vabade radikaalide eest.

Polüatsetüleenide in vitro uuringud näitavad aga potentsiaali vähi vastu. Need on erinevatele vähirakuliinidele mürgised ning lisaks on neil tugevad “seenevastased, põletikuvastased ja trombotsüütide agregatsioonivastased omadused”. Polüatsetüleenid aitavad kaasa ka keha detoksil mükotoksiinidest, sh. aflatoksiin B1. Mükotoksiinidega saastumine on lemmikloomatoidu tagasivõtmise üks peamisi põhjuseid. Lisaks näitavad erinevad uuringud, et paljud lemmikloomatoidud sisaldavad mükotoksiine, mis võivad kahjustada lemmiku organeid ning põhjustada haiguseid.

Askorbiinhape on üldtuntud kui C-vitamiin ning tegemist on väga olulise toitainega. Canadian Journal of Veterinary Research andmetek on C-vitamiin “kollageeni, karnitiini ja norepinefriini biosünteesis osalevate ensüümide jaoks” ülioluline kofaktor.

Muuhulgas on C-vitamiinil antioksüdantsed omadused.

Kuidas lemmikule porgandit anda?

Kui annad oma koerale porgandit toorelt, siis soovitab dr. Becker lõigata porgand suupärasteks tükkideks, et neid oleks kerge närida  Toores porgand tuleks hoolikalt pesta ning koorida – seda eriti juhul, kui porgand ei ole pärit mahepõllumajandusest.

Lisaks annab dr. Becker porgandi andmiseks oma lemmikule järgmised soovitused:

  • lisa riivitud porgandit oma lemmiku toidule;
  • keeda porgand, püreesta ning sega oma lemmiku toiduga;
  • lõika porgandid viiludeks ning kuivata need ahjus või toidukuivatis. Kuivatatud porgandiviilud on suurepärased pika säilivusega maiuspalad;
  • kui su koeral on tundlik kõht, on soovitatav porgandit enne koerale andmist aurutada;
  • järelevalve all võid anda suuri külmutatud porgandeid kutsikale närimiseks. Need võivad olla närimismänguasjade odavam alternatiiv ning leevendada nii hammaste vahetusega seotud valu kui ka parandada hammaste tervist.

Kokkuvõtteks

Porgand on kindlasti üks nendest köögiviljadest, mida võiks oma lemmikuga jagada. Muuhulgas on öeldud, et toore porgandi närimine aitab hoida ka hambaid puhaste ja tervetena. Jah, toorest töötlemata porgandist ei omasta koer küll palju toitaineid, aga kõike korraga ongi keeruline saavutada. Kuna porgand on aga üsna odav köögivili, siis tasub anda osa porgandit tervena hammaste hoolduseks ning siis osa porgandist töödelda eelpool toodud soovituste kohaselt ja lisada lemmiku toidule.

Dr. Becker rõhutab, et internetis levib ohtralt väärinformatsiooni paljude tervislike puuviljade, köögiviljade, pähklite ja seemnete kohta. Seda eelkõige seetõttu, et tihti loetletakse kõik potentsiaalsed riskid kui “toksilised”. Sellisteks on näiteks ületarbimise oht, mis põhjustab seedetrakti probleeme või siis liiga suurte tükkide pakkumine, mis võib põhjustada lämbumist. Kahjuks ajavad sellised väärinformatsioonid paljud lemmikloomaomanikud segadusse.

Porgandil pole aga ühtegi nendest probleemidest ning seda eriti veel juhul, kui lõikad porgandi väga väikesteks tükkideks, et vältida lämbumisohtu. Ja muidugi anna porgandit kui ka ükskõik millist teist puu- ja köögivilja mõõdukas koguses.

Võimalusel peaksid porgandi puhul eelistama mahatoodangut, sest poes müüdavad porgandid võivad olla üle pihustatud pestitsiididega. Keskkonnatöörühma (Environmental Working Group) andmetel olid porgandid nende juhendis (2021 Shopper’s Guide to Pesticides in Produce) 25-ndal kohal.

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk