Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kuumarabandus koertel

Tagasi lehele Tervisenurk
kuumarabandus

Kuumarabandus koertel

Tihtipeale arvatakse, et meie lemmikud on mingid “müstilised” olendid, keda ei peaks kimbutama samad mured mis inimesi. Tegelikkuses ohustavad aga meie lemmikuid samad asjad ka mis meid ning üheks selliseks on kuumarabandus. Kindlasti tuleb just lemmikute puhul olla ülimalt tähelepanelik ja ettevaatlik, sest nemad ei oska ise abi paluda. Toon seekordses blogis välja mis on esmased kuumarabanduse sümptomid ning mida ette võtta kui tõesti peaks selline olukord tekkima.

Kiire ülevaade artiklist

 

Mida kujutab endast kuumarabandus?

Koertel esineb kuumarabandust siis kui ta ei suuda ise reguleerida oma kehatemperatuuri. Meie koerad ei higista samamoodi kui me ise. Neil on higinäärmed kõigest ninal ja käpapatjadel ning tema ainus päris vahend enda jahutamiseks ülekuumenemise korral on hingeldamine, millest aga ei pruugi abi olla.

Kuumarabandus koertel on üliohtlik, kuna see võib põhjustada püsivat aju- või organikahjustust.

Koera tavapärane kehatemperatuur on vahemikus 38 kuni 39,5 kraadi. Kuumarabandus tekib siis, kui koera kehatemperatuur on üle 40,5 kraadi. Umbes 41-42 kraadi juures võib tekkida ka pöördumatu organikahjustus. Samuti võib see põhjustada surma. Hea mõte on alati hoida läheduses kraadiklaas ning kui kahtlustad, et su koeral võib olla kuumarabandus, mõõda ta kehatemperatuuri.

Kindlasti ole ettevaatlik ning jälgi oma koera, kui tegemist on väga sooja ilmaga. Kui jätad oma koera päevaks üksinda õue, siis kindlasti jälgi, et tal on võimalus minna kuskile varju ning samuti, et tal on piisavalt oidu, et seda võimalust kasutada. Osad koerad keelduvad maja eest lahkuma, isegi kui sinna paistab kogu aeg päike, kuna valvavad. Mida kauem su lemmik kuumarabanduse käes vaevleb, seda suuremad on kahjud.

Kuumarabanduse sümptomid

Mõned kuumarabanduse sümtomid on:

  • liigne hingeldamine
  • liigne vee joomine
  • klaasistunud pilk
  • hüperventilatsioon (kiire hingamine)
  • suurenenud süljeeritus
  • kuivad igemed, mis on kahvatud või hallikad
  • ere või tumepunane keel või igemed
  • kiire või ebaühtlane pulss
  • nõrkus, taarumine, segadus, tähelepanematus
  • oksendamine
  • kõhulahtisus
  • rektaalne verejooks
  • kokku kukkumine

NB! Rohkem on ohustatud lömmis ninaga tõud nagu nt mopsid ja bokserid, samuti vanemad koerad ja kutsikad. Koerad, kellel on ka mõni terviserike, võivad samuti kiiremini üle kuumeneda.

Kindlasti on vaja koheselt reageerida. Kui su koer maha ei jahtu, võib tema hingamine aeglustuda või üldse lõppeda. Samuti võivad teda tabada atakid või ta võib langeda koomasse.

Kuumarabandus – esmane abi kodus

Kui su koera on tabanud kuumarabandus, siis arvesta, et olukord halveneb väga kiiresti, seega on vaja probleemi korral kiiresti tegutseda.

Toimeta koer varju

Kuna kuumus on ilmselge süüdlane, siis on vaja koer esimesel võimalusel ära viia otsese päikesevalguse käest ning jahedamasse kohta. Leia varjune koht mõne puu all, eelistatavalt muru peale, sest see on jahedam kui nt asfalt või betoon.

Jahuta teda veega

Vala vett koera reie siseküljele ning kõhule, kuna seal on rohkem suuri veresooni, lisaks ka käpapatjadele. Kasuta kraanist või voolikust voolavat vett. Kui oled väljas jalutamas, küsi naabrilt, kas saate tema kraani või voolikut kasutada!

NB! Kui su koer on vee järgi hull, siis ole ettevaatlik, et ta voolikust suures koguses vett endale sisse ei kahma.

Lase tal õhu käes jahtuda

Et aidata oma koeral jahtuda, jälgi, et vesi, mida sa talle valad, saab ka aurustuda ehk ära kata teda märja rätiku või tekiga. Teda kattes tekitad sa sauna efekti, mis ei lase veel aurustuda. Lase tal olla õhu käes ning eemal kinnistest aladest nagu nt aedikud. Kui sa saad ta kuskile ventilaatori või konditsioneeri lähedale või õues tuulisesse kohta, siis see aitab tal maha jahtuda.

Hoia teda liikumises

Kui su koer hakkab vaikselt jahtuma, siis julgusta teda seisma või aeglaselt ringi liikuma. Nimelt tahad sa, et maha jahtuv veri liiguks mööda tema keha ringi.

Paku talle väikeses koguses jahedat (mitte külma) vett

Kindlasti ära lase tal ahmida sisse palju vett liiga kiiresti, kuna see võib esile kutsuda oksendamist või puhitust. Samas peab ta olema hüdreeritud. Kui ta keeldub veest, siis paku talle kana- või veisepuljongit.

Vii ta veterinaari juurde

Kui su lemmik hakkab maha jahtuma, vii ta koheselt veterinaari juurde. Sa ei taha oma koera liiga maha jahutada, sest niimoodi võid sa riskida juba alajahtumisega.

Isegi, kui sulle tundub, et su koeral pole midagi viga, vajab ta veterinaari poolset ülevaatust. Tema organid võivad olla saanud kahjustada, mida sina lihtsalt ei näe. Kuumarabanduse tagajärjed võivad kesta isegi 48 kuni 72 tundi.

Kõige tavalisem kuumarabanduse järgne surmapõhjus on dissemineeritud intravaskulaarne koagulatsioon (vere hüübimissüsteemi aktiveerumise häire, mille tagajärjel kulutatakse ära vere hüübimistegurid). See juhtub siis, kui veri hüübib kogu kehas. See võib ilmneda tunde või päevi pärast kuumarabanduse episoodi. Seega kindlasti vii oma koer veterinaari juurde kontrolli.

Homöopaatia

Koera maha jahutamine ning ta veterinaari juurde viimine on kriitiline. Kui sul on aga käepärast homöopaatilised terad, võivad need abiks olla. Eelista kas 6C või 30C võimsusega terasid. Kui sul on muu võimsusega, siis kasuta mis iganes sul käepärast on. Vali terad, mis kõige paremini sobib tema sümptomitega. Anna 3-4 doosi (1 doos on reeglina 3 tera) iga 5-15 minuti järel. Kui üks vahend ei aita, siis proovi mõnda teist nimekirjas.

Belladonna – su koeral on punased, laienenud pupillid, pulss on katkendlik ning ta kuumab või on isegi koomas. Vii ta veterinaari juurde nii kiiresti kui võimalik!

Aconitum napellus – see on hea valik kuumarabanduse esimese sümptomi korral. Su koer võib tunduda väga kartlik või ärev.

Gelsemium – su koer võib tunduda väga nõrk ning tal võib esineda lihasvärinaid.

Glonoinum – sellest võib abi saada kui su koer kuumeneb üle liigsest päikese käes viibimisest. Ta võib oksendada ja tal võib esineda nõrkust. Ta süda võib puperdada. Ta kõrvad ja igemed võivad tunduda punastena või siis vahelduda punasest kuni kahvatuni. Tema silmad võivad tunduda punased ja jõllitavad, puurivad või kuivad.

Kuidas kuumarabandust vältida?

Kuumarabandus on välditav, kui sa võtad kasutusele mõningad ettevaatusabinõud. Pea meeles järgmisi nippe, ükskõik kas sa lähed koeraga matkama või ta mängib aias:

  • arvesta alati temperatuuriga ning kuumarabanduse potentsiaaliga
  • otsi kohti, mis pakuvad koerale varju otsese päikese eest
  • jälgi, et su koeral oleks alati ligipääs jahedale, puhtale veele ning võimalus ennast maha jahutada. Kui lähed temaga jalutama/matkama, võta kindlasti kaasa piisavalt joogivett, mida sa saad talle pakkuda kui ta lõõtsutab
  • kui su koerale meeldib ujuda, siis kuumadel päevadel on väga hea mõte viia ta jalutama metsa, kus läheduses on kas meri, oja, jõgi või järv
  • kui su koer on kuumale väga tundlik, siis kaalu talle jahutusvesti või bandana (kaelaräti) ostmist
  • sooja ilmaga ära jäta kunagi oma koera pargitud autosse – isegi siis, kui jätad konditsioneeri tööle. Konditsioneer võib üles öelda ning siis muutub autos õhk kuumemaks kuna auto hakkab külma õhu asemel sooja puhuma
  • ära aja oma pikakarvalist või aluskarvaga koera suveks paljaks. Sulle võib tunduda, et tal on siis jahedam, aga see tegelikult suurendab ülekuumenemise riski. Muuhulgas riskid nahapõletusega.

Kokkuvõtteks

Kuumarabanduse vältimine on tegelikult meie kui omaniku asi. Kõik koerad ei pruugi ise päikese käest ära minna, sest on omanikus nii kinni. Seega pead sa omanikuna ise jälgima mis hetkel on oht, et su koer hakkab üle kuumenema ning siis on ta sisuliselt vägisi vaja viia varjulisse kohta jahtuma.

Kindlasti ei ole hea mõte võtta koera kaasa randa! Ja seda eriti kutsikate, eakate koerte kui lömmis ninaga tõugude puhul – ülekuumenemise oht oluliselt suurem.

Jälgi kuuma ilmaga alati, et su koeral oleks ligipääs puhtale, jahedale veele – pane kasvõi mitu kaussi. Kui su koer armastab vett, siis kaalu võimalust panna talle kuskile aeda lastebassein, kus saab ennast kõhuli sisse visata.

Turvalist ja ohutut suve!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk