Toidu vahetamine – miks?
Juba lapsepõlvest on mulle kaasa antud teadmine, et ka koertele võiks aeg-ajalt pakkuda maitsevaheldust. Kui mina väike olin, siis sõid koerad sama toitu mida me ise, sest kuivtoitu lihtsalt sel ajal saada ei olnud. Ja see oli ka põhjuseks, miks toidu vahetamine toimus üpris tihti. Täna aga soovitatakse teadmatusest, et kui leiad ühe toidu, mis koerale sobib, siis ei ole põhjust toitu vahetada. Mida rohkem ma seda teemat uurinud olen, siis tegelikult soovitatakse toitu vahetada proteiini mõttes just seetõttu, et me ei tekitaks ise tahtmatult oma koerale toidutalumatust või allergiat. Mida toidu vahetamisel veel silmas pidada?
Lisaks võimalikule toidutalumatuse või allergia kujunemisele toome välja veel põhjuseid toidu vahetamiseks:
- Koerad, nagu kõik imetajad, on loodud tarbima erinevaid toite ning omandama neist erinevaid vitamiine ja mineraale. Koerad ei ole loodud sööma ainult lamba- või kanaliha, vaheldus pakub nende kehale vajalikku mitmekesisust.
- Ilmselt ei ole olemas kuivtoitu, mis sisaldab absoluutselt kõike koerale vajalikku. Seetõttu on hea perioodiliselt vahetada toite, välistamaks toitainete puudujääkide tekkimist.
- Mitmekesisus toob ellu vürtsi. Kas sa ise tahaksid süüa iga päev, 3 korda päevas ühte sama toitu ja niimoodi aastaid? Vahetades aeg-ajalt kuivtoitu aitab tagada, et tal ei saa oma toidust kõrini ega teki tülgastust. Toidu vahetamine ei muuda koera valivaks, sest me ei meelita teda millegi ahvatlevaga sööma vaid pakume talle oodatud vaheldust.
Kas ma peaksin vahetama iga kord ka kaubamärki?
Selleks ei ole kindlasti vajadust, kui oled leidnud toidu, mis su koerale päriselt sobib (korras väljaheide, pärakupaunade tühjendamine iseseisvalt, kõhugaaside puudumine jne). Küll aga tasub vaadata koostisaineid. Nt Winner Plusi kuivtoitude osas on hea vahetada toite sarjade lõikes – külmpress, monoproteiin, holistiline (kõigis on mõningal määral erinevad koostisained). Kindlasti aga jälgi, et vahetad loomset proteiini, kui võtad uue toidu.
Kui tihti ma peaks toitu vahetama?
Soovitus on, et minimaalselt võiks toitu vahetada vähemalt iga kolme kuu tagant. Aga kindlasti võib vahetada tihedamini. Mida suurem koer, seda lihtsam on vahetada, kuna suur koer reeglina sööb ühe suure koti kuu jooksul ära ja ongi põhjus olemas, et osta teist proteiini sisaldav toit. Küll aga tasub arvestada oma koera eripäradega – kui sul on väga õrna seedimisega koer, siis pigem vaheta toitu harvemini ning mine teisele proteiinile üle järk-järgult (lisa kõigepealt 25% uut toitu ning suurenda seda vaikselt 100%-ni).
Kui palju erinevaid toite vaja on? Kas ma tohin sama toitu uuesti kasutada?
Soovitus on, et võiks olla vähemalt kolm või neli erinevat toitu (erinev loomne proteiin ning erinev peamine komponent). Näiteks külmpress on meil maisiga (GMO vaba), monoproteiinid on riisiga ning holistiline sari kartuliga. Kindlasti tohib sama toitu uuesti kasutada, eriti kui su koerale see väga hästi sobib. Ja see, kuidas sa toite vahetad sõltub täitsa sinust ja su koerast. Nt kui su koerale väga meeldib külmpress, siis võid alustada külmpressist, siis anda vahepeal holistilist toitu, siis uuesti külmpressi, siis monoproteiini ja siis kasvõi uuesti külmpressi.
Kas mitme erineva toidu kokku segamine annab sama efekti?
Mitme toidu koos andmine aitab küll kaasa toitumisvajaduse tagamisele (ernevad koostisained sisaldavad erineval määral vitamiine ja mineraale), aga see ei paku su koerale vajalikku mitmekesisust ning seega ei aita kaasa võimaliku toidutalumatuse/allergia tekkele. Mitme toidu samaaegne kasutamine on isegi kehvem variant, kuna su koer puutub hoopis rohkemate asjadega pidevalt kokku ning kui peaks tekkima allergia, siis on võimalikke põhjustajaid rohkem. Kui sa kindlasti tahad mitut toitu korraga anda, siis vaheta ka toite, mida sa korraga annad.
Kas ma peaksin toitu vahetama järk-järgult?
See on kindlasti vähemalt esimestel kordadel väga tark tegu. Paljudel koertel võib toiduvahetusega esineda kas kõhugaase või kõhu lahtisust, mida aitab vältida uuele toidule järk-järgult üle minemine. Alusta 25% uut toitu ning 75% vana toitu, anna 2-3 päeva ning kui ei teki kõhugaase või kõhulahtisust, siis paku koerale 50/50 segu. Jällegi anna paar päeva seda segu ning kui midagi ei juhtu, siis suurenda 75/25 seguni ja paari päeva pärast juba 100% uut toitu. Kõhugaaside ja/või kõhulahtisuse korral ära suurenda uue toidu osakaalu kuni probleemi lahenemiseni. Kui sa aga tead, et su koer kannatab ilma probleemideta toidu vahetamist, siis võid teisele toidule üle minna päevapealt. Õpi oma koera tundma :).
Kas toidu vahetamine ei muuda mu koera pirtsakaks?
Ei muuda :). Pigem on sellel vastupidine efekt ning säilitab koeral toidu vastu huvi (eriti hea, kui sa tead 3-4 toitu, mida su koer hea meelega sööb). Reeglina muudame me ise koerad pirtsakaks pakkudes talle toidu vastu huvi mitte üles näitamisel erinevaid ahvatlusi (vorst, juust, kodujuust vms). Sarnaselt lastele õpib koer väga kiirelt selgeks, et mitte söömine tähendab millegi parema saamist. Teada tuntud tarkus – paku oma koerale süüa kindlatel kellaaegadel ning võta toit eest, kui koer pole toitu ära söönud umbes 20 minuti jooksul. Ära paku talle enne järgmist söögikorda mitte midagi muud (sealhulgas maiuseid).
Kas toidu vahetamisel on veel mingid hüved?
Kindlasti tasub hoida silm peal toitudel, mis saadaval on. Ka koeratoidu osas tehakse pidevaid parandusi, seega toidud, mis kunagi võisid olla parimad, ei pruugi seda enam olla. Sest turule tuuakse tooted, mis vastavad juba uutele, kõrgendatud nõudmistele. Kui sa mõtled ka ajaloo peale, siis ei ole koeratoit olnud alati kõrge kvaliteediga toode (vanasti tehti koeratoitu reeglina jääkidest, mitte ei kasutatud kõrge kvaliteediga toorainet). Kindlasti ära lange lõksu arvates, et täna parim saadaolev on alati parim!
Kokkuvõtteks
Kuna minu enda koerad on tänaseks üsna tugeva seedimisega, siis mina vahetan peale igat kotti proteiini ehk söövad aeg-ajalt lõhet, siis kana, siis lammast ja siis parti. Kusjuures Ossul oli väiksena üpris tundlik seedimine, aga toidu pidevate vahetamistega oleme saanud ka tema seedimise tugevamaks. Aeg-ajalt vahetavad nad ka veel ise omavahel toite (nt praegu sööb Faddy Delicate toitu, kanaga, ning Ossu sööb hetkel monoproteiiniga toitu Lõhe & Riis).
Kui sa ei ole kindel kas sinu koer üldse on valmis mingit teist toitu sööma, siis tule meile koos koeraga külla või kirjuta meile :). Loe ainulaadsest kuivtoidu bufeest SIIT.
Refereeritud artiklist:
Lisa kommentaar