Hotspot – kuidas ravida?
Hotspot on reeglina nende koeraomanikele tuttav, kelle koeral on aluskarv ning kõige hullem selle puhul on, et kui see juba korra tuleb, siis see kipub korduma. Oma koerte puhul võin õnneks öelda, et meil seda väga tihti ei ole olnud, aga Faddyl siiski korra hakkas kurgu alla tekkima. Ajasin siis sisuliselt kogu kurgualuse paljaks ning õnneks saime ka kiirelt jagu. Põhirõhk hotspoti puhul ongi kiire reageerimine ning naha paljaks ajamine. Aga alustame algusest.
Mis asi on hotspot?
Hotspot on tegelikult naha immuunvahendatud reageering ning esineb punaste, niiskete, ärritunud ning mõnikord limaskestade nahakahjustustena. Need ilmuvad väga äkki ning võivad esineda üle kogu keha. Lisaks tuleb neid kiiresti hakata ravima, sest nad levivad väga kiiresti.
Hotspot on koertel teada ka kui äge niiske dermatiit. Muuhulgas võib hotspot alguse saada allergilisest reaktsioonist, putuka hammustusest, kehvast nahahooldusest või mõnest olemasolevast haigusest. Lisaks võib hotspoti põhjustada ka tüdimus või stress! Ja ohustatud on eelkõige pikakarvalised ja paksu karvaga tõud.
Tüüpilised hotspoti kohad on:
- näo külg (põseosa)
- kael
- rinnak
- tagumine osa (jälgi eriti reie pealiskülge, millel koer lamab)
- saba ülaosa
Mis võivad tekitada hotspoti?
Hea oleks aru saada miks hotspot võis tekkida. Otsi vastuseid järgnevatele küsimustele:
- Kas ta on olnud kuskil, kus teda on võinud hammustada mõni putukas?
- Kas ta käis nt ujumas ning nüüd lamab märg karv vastu pinda, kust õhk läbi ei käi ehk nahale ei pääse õhk ligi? Jälgi just pika ja paksu karvaga koeri!
- Kas ta on söönud miskit uut, mis võis tal tekitada allergilise reaktsiooni?
- Kas ta võib olla allergiline keskkonnamõjudele? Nt hallitus või ka õietolm võivad olla süüdlased! Samuti ka nt saastunud tiigivesi.
- Kas tal on mõni valus koht (nt põlve või puusavalu), mida ta on lakkunud või närinud?
- Kas tal võivad olla kirbud? Kirbuallergia dermatiit võib muuhulgas tekitada hotspoti!
- Kas ta vaevleb igavuse käes või saab piisavalt liikuda ning vaimset tegevust?
- Kas ta ärritub, kui peab üksi kodus olema?
- Kas koduses olukorras on toimunud miskit muud, mis võiks tal stressi tekitada?
Eriti oluline on põhjusest aru saada kui tegemist on pidevalt korduva probleemiga.
Hotspote jagatakse muuhulgas akuutseteks ja kroonilisteks. Akuutseteks peetakse neid, mis on tingitud kas kirbu hammustusest või allergilisest reaktsioonist. Need reeglina tulevad ja ka kaovad kiiresti. Kroonilised võivad aga viidata mõnele sügavamale haigusele – nt maksahaigused, immuunhaigus, lihaspinge, valu või vigastus.
Loomulikult on alati võimalus lasta arstil välja kirjutada antibiootikum ning selleks korraks probleem ära lahendada. Aga ma olen aastatega õppinud, et antibiootikumid võiks ja peaks olema kasutusel kõige viimases hädas. Nimelt nahaprobleemid ei ole kunagi “lihtsalt nahaprobleemid” vaid selle taga on mingi muu põhjus. Seepärast on ka oluline aru saada miks hotspot üldse tekib! Antibiootikum kõigest surub sümptomid maha, mitte ei ravi algpõhjuseid. Seega võib hotspot olla jälle kiirelt tagasi, kuna algpõhjus on välja ravimata. Vahemärkusena – samal põhjusel võib ka toidu vahetusel algselt minna nahaprobleem (nt kõõm) tugevamaks, kuna keha hakkab võitlema tegeliku algpõhjusega.
Mida kodus hotspotiga ette võtta?
Esimene asi on kindlasti leemendava koha karvadest puhtaks ajamine! Seda tuleb teha igal juhul, kuna muidu te kindlasti sellest lahti ei saa. Ja kindlasti ajage karva ära nii palju, et tervet (kahjustamata) nahka on paar sentimeetrit igale poole. Nimelt hotspot otsib sooja ja niisket kohta ning paljas nahk seda ei ole! Kui oled karva ära ajanud, siis peaksid koha desinfitseerima. Üheks variandiks on nt Braunol nahalahus. Toimeaineks on povidoon-jood ning see on hea just kontrollimaks nahabaktereid, lisaks on tegemist orgaanilise joodiga ning sellel puuduvad kõrvaltoimed. Küll aga ei soovitata joodi väga pikalt kasutada, kuna see võib paranemist edasi lükata. Lahusta seda vees kuni tekib jäätee värvus ning siis kanna pehme lapi või haavatampooni abil haavale. Korda vähemalt 2-3 korda päevas.
Kindlasti pea meeles, et kui sa ei saa koduste vahenditega hotspoti kontrolli alla, siis mine arsti juurde. Hotspot võib lõppeda ka bakteriaalse infektsiooniga.
Kodused vahendid hotspoti algfaasis:
- Himaalaja sool – see on efektiivne antibakteriaalne ravi, mis aitab võidelda põletikulise hotspotiga. Küll aga tasub otsida siiski võimalikult puhast himaalaja soola. Soola nimelt lõhatakse ning mida odavam sool on, seda suurem on risk, et see sisaldab ka lõhkeainejääke. Tee lahus – 1 teelusikatäis soola 1 tassi (200 ml) sooja vee sisse. Pese õrnalt selle lahusega hotspoti ning kuivata pehme rätikuga. Kasuta seda vähemalt paar korda päevas! Efektiivsuse koha pealt – kui su koer hotspot ei aja vett välja ning ei ole väga valus (ehk on alles algfaasis), siis vähem kui nädalaga võid sa hotspotist lahti saada.
- Saialill – vähendab sügelust ja põletikku ning soodustab nahakudede kiiret paranemist. Teadaolevalt on saialill ülimalt efektiivne just sügeluse vähendamiseks. Meie apteekides on müügil saialilletinktuur, mille abil saad teha ise saialille loputist. Võta 1/4 tl lauasoola, 1 tass filtreeritud vett ning 20-40 tilka saialilletinktuuri. Sega sool ja vesi omavahel ning lisa saialilletinktuur. Määri puhta haavatampooniga haavale 2-4 korda päevas. Kui su koer näitab välja selget ebamugavust, siis mine arsti juurde. Võin oma kogemusele tuginedes kinnitada, et saialilletinktuur päriselt teeb hotspotiga imesid :).
- Naistepuna – taaskord väga hea vahend hotspotiga võitlemiseks. Eriti hea kui seda segada saialillega. Koos aitavad nad vähendada valu, põletikku ning aitab kaasa paranemisprotsessile. Tee vahend – lisa 12-15 tilka nii naistepuna kui saialille tinktuuri 1 tassi sooja vette. Ja siis kasuta seda vett nii tihti kui vaja, et hoida ära sügelust ning hoida hotspoti puhtana. Kuivata nahk, kui oled puhastamise lõpetanud.
- must tee – kuna hotspot kipub olema väga niiske, siis kasuta musta teed, et seda kohta kuivemaks teha. Musta tee tanniinid võivad aidata nakkust peatada ja aidata sellel paraneda. Kasuta 1 teekotikest tassi vee kohta. Lase jahtuda ning siis võid kas teekotikese või haavatampooniga kanda tee hotspoti peale. Hoia seda seal mitu minutit (või isegi kauem), kui koer lubab.
- homöopaatilised vahendid – ma siin pikalt ei peatu, kuna neid saab spetsialistide käest ning nemad oskavad teid juba ise juhendada, kui olete valmis homöopaatilisi vahendeid kasutama. Küll aga toon siin ära, millised terad võivad aidata – Apis, Belladonna, Calendula, Aconite, Pulsatilla, Graphites, Mercurius, Rhus tox, Arsenicum. Kindlasti jaga infot mis seisus/staadiumis sinu lemmik on, et oleks võimalik leida õige tera.
Üldine hooldus
Jälgi, et su koeral oleks piisavalt mentaalset ja füüsilist tegevust – tõmbab tähelepanu ära ebamugavustundelt ja valult, mis hotspotiga kaasneb. Lisaks soovitatakse anda juurde:
- pre- ja probiootikumid (nt keefir või Saccharomyces boulardii – pärmilaadne organism)
- seedeensüümid (looduslikud on nt papaia, melon, keefir, kookosvesi)
- vajalikud rasvhapped (omega-3). Osta kvaliteetset lõheõli ning lisa seda toidule. On teada, et rasvhapped on taastava toimega nahale.
- antioksüdandid
- vitamiin C – koerad toodavad seda reeglina ise
- vitamiin E – taimsed õlid
- flavonoidid – enamus ürtides, juurviljades, puuviljades ja marjades. Mida erksam on värv, seda suurem on flavonoidide sisaldus
- polüfenoolid – suur kontsentratsioon punastes puuviljades.
Kui sinu koer hakkab kuskilt ennast rohkem kratsima või nakitsema,siis ürita aru saada mis seal karva all toimub – seal võib olla juba hotspoti alge, mis teda sügelema ajab. Ja igal juhul jälgige oma koera hotspoti arengut – kui läheb väga laialdaseks (üle peopesa suurune), siis minge kindlasti arsti juurde. Kindlasti on kõige olulisem karvade maha ajamine – mida puhtam nahk on, seda väiksem on võimalus, et see levima hakkab.
Abiks võivad olla ka mesi (toormesi ehk kuumutamata) ja kookosõli. Mõlemal on antibakteriaalsed omadused ning on öeldud, et ükski bakter ei suuda mees elus püsida üle 24 tunni. Küll aga mina ei soovita neid paksu kihina peale määrida vaid pigem määrida õhuke kiht haavatampoonile ning see asetada hotspoti kohale. Oscari puhul 12 tundi hoides mett hotspoti kohal vähendas oluliselt punasust. Kauem ei soovita ma hoida, sest nahk ei saa õhku ning hotspot vajab kuivamiseks õhku!
Arvesta, et ennetamine on hotspoti puhul oluliselt lihtsam kui selle ravimine!
Refereeritud artiklitest:
Comments (2)
Kas Hotspoti võib ravida Klotrimasoolkreemiga?
Kuna hotspoti puhul on tegemist bakteriaalse infektsiooniga, aga klotrimasool on seenevastane lahus, siis klotrimasooli hotspoti puhul ei kasutata.