Toidukogused ja kuidas neid arvutada?
Toidukogused on teema, millest väga palju ei räägita, sest üldiselt arvatakse, et koerale antakse ainult kuivtoitu ning soovitatud kogused on ju paki peal kirjas. Küll aga tuleks arvestada ka seda, et koerte metaboliseeritava energia hulk erineb isegi kuni 20%, seega tuleb enamus juhtudel seda paki peal olevat kogust korrigeerida just enda koerale vastavalt. Keerulisemaks muutub toidukoguse arvestamine aga siis, kui anda koerale kombot ehk lisaks kuivtoidule antakse juurde ka toorest ja miks mitte ka märgtoitu. Üritan seekordses blogis sellesse veidi selgust tuua.
Minu koerad söövad totaalset kombot – nende toidulaual on peamiselt küll kuivtoit (praeguses elukorralduses on see kõige mugavam), aga lisaks saavad nad nii toorest kui ka märgtoitu. Kui Ossu on mul pigem kõhnakene ning tema puhul ma isegi tahaks, et ta sööks veidi rohkem, siis Faddu on pigem hea söömisega ning veidi pean tema koguseid jälgima. Õnneks nad tegelikult mõlemad reguleerivad ennast ise – kui söövad ühel päeval liiga palju, siis järgmisel päeval paastuvad. Seega mina ütlen ausalt, et annan neile süüa tunnetuse järgi – ma ei jälgi isegi kas nad kuivtoitu saavad piisavalt või liiga palju.
Koguste jälgimine on eriti oluline steriliseeritud või kastreeritud koera puhul
Küll aga ei ole see nii lihtne steriliseeritud või kastreeritud koera puhul. Inimeste puhul öeldakse ka, et hormoonid mõjutavad seda kas me võtame kaalus juurde või mitte. Seega miks see peaks koerte puhul teisiti olema? Steriliseerimise ja kastreerimise puhul keeratakse hormonaalne tasakaal totaalselt sassi, mis paljude koerte puhul tähendab seda, et ainevahetus aeglustub ning söögiisu suureneb. Seega steriliseeritud või kastreeritud loomade puhul on suure tõenäosusega hoolega jälgida kui palju koer peaks sööma.
Tunnetuslik toidukoguse vähendamine kahjuks ei toimi. Paar päeva tagasi rääkisime just ühe kliendiga toore andmisest ning kui ma ütlesin, et kilo veise saba on 40 kilose koera päevanorm, tuli see omanikule suure üllatusena. Jah, ma olen ise ka selle dilemmaga silmitsi seisnud. Toore puhul tunduvad need kogused lihtsalt nii väikesed ja no koer ju tuleb juurde küsima. Vähemalt meie majas on see küll nii. Kui ma annan neile õhtul näiteks kalkuni kaela, siis tullakse alati vaatama, et kas rohkem ei saagi. Ometigi on see nende õhtune toidukogus.
Kuidas kombo puhul päevased toidukogused välja arvutada?
Seega kui tahad anda koerale nt kuivtoidu ja toore kombot, siis pead mõlema päevase normi eraldi välja arvestama. Seega on väga mõistlik leida enda jaoks sobiv kooslus, arvutada kõik kogused välja ning siis seda jätkata. Kokkuvõttes, kui tahad ka üks päev anda nt ainult toorest, siis on seda lihtne teha.
Ma olen paari kliendiga rääkinud ka kuidas kuivtoidu ja toore või märgtoidu kombo kõige paremini toimib. Nimelt, kui sul on kõrge toidumotivatsiooniga koer, siis üldiselt ei ole vahet mida sa talle süüa annad, sest ta on nõus sööma kõike. Kui aga on pirtsakas koer, siis võib nii toores kui ka märgtoit pigem kaotada huvi kuivtoidu vastu.
Mina kuivtoitu ja märgtoitu/toorest väga tihti ei soovita segada, sest koer hakkab üpris kiirelt ootama, et kuivtoidule midagi juurde lisatakse. Mina olen enda jaoks lahendanud selle selliselt, et kõigepealt süüakse kuivtoit ära ning siis saab märgtoidu magustoiduks peale. Loomulikult, kui me räägime lihastest toorestest kontidest, siis need peavad olema täitsa eraldi söögikord. Seega nad kalkuni kaela saavadki täiesti eraldi toidukorrana ning kui nad hommikul otsustavad kuivtoitu mitte süüa, siis see ongi nende valik :). Üks soovitus veel – kui oled otsustanud, et iga päev on üks toidukord kuivtoit ning teine toores, siis mina soovitan kuivtoit jätta õhtuks. Koerad üldiselt kulutavad päeval tunduvalt rohkem energiat kui öösel, seega on kõht suurema tõenäosusega rohkem tühi.
Kuivtoidu toidukogused
Kuivtoidu päevase koguse välja arvestamine on ilmselgelt kõige lihtsam. Võta paki pealt soovituslik päevane kogus ning korrigeeri vastavalt. Üks märkus küll – kui su lemmik on täna ülekaaluline, siis ära võta tema praegust kaalu vaid võta ikkagi ideaalkaal. Vastasel juhul ei olegi võimalik kaalu alandada :).
Toon näite Faddu puhul, kui ta sööb külmpressitud toitu Active. Isase saksa lambakoera ideaalkaal on 40 kilo (Faddul küll umbes 4 kilo rohkem), seega tema päevanorm peaks olema 465 grammi. Ideaalis ma uuele toidule üleminemisel annaks kuu aega ainult kuivtoitu, lihtsalt selleks, et aru saada kas see soovituslik kogus tema puhul toimib või ma peaks seda alla/üles korrigeerima.
Kui ma nüüd olen otsustanud, et Faddu sööb mul kuivtoitu 50% oma kogu päevasest normist, siis peab Faddu saama kuivtoitu päevas kõigest 232,5 grammi. Ja kindlasti arvesta, et pakil on reeglina toodud päevased toidukogused!
Märgtoidu toidukogused
Märgtoidu puhul vaata purgilt annustamise juhiseid, sealt saad taaskord kaalu järgi teada päevased toidukogused. Märgtoit on väga hea just oma kõrge niiskuse sisalduse tõttu. Eriti hea on see koerale, kes ei armasta väga vett juua. Kui märgtoidu niiskus on umbes 80%, siis kuivtoidul on see üldiselt kuni 20% (pigem isegi vähem).
Nt Faddu peaks Winner Plus märgtoitu sööma päevas 1600 grammi. Seega, kui ma olen otsustanud, et ta saab märgtoitu 20% oma päevasest normist, siis peaks ta päevas saama märgtoitu 320 grammi!
Toore liha/kontide arvestamine
Toore puhul on arvestamine kõige keerulisem, sest kuskil ei anta konkreetseid soovitusi. Need, kes on toortoitu oma koerale andnud, need teavad, et päevase toidukoguse soovitus on 2-3% koera ideaalkaalust. Seega 40 kilo kaaluva koera puhul on see vahemikus 800 kuni 1200 grammi. Päris suur vahe, eksole? Minu soovitus – kui sul on pigem vähem liikuv koer, võta 2% ning kui pigem tavapärasest aktiivsem koer, siis võta aluseks 3%.
Mina olen alati võtnud alustuseks kuldse kesktee ehk 2,5%, seega Faddu puhul 1000 grammi päevas. Ja kui ma annan talle 50% kuivtoitu ja 20% märgtoitu, siis ta peaks toorest saama 30%. Seega siis toore päevane toidunorm on 300 grammi!
Kokkuvõtteks
Nagu ma algul kirjutasin, siis enamus koeri suudavad enda toitumist ise reguleerida ning ei söö ennast paksuks. Küll aga tuleb hakata korralikult toitumist jälgima steriliseeritud ja kastreeritud koerte puhul. Lisaks ka muidugi mõndade tõugude puhul, kes juba toitu vaadates paar kilo juurde võtavad :). Ja muidugi ka koerte puhul, kes on kõrge toidumotivatsiooniga!
Mina soovitan ära otsustada kuidas sa oma lemmikut toita tahad ning seda siis jälgida. Kui otsustad kombo kasuks, siis tee ülalpool toodud arvestused ise läbi ning pane kogused kasvõi külmkapi peale kirja (et ka teised pereliikmed oskavad seda jälgida). Kui tahad pidevalt neid muuta, siis pead arvestused iga kord ka uuesti läbi tegema!
Kui vahetad toitu (isegi sama sarja piires), siis kontrolli kindlasti soovituslikku päevanormi, sest need võivad olenevalt toidust kõikuda! Nt Winner Plus Light Senior on kõvasti kergem toit kui enamus teisi. Ja kui kasutad mõõdutopsikut, siis kindlasti kaalu uus toit topsis ära, et teaksid kui palju just seda toitu topsikusse mahub!
Lisa kommentaar