Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Depressioon ja koerad

Tagasi lehele Tervisenurk
Depressioon

Depressioon ja koerad

Ilmselt tekitab see teema väga paljudel küsimuse, et kas koerad tõesti põevad depressiooni. Kuigi ei ole veel kindlalt tuvastatud kas meie neljakäpalised sõbrad põevad samasugust kliinilist depressiooni nagu inimesed, siis on kindel, et paljud koerad kogevad nii tuju kui ka käitumise muutusi. Käitumise muutused, mis võivad depressioonile viidata on rohkem magamine, vähenenud huvi söömise, mängimise ning sotsialiseerumise vastu ning suurenenud ärevus ning klammerdumine. Siiski võivad need sümptomid viidata ka mõnele tervisehädale, seega on esmalt hea veterinaari juures välistada mõni terviseprobleem. Miks aga võib sinu lemmikul ühel hetkel tekkida depressioon? Selgub, et kui sinu neljakäpaline sõber ei saa piisavalt oma lemmikinimeste aega või tähelepanu, võib sellest välja kujuneda depressioon. Siinkohal on abiks kindel päevane rutiin ning samuti mõtete mujale viimine.

Mõnikord võivad meie lemmikud tunduda kurvad või tujukad. See aga tihtipeale väljendub muutustega käitumises. Küll aga on reeglina need käitumised ajutised ning seotud mõne hiljutise sündmusega sinu lemmiku elus. Seega ei saa me olla ka kindlad kas meie lemmikud kannatavad päriselt kliinilise depressiooni käes. Ka inimestel on kliinilise depressiooni diagnoosimine keeruline, sest diagnoos sõltub suuresti sellest mida inimene ise räägib ning mida ta diagnoosi saamise hetkel tunneb. Koerte puhul on see aga võimatu, sest me ei saa sellist sisendit koeralt. Seega peame me koerte puhul lihtsalt usaldama enda tähelepanekut kas meie lemmik on õnnetu. Üldiselt, kui veterinaar viitab koerale kui depressioonis, siis vihjab see sellele, et koera käitumine kaldub tavapärasest kõrvale. Kate O’Connor, kes on Whole Dog Journal’i tegevtoimetaja ütleb:

“Märgid, mis viitavad sellele, et su koer võib olla depressioonis võivad olla vaevumärgatavad, tihtipeale alates järk-järgulise huvi kadumisega varem armastatud mängude vastu, paar täiendavat uinakut ning vähenev söögiisu. Samas võib aga ka depressioon alata suure pauguga ehk sa leiad oma varem vastutuleliku ja hea käitumisega koera hoopis peidus kapist, kingi lõhkudes või siis urisedes vanade sõprade peale.”

Depressioon ja muutused käitumises

Nagu eelpool ka juttu oli, siis kliinilist depressiooni on koertel sisuliselt võimatu diagnoosida. Siiski ollakse arvamusel, et kui meie lemmik on kurb või tujukas, siis on koera puhul tegemist depressiooniga. Depressioon väljendub igal koeral erinevalt, aga ühine nimetaja on märgatav muutus käitumises. Kate O’Connor toob välja mõningad enimlevinud sümptomitest:

  • letargia/rohkem magamine
  • söögiisu kadu
  • huvipuudus eelistatud tegevuste/mänguasjade vastu
  • hävitava käitumise suurenemine
  • sotsialiseerumisest keeldumine
  • peitu pugemine
  • kergesti ärrituv
  • suurenenud ärrituvus/klammerdumine omaniku külge

Alati, kui koera käitumine muutub oluliselt ning sisuliselt üleöö on hea mõte käia veterinaari juures kontrollis. Paljud muutused käitumises, mis võivad vihjata depressioonile, võivad olla ka märgid varjatud meditsiinilise probleemi osas. Levinumateks on näiteks söögiisu kadu, õnnetused siseruumides, ootamatu agressioon koeral, kes ei ole kunagi agressiooni välja näidanud. Kui meditsiiniline probleem on välistatud, on asju mida saad ise teha, et aidata oma lemmikul ennast paremini tunda.

Depressiooni põhilised põhjused koertel

Kate O’Connor toob välja, et tõsine depressioon koertel on reeglina trauma, väärkohtlemise või pika eraldatuse tulemus. O’Connor ütleb:

“Maailmast enda välja lõikamine võib sellistes olukordades olla koera ellujäämisstrateegia ning võib edasi kesta isegi siis, kui koer on juba trauma põhjustanud keskkonnast eemaldatud. Koeraga usalduse loomine ja ekspertide nõuannete otsimine on äärmiselt olulised töötades loomaga, kelle depressioon tulenes tõenäoliselt sügavalt traumeerivast kogemusest.”

Üsna tavapärane põhjus koera depressiooniks on ignoreerituse tunne. Kui meie inimkesksed elud muutuvad ülimalt kiireks ning stressirohkeks, “unustame” me esimesena ära just oma koera. Kui su koer tundub tujust ära, siis mõtle kas sa oled ehk kogemata oma koera kiires elutempos ära unustanud. Mõned märgid, et su neljakäpaline kaaslane vajab rohkem sinu tähelepanu ja aega:

  • ta magab rohkem kui tavaliselt – terve noor ning täiskasvanud koer, kes magab terve päeva maha, on igav ning vajab hädasti nii füüsilist liikumist ja mängimist kui ka mentaalset stimulatsiooni. Leia päevas tunnike – mine temaga jalutama (ära vaata samal ajal oma telefoni), mine jooksma, mängi temaga. Kaalu temaga ka mõnda trenni minemist (nt agility või jälg, mis aitavad teda vaimselt väsitada);
  • ta teeb kodus pahandusi – kui su koer hakkab järsku oma hädasid tegema tuppa, võib põhjuseks olla stress (välista meditsiiniline probleem). Kui sellele lisandub ka hävitav käitumine kodus, on üsna tõenäoline, et ta vajab rohkem sinu aega ja tähelepanu. Kui probleemiks on see, et ta peab terve päeva olema üksinda kodus, siis kaalu koerajalutaja palkamist. Kindlasti jälgi, et ta saab päevas piisavalt liikumist ja mentaalset tegevust, sest väsinud koer on hea koer;
  • ta võtab kaalus juurde – kui sa annad oma lemmikule liiga palju süüa või maiuseid, et vähendada oma süütunnet temaga mitte tegelemisel, siis pea meeles, et toit on väga halb sinu aja ja tähelepanu asendus;
  • ta ei kuuletu – koerad üldiselt tahavad enda omanikele meele järgi olla, seega kui su koer järsku ei kuuletu sulle, võib see olla otsene vihje, et ta vajab rohkem sinu aega. Ta võib vajada ka täiendavat kuulekuskoolitust või siis sa lihtsalt ei ole leidnud tegevust, mis teda tõeliselt motiveerib. Kui su koer on iseseisvama iseloomuga, pead sa õppima kuidas tema tähelepanu endale tõmmata. Näiteks Faddy on mul ka iseseisev ning kui ta on metsas lahtiselt, siis ta tahab väga minna kõike uudistama, sealhulgas ka marjulisi ja seenelisi. Teda kutsudes saan ma küll tema tähelepanu, aga siis ta hakkab kohe ka ringi vaatama, et aru saada mis toimub. Kui ma aga ütlen siis, et “ma lähen minema” ja teen paar sammu tagasi, siis tuleb ta minu juurde. Seega proovi leida midagi mis sinu koera puhul toimib;

Veel üks põhjus koertel melanhooliaks on tema soolestiku tervis. Düsbioosiga või mikrobioomi tasakaalustamatusega koerad ei pruugi toota piisavalt serotoniini, mis omakorda mõjutab nende tuju ning käitumist. Proovi kas tasakaalustatud toitvam dieet lahendab probleemi.

Kuidas depressioonis koera aidata?

Hoia päevased rutiinid võimalikult järjepidevad. Meie lemmikud toimivad kõige paremini kui nad teavad mida igast päevast oodata. Proovi paika panna päevaplaan nii söömise, liikumise, trenni, hoolduse, magamise kui ka muude päevaste tegevuste osas.

Hoia oma lemmiku toit ning söögiajad samad. Kui su koer on tujukas, siis on hea mõte hoida tema toit sama mis talle on senini sobinud. Muuhulgas proovi hoida samana ka söögiajad. Kui sa märkad, et su koer ei ole toidust enam väga huvitatud siis paku talle ahvatlevaid palu uutest, tervislikest toitudest. Kõike, mida ta ära ei söö, säilita külmikus ning paku talle seda alles tema järgmisel söögikorral. Kasuta tema nälga söögiisu tagasi saamiseks ning proovi vältida tema ahvatlemist mittetervislike paladega.

Ole ettevaatlik, et sa kogemata ei premeeri oma koera depressiooni. Kuigi on igati loomulik soovida oma kurba lemmikut lohutada, siis kahjuks võib tema soovimatu käitumise puhul tähelepanu andmine anda vastupidise efekti. Lohutamise asemel proovi tema tähelepanu kõrvale juhtida tervislike ja lõbusate tegevustega, mis võimaldab sul kinnitada positiivset käitumist. See võib olla jalutuskäik, lühike treeningsessioon, jälje ajamine või kasvõi lõdvestav massaaž.

Anna oma koerale aega. Koeral võib võtta aega mõni päev või isegi mõni nädal, et üle saada depressioonist, aga lõpuks enamus lemmikuid muutuvad tagasi oma tavapäraseks rõõmsameelseks koeraks. Seega jälgi lihtsalt olukorda. Samas, kui sa näed, et su lemmik kannatab ilmaasjata või tal tundub olevat ka midagi muud viga peale tujukuse, siis konsulteeri oma veterinaariga.

Otsi looduslikke abivahendeid. On olemas looduslikke vahendeid, mida proovida – peamisteks soovitusteks on kummel, lavendel ja piparmünt, Dr. Becker ise kasutab ashwagandha’t ning liht-naistepuna (St. John’s wort). Neid võid kasutada senikaua kuni näed oma lemmiku emotsionaalset nihet paremuse poole.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk