Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Tüümian abiks pärmseene korral?

Tagasi lehele Tervisenurk
tüümian

Tüümian abiks pärmseene korral?

Pärmseen on igas kehas olemas ning reeglina saab koer selle kontrolli all hoidmisega kenasti hakkama. Mõnikord aga võib pärmseen hakata kontrollimatult vohama ning põhjuseks võib olla nii vaktsineerimine, puugirohud kui ka vale toit. Siiani on pärmseene vastu minu kogemusel olnud üks parimaid soovitusi õunaäädika kasutamine. Nüüd võib aga olla isegi parem alternatiiv ning selleks on maitsetaim tüümian. Tüümian sisaldab tümooli, millel on potentsiaalsed raviomadused. Sellel on antioksüdantne, põletikuvastane, spasmolüütiline, parasiitide poolt tekitatud infektsioonide vastane kui ka antimikroobne toime. Tüümiani võib kasutada nii värskelt kui ka kuivatatult ning mõlemad on lemmikloomadele ohutud. Väikese koguse tüümiani võid lisada oma lemmiku toidule või siis kasutada seda näiteks isetehtud kondipuljongi koostisosana.

Üsna hiljuti rääkisime ühe kliendiga kuidas me oleme ära unustanud oma vana- ja vanavanavanemate tarkused. Tol ajal ei olnud eriti ravimeid ning ravimitena kasutati peamiselt taimi. Täna mulle tundub aga, et me oleme ära unustanud taimede head omadused. Tüümian on küll inimestel üsna tihti kasutusel maitsetaimena, kuid me kasutame seda peamiselt maitse ja aroomi lisamiseks. Küll aga pakub tüümian ka hulganisti eeliseid, mis võivad mõjutada üldist heaolu ja seda nii inimeste kui ka loomade puhul. Tüümiani hinnatakse kõrgelt selle antibakteriaalsete, insektitsiidsete ja seenevastaste omaduste poolest!

Kas tüümian on meie lemmikutele ohutu?

Tüümian kuulub müntide sugukonda ning on pärit Vahemere piirkonnast. Tüümiani õisi, lehti ja eeterlikku õli on juba pikalt kasutatud erinevate sümptomite ja kaebuste raviks.

Tüümiani võib kasutada nii värskelt kui ka kuivatatult ning mõlemad sobivad lemmikloomadele. See on rikas toitainete, sealhulgas flavonoidide ja fenoolsete antioksüdantide (nagu luteiin, zeaksantiin, apigeniin ja naringeniin) poolest. Tüümiani lehed sisaldavad ka kaaliumi, kaltsiumi, rauda, magneesiumi, seleeni ja mangaani. Tüümiani peamise eelise annab aga hoopis tümool.

Tüümiani salajane koostiosa tümool

Nagu sissejuhatuses sai mainitud, siis tüümianil on lisaks antioksüdantsele, põletikuvastasele ja spasmolüütilisele toimele ka parasiitide poolt tekitatud infektsioonide vastane kui ka antimikroobne toime. Lisaks arvatakse, et tüümian võib olla tõhus ka gramnegatiivsete ja grampositiivsete bakterite ning ka hallitus- ja pärmseente vastu. Toon ära mõned tümooli väidetavad eelised:

  • aitab kõrvaldada parasiite – tümoolil võib olla parasiitidevastane toime ning see võib olla efektiivne erinevate parasiitide vastu (nt Toxoplasma gondii, Trypanosoma ssp., Plasmodium falciparum, Leishmania spp. ja Giardia duodenalis). Muuhulgas on öeldud, et ehhinokokki (paelussiliik, mis võib nakatada nii koeri, sigu, lambaid, kitsi kui ka veiseid) saab elimineerida tümooli abil;
  • hoiab lemmiklooma suu terve – tümool toimib suu antiseptikuna, mis võib aidata lemmikloomadel võidelda nii halva hingeõhu kui ka igemepõletikuga. Teised eeterlikud õlid, millel võib olla sama toime on eugenool, nelk, eukalüptool ja metanool;
  • võib aidata leevendada kõrvapõletikke – tümooli fungitsiidne ja bakteritsiidne toime võib olla kasulik väliskõrvapõletikku põdevatele koertele. Ühe uuringu kohaselt oli puneõlil, tüümianiõlil, karvakroolil ja tümoolil antibakteriaalne toime kõigi testitud bakterite ja seente isolaatide (molekul) vastu.

Tüümiani võid kasutada ka ohutu puhastusvahendi valmistamiseks. Lahjenda lihtsalt mõni tilk tüümianiõli vees. Tümool toimib täiesti loodusliku alternatiivina valgendajale ning on looduslik desinfitseerimis- ja lõhnaeemaldaja. Küll aga ei soovita dr. Becker anda tüümiani eeterlikku õli lemmikloomadele seespidiselt!

Tüümian abiks pärmseene puhul?

Pärmseen on igas kehas olemas ning reeglina suudab keha pärmseent kenasti kontrolli all hoida. Küll aga võib mõnikord pärmseen kontrolli alt väljuda ning paljud koerad kannatavad pärmseene infektsioonide käes, eriti nahal ning kõrvades. Selle probleemi peamine lahendus on toitumine ehk vähendada süsivesikute kogust toidus. Küll aga on hea mõte lisada toidule ka mõned looduslikud seenevastased toidud ning üheks selliseks on tüümian.

2019. aasta uuring näitas, et tüümianis sisalduv tümool võib aidata välja juurida pärmseene nimega Malassezia pachydermatis, mis põhjustab koertel kõrvapõletikku ning dermatiiti.

Selleks pole vaja teha muud, kui lisada toidukorrale väike kogus tüümiani. Värske küüslauk, petersell ja pune on samuti looduslikud seenevastased toidud, mis võivad aidata pärmi taset vähendada. Väga kasulik võib olla ka kääritatud köögiviljade lisamine koera toidule, lisaks ka toores filtreerimata õunaäädikas ning kookosõli, mis sisaldab kaprüülhapet, millel on malassezia vastased omadused.

Kokkuvõtteks

Kui Su koer on pidevalt kimpus kõrvapõletikuga, mida põhjustab pärmseen, siis on igati mõistlik proovida olukorda parandada tüümiani abil. Kahjuks on väga levinud kõrvapõletiku korral koheselt antibiootikumi määramine. Käisin mõni kuu tagasi Oscariga arsti juures, sest tal oli kõrvapõletik (ujumisest ja vees möllamisest) ning talle oleks määratud antibiootikumiravi, kui ma ei oleks selgitanud, et Oscar on tundlik ja tahan igal juhul antibiootikumi vältida. Kokkuvõttes saime me lihtsalt kõrvatilgad, mis ka kenasti toimisid. Mulle väga meeldib dr. Beckeri suhtumine, kes ütleb, et me peaksime kasutama antibiootikume ainult siis, kui mitte midagi muud ei toimi. Antibiootikum peaks olema alati kõige viimane variant.

Minu arvates on meil aeg minna tagasi oma vanavanavanemate tarkuse juurde ning hakata taaskord hindama taimede mõju ja jõudu. Looduslikud vahendid ei tee olukorda hullemaks ning alati on võimalik võtta ravimid appi peale looduslike vahendite proovimist. Küll aga tasub meeles pidada, et looduslikud vahendid ei toimi kunagi nii kiiresti kui ravimid. Ja pea meeles, et ennetus on alati parem kui ravimine. Seega, kui pärmseen kipub su koera pidevalt kimbutama, siis lisa juba varakult ta toidule tüümiani. Ja väga hea lahendus on maitsestada lemmikule keedetavat kondipuljongit tüümianiga!

 

Kasutatud allikad:

  • https://www.barkandwhiskers.com/2023-07-13-can-you-feed-thyme-to-your-pets/

 

Jaga see postitus

Comments (1)

  • Liidi Reply

    Väga kasulik artikkel tüümianist. Minu koeral tihti kǒrvad haiged . Aitäh 🌹❤️

    august 10, 2024 at 22:54

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk