Koostisained, mida vältida
Mina olen enda koerte toidulaua osas väga kriitiline ning seda eriti Oscari osas. Põhjuseks on tema kutsikapõlve erinevad mured, millele ma leidsin lahenduse ise läbi naturaalse toidu ja toidulisandite. Kuna ma olen ennast tohutult sellel teemal harinud, siis tänaseks on mul tekkinud endal tunnetus millised on need koostisained, mida ma väldin. Näiteks ühed esimesed olid sorbitool ja glütseriin. Sorbitool on magusaine ning seda lisatakse tihtipeale just maitse tugevdamiseks ning lemmikule meelepäraseks tegemiseks. Glütseriin aga on oma olemuselt kõhtu lahtistava toimega. Seega tekkis minul alati küsimus, et miks ma peaksin oma koerale andma midagi, mis potentsiaalselt tema kõhu lahti võib teha.
Olen viimasel ajal üsna palju kuulnud meie klientidelt tagasisidet, kus neile on poes soovitatud naturaalset toodet. Jah, tegemist on tõesti naturaalse tootega. Aga glütseriin on glütseriin ning isegi kui see on pärit taimsetest allikatest, on sellel ikkagi kõhtu lahtistav toime. Minu jaoks on kõige kurvem see, et me lörtsime ära sõna “naturaalne” või “looduslik”. Kõik asjad, mis on pärit loodusest, ei pruugi olla ikkagi meie lemmikule head. Üritan seekordses blogis veidi tuua selgust koostisainetesse, mida tasub vältida. Seda eriti täiendsööda ehk toidulisandite puhul. Üks aspekt veel – toidulisandite puhul tasub võimalusel alati eelistada tableti asemel pulbrit, sest tableti vormimine tähendab reeglina suuremat töötlemist.
Mis asjad on abiained?
Ma olen pikalt selgitanud, et lemmikloomaturg on üldiselt reguleerimata ning seda nii toidu, maiuste kui ka hambapastade ja täiendsööda osas. Õnneks Euroopa turg on veidi parem kui USA turg. Nii palju kui ma olen lugenud USA turu kohta, siis seal võib oluliselt vähem infot kuvada. Muuhulgas nt ei pea USA’s abiaineid üldse tootes välja tooma. See tähendab omakorda seda, et sa isegi ei tea mida potentsiaalselt ohtlikku see toode üldse võib sisaldada. Vaadates Euroopa turul toimuvat, siis on olukord veidi parem, sest koostise all on välja toodud ka kõik potentsiaalselt ohtlikud ained. Probleem on aga selles, et keegi ei räägi loomaomanikule, et üks või teine asi on potentsiaalselt ohtlik.
Nii näiteks leidub veterinaarsarja hambapastas (mille koer alla neelab) nii titaandioksiidi (ca aasta tagasi kuulutati see inimese tervisele ohtlikuks!) kui ka glütseriini ja sorbitooli! Väga laialt levinud toode, mis sisaldab seedebaktereid, sisaldab muuhulgas maltodekstriini. Maltodekstriini probleemid on see, et see tõstab veresuhkrut nii nagu ei miski muu. Glükeemiline indeks on maltodekstriinil 90-100, kui riisil on see 35 ning suhkrul 65! Maltodekstriin põhjustab bakteritega seotud mao probleeme, kuna blokeerib kasulike bakterite kolooniate kasvu. Lisaks võib maltodekstriin põhjustada allergilisi reaktsioone nagu nahalööbed või pundunud, gaasiline magu koos kõhulahtisusega. Need on ainult üksikud näited toodetest, mida mina oma lemmikutele kindlasti ei annaks.
9 abiainete kategooriat, mida võib leiduda ka täiendsöödas, on:
- täiteained
- sideained
- lagunemist soodustavad vahendid
- määrdeained
- maitsetugevdajad ja magusained
- värvained
- katteained
- säilitusained
- kummid
Toidupõhised koostisained abiainetena
Siia kuuluvad peamiselt 2 asja, mida kasutatakse:
- tselluloos – tselluloosi kasutatakse täiteainena nii lemmikloomatoidus kui ka täiendsöödas (muuhulgas ka nt inimtoidus nagu pakendatud riivitud juust!). Tselluloosi probleem on see, et see on saepuru! Koertel ei ole kehas tsellulaasi ehk ensüümi, mida on vaja tselluloosi lagundamiseks ning metaboliseerimiseks, seega on tselluloos nende jaoks sisuliselt seedimatu. PS! Samal põhjusel peame me puu- ja köögiviljad kas püreestama, keetma või aurutama;
- riisipulber – need on reeglina geneetiliselt muundatud, seega väldi täiendsööta, mis sisaldab riisipulbrit kui seal ei ole peal märget, et tegemist on orgaanilise tootega.
Abiained, mida tasub vältida
Täiteained
Täiteaineid kasutatakse selleks, et mahtu suurendada. Tavapärased toiduna mittekasutatavad täiteained on talk (teada-tuntud kartsinogeen) ning silikoon. Toiduna kasutatavad täiteained on :
- maisitärklis
- laktoos
- tselluloos
- sorbitool
- kaltsiumfosfaat
Isegi kui täiteaine on toiduna kasutamiseks mõeldud, ei tähenda see seda, et sa tahad seda näha oma lemmiku täiendsöödas. Tasub alati võrrelda erinevaid tooteid ning kui palju sa pead konkreetset toodet andma. Kui pead odavamat toodet andma oluliselt rohkem, võib see sisaldada täiteainet, sest sa maksad selle eest, mida sa saad!
Sideained
Sideaineid kasutatakse reeglina tablettides, et siduda koostisained omavahel kokku ning muuta tabletid kõvemaks. Sideained sisaldavad:
- letsitiini
- mett
- sorbitooli
- kummiaraabik
- tselluloos (pea meeles, et tselluloos on sisuliselt saepuru)
Need inimtoidu kvaliteediga koostisained ei pruugi olla kahjulikud, aga kui sa ostad tablette, siis sa võid maksta asjade eest, mida su koer tegelikult ei vaja. Lisaks on enamus neist suhkur – suhkur toidab pärmseent ning lisaks mittekasulikke baktereid sinu lemmiku soolestikus.
Lagunemist soodustavad vahendid
Lagunemist soodustavaid vahendeid kasutatakse eelkõige tablettides, kuna need aitavad tablettidel paisuda ning tükkideks minna, et need saaksid seedetraktis laguneda. Näiteks on kartuli- ja maisitärklis, kui ka:
- naatriumkarboksümetüültselluloos;
- naatriumkroskaramelloos;
- naatriumtärklisglükolaat;
- krospovidoon
- algiinhape
Mitmed nendest koostisainetest võivad esile kutsuda allergiaid, löövet kui ka astmahooge. Inimeste puhul on leitud, et need aitavad kaasa kaariese tekkele kui ka arterite tugevnemisele.
Määrdeained
Määrdeained aitavad tablette vormidest ja stantsidest välja saada. Neid võib näha päris paljude koostisainete hulgas. Neid lisatakse tootmisprotsessi sujuvamaks muutmiseks ning samuti pikendada aega mis kulub tableti lahustumiseks. Neid ei ole lisatud tervise eesmärgil. Kuigi paljud neist on taimset päritolu, on need taimed reeglina geneetiliselt muundatud. Võid näha selliseid aineid nagu:
- magneesiumstearaat (üks uuring on magneesiumstearaati seostanud immuunsüsteemi pärssimisega)
- kaltsiumstearaat
- steariinhape
- polüetüleenglükool (segu seotud polümeerplastiühenditest, mida kombineeritakse glükooliga, et saada paks kleepuv vedelik. Seda toodetakse kasutamiseks värvides, puidutöötlusvahendites, puhastusvahendites, puhastusvahendites ja kattekihtides. Ei peaks kuuluma lemmiklooma toidu ega hügieenitarvikute hulka!)
- taimne stearaat (võib põhjustada seedehäireid)
- ränidioksiid (võib põhjustada seedehäireid)
Maitsetugevdajad ja magusained
Magusaineid kasutatakse üsna tihti nii vedelikes, pulbrites kui ka näritavates toodetes. Autori märkus – järgmine kord, kui sa ussirohtu või puugirohtu annad, mida koer hea meelega sööb, vaata mida see sisaldab! Nende hulka kuuluvad:
- sahharoos
- fruktoos
- maltodekstriin
- sorbitool
- maltrin
Need kunstlikud maitsetugevdajad on täiesti ebavajalikud ning võivad toita viiruseid, baktereid (sealhulgas halbu nagu klostriid) ning samuti pärmseent. Maitsetugevdajad on tavapärased närimistablettides, et muuta nende maitset paremaks. Need sisaldavad:
- veise või peekoni maitseainet. Mida tähendab naturaalne peekoni maitseaine? Tavaliselt tuleb see sea kõhurasvast, aga tegelikkuses võib see pärineda sisuliselt ükskõik millisest loomast;
- sageli on need patenteeritud ning täiesti sünteetilised.
Värvained
Värvi lisatakse ainult turunduse eesmärgil. See muudab toote atraktiivsemaks Sinu jaoks (mitte aga sinu koera jaoks)! Autori märkus – kas sina ostaksid poest viinerit, mis näeb välja hall või siis lõhet, mis ei ole ilus roosa, vaid mis on hall? Mõlema toote värvus on saadud värvainete abil.
- Mõningad on taimset päritolu nagu peet, porgand või klorofüll (küsimus on küll see, et miks seda on vaja lisada)
- Enamlevinud on aga sünteetilised ning võivad lõppeda mõne vähivormi tekkimisega
Katteained
Katteaineid kasutatakse säilivusaja pikendamiseks, toote kaitsmiseks niiskuse eest, maskeerimaks ebameeldivaid lõhnu ja maitseid, muudavad toote paremini alla neelatavaks, takistab tabletil liiga varakult puruneda.
Farmatseutiline glasuur, kondiitritoodete glasuur ning looduslik glasuur on šellakid, mis on:
- raskesti seeditavad
- valmistatud naftakeemiast, mis on tuntud kantserogeenid
Kui need katted on looduslikud on need tavaliselt valmistatud kas mardikate tiibadest, maisist (tõenäoliselt GMO, kui ei ole kirjas, et orgaaniline) või siis palmipuudest (suur keskkonna ja jätkusuutlikkuse probleem).
Säilitusained
Säilitusained täiendsöödas on peaaegu alati sünteetilised. Need sisaldavad:
- väävli või seleeni sünteetilised mitteorgaanilised vormid
- sünteetilised vitamiinid nagu E ja C
Kõik keemilised ained, säilitusained ning muud mitteorgaanilised või toksilised kemikaalid lisatakse sinna tootja kasu nimel, mitte aga sinu koera nimel!
Kummid
Kumme kasutatakse paljudes täiendsöötades emulgaatoritena, lahustumatute ravimipublrite suspendeerimiseks ning väljaheidet vormiva lahtistina kõhukinnisuse leevendamiseks (inimestele mõeldud toodetes). Enimlevinud kummid on:
- araabik
- tragakant
- karaya kumm
Neid abiaineid kasutatakse Indias afrodisiaakumina! Araabia ja tragakanti kumme kasutatakse antihistamiinikumides ning kortikosteroidravimites, et leevendada allergilisi reaktsioone nagu urtikaaria (nõgestõbi), astma ja sügelus. Tegelikkus on see, et need koostisosad võivad ise põhjustada allergilisi reaktsioone!
Muud lisaained
Muude lisaainete alla kuuluvad sellised asjad:
- hüdroksüpropüülmetüültselluloos
- tselluloositärklis
- hüdroksüültselluloos
- punane 40
- vaigud
- dikaltsiumfosfaat
- polüsorbaat
- titaandioksiid
- povidoon
- gluteen
- geneetiliselt muundatud organismid (GMO)
- parabeenid
- mononaatriumglutamaat
- tartrasiin
- karrageen
Pulber vs kapsel vs tablett
Pulber on reeglina parem kui tablett kui kapsel ning seda eriti juhul, kui pulbril on oluliselt lühem säilivusaeg kui tabletil. Sellisel juhul on tablettidele lisatud ilmselt säilitusaineid. Kui võimalik eelista orgaanilist täiendsööta ning parimad pulbrid on need, mis on toodetud kuni 48 kraadi juures.
Kapslid on reeglina toodetud kas loomse või taimse želatiini abil. Taimne želatiin on toodetud keemilisest biopolümeerist, mis tuleneb pruunist vetikast ning see on eelistatum kui loomne želatiin. Loomne želatiin tuleb – rasvast, luust, luuüdist, loomade kudede jääkidest (sh haiged), elundid ja kasvajad, halvasti toidetud loomad (sisaldavad sööda toksiine ja hormoone). Kindlasti ei tasu osta tooteid, milles on kasutatud loomset želatiini või mille hind on liiga odav, sest sa saad seda mille eest sa maksad!
Nagu öeldud, siis tasub eelistada tablettide asemel pulbrit. Küll aga mingeid asju ei ole võimalik pulbri kujul osta. Tableti katted võivad olla tehtud putukate tiibadest või muudest putuka osadest. Reeglina toodetakse kõrgematel temperatuuridel, mis vähendab toitaineid. Naftast saadud kemikaalid, nagu etüültselluloos (lahustina) või kantserogeen metüleenkloriid (kattena). Tabletid võivad sisaldada ka sünteetilisi värvaineid ning lõhna- ja maitseaineid (mis on samuti kantserogeenid), kunstlikke magusaineid või katte- ja värvainetena kasutatavaid keemilisi antioksüdante. Teadaolevalt põhjustavad need lastel käitumisprobleeme. Miks meie lemmikud peaks olema teistsugused?
Kokkuvõtteks
Nagu ma olen korduvalt öelnud, siis mina ei leia, et täiendsööt on pikaajaline lahendus. Täiendsööt on vajalik siis, kui koeral on tõesti millestki puudus ning me aitame täiendsöödaga seda puudujääki kiirelt leevendada. Kuigi ma leian, et teatud juhtudel võiks/peaks liigeseid toetavaid toidulisandeid andma kogu aeg, siis nii Oscari kui Pekwa kogemusel näen, et kuuridena antav Arthro-Elastina on sama hea mõjuga kui mitte isegi parem kui pidevalt antav. Pidevalt antava täiendsööda puhul on häda lihtsalt selles, et organism harjub selle kogusega ära ning mingi hetk on vaja kogust suurendada.
Samamoodi ma eelistan võimalusel ka alati täistoitu või siis täistoidust valmistatud täiendsööta. On ammu teada, et keha ei suuda sünteetilisi vitamiine ja mineraale omandada sama hästi kui päris toitaineid. Rakkudel on retseptorid, mis lülitavad rakufunktsioonid sisse ja välja. Need retseptorid võivad ummistuda sünteetiliste vitamiinide ja mineraalide tõttu. Kui sa alustad sünteetilise täiendsööda andmisega oma lemmikule, võid sa algul näha ka paranemist. Aga kui retseptorid ummistuvad, siis ei suuda rakud enam korrektselt funktsioneerida.
Paljud sünteetilised koostisained võivad inimestel põhjustada allergilisi reaktsioone, väsimust, depressiooni ja unetust ning see ei erine ka lemmikloomade puhul. Euroopa Liidu puhul on suur tõenäosus, et kõik koostisained peavad olema ära toodud. Enamik mitteaktiivseid koostisosi ei ole koerale kasulikud ning mõned võivad isegi põhjustada vähki. Isegi, kui ostad toidulisandid veterinaari käest ei tähenda see, et need oleksid automaatselt ohutud või isegi tõhusad. Seega tasub lugeda kõikide toodete koostisaineid, mida oma lemmikule annad ning teha selle põhjal otsus.
Kasutatud allikad:
Lisa kommentaar