Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Kvertsetiin ja allergiad

Tagasi lehele Tervisenurk
kvertsetiin

Kvertsetiin ja allergiad

Allergiad on koertel üha sagenevad või noh me vähemalt arvame, et tegu on allergiatega. Tegelikult enamus juhtudel ilmselt ei ole sügelus üldse mitte allergia vaid reaktsioon millelegi. Väga tihti aetakse allergia segi ka pärmseene vohamisega. Seega tegelikult oleks ikkagi vaja välja selgitada mis seda sügelust tekitab. Sellest me aga seekord väga pikalt ei räägi, käime põgusalt lihtsalt üle. Täna keskendume hoopis looduslikule vahendile, mis on parem variant kui nt antihistamiin ravimina. Nimelt sisaldavad paljud puu- ja köögiviljad looduslikku lahendust allergiate vastu. Selleks on flavonoid nimega kvertsetiin, millel on antihistamiini omadused.

Misasi on allergia?

Allergia on koera immuunsüsteemi ebatavaline reaktsioon. See juhtub siis, kui koera immuunsüsteem reageerib mõnele tegelikult ohutule ainele keskkonnas. Allergeene võib sisse hingata, sisse süüa ning need võivad jõuda sinu lemmiku kehasse ka läbi tema naha. Reaktsioon tekib seetõttu, et keha proovib allergeenist lahti saada ning selle tulemusena löövad välja allergilised reaktsioonid nahale, seedimises või hingamisteedes. Kõigest mõningad märgid on käppade lakkumine või närimine, kõrvapõletikud, vesised silmad, sügelev nahk ning kohe väga palju sügamist.

Kõige parem viis allergiaga hakkama saamiseks on loomulikult allergeenist vabanemine. Mida vähem su koer puutub kokku millegagi, mis talle ei meeldi, seda väiksem on tõenäosus, et ta sellele ka reageerib. Mida kauem ta allergeeniga aga kokku puutub, seda intensiivsem ning pikemaajalisem on allergiline reaktsioon.

Allergiad jaotatakse kaheks – toiduallergiad ning keskkonnaallergiad. Väga levinud allergeenid toidus on nisu, soja ning mais. Need võivad põhjustada sügelust, hingamisraskuseid kui ka seedeprobleeme nagu näiteks oksendamine, kõhulahtisus või gaasid. Levinud keskkonnaallergeenid on õietolm, hallitus, tolm, tolmulestad, puhastusvahendid, putukahammustused ning putukatõrjevahendid.

Keskkonnaallergiate vähendamiseks on mõistlik hoida kodu võimalikult puhta ja tolmuvabana ning kasutada ainult looduslikke ja keemiavabasid tooteid nii toas kui ka aias. Keskkonnaallergia puhul võib osutuda vajalikuks piirata oma lemmiku aias viibimise aega, kui õietolmu kogus õhus on suur.

Nagu ma enne ka mainisin, siis tegu võib olla ka pärmseenega. Selle kohta saad täpsemalt lugeda SIIT ja SIIT.

Histamiin kui kurja juur

Allergiahoo korral toodab immuunsüsteem antikehi spetsiaalse allergeeni jaoks. Antikehade tulemusel vabastavad osad rakud kehas kemikaale vereringesse. Üks sellisest kemikaalist on histamiin. Histamiin mängib ühtlasi ka suurimat rolli allergilises reaktsioonis, põhjustades suure osa põletikust, punasusest ning ärritusest, mida su koer kogeb. Kui koer puutub uuesti sama allergeeniga kokku, põhjustab see sama antikeha vastuse ning allergilise reaktsiooni.

NB – oluline info! “Mõningatel juhtudel võib allergiline reaktsioon olla väga tõsine ning isegi eluohtlik ehk koeral tekib anafülaksia. See võib olla reaktsioon kas vaktsiinile, ravimile, putukahammustusele või muule allergeenile. Anafülaksia korral on kõik allergilise reaktsiooni sümptomid võimendatud. Sa võid märgata kiiret paistetust näos, hingamisraskuseid, kahvatuid igemeid. Lisaks võib koer kaotada ka teadvuse. Tegemist on eluohtliku seisundiga, seega vii ta koheselt arsti juurde!”

Kuidas kvertsetiin aitab?

Kvertsetiin on flavonoid, millel on antioksüdantsed, antihistamiined ning põletikuvastased omadused. Nagu enne kirjutasin, siis allergilise rekatsiooni käigus vabastab keha histamiini. Uuringud on näidanud, et kvertsetiin suudab histamiini tootmise välja lülitada ning kontrollida ka põletikku. Lisaks aitab kvertsetiin hallata põletikuga seotud rakuaktiivsust – see tähendab vähem sügelust!

Muuhulgas pärsib kvertsetiin spetsiifiliste põletikuliste molekulide tootmist, seega võib sellest abi saada ka põletikust tingitud astma ja hingamisteede probleemide korral.

Veel ühe suure boonusena on kvertsetiinil vähivastane toime. Puu- ja köögiviljades sisalduvad polüfenoolid on olulised vähiennetuses. Mitmed uuringud on näidanud, et kvertsetiini põletikuvastane toime ning flavonoidid suudavad limiteerida vähirakkude paljunemist mitme vähitüübi korral.

Viimase boonusena võib kvertsetiin toetada ka luutervist, kaalu alandamist, südametervist kui ka üleüldist jõudlust. Uuringute kohaselt võib kvertsetiin kaitsta ka kahju eest, mida põhjustab halb kolesterool ning lisaks alandada vererõhku.

Kuidas kvertsetiini anda ja kas see on ohutu?

Kvertsetiini leidub paljudes puu- ja köögiviljades, eriti tumedates marjades, õuntes (eriti koores), tsitrusviljades, tumedates kirssides ning petersellis. Neid tasub oma lemmiku toidule lisada, aga ära ületa 10% tema päevasest toidunormist.

Kvertsetiin, mis on pärit toidust on ühtlasi ka kõige parema imendumisega. Loomulikult võid osta ka kvertsetiini sisaldavat toidulisandit, aga proovi vältida toidulisandit, mis sisaldab kvertsetiin dihüdraati, sest seda ei suuda keha nii hästi omastada kui teisi.

Kui sa ostad inimestele mõeldud toidulisandit, siis eelda, et soovituslikud kogused on antud 68 kilo kaaluva inimese kohta ning korrigeeri seda vastavalt oma koera kaalule. Ja nii nagu alati – alusta väiksema kogusega, et su koer ei saaks sellest seedehäireid.

Uuringud näitavad, et kvertsetiin on koertele ohutu. Potentsiaalsed kõrvaltoimed inimestel on olnud korrast ära kõht ning peavalud.

NB! Kui su koeral on neeruprobleemid, siis räägi enne kvertsetiini andmist oma veterinaariga. Lisaks ei ole uuringuid, mis tõestavad, et kvertsetiin on ohutu tiinete või imetavate emaste koerte puhul.

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk