Vaktsineerimine ja detox?!
Vaktsineerimine ja detox võiks minu arvates tänasel päeval käia käsikäes, et vähendada mürgiste ainete mõju. Ma usun, et ei ole inimest, kes ei ole kuulnud debatte kas koera vaktsineerida või mitte. Mina isiklikult olen ikkagi vaktsineerimise usku – eriti praeguses olukorras, kus isegi katk on uuesti vaktsineerimata või nõuetekohaselt mitte vaktsineeritud koeri kimbutamas. Lisaks veel muidugi ka see salakaval leptospiroos, mis vähemalt minul paneb südame seest värisema.
Ma mäletan siiani seda, kui olin oma hinge vaakuva 5 kuuse slk kutsikaga kiirabis (kõrge palavik, apaatne jne) ning meil oli laual variandina leptospiroos. Õnneks leptospiroosiga tegemist ei olnud, aga leptospiroosi vaktsiini lasen ma oma koertele teha iga-aastaselt, kompleksvaktsiin üle 2 aasta ning marutaud üle 3 aasta (reisiva koeraga tuleb järgida vastava riigi vaktsineerimisnõudeid). Seega nii vähe kui võimalik, aga nii palju kui vaja, et mu koerad oleks kaitstud. Jah tean, et kõikide tüvede vastu kaitset ei ole, aga minu jaoks on see kaitse parem kui mitte midagi, eriti arvestades, et käime igal nädalal metsas jalutamas ning koerad on reeglina ikka ninapidi kuskil porilombis või sopa sees. Aga see selleks :). Sattusin aga mõni aeg tagasi lugema Dogs Naturally Magazine postitust, kus loo autor tõi välja asjaolud miks detox on peale vaktsineerimist vajalik.
Koera reaktsioon vaktsineerimisele
Postituses on välja toodud, et vaktsineerimiste arvu vähendamine on koera tervise jaoks ülioluline ehk et koer ei haigestuks vaktsineerimise tagajärjel. Ilmselt enamus, kes on oma koera vaktsineerinud on vähemalt korra kokku puutunud selle “munaga”, mis koeral süstimise kohta üles lööb – tegemist on reaktsiooniga mürgistele koostisosadele. See ei ole aga ainus vaktsiini võimalik kahjustus. Tõsisemad kahjustused võivad olla immuunsüsteemi kahjustus, allergiad, põletikulised seisundid, auto-immuunhaigused ja muuhulgas ka vähk. Ja need võivad välja lüüa kas nädalate, kuude või isegi alles aastate pärast (sõltuvalt koera organismi tugevusest).
Ma arvan, et enamus meist mäletab veel neid aegu, kui kõiki vaktsiine tuli teha kord aastas. Nagu me teame, siis nüüd on lubatud vastavalt haigusele vaktsineerida kas üle 1, 2 või 3 aasta. Postituses on loo autor toonud välja, et viimased uuringud on tõestanud, et põhivaktsiinid (marutaud, parvo ning katk) suudavad kaitsta koeri vähemalt 7 aastat kui mitte isegi kogu elu… Samas, vaadates meie praegust katku puhangut, siis selgelt ühest vaktsineerimisest ei piisa, et pakkuda lõplikku kaitset. Aga ma sisimas ikkagi loodan, et mingi aeg vaadatakse vaktsineerimise kohustuslikud ajad uuesti üle ning võib-olla pikendatakse ajavahemikke veelgi.
Vaktsineerimise tumedam pool
Vaktsiinid sisaldavad muuhulgas:
- alumiiniumi – see suurendab keha immuunvastust antigeenile, aga võib põhjustada ka aju ja närvisüsteemi taandarengut, vähki, krampe ja käitumisega seotud probleeme;
- timerosaal – elavhõbedat sisaldav konservant, mis on kasutusel säilitusainena. 2006 aastal avaldati uuring, mille kohaselt timerosaal nõrgendab immuunsüsteemi ning teeb bakteritele ja teistele patogeenidele vastuvõtlikumaks;
- loomsed proteiinid – viiruste vaktsiinide valmistamiseks pannakse viirus reeglina kasvama loomkoele ehk nt kanaembrüole või lehmalootele ning vaktsiini tegemisel satub vaktsiini ka mingi osa loomsest koest. Koera kehasse jõudmisel hakkab immuunsüsteem kohe reageerima, arvates, et tegemist on vaenlasega aga kuna need rakud meenutavad koera enda rakke, siis võib immuunsüsteem hakata võitlema ka koera enda rakkudega. Siit tulenevad ka auto-immuunhaigused ehk immuunsüsteem ei suuda eristada vaenlast;
- lisaks on risk, et vaktsiinidesse on sattunud vähesel määral ka saasteaineid – mis iganes aine, mis on kas mürgine, ohtlik või oma olemuselt haigusetekitaja.
Just nende ainete pärast võiks vähemalt meie arvates käia vaktsineerimine ja detox käsikäes.
Organismi puhastamine peale vaktsineerimist
Siinkohal toon ära postituses välja toodud organismi puhastuse võimalused:
- probiootikumid – vaktsiinid võivad häirida heade bakterite tasakaalu soolestikus, mis vastutavad vitamiinide tootmise ja omandamise eest. Probiootikumid ehk head bakterid on koera imuunsüsteemi aluseks ning nende lisamine toidule aitab taastada seda õrna bakterite tasakaalu. Võib osta valmis probiootikumi segu (otsi vähemalt 10 miljardit piimhappebakterit sisaldavat ning väldi piimatoodetel põhinevaid probiootikume) või siis anda koerale keefiri, hapukapsast või kimchit (ükskõik milline kääritatud toit on suurepärane probiootikumi allikas).
- homoöpaatia – sellel on väidetavalt väga head tulemused vaktsiini kahjustuste elimineerimisel aga kindlasti tuleks konsulteerida homoöpaadiga, kes vaatab koera minevikku ning aitab leida just selle õige ravi sinu koerale.
- omega 3 rasvhapped – need aitavad hoida põletikulisi protsesse kontrolli all hoida ning seega on väga oluline osa puhastusprotsessist. Siin on aga ülimalt oluline kalaõli kvaliteet. Eriti hea oleks kasutada kalaõli asemel hoopis fütoplanktonit.
- vetikad nagu fütoplankton, spirulina ja klorella on väga antioksüdantide rikkad ning looduslikud kelaadid. See tähendab, et nad seovad kokku raskemetalle nagu aluminiium ja elavhõbe ning ei lase neil keha laastada. Seda tasub anda igapäevaselt.
- küüslauk ja rohelised lehtköögiviljad. Küüslauk on koera jaoks täiesti ohutu, kui seda anda õiges koguses (ei soovitata anda alla 10 kilo kaaluvatele koertele – aneemia oht). Küüslauk sisaldab sulfurit, mis aitab maksal puhastuda raskemetallidest. Rohelised lehtköögiviljad nagu lehtkapsas, petersell ja koriander aitavad takistada raskemetallide nagu elavhõbe kogunemist kehas. Loo autori soovitus – andke pool küüslaugu küünt 4,5 kilo kohta ning rohelisi lehtköögivilju lisage toidule igapäevaselt.
Postituses on ka hoiatus, et puhastusprotsess võib koerast igasugu vastikut rämpsu välja tuua ning ta võib tunduda esimesel kahel päeval teistsugune, muuhulgas võib olla kõht lahti. Kui tundub, et koeral on halb olla, siis võtke aeglasemalt – alustage ühe asja lisamisega, mitte kõiki korraga. Oluline on, et see protsess oleks koera jaoks võimalikult mugav.
Refereeritud postitusest – https://www.dogsnaturallymagazine.com/dog-vaccinations-detox/
Comments (3)
[…] Peamisteks süüdlasteks peetakse ravimeid ja kemikaale, kehva toitumist ning vaktsiine. Keha üritab mürkidest vabaneda läbi naha, maksa ning pärakupaunade. See on ka üheks põhjuseks miks me soovitame teha peale vaktsineerimist detoxit. Täpsemalt saad lugeda SIIT. […]
[…] Mina ei ütle, et ärge vaktsineerige oma koeri, küll aga soovitan ma peale vaktsineerimist kindlasti läbi teha keha detox. […]
[…] Olen kirjutanud varasemalt ka ühe postituse vaktsineerimisest ja detoxist, kust saad samuti infot kui su lemmiku keha puhastamine sind huvitab. Selle blogi leiad SIIT. […]