Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Tootja väärtused ja toote hind

Tagasi lehele Tervisenurk

Tootja väärtused ja toote hind

Me tihtipeale ei kujuta ette, et tooted mis meie poeriiulitel müügil on, võiksid pooldada teistsuguseid väärtuseid kui meie ise pooldame. Vähemalt mina ei olnud kunagi isegi mõelnud sellele võimalusele, et väga populaarsete toodete tootmisel võiks olla kasutatud nt lapstööjõudu või toode võib olla saastunud (toksilised kemikaalid). Muidugi on ka neid, kes selle peale lihtsalt õlgu kehitavad ja rahulikult tooteid edasi ostavad. Kui praegu Euroopas toimuvas üldse midagi head näha, siis seda, et ettevõtted, kes on otsustanud Venemaalt mitte lahkuda, on sattunud korraliku “rünnaku” alla ehk tuuakse välja ka muud aspektid, mis nende ettevõtete mainega kaasas on käinud.

Sama absurdselt nagu kõlab 21-sel sajandil sõda Euroopa südames, kõlab ka see, et mõni tootja võiks päriselt veel kasutada või toetada lapstööjõu kasutamist. Veel kurvem on see, et väga paljusid see ei huvita. Nägin hiljuti Laseri poolt tehtud videot, kus nad läksid turule banaane müüma ning panid banaanidele väga madala hinna. Inimeste huvi oli loomulikult suur ning ostmist ei takistanud isegi see, kui Marii selgitas, et on kasutatud lapstööjõudu – 2 tunniga müüsid nad maha 90 kilo lapstööjõu abil korjatud banaane! Ma olin šokis! Küsimus ei ole ju lihtsalt selles, et kuskil kasutatakse lapstööjõudu. Küsimus on tegelikult selles, et kui me selliseid tooteid ostame, siis me kiidame lapstööjõu kasutamise heaks. Ja ma toon veel ühe kurva aspekti siia – paljudel juhtudel see laps selle töö eest palka ei saa! Rääkimata ka sellest, et seal pole ka reegleid töötamise aja ja puhkamise osas. Kuidas sa suhtuks, kui see toimuks sinu enda lapsega?

Kui olulised on väärtused sinu jaoks?

Minu jaoks tuli šokina, et üheks selliseks ettevõtteks on Nestle. Ja nende kaubamärk ei piirdu kõigest Nestle või Nescafe’ga. Nestle on Šveitsi rahvusvaheline toidu- ja joogiettevõte. Wikipedia kohaselt kuuluvad nende valikusse nii beebitoit, pudeldatud vesi (nt Vittel, Perrier, S. Pellegrino), hommikusöögihelbed, kohvi, tee, maiustused, piimatooted, jäätis, külmutatud tooted, lemmikloomatoit ja snäkid. Seega sisuliselt leidub seal kõike. Lemmikloomatoitudest on Nestle kaubamärkideks nt Purina, Felix ja Friskies! Muideks, Nestle omab ka 30% suurust osalust sellistes tuntud kaubamärkides nagu L’Oreal, Garnier, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani ja Ralph Lauren!

Ma ei hakka blogis väga detailidesse laskuma, vaid panen alla artikli, kust saad ise vajaduselt täpsemalt lugeda, aga Nestle on sattunud kriitikatule alla seoses beebi piimaseguga, pudeldatud veega kui ka šokolaadiga (lapstööjõu kasutamine).

Osad riigid ja ettevõtted boikoteerivad Nestle’t tänaseni.

Kuigi ma õnneks ei kasuta enamust Nestle’i toodangust, siis mul tulid tegelikult tulid külmavärinad peale. Ja seda just eelkõige väärtuste pärast. Minu väärtused toetavad vaba maailma, mängivaid lapsi ning puhast ja looduslikku toitu. Kuigi ma tahaks öelda, et vaadake, mis on ettevõtte väärtused, siis sellest tegelikult ei pruugi piisata. Nimelt võib ettevõtte kõva häälega kinnitada samu väärtusi, mida sina hindad. Nad lihtsalt pigistavad silma kinni selles osas kuidas tooraine saadakse. Sama teeme tihti ka meie inimestena.

Kokkuvõtteks

Nestle kindlasti ei ole ainus selline ettevõte, aga nad on jäänud viimastel päevadel suure kriitikatule alla, sellepärast ka sellest kirjutasin. Ma olen varasemalt ka kirjutanud, et tehke hinna osas tagasiarvestus omahinnale. Kui nt 1 kg koeratoidu hinnaks tuleb 1 euro, siis mõelge, mis saab olla selle omahind? Ma julgen väita, et mitte üle 10 sendi. Kui kvaliteetsest toorainest me rääkida saame?

Kuna üks mu sõbranna müüb gurmeesoola, siis rääkisime temaga hiljuti nt himaalaja soola hinnast. Ma nimelt olen juba aastaid tarvitanud ainult himaalaja soola, sest öeldakse, et see on kasulikum. Temaga rääkides selgus aga, et soolal on 6 puhtuse taset ning reeglina meie tavapoodides maksev sool on 1 või 2 taseme oma (mida kõrgem tase, seda puhtam sool). Minu jaoks tuli šokina see, et madala tasemega sool sisaldab ka nt lõhkeaine jääke! Kohutav! Ja siis me arvame, et me toitume tervislikult. Ja oleme ausad, enamus meist kasutavad soola selgelt liiga palju. Tegelikkuses peaks 1 kilost soolast piisama inimesele vähemalt aastaks!

Mulle väga meeldib lause – ole muutus, mida sa tahad maailmas näha! Iga muutus algab meist enesest. Kuni me ostame tooteid, mis on toodetud kas kasutades lapstööjõudu, toksilisi kemikaale või mis lihtsalt finantseerivad kaudselt sõjapidamist tänapäeva Euroopas, anname me ka signaali, et selline käitumine ongi okei. Me kõik oleme moraalselt vastutavad!

 

Kasutatud allikad:

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk