Tasuta transport pakiautomaati alates 49 eur

Looduslikud abivahendid

Tagasi lehele Tervisenurk
looduslikud abivahendid

Looduslikud abivahendid

Üks põhjus miks mulle tohutult meeldivad holistilised veterinaarid on see, et esimene soovitus on alati looduslikud abivahendid. Kuigi tegemist on veterinaaridega aduvad nad hästi mis on ravimite, eriti antibiootikumide kõrvaltoimed ning kasutavad neid tõesti alles siis kui lemmiku elu on ohus. Lugesin hiljuti Dr. Karen Shaw Beckeri artiklit, kus ta toob ära 7 looduslikku abivahendit, mis võiks kõigil kodus alati olemas olla. Ta ütleb, et õige kasutamise korral võivad taimed, ürdid, eeterlikud õlid ja muud looduslikud, mittetoksilised ained täiendada ja sageli ka asendada ravimeid ning muid keemilisi aineid. Teen sellest lühikese ülevaate.

Looduslikud abivahendid

Lavendliõli

Lavendliõli on aroomiteraapias kasutusel närviliste või ärevate loomade rahustamiseks. Kui näiteks koeral on mürafoobia soovitab dr. Becker võimaluse korral tilgutada mõned tilgad koera kaelarihmale enne stressitekitaja tekkimist või siis hajutada õli ümber maja, et saavutada üldine rahustav mõju. Loodusliku kirbutõrjevahendi jaoks lisa paar tilka lavendli eeterlikku õli võrdsetes osades õunaäädikale ning veele ning piserda see vahend oma lemmikule enne kui ta õue läheb. Kui kassil on dermatiit, siis kanna pärast haava puhastamist lahjendatud povidoonjoodiga paranemise soodustamiseks haavale paar tilka kookosõliga lahjendatud lavendliõli. Lavendliõli võib olla kasulik ka hotspoti ravimisel. Lisa paar tilka lavendliõli toormeele või kookosõlile ning kanna haavale kaks korda päevas pärast puhastamist.

Aloe vera

Aloe vera taime geeli võib kasutada lemmiklooma nahaärrituste, sisselõigete või haavade ebamugavustunde vähendamiseks. Pärast piirkonna puhastamist kandke rahustava toime saavutamiseks peale toores aaloe.

Kõhukinnisuse leevendamiseks võib lemmiklooma toidule lisada väikese koguse aloe vera mahla, sest tegemist on loodusliku lahtistava ainega.

Lakkumisdermatiidi ehk lakkumise granuloomi (pidevast lakkumisest põhjustatud nahavigastus) korral kaalu haavale aaloekompressi tegemist (peale haava puhastamist). Fileeri värske aaloeleht ning aseta see kleepuva küljega allapoole haavale. Asenda värske lehega umbes iga nelja tunni tagant.

Ingver

Ingver on laialdaselt kasutatav, mittetoksiline, mitteärritav vahend kõhuhädade leevendamiseks. Seda võib anda nii suukaudselt või kasutada õlina, tilgutades paar tilka peopesale ja masseerides seda oma lemmiku kõhule. Teise variandina võid lisada väikese koguse värsket jahvatatud ingverit või kuivatatud ürti maitsvale lihapallile või muule maitsvale maiusele. Ära kasuta rohkem kui näpuotsatäis (1/16 teelusikatäit) kassipoegade jaoks, 1/8 teelusikatäit väikeste (alla 4,5 kilo kaaluvate koerte jaoks), 1/4 teelusikatäit keskmise suurusega koerte jaoks, 1/2 teelusikatäit suurte koerte jaoks ning 3/4 kuni 1 teelusikatäit hiiglaslike tõugude jaoks. Anna ingverit üks kuni kolm korda päevas vastavalt vajadusele. Kui kasutad ingverit merehaiguse leevendamiseks, anna see oma lemmikule vähemalt tund enne reisi. Teise võimalusena võid vajadusel toidule lisada 1/4 tassi ingveri teed 9 kilo kehakaalu kohta.

Oregano ehk puneõli

Oregano eeterlik õli sisaldab tugevaid antibakteriaalseid ja parasiidivastaseid omadusi. Seda saab kasutada näiteks naha sügeluse leevendamiseks, ärritunud igemete leevendamiseks ning koera soolestiku mikrofloora tasakaalustamiseks. Kui su lemmikul on kõrvalestad, võid pärast kõrvadest röga ja prahi eemaldamist peale määrida lahjendatud puneõli. Kui koeral on pärmseen, siis tasub toidule lisada seenevastaseid toite, sealhulgas väikeses koguses värsket pune, mis aitab vähendada pärmseene taset loomulikul teel. Puneõli võid lisada ka kennelköha või korduvate infektsioonidega kimpus olevate koerte toidule.

Manuka mesi (toormesi)

Manuka mesi on suhteliselt sama mis toormesi ehk kuumutamata ja töötlemata. Dr. Becker ütleb, et see on üks tema lemmikutest täiesti looduslikest ja uskumatult tõhusatest vahenditest. Kliinilised katsed on näidanud, et toormesi suudab edukalt hävitada sõna otseses mõttes sadu bakteritüvesid, sealhulgas teatud antibiootikumiresistentseid sorte.

Manuka meel on antimikroobsete omadustega eksklusiivne koostisosa, mida nimetatakse unikaalseks manuka faktoriks (UMF), mis annab sellele tootele erakordse antibakteriaalse toime. Mesi vabastab vesinikperoksiidi ensümaatilise protsessi kaudu, mis annab sellele antiseptilised omadused, kuid aktiivne manuka mesi sisaldab “midagi erilist”, mis teeb selle bakterite hävitamisel teistest meeliikidest palju paremaks. UMF-i tase on erinev ning mida suurem on UMF-i kontsentratsioon, seda tumedam, paksem ja kallim on mesi. Meditsiiniliseks kasutamiseks on soovitatav reiting UMF 10 või kõrgem. Manuka mett võib kasutada nahainfektsioonide (hotspot, kasside akne ja lakkumise dermatiidi) ning suurte pindmiste haavade raviks.

Kookosõli

Dr. Becker ütleb, et kookosõli on lemmikloomadele väga kasulik. Kookosõli on keskmise ahelaga triglütseriidide (MCT) kontsentreeritud allikas, mis soodustavad kognitiivset funktsiooni. Tema soovitab koertele ja kassipoegadele anda 2 korda päevas 1/4 teelusikatäit 100% orgaanilist, külmpressitud ja inimkvaliteediga kookosõli iga 4,5 kilo kehakaalu kohta. Seda võid lisada oma lemmiku toidule.

Lisaks on kookosõli väga hea lauriinhappe allikas, mis on võimas antimikroobne aine. Seetõttu on see eriti hea valik pärmseene infektsiooni või allergiatega kimpus olevatele lemmikloomadele. Lisaks võib kookosõli aidata kassidel karvapallide vastu. Muuhulgas võib kookosõli kasutada paikselt ka nahahaiguste korral. See võib aidata parandada nii lemmiklooma naha üldist seisundit kui puhastada sügelevaid, ärritunud kohti. Samuti aitab kookosõli rahustada ja ravida lõikehaavu, nõelamisi, hammustusi kui ka hotspote.

Kummel

Kummel on väga hea rahustav aine. Lisaks on tal ka valuvaigistavad ja spasmolüütilised omadused ning see on kasulik kesknärvisüsteemi rahustamisel. Kummeliga saab rahustada näiteks lemmikloomi, kes on ärevil loomaarstide visiitide pärast. Rahustava efekti saavutamiseks võib kasutada ka jahedat kummeli teekotti koera või kassi nahal oleval haaval.

Lisaks võid teha koerale peale pesu rahustavat loputust kummeliga. Lisa viis kummeli teekotti 2 liitrile väga kuumle veel ning lase tõmmata kuni vesi on jahtunud. Dr. Becker soovitab leotada neid kolm tundi, et vette eralduks maksimaalselt polüfenoole. Kui tee on jahtunud, eemalda teekotid ning vala vahend oma äsja pestud lemmikule kaelast allapoole. Masseeri see nahka ning ära loputa. Teekotte võid “taaskasutada”, et neid hiljem kasutada rahustava paikse puljongina hotspoti või lööbe korral.

Kokkuvõtteks

Olles ülimalt tundliku koera omanik olen ma 100% dr. Beckeriga nõus. Kõigepealt peaksime me proovima looduslikke vahendeid ning alles siis, kui need ei toimi, vaatama ravimite poole. Looduslike vahendite kasutamine ei võta meilt mitte midagi ära, aga võib aidata ravida lemmikuid looduslikul viisil, ilma neid ravimitega koormamata.

Minu enda vaieldamatud lemmikud siit nimekirjast on kookosõli, toormesi ja kummel. Ingverit ma lihtsalt ei ole veel jõudnud kasutada. Kookosõli on väga hea ka niisutava vahendina ning seda nii nahal kui ka käpapatjadel või ninal. Muuhulgas öeldakse, et toormesi on nii antibakteriaalne, et sisuliselt mitte ükski bakter ei suuda mee sees ellu jääda!

 

Kasutatud allikad:

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi lehele Tervisenurk